Garnalen gelost in Oudeschild TEXELSE 3 COURANT DINSDAG 3 NOVEMBER 2009 Vijf kotters losten vrijdag in garnalen in Oudeschild, nadat ze problemen hadden ondervonden door hectiek in Den Helder. (Foto Ban Koning) Vijf Texelse garnalenvissers heb ben vrijdag hun garnalen in Oudeschild aan land gebracht in plaats van zoals gebruikelijk bij de visafslag in Den Helder. De schaaldieren werden daarna met een vrachtwagen naar de afsla gen van Harlingen en Lauwers- oog gebracht. Een akkevietje in Den Helder gaf aanleiding tot de verandering. Het was hectisch bij de visafslag, waar door de Texelse kottervissers die garnalen kwamen lossen naar 'achter de brug werden verwezen'. Er werd prioriteit gegeven aan verse vis gegeven die daar wordt verhandeld. Volgens Jan de Vries van de TX41 leerde navraag dat het ook moge lijk was de garnalen op Texel aan land te brengen. 'De AID gaf toe stemming. mits we geen verse vis zouden lossen. En met vier of vijf kotters zelf een vrachtwagen laten komen, bleek nog goedkoper te zijn ook en het scheelt een paar uur, omdat je meteen naar Oude schild kunt varen.' Er werden garnalen gelost door de TX27 van Marco Hutjes, de TX65 van Erik Kalf, de TX41 van de gebroeders De Vries, de TX21 van Richard van der Vis en de TX42 van Rick Koning en Erik Boersen. Volgens De Vries is er geen sprake van een conflict met de visafslag in Den Helder, maar is er een prakti sche oplossing voor de drukte in Den Helder gevonden. 'Tot twee weken geleden ging het verder allemaal prima en voor het afleve ren van verse vis blijven we ook gewoon naar Den Helder gaan.' Dat er in Oudeschild garnalen wor den gelost, is overigens met nieuw. Vroeger gebeurde dat ook al ('dan haalden Aris van Boven of Dirk Slik ze op') en de TX24 en de TX25 los sen wekelijks hun garnalen in de haven. De vijf leveren hun produc ten op de veiling 'over de klok' en hebben geen vaste producenten die de schaaldieren afneemt. De Vries verwacht dat de garnalen vrijdag opnieuw door een vracht wagen in Oudeschild worden opgehaald. Visserijvoorman Ben Daalder zegt dat de Producenten organisatie volledig achter de actie staat. Lezing over verborgen meester Op uitnodiging van kunstenaars- werk van tijdgenoten als Vincent vereniging Zout verzorgt kunst historica Elsa van Arkel vrijdag 13 november een lezing over kunstschilder Meijer de Haan (1852-1895). Over hem is nog tot 24 januari een tentoonstelling ingericht in het Joods Historisch Museum in Amsterdam. De lezing vindt plaats in de doops gezinde kerk van Den Burg. De Haan wordt door het Joods Historisch Museum omschreven als 'de verborgen meester'. Voor het grote publiek is hij lang verbor gen gebleven. Hij schilderde uit eenlopende onderwerpen, van portretten tot landschappen, en was een goede vriend van de beroemde Paul Gauguin. Met hem verbleef De Haan enige tijd in Bre- tagne. Van Arkel gaat bij haar lezing kort in op de artistieke ontwikkeling van de schilder in zijn beginperiode (1852-1887) in Amsterdam. Onder meer wordt gesproken over zijn joodse achtergrond, die in veel schilderijen naar voren komt. De nadruk zal liggen op zijn periode in Frankrijk. Zij manier van schilderen veranderde door het Franse kun- stenaarsklimaat. Veel aandacht besteedt Van Arkel aan zijn land schappen, in vergelijking ook met 2009 inderdaad extreem droog jaar Hoewel het jaar nog niet hele maal voorbij is, kan nu al voor zichtig de conclusie worden getrokken dat 2009 het droog ste jaar is sinds Jan van Tunen van Zuid Haffel in 1985 met zijn metingen begon. Een compleet overzicht moet nog volgen, maar tenzij het de komende weken vrijwel onafgebroken stortregent, blijkt dit jaar ruim onder het gemiddelde. Gemiddeld valt er over een heel jaar 841 mm regen; in 2009 is tot nu toe 541 mm gevallen. Daarmee zit dit jaar nog net onder 1989, toen in een heel jaar 545 mm neer slag viel. Het jaargemiddelde wordt overigens behoorlijk opgetrokken door de natte periode 1998-2002, toen gemiddeld 1018 mm viel. De droogte spitst zich dit jaar voor- De gemiddelde regenval in millimeters laat zien dat de maanden augustus, september en oktober 2009 uitzonderlijk droog waren. al toe op de afgelopen drie maan den. Viel in heel 2009 tot nu toe 457 mm (tegen gemiddeld 663), in de maanden augustus, september en oktober viel niet mee dan 84 mm. Gemiddeld valt in deze perio de 256 mm, ruim drie keer zoveel. Zelfs in het al eerder genoemde extreem droge 1989 viel in deze maanden nog 135 mm. Zalm gevangen in fuik NIOZ Siem Gieles en Ewout Adriaans van het NIOZ wreven zich zondag ochtend de ogen uit toen ze bij het legen van de fuik een echte zalm Salmo salar) aantroffen. Het was een mannetje van maar liefst 83 cm lang met een prachtige karak teristieke haakbek aan de onder kaak die mannetjes krijgen wan neer ze paairijp worden. Analyse van het gehoorsteentje toonde aan dat het dier zes jaar oud was. In de zorgvuldig opgetekende vangsten van de 50 jaar dat de NIOZ fuik nu tussen begin maart en eind novem ber bij de zuidelijke punt van de Mokbaai in het Marsdiep staat, is dit de eerste zalm. Wel wordt regel- Eilandcompetitie basketbal In een poging de eilandcompetitie nieuw leven in te blazen, houdt basketbalvereniging De Mareis vrij dag in de De Koninghal open trai ningen. ledereen die wel eens Karateka's strijden om punten Vijftig leden van de Texelse vereni ging Budokai en twaalf van andere verenigingen uit de Kop van Noord- Holland hebben zondag op Texel meegedaan aan het eerste karate- puntentoernooi van het seizoen. Volgens trainer en gastheer Nico Waerts kan worden teruggekeken op een drukbezocht, sportief en geslaagd evenement. De deelne mers varieerden in leeftijd van 8 tot 24 jaar. ledereen streed mee in zijn eigen leeftijdsgroep en op zijn eigen niveau. In elke poule konden punten worden veroverd. Voor sommige karateka's was dit hun eerste wedstrijd. Het wegpinken van een traantje bij een nederlaag werd afgewisseld met een triom fantelijke glimlach bij een overwin ning. De komende tijd volgen nóg drie karatetoernooicn. Dan zullen als gastheer optreden Shintai uit Wie- ringerwerf, SC Lavabu uit Den Hel der en Budocentrum Julianadorp. Om te onthouden Artsen Den Burg: W. Vos, Haffelderweg 2, tel. 312023. Spreekuur op afspraak. J.F. Hoekstra en J. Dros, Molen straat 87, tel. 321123. A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Pont- weg 106, tel. 312016. M. de Witte. Pontweg 106. tel. 320005. De Cocksdorp: R.A. van den Bent en F.M. Haasdijk, Kikkertstraat 12, tel. 316234. Telefonisch spreekuur op werkdagen van 14.45-15.15 uur. Visites aanvragen vóór 9.00 uur. Op werkdagen ook spreekuur in Den Burg, Schilderend 38, alleen op afspraak! Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feest dagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsenpost, tel. 321143. Vakantiegangers kunnen dit nummer het hele jaar bellen. Bibliotheek Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30-12.30 uur; dinsdag 14.00- 20.30 uur; woensdag 14.00-17.00 uur; donderdag 14.00-17.00 uur; vrijdag 14.00-20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur. De Schuilhut, achter de NH-kerk in De Koog, leent in juli en aug. boe ken uit in de Nederlandse en Duitse taal. De openingstijden van De Schuilhut staan in de Vakantie krant. Brand/ambulance Bij brand en voor spoedeisend van Gogh, Paul Sérusier en Gau guin. Van Arkel studeerde kunstgeschie denis aan de Rijksuniversiteit in Utrecht en verbleef voor haar stu die enige tijd in het buitenland. Ze werkte in Parijs aan de totstandko ming van de tentoonstelling Van Cézanne tot Picasso, meesterwer ken van de galerie Vollard in het Musée D'Orsay. Momenteel is ze werkzaam in het Chabot Museum in Rotterdam. De lezing begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €5,-. matig de verwante zeeforel Salmo trutta trutta) gevangen. Het is ove rigens zeker niet de eerste recente zalmvangst in Nederland; andere meldingen van vangsten kwamen merendeels uit het IJsselmeer. Dit dier zou afkomstig kunnen zijn uit het programma 'De zalm terug in de Rijn', waarbij enkele duizen den jonge dieren werden uitgezet in de rivier de Sieg, een zijrivier die bij Bonn in de Rijn uitkomt. De hoop was dat de dieren na verloop van tijd zouden terugkeren naar dit gebied als nieuwe paaiplaats. Deze vangst wijst erop dat dit misschien gaat lukken, maar één zalm maakt nog geen paaiplaats... gebasketbald heeft of daar inte resse in heeft, is welkom. Jeugd tot 16 jaar is welkom van 18.30 tot 19.30 uur, oudere liefhebbers van 21.00 tot 22.30 uur. Op deze manier wordt twee weken lang gekeken of er genoeg animo is. ambulancevervoer, tel. 1-1-2. Voor niet-spoedeisende zaken kan Meldkamer Noord-Holland Noord worden gebeld via 072 - 564 44 44. Busvervoer Het openbaar vervoer op Texel wordt verzorgd door Connexxion. Centraal busstation is de Elemert in Den Burg. LIJN 28 Veerhaven - Den Burg - rondweg - Pontweg - De Koog (Badweg) Terug: De Koog - Ruijslaan - Eco- Mare -Den Burg - rondweg - Veer haven (het hele jaar). Inzet busvervoer op tussenboot: deze lijn 28 wordt ook gereden bij extra afvaarten van de boot (de zgn. tussenboot). In de winter is dat meestal op maandag-vrijdag en zaterdag. In de hoogzomer (juni, juli en augus tus) rijdt deze lijn ook op donder dag, maar alleen bij extra afvaarten van de boot en NOOIT op zonda gen. LIJN 29 Veerhaven - Den Hoorn - Den Burg - Oudeschild - De Waal - Oosterend - De Cocksdorp. Terug: De Cocksdorp - Redding boot - M. Eierland Oosterend - De Waal - Oudeschild - Den Burg - Den Hoorn - Veerhaven. (Deze lijn rijdt 's middags als lijn 28 vanaf De Cocksdorp om 14 - 16 en 18.00 uur via De Koog naar Den Burg, van ma. t/m vrijdag) Deze lijn rijdt in de winterperiode (september t/m eind mei) Zijn handen hebben voor ons gewerkt Zijn hart heeft voor ons geklopt Zijn ogen hebben ons tot het laatste gezocht Hij heeft zi/n taak volbracht 'f^ Hij ruste in vrede Na een welbesteed en opgewekt leven, nemen wij nu afscheid van onze lieve vader, schoonva der en opa. Theodorus Anthonius Timmerman Dirk weduwnaar van Marie Timmerman-Truijens - Lutjebroek, 25 mei 1920 t Den Burg-Texel, 1 november 2009 Enkhuizen: Jan en Lidy Vera en Saren Amsterdam: Ans Praveeta en Sugit Mary in herinnenng Pietersbierum: Loes en Kees Hiske Rense Texel: Theo Gerard en Anne Marie Michelle en Jasper De Zes 12 1791 EX Den Burg, Kamer 16 Vader is in zijn kamer in "De Gollards". U kunt afscheid van hem nemen op donderdag 5 november van 19.00 tot 20.30 uur in de Carrou sel in "De Gollards". De uitvaartmis wordt gehouden op vrijdag 6 november om 10.30 uur in de parochiekerk van de H. Martinus, De Ruyterstraat 129 in Oude schild. Na de mis brengen we vader naar zijn laatste rustplaats bij moeder op de R.K. be graafplaats op de Hogeberg. Correspondentieadres: Gerard Timmerman, Hoefslag 51,1791 SE Den Burg, tel. 0222-314687. Wij danken de medewerkers van "De Gollards" en "Het Raaksie" voor de aandacht en liefde volle verzorging van vader. Familie Timmerman Zoveel lieve bneven en kaarten, zoveel persoonlijke blijk van medeleven na het overlijden van mijn dochter Lia en daarvoor mijn hartelijke dank! Bep van Bekkum Kare Yann Toots Zoon van: Danielle Schilling S Mark Sayers Broertje van: Alfa, Mas en llja Laingholm, 30-11-09 New Zealand Terug van weggeweest Ik ben verhuisd en woon nu weer in mijn geboorteplaats Amersfoort, tegenover het dierenpark, in het verzorgingshuis Mgr. Blom Stichting. Adres: Barchman Wuytierslaan 55, kamer 104, 3819 AB Amersfoort Telefoon: 033-4632707 (bellen bij voorkeur tussen 16.00 en 17.00 uur.) Mimi Wagener

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3