Den Burg moet leefbare parkeersituatie krijgen Inning havengeld wordt aangepast Gelijkspel voor zaalvoetballers TIME OUT TEXELSE 5 COURANTdinsdag3november2009 Het parkeerplan voor Den Burg moet leiden tot een 'leefbare parkeersituatie' voor zowel bewoners als toeristen. Een glo baal overzicht van de maatrege len die in het plan worden voor gesteld om de parkeerdruk te minderen. -Er moet min of meer een schei ding komen tussen het parkeren binnen de ring (Emmalaan, Bern- hardlaan en Beatrixlaan) en buiten de ring. Binnen de ring wil het col lege parkeerplaatsen in woonstra ten voor vergunningparkeren bestemmen. Voor openbare par keerplaatsen moet een maximale parkeertijd van twee uur komen. Buiten de ring kan onbeperkt wor den geparkeerd en worden geen tarieven in rekening gebracht. Par keren op de Groeneplaats, Park straat en Burgwal wordt verboden in verband met de herinrichting van het centrum. -Het college wil het straatbeeld binnen de ring aanpassen, zodat automobilisten die naar het cen trum rijden het gevoel krijgen dat ze beter elders (aan de buitenkant van de ring) de auto kunnen neer zetten. Om te beginnen wordt gedacht aan aanpassing van de entrees van Den Burg (Elemert, Schilderend/Wilhelminalaan en Kogerstraat). Dan gaat het om de eerste 75 meters van die straten. De entree Waalderstraat houdt de gemeente bewust buiten de plan nen in verband met de mogelijke verhuizing van de Albert Heijn naar de kop van de Waalderstraat. -Volgens eerder uitgevoerde onder zoeken moet het aantal toeristi sche parkeerplaatsen met 440 worden uitgebreid naar 1100 stuks om voldoende plek voor toeristen te hebben als parkeren binnen de ring wordt ontmoedigd. Het college laat het oog vallen op de ijsbaan aan de Elemert waar 400 parkeer plaatsen kunnen komen. Gedacht wordt parkeerders daar €2,50 per parkeerbeurt in rekening te bren gen. Dat zou jaarlijks ruim vijftig duizend euro moeten opleveren. De ijsbaan is de afgelopen jaren vaker genoemd als parkeerplaats en dat riep telkens veel weerstand op. Onder meer bij de Thijsse- school die regelmatig van de ijs baan gebruik maakt. -Het parkeerterrein tegenover de oude LTS aan de Emmalaan kan met 75 parkeerplaatsen worden uitgebreid en het college denkt eveneens aan parkeren in het gebied van de Maricoweg en de Spinbaan. Vooralsnog maakt die gedachte de minste kans, maar er wordt wel rekening mee gehouden als het bedrijventerrein wordt gere vitaliseerd. -Het college wil de tarieven op de betaalde openbare parkeerplaatsen bij Albert Heijn, aan de Elemert, de Vogelenzang en de Bocksberg ver hogen van €1,29 naar €1,50 per uur. Dat bedrag is gebaseerd op onder zoek naar parkeergelden in andere plaatsen en het is meteen een inhaalslag. De gemeenteraad heeft de parkeertarieven de afgelopen jaren ongemoeid gelaten. De verho ging moet jaarlijks zo'n vijftigdui zend euro extra opleveren. -Er moeten betere verwijzingen komen naar de bestaande parkeer plaatsen. Volgens het parkeerplan schieten de huidige verwijzingen tekort, waardoor toeristen soms moeite hebben parkeerplekken buiten de ring te vinden. Die par keerplaatsen een naam geven en de looproutes tussen die parkeer plaatsen en het centrum verbete ren, worden als andere opties genoemd. -Er wordt eveneens gedacht aan een nieuwe wijze om de parkeer gelden te innen. Het college heeft het oog laten vallen op apparatuur waarbij automobilisten met de mobiele telefoon kunnen bellen om zich in- en af te melden, zodat ach teraf de kosten worden verrekend. Dergelijke voorzieningen zijn momenteel in opkomst. Het wordt als vriendelijker beschouwd dan vooraf geld in een automaat gooien om vervolgens continu de tijd in de gaten te moeten houden. Daar naast zijn de huidige automaten aan vervanging toe. -Met het oog op de vergrijzing wordt voorgesteld het aantal par keerplaatsen voor invaliden te laten toenemen. Er zijn er momenteel 57 in Den Burg en dat is wettelijke toereikend, maar er wordt aan gedacht vier invalidenparkeerplaat sen per 100 plekken te realiseren nabij openbare gebouwen en win kelcentra. -Met de plannen is een investering van in totaal 7 ton gemoeid, waar van 4 ton om van de ijsbaan een parkeerterrein te maken (met een 'groene' verharding) en €225.000,- om de entrees naar het centrum her in te richten. De kosten moeten gedekt uit de extra parkeerop- brengsten. Het college wil de werk zaamheden gefaseerd uitvoeren van 2010 tot en met 2012. Bedoe ling is dat volgend jaar wordt begonnen met een parkeerterrein op de ijsbaan en dat in 2012 de entrees worden aangepast. -Den Burg kent momenteel 2604 parkeerplaatsen. Daarvan zijn er 57 voor invaliden, 186 voor vergun ningenhouders, 16 gereserveerd, 395 betaald parkeren, 368 gratis op parkeerterreinen en 1582 gratis plaatsen in woonstraten. Texel kent sinds 1993 betaald parkeren. -Het parkeerplan ligt tot 14 decem ber ter inzage. Waar stonden deze deuren? Wilma Eelman, die bezig is een boek te schrijven over Texelse boerderijen, wil graag weten waar de deuren vandaan komen die in het Maritiem en Jutters Museum zijn beland. Gemt Jan de Haan en Daan van Wilsum hebben omstreeks 1965 twee bedsteedeuren, het deurtje van het ondergelegen keldertje en een keukendeur of deur van een glazen kast uit een slooppand gered. Deze werden opgeslagen in het oude Texels Museum in de Dennen en zijn later verhuisd naar het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Onbekend is uit welk slooppand de deuren afkomstig zijn. Wie meent dat te weten, kan contact opnemen met Wilma Eelman, tel. 313842 en Gerrit Gerrits in het MJM, tel. 314956. Burgemeester en wethouders wil len volgend jaar het havengeld in Oudeschild aanpassen en verho gen. Naast het tarief per strek kende meter moet er ook een tarief per vierkante meter komen. Dat moet voordeliger uitpakken voor schepen die de haven als thuisbasis hebben of er vaak liggen zoals de schepen van de bruine vloot. De gemeente begon in mei met het innen van havengelden (toen de haven nog van het rijk was, hoefde dat niet te worden betaald), maar al snel ontstond er gemopper bij de vaste gebruikers dat de tarieven te hoog waren in vergelijking met ande re regionale havens. De gemeente heeft daarna bekeken wat in de havens van Harlingen, Terschelling en Den Oever per vierkante meter wordt berekend en op basis daarvan tarieven voor de haven van Oude schild vastgesteld. Er is niet één vast De zaalvoetballers van Texel'94 hebben vrijdagavond voor het eerst dit seizoen in een uitwed strijd een punt gehaald. Dit gebeurde in Sint Pancras, tegen Vrone 2. Na een spectaculaire wedstrijd was de eindstand 6-6. Door het ontbreken van Tim Kedde, Leon Zijm, Edgar Klippel, Marcel Ris en Chris de Vries zag coach Martijn de Veij zich genoodzaakt zelf als wissel op de bank plaats te nemen. Na een aftastend begin opende Texel'94 na een mooie aanval de score, maar al na een paar minuten wist de thuisclub dit om te buigen naar 2-1Texel'94 liet de moed ech ter niet zakken en kwam al vrij snel gelijk. In het vervolg van de eerste helft ging het mis. Doorslap verdedi gend ingrijpen en een rake vrije trap werd de ruststand 4-2. Na de rust lag al snel de aansluitingstreffer in het netje, maar net toen Vrone 2 leek te bezwijken onder de zware Texelse druk, werd uit een razendsnelle counter toegeslagen (5-3). Toch had Texel'94 het gevoel dat er wel wat viel te halen. Met nog zo'n tien minu ten op de klok kwam de spanning terug (5-4) en door het geloof in een goed resultaat maakte Texel'94 ook de gelijkmaker. Hierna leek Vrone 2 geknakt en ging Texel'94 op zoek naar de beslissing. Door goed kee perswerk van de goalie van Vrone 2 duurde het tot drie minuten voor tijd dat Texel'94 voor de tweede maal een voorsprong nam. Hierna kwa men nog twee goede kansen om de wedstnjd definitief te beslissen, maar toen deze niet werden benut, kreeg men alsnog het deksel op de neus. In de laatste minuut kwam Vrone 2 via een van richting veranderd schot alsnog op gelijke hoogte. Doelpun ten: Joey van der Vis (2), Pim de Lugt (2), Matthijs de Lugt (1) en Mar tijn de Veij (1). Ondanks dit gelijkspel stijgt Texel'94 een plekje en staat nu zevende. Vrijdag staat de thuiswed strijd tegen WGW/KSG'73 1 uit Den Helder op het programma. De aftrap is om 19.25 uur. Jeugd Mareis U16 wint overtuigend De jeugd U16 van basketbalver- eniging De Mareis heeft zater dag met 28-43 overtuigend gewonnen van koploper BV Hoofddorp. 'Na een paar goede wedstrijden tegen iets mindere ploegen ver wacht je een keer tegen een echt goed team te spelen', meldt coach Eric Venneker. 'Omdat Hoofddorp eerste stond, hielden we rekening met een nederlaag, maar eenmaal gestart bleek al snel dat we niet minder waren en - als we ons best deden - de wedstrijd naar ons toe konden trekken.' De beide ploegen waren aan elkaar gewaagd, waar door het eerste kwart met 10-11 werd afgesloten. Coach Venneker gaf zijn team in het tweede kwart enkele specifieke opdrachten: beter opstellen in de aanval, het verschil in lengte uitbui ten, sneller de bal doorspelen en doorgaan met de rebound tot de die bal door de ring is gegaan. Het was even een omslag, maar de tegenstander was uit zijn spel gebracht en De Mareis kon scoren. Een heel kwart zonder tegenscore komt niet veel voor, maar het ver schil liep uit tot 10-19. Via 18-31 werd het uiteindelijk 28-43. Scores: Jan van der Veen (10) en Casper Dros (10), Sjoerd-Jan de Lugt (8). Maickel Bouthoorn (6), Dennis Weyers (5), Joost Venneker (4). De Mareis speelt zaterdag thuis in de De Koninghal tegen BV Haar lem. Aanvang 14.30 uur. tarief, maar per soort schip worden verschillende bedragen (elf in totaal) gerekend. Volgens het college is voor de bruine vloot het nieuwe tarief per vierkante meter voordeliger dan het bestaande tarief per strek kende meter als schepen meer dan dertig keer per jaar in de haven lig gen. Naar verwachting behalen kot ters een 'minimaal voordeel' en heb ben rondvaartschepen met Oudeschild als thuisbasis het mees te voordeel. Volgens de havenveror dening krijgen schepen het meest voordelige tanef in rekening gebracht. Er wordt dus of per strekkende meter of per vierkante meter havengeld geïnd. Het college wil de tarieven in 2010 met 5,7 procent laten stijgen om te blijven voldoen aan de voor waarde dat de haven geen extra geld mag kosten ofwel budgettair- neutraal moet blijven. De voorstellen worden donderdag besproken door de raadscommissie Middelen. Tevoko verliest met minimaal verschil Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko heeft zater dag met 3-2 verloren van US 2 uit Amsterdam. Tevoko had door het ontbreken van Tamar Lok geen reserves, in tegenstelling tot US 2, dat met twaalf spelers naar het eiland was gekomen. Tevoko begon niet sterk en US 2 stond al snel met 5-0 voor. Maar door een goede service van Ivet Former kwam Tevoko weer op gelijke hoogte. De tegenstander speelde snel en daar had Tevoko niet veel grip op. Toch ging de strijd gelijk op, door mooie aanval len van Tevoko, maar ook door fouten van het alles of niets spe lende Amsterdamse team. De eer ste set ging met 25-21 naar Tevo ko. Ook in de tweede set werd Jeugdtandartsen krijgen les in communicatie Communiceren met kinderen en hun ouders. Dat was het onderwerp van de studiedag die de Texelse jeugdtandartsen en hun assistentes zaterdag hebben gevolgd. De dag werd geleid door Eva Cochius van Klaver4 Coaching Advies. De tandartsen en hun assistentes hebben de afgelopen 50 jaar laten zien dat zij de tandheelkundige zorg van de kindergebitten op Texel serieus nemen. De medewerkers van de tandartsenbus hebben door de jaren veel kennis opgebouwd als het gaat om een tandheelkun dige behandeling en de omgang met kinderen. Tandartsen en assi stentes die meer dan tien jaar kin deren behandelen, hebben hun sporen wel verdiend, vinden ze ook zelf. 'Maar het is goed om samen informatie uit te wisselen over de wijze waarop ze communiceren met kinderen, maar ook met ouders', vertelt Dick van Barne- veld, bestuurslid van de Stichting Jeugdtandverzorging Texel. Op de studiedag werd gesproken over het opbouwen van vertrouwen, het (non)verbaal leggen van contact en het zich verplaatsen in het kind. 'Daarbij is het van belang goed te weten dat kinderen van 3 jaar in een andere ontwikkelingsfase ver keren dan kinderen van 10 jaar en om een andere benadering vra gen'. aldus Van Bameveld. jongeren centrum Alzheimer Alzheimer Nederland is op zoek naar collectanten die in de week van 9 tot en met 14 november wil len meehelpen geld in te zamelen voor onderzoek naar en de bestrij ding van Alzheimer Geïnteresseer den kunnen zich aanmelden bij Marian Waverijn, tel. 312016. Boerenkoolrit Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag 8 november een boerenkoolrit. De start is om 13.00 uur bij manege Akenburg aan de Akenbuurt. Leden die zelf geen ven/oer meer hebben, kun nen meerijden met Pieter Dros op de Jan Plezier. Deelnemers wordt verzocht zich aan te melden bij Peter Dros, tel. 310801 Speculaasactie Scouting Texel houdt zaterdag 7 november de jaarlijkse specu laasactie, waarbij zo'n honderd scouts huis aan huis speculaas verkopen. De opbrengst is bestemd voor de jubileumactivi teiten die in 2010 gaan plaats vinden als Scouting Nederland 100 jaar bestaat en Scouting Texel 65 jaar. De speculaas wordt geleverd door Bakkenj Timmer uit Oosterend, hoofdsponsor van de actie. Niet alleen worden langs de deur specula zen verkocht, ook staat er de hele dag een verkoopkraam op de Ste nenplaats. ledereen die daar specu laas koopt krijgt er koffie, thee of warme chocomelk bij. De specu laasactie duurt van 10.00 tot 16.00 uur. onder de middag wordt een gezamenlijke lunch gehouden in het clubgebouw aan de Bemhardlaan. snel gespeeld, maar aan beide kanten werden prachtballen afge wisseld met slordige fouten. Tevo ko won de tweede set met 25-19 en het leek erop dat de spelers genoegen namen met twee pun ten, want in de derde en vierde set zakte het spel in. US 2 ging steeds beter spelen, de pass was goed, waardoor veel door het midden kon worden gespeeld, waar Tevoko geen antwoord op had. US 2 won zowel de derde als de vierde set (25-20, 25-16). In de beslissende vijfde set nam US 2 steeds een kleine voorsprong, maar hield Tevoko aansluiting door enkele oplevingen Bij een stand van 12- 12 maakte Tevoko drie fouten op rij, waardoor de winst naar US 2 ging. Door deze nederlaag is Tevo ko gezakt naar de tiende plaats. Scholiere helpt bij uitzetten zeehonden De twaalfjarige Elles Warrenaar uit Hellevoetsluis mocht vnjdag mee met de Phoca om te helpen bij het uitzetten van zeehonden die deze zomer als huiler bij Ecomare terecht waren gekomen De dolgelukkige Warrenaar had de tocht met de Phoca gewonnen door op de Zee hondenknuffeldag een zeehond te adopteren en had speciaal vrij van school gekregen. De dieren kregen op een zandplaat in het Amsteldiep hun vrijheid terug. beeld als betaalde parkeerplaats met ruimte voor 400 auto'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5