Raad akkoord met onderzoek verlichting Lepelaars neergeschoten Kan VVV-website persoonlijker? Tot dusver wijst niets erop dat het toerisme op Texel erg te lij den heeft onder de crisis. De toeloop naar het eiland blijft in elk geval groot. De cijfers van TESO zien er prima uit en de prognoses melden een nog aan zienlijke vervoersgroei in de komende jaren. Iwan Groothuis, interim-voorzitter van de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers, wees er don derdagavond in de najaarsverga dering van de TVL op dat juist nu moet worden gelet op de kern waarden van Texel (rust, ruimte, landschappelijke kwaliteit) want dat is de sterkte van Texel waar mee het eiland zich blijvend kan onderscheiden. 'Kwaliteit in plaats van kwantiteit is de enige weg', aldus Groothuis, die dan ook slecht te spreken was over de door de gemeente veroorzaakte verruiming van het aantal slaap plaatsen door het met meetellen van de slaapplaatsen van de ple- ziervaart en de logies-en-ontbijt- sector. 'Een onjuiste ontwikkeling die op willekeurige cnteria is geba seerd. Of is er toch sprake van een gemeentelijk belang gekoppeld aan grootschalige ontwikkelingen in Oudeschild?' De kritiek van Groot huis wordt gedeeld door Rob Teis- man van de Texelse Hotel Vereni ging. 'De gemeente frustreert ons door het zinloze gegoochel met de bedden. Het achteloos niet meetel len van bedden in het totaal van de 45.000 is te schandelijk voor woor den. Alle bedden horen bij de tel ling, ook die van logies-en-ontbijt en de bruine en toeristische vloot. Als dan blijkt dat we de 45.000 gepasseerd zijn, is dat zo. De reser ve zit dan alleen nog in de niet gebruikte bedden.' Teisman vindt dat elke niet benutte slaapplaats slecht is voor de inkom sten van de Texelse gemeenschap. Het lijkt hem daarom gewenst dat voor uitgegeven, maar niet benutte slaapplaatsen een heffing wordt opgelegd. De eigenaars kunnen dan besluiten die heffing te betalen of de slaapplaatsen terug te geven Kwaliteit belangrijker dan meer bedden aan de gemeentelijke reserve. Bij overname kan de nieuwe eigenaar deze bedden terugvragen of - kopen. Het te heffen bedrag kan aan de toeristenbelasting worden toegevoegd en zo extra mogelijkhe den bieden voor het Toeristisch Investeringsfonds. TVL-voorzitter Groothuis toonde zich tevreden over de samenwerking met de VW en over het feit dat de boekingen via de VW weer toenemen. Als gasten via de VW boeken, blijven de (marktconforme) provisiegelden op Texel en kunnen die weer voor promotie worden aangewend. De website van de VW (www.texel. nl) wordt bij het werven van gasten steeds belangrijker. De site trok het afgelopen jaar 1,3 miljoen unieke bezoekers en leverde 15.000 boe kingen op. 85 procent van het totaal. Het onlangs aangetreden hoofd Marketing en Communicatie, Thomas Lapperre, is druk bezig de makkelijk te vinden site verder te De gemeente krijgt van de gemeenteraad geld om deskundig advies in te winnen voor het ver vaardigen van een adviesplan over duurzame verlichting. Ook mogen in enkele dorpen proeven worden gedaan met LED-verlichting. Dat werd donderdagavond duidelijk in een vergadering van de raads commissie Middelen. Het college had €128.920,- gevraagd voor het vervaardigen van het plan en €50.000,- voor de proef. Een flink deel van deze bedragen (€64.460,-) wordt betaald uit een Europese sub sidie. Een ander deel komt uit de reserve van de energievisie en via de inzet van eigen uren. Over de reste rende €50.000,- moet vanavond nog worden gesproken in de vergadenng over de begroting van 2010. De meeste oppositiepartijen waren kritisch over het voorstel. Volgens Annemieke van Atteveld (PvdA) is er 'heel veel geld' mee gemoeid. Vol gens Frans Visman (D66) komt het plan veel te vroeg en is het verstan diger te wachten op ervaringen van andere gemeenten. Gerard Weijers (fractie Weijers) adviseerde een deel van de lantaarns gewoon uit te doen. 'Dat scheelt een hoop kosten.' De coalitiepartijen reageerden wel instemmend. Rikus Kieft (Groen- Links) wees erop dat een goed plan de gemeente op termijn geld ople vert, maar dat daarvoor wel enige 'voorinvestering' nodig is. Volgens Ben Zegeren (CDA) loopt Texel hele maal niet zo voorop met dergelijke plannen. Hij noemde het positief dat de dorpscommissies in de plannen worden betrokken. Het college kreeg onder voorbehoud ook de steun van Henny Huisman van de WD. Ze toonde zich kritisch over het bedrag waarvoor nog geen dekking is gevonden, maar vond wel dat het voorstel past in de gemeentelijke ambitie om in 2020 volledig zelfvoor zienend te zijn. Ze wees er boven dien op dat de raad vorig jaar nog een initiatiefvoorstel van het CDA had aangenomen om te komen tot reductie van de openbare verlich ting. Wethouder Peter Bakker was blij met haar steun. Hij betoogde bovendien dat 'uitstel leidt tot afstel', omdat bij vertraging de Europese subsidie wordt verspeeld. 'Om alles inzichtelijk te maken, is een deugde lijk plan nodig. Dat kost geld, maar je verdient het later terug.' De wethou der vertelde nog in samenwerking met TESO en Rijkswaterstaat de 'wat overdadige verlichting' op de veerhaven te willen aanpakken. De resultaten moeten volgend jaar al zichtbaar worden. In Noord-Frankrijk hebben jagers vorige week twee Neder landse lepelaars neergescho ten. Eén dier leefde nog, maar zou met een gebroken ondersna vel nooit meer zelfstandig kun nen leven. Het werd daarom door een dierenarts uit zijn lij den verlost. De andere lepelaar, de met een GPS-zender uitgeruste Harrie, was op slag dood. De zender werd bij een lokale vogelaar gebracht, die contact opnam met de Nederland se vogelringer. De zender wordt terug bezorgd, leder jaar worden tijdens de trek wel enkele lepelaars doodgeschoten. Onderzoek door Natuurmonumenten en de werk groep Lepelaar wijst uit dat de jacht (en dan met name in Frank rijk) de grootste niet-natuurlijk doodsoorzaak van trekkende lepe laars is. Een andere belangrijke doodsoorzaak zijn botsingen met hoogspanningskabels. De redactie kreeg een foto van de aangescho ten lepelaars toegezonden, maar vond deze te gruwelijk om te plaat sen. De Texelse lepelaar Eckard is inmiddels bij de Sahara aangeland. Na een rustpauze in de visvijvers van Castro Marim (Portugal) arri veerde de lepelaar volgens de gegevens van zijn GPS-zender bij de lepelaarkolonie bij Huelva in Spanje. De vogel leek te weten dat de kortste oversteek naar Afrika (de Straat van Gibraltar) een eind uit de route was, want hij koerste vanaf de Marismas del Odiel regel recht de oceaan op, de kortste route naar Rabat in Marokko. Na zes en half uur over zee gevlo gen te hebben, bereikte hij de Marokkaanse kust, om die vervol gens als gidslijn naar het zuiden te gebruiken. Van de ene voedsel plaats naar de andere is hij bezig met de 1200 kilometer lange over steek over de Sahara om uiteinde lijk, na meer dan vierduizend kilo meter het waddengebied van de Banc d'Arguin in Mauretanië te bereiken. Meer informatie over de aange schoten lepelaars en de reis van Eckard is te vinden op www.natuur- monumenten.nl en www.natuur- monumententexel.nl. verbeteren, zodat de aspirant-gas ten maximaal worden geïnformeerd, niet alleen over eiland en accom modaties, maar bijvoorbeeld ook over wat er te beleven en te koop is, vooral in het deel van het eiland waar de accommodatie is gelegen. In zijn praatje met demonstratie voerde Lapperre de denkbeeldige gast Mieke van Diemen ten tonele, die al klikkend via de site alles ver neemt wat voor haar van nut kan zijn. Enkele TVL-leden leverden commentaar waarmee de marke tingman zijn voordeel kon doen. Gerard Bakker van groepsvakantie- huis Jonkersbergen legde uit hoe de gast nog persoonlijker benaderd kan worden, zodat hij het gevoel heeft in gesprek te zijn met een behulpzame informatrice van vlees en bloed die zich inleeft in zijn per soonlijke situatie. Sommige dingen kunnen dan beter worden weggela ten. Als 'Mieke' interesse heeft voor een weekje of weekend in februari moet ze niet worden geconfron teerd met foto's van stranden met zonnebadende mensen of met zaken en voorzieningen die in die tijd gesloten zijn, maar met al het andere dat wél beschikbaar is en past bij haar persoonlijke omstan digheden en interesse. Technisch is dat geen probleem. 'Mieke zal zich gevleid voelen door dit maatwerk, echt gastheerschap dus!', aldus Bakker. Wat ik zeggen wou Bos Het is alweer een tijd geleden dat in het bos de vorige dunning plaats vond. Bij die werkzaamheden bleef al het afval ter plaatse liggen, het zou als voeding voor de bodem dienen en het was verboden om ook maar een takje mee te nernen voor de kachel thuis. Bij de huidige werk zaamheden wordt alles wat geen economische waarde heeft op grote hopen bijeengeschraapt om geheel of gedeeltelijk als brandstof te die nen voor enkele houtgestookte CV- installaties in Den Burg. Een merk waardige verandering van benutting van biologische materie. Blijft nog een vraag: Worden de paden op den duur weer bewandelbaar? I. Roos, Den Hoorn. Naschrift redactie: Navraag bij Staatsbosbeheer leert dat het hout van de takken en kro nen nu als energiehout kan worden geleverd, wat bij de vorige dunning niet gebeurde. Erik van der Spek: Toen die mogelijkheid ontstond, hebben we onderzoek gedaan naar de gevolgen voor het bos. Vroeger hadden we het idee dat het verwij deren van de takken en kronen nadelig zou zijn, omdat we teveel mineralen zouden onttrekken. Op basis van studie weten we dat dit niet het geval is. Wat ook speelt, is dat door de dunning waarmee we in de jaren tachtig zijn gestart, de bomen relatief brede kronen hebben gekregen. Als we die op de grond laten liggen, kunnen ze het ontkie men van zaden belemmeren. Dood hout is wel van groot belang voor het bos. Op natuurlijke wijze ontstaat er voldoende van, daar zijn deze tak ken niet voor nodig. Om dit proces niet te verstoren, worden bomen die al dood zijn, met omgezaagd. Mocht er op een bepaalde plek onvoldoen de dood hout zijn, kunnen we dat stimuleren door bijvoorbeeld de bast van bepaalde bomen te verwijderen. Als het dunnen achter de rug is, worden de paden weer geëgali- Kinderopvang fuseert met GOC De stichting Kinderopvang Den Helder-Texel (SKDT) en de stich ting Gastouder-Centrale Anna Paulowna (GOC) gaan per 1 januari 2010 samen. Door het bundelen van krachten en het delen van ervaringen hoopt de nieuwe organisatie de gastouder- opvang in de Noordkop een stevi ger basis te geven en goed te kunnen inspelen op wijzigingen in de wetgeving. Het nieuwe gastouderbureau blijft onderdeel van SKDT en de kan toorruimte blijft zowel in Den Hel der als in Anna Paulowna bestaan. TEXELSE J COURANT De herinrichting van de Heemskerckstraat in Oudeschild is in volle gang. Het gedeelte tussen de Loodssingel en de Barentzstraat wordt verkeersluw gemaakt en er komt éénrichtingsverkeer, zodat verkeer nog alleen het dorp kan uitrijden. De herinrichting is onderdeel van Parkeren en Meer en de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum, waarvan de ingang aan de Heemskerckstraat komt. De Vries Van der Wiel voert de reconstructie uit. ifoio aw van Hattum) Veel belangstelling zaterdag voor Thamar van Dongen uit Den Burg bij de presentatie van haar boek Aandacht voor Kaatje bij Nauta Boek in Den Burg. Geregeld stonden er wachtrijen van mensen die een exem plaar wilden laten signeren. (FMJmen^nHaajcr. Vol enthousiasme hielpen Elias, Felix Hendrik en Hester Marseille zaterdag tijdens de nationale natuurwerkdag mee bij het aanbrengen van nieuwe schelpenlagen op de eilandjes in de Otterstaat. Er werd een nieuwe laag gelegd, zodat vogels er weer veilig kunnen broeden. Volwassenen reden de schelpen in kruiwagens naar de eilandjes en de kinderen verspreidden ze met een hark. Er deden vijftien vrijwilli gers mee aan de dag die door Staatsbosbeheer en Natuurmonumen ten gezamenlijk werd gehouden. /Foto Jeroen w Hanum) Jack Bruin speelt een potje biljart tegen Hans Beverdam. Op de ach tergrond Paul Eelman. Frans Bik en Ab Witte met de aan DVO geschonken elektronische scoreborden. Bruin stond aan de basis ervan. (Zie artikel). Foto Jemen van Hsttumi Presentatrice Pauline de Wilde van RTL SNOWmagazine bespreekt voor de camera met Sandor Mantje de nieuwe wintercollectie. iforo Jeroen van Hsnumi Sandor Mantje maakt binnenkort zijn opwachting in het televisiepro gramma RTL SNOWmagazine van RTL-4 Medewerkers van het wintersportprogramma waren donderdag in de lifestylestore aan de Binnenburg om opnamen te maken. Presenta trice Pauline de Wilde maakte een rondgang met Mantje door de zaak om de nieuwe wintersportcollectie te bespreken. Hij kreeg ook de gelegenheid over het bedrijf te vertellen. De uitzending is te zien op zondag 22 november om 16.30 uur. Zaterdagochtend 28 november om 8.10 uur is de herhaling. DINSDAG 10 NOVEMBER 2009 Midden-Eierland krijgt zone 60 km Op de Oorsprongweg in Midden- Eierland wordt volgend jaar een maximumsnelheid van 60 km per uur ingevoerd. Dat heeft het college besloten na bespreking met de overleggroep verkeerszaken. Er komen borden en de belijning wordt aangepast om de maximumsnelheid aan te geven. Burgemeester en wethouders heb ben eveneens besloten het fiets- verbod op de Badweg in De Koog op te heffen. Op het fietspad tus sen Den Hoorn en de veerhaven mogen voortaan brommers rijden nu het drie meter breed is gewor den. Besloten is verder dat op het fiets pad langs de Emmalaan binnen de bebouwde kom van Den Burg geen bromfietsers meer mogen rijden, die moeten naar de weg toe. Bij de Gasthuisstraat wordt de belijning aangepast, zodat verkeer van bei de kanten (Pontweg en Gasthuis straat) de noodweg naar het PHH- gebouw mag inrijden. Besloten is ook invalidenparkeerplaatsen bre der te maken, zodat mensen vol doende ruimte hebben vanuit de auto in een rolstoel te kunnen plaatsnemen. Raboton schenkt borden aan DVO Biljartvereniging DVO (Door Vriendschap Ontstaan) heeft drie elektronische scoreborden van de Raboton gekregen. De biljar ters hoeven de scores daardoor niet meer met de hand op brief jes bij te houden. Hans van Heerwaarden en Fenne- ke Krafft van de Rabobank en bestuurslid Dirk Vinke van de Rabotoncommissie overhandigden de borden donderdagavond in de Witte Burcht in Den Burg tijdens een bijzondere bijeenkomst waar voor alle 55 leden waren uitgeno digd. Het bestuur lokte ze met de smoes dat er financieel wat aan de hand was, waardoor er mensen van de Rabobank aanwezig zou den zijn. Tot verrassing van de ruimschoots aanwezige leden hadden die geen onheilstijdingen in petto, maar drie dozen met daarin de scoreborden. Vinke liet weten dat de Raboton commissie 35 aanvragen heeft ontvangen en dat die van DVO er tussenuit was gesprongen. Hij ver wees onder meer naar de lage contributie en de hoge toeganke lijkheid van DVO. Jack Bruin, één van de leden, had de discussie over elektronische scoreborden aangezwengeld. Het bestuur van DVO vond het financi eel te riskant die zelf aan te schaf fen op een begroting van een paar duizend euro, waardoor sponsors gevonden moesten worden. Krafft, Vinke en Van Heerwaarden moch ten de borden als eerste bedie nen. 'Minima laten rechten lopen' Minima op Texel moeten meer gebruik maken van hun rechten. Dat vonden de politieke partijen in de raadscommissie Welzijn. Ze stemden in met nieuw beleid van de gemeente om Texelaars die drie jaar of langer van een laag inkomen moeten rondkomen recht op extrav toeslag te geven. Voor heen gold een termijn van vijf jaar De gedachte is dat iemand die weinig te makken heeft, niet kan reserveren voor onverwachte kos ten (bijvoorbeeld wanneer de was machine kapot gaat). Texel heeft een budget van bijna €120.000,- per jaar voor de toe slag, maar dat wordt bij lange na niet gebruikt. Dit jaar is nog geen €15.000,- uitgekeerd. De regeling is geldig voor Texelaars van 21 tot 65 jaar die moeten rondkomen van maximaal 120 procent van het sociaal minimum. De toeslag kan oplopen tot een paar honderd euro. Vanuit de commissie werd geop perd dat de gemeente zelf actief minima benadert, maar dat is vol gens wethouder Marian Merkel- bach niet de geijkte weg. Minima moeten zelf naar de gemeente komen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5