'Soms lastig jezelf als mantelzorger te zien' 'Parkeerterrein beter aangeven' Gratis verzekering voor vrijwilligers TEXELSE Q COURANT Texel fonds 'Je hoeft het niet altijd eens te zijn' Haar bureau is ingericht en eigen ruimte voor gesprekken is in de maak. Agiaia Westra is klaar om van start te gaan met het Man telzorgpunt Texel, een nieuw onderdeel van Pharos. Het zorgpunt is vandaag officieel geopend tijdens de Dag van de Mantelzorg. Het moet een plek worden waar Texelaars die de zorg voor een naaste op de schouders hebben terecht kunnen voor advies en ondersteuning. Dat was de afgelopen jaren al mogelijk in Den Helder, maar in de praktijk maakte daar vrijwel geen Texelaar gebruik van. In opdracht van de gemeente is daarom een Texelse afdeling opgezet, omdat de gemeente vol gens de Wet Maatschappelijke Ondersteuning mantelzorgers moet ondersteunen Westra, die een HBO-opleiding Maatschappelijk Werk en Dienst verlening in Leeuwarden heeft gevolgd, hoopt dat mensen mak kelijk de weg naar het zorgpunt weten te vinden. En dat ze zichzelf herkennen als mantelzorger. 'Men sen zijn snel geneigd te denken dat dat met voor hen geldt, maar dat is lang niet altijd zo.' Volgens definities mag iemand zich mantelzorger noemen als hij of zij wekelijks meer dan acht uur voor een naaste zorgt of langer dan drie maanden intensief de zorg voor een naaste draagt. Volgens het CBS telt Nederland circa 2,6 mil joen (15 procent) mantelzorgers. Een klein rekensommetje leert dat Texel er dan circa tweeduizend moet kennen, maar exacte gege vens daarover zijn er niet. Westra wil onder meer bijeenkom sten organiseren om in te gaan op praktische zaken, mensen in con tact brengen met de mantelzorg makelaar (voor vragen over per soonsgebonden budgetten) en mensen met elkaar in contact te brengen om ervaringen uit te wis selen. Bedoeling is ook vanuit het zorg punt vervanging te regelen voor mantelzorgers die even tijd voor zichzelf nodig hebben. 'Als je veel voor een ander zorgt, moet je ook voldoende tijd aan jezelf blijven besteden. Sommige mantelzorgers kunnen niet zomaar een dag weg en dan is het prettig als iemand het van je overneemt.' Het zorgpunt wil daarvoor een bestand met vrij willigers opbouwen die geschoold worden. 'Je kunt niet zomaar een ander op iemand afsturen.' Belang stellenden kunnen zich bij Pharos melden. Westra beaamt dat niet elke Texe laar direct hulp zal hoeven in te roepen en vaak wel iemand kent die even kan bijspringen. 'Er zijn veel netwerken op het eiland waar mensen een beroep op elkaar kun nen doen. Maar mensen delen niet alles en dan is het mooi dat deze voorziening er is. En we moeten ook rekening houden met de ver grijzing en de ontwikkeling dat de komende jaren voor zorg meer een beroep op vrijwilligers wordt gedaan. Zelf heeft Westra ervaring met een familielid dat ze een jaar verzorgde, maar ze pretendeert niet daardoor de wijsheid in pacht te hebben. 'Elke situatie is anders. Je kunt ook niet spreken van dé mantelzorger, waardoor ook lastig is jezelf als zondanig te herkennen. Maar als je in de eigen omgeving rondkijkt, kun je vaak zo iemand bedenken die er één is.' Het Mantelzorgpunt Texel is gehuis vest bij Pharos in het voormalige kantoor van Rijkswaterstaat aan de Keesomlaan in Den Burg. Westra is aanwezig op woensdag en vrijdag van 9.00 tot 17.00 uur. Op andere dagen kunnen mensen met vragen terecht bij coördinator Fia Joustra. De voorziening wordt betaald door de gemeente uit het budget voor de Wet Maatschappelijke Onder steuning. Texelaars kunnen er gra tis gebruik van maken. splijt het ook makkelijker', zegt Dimitri. Bovendien houden ze elkaar in balans. Het drukke karak ter van Raoul wordt in evenwicht gehouden door de rustige aard van Dimitri. Waar nodig treedt Raoul op de voorgrond en voert het woord. En de basis is goed. 'We kunnen altijd op elkaar terugvallen. Of het nu een leuke of minder leuke peri ode is. We geven allebei het maxi male en kunnen meer tegen elkaar zeggen dan tegen anderen', zegt Raoul. Wat steeds terugkomt in hun ver haal is de band met het personeel. Niet voor niets heeft een voormali ge werknemer ze aangemeld voor een interview. Het moet vooral gezellig zijn, maar er zijn strakke lijnen. Klanten worden met u aan gesproken en ze moeten altijd op tijd zijn. ledereen heeft taken en verantwoordelijkheden. 'Zodra het druk wordt gaat de motor lopen, ledereen kent zijn plek en weet wat er gedaan moet worden. Ze weten vaak meer dan wij samen en zijn ontzettend leergierig. Ze hebben hun verantwoordelijkheden en pro ductkennis. Wij zijn misschien de basis, maar zonder personeel zijn we niets', zegt Raoul. Dimitri vult aan: 'We sturen aan, maar staan tussen de medewerkers en niet erboven. Of het nou een familiebe drijf is of niet, onderlinge relaties en sfeer zijn het belangrijkste.' Tien jaar na de start is het bedrijf, hoewel groter en anders, dicht bij de kern gebleven. En bij wat Dimitri en Raoul aansprak om een eigen zaak te beginnen: het handelen. 'De handel blijft, alleen doen we het anders. Niet met een porte monnee, maar met praten. In gesprek met een vertegenwoordi ger ben je ook aan het handelen', meent Raoul. De band tussen de broers is, ondanks de meningsver schillen af en toe, goed gebleven. Dimitri: 'Het is makkelijker beslis singen te nemen in een eenmans zaak. Je neemt altijd je eigen beslissing, of die nu goed of fout is. Raoul heeft soms een heel andere mening dan ik. Dan gaan we overleggen en daar komt vaak iets uit, waarvan wij denken dat het nog beter is.' Tekst en foto Imme Bakker Nog weinig steun voor motie PvdA hulp aan starters Een motie van de PvdA om star ters te heipen bij het kopen van een woning, lijkt het niet te gaan halen. In de donderdag gehou den vergadering van de commis sie Middelen noemden bijna alle partijen het idee 'sympathiek', maar plaatsten ze ook diverse kanttekeningen. De onduidelijkheid over de kosten vormde het belangrijkste bezwaar. Het plan voorziet erin dat starters het verschil tussen de aankoop- kosten van een woning en het bedrag dat ze maximaal van een hypotheekverstrekker kunnen 'Personeelsstop te gemakkelijk' Het voorstel van de WD om een onmiddellijke personeelsstop voor het ambtelijk apparaat in te voeren en per direct ook te stop pen met het inhuren van externe kennis kan op weinig politieke steun rekenen. De liberalen kre gen donderdag in de commissie Middelen alleen steun van voor malig partijlid Gerbrand Poster, Texel doet mee aan experiment Texel doet samen met zeven gemeenten uit de Noordkop mee aan een experiment om inburge- ringsprogramma's voor mensen uit het buitenland te verbeteren. Dat gebeurt samen met het ROC Kop van Noord-Holland, waarmee de gemeenten een educatief pro gramma aan het voorbereiden zijn. Dat wordt vanaf januari aangebo den aan 45 inburgeraars in drie verschillen klassen (één voor anal fabeten, één voor laagopgeleiden en één voor middenopgeleiden). Bekeken wordt wat wel en niet De parkeerterreinen in Den Burg moeten beter worden aangege ven, zodat ook mensen die onbe kend zijn met de omgeving hun auto op de juiste plek neerzet ten. Wandelroutes moeten daar na naar het centrum leiden. Dat stelt het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) in een reactie op het parkeerplan van de gemeen te. Het ondernemersverbond vindt dat duidelijk moet worden verwe zen waar mensen lang en kort kun nen parkeren. De bestaande par- keergelegenheden moet zo worden ingericht dat de maximale capaci teit wordt benut. Volgens TVO zijn dat maatregelen die met afhankelijk hoeven te zijn van raadsbesluiten over de super markten (gekoppeld aan het par keerplan), waardoor ze snel kun nen worden uitgevoerd. Het verbond is bezorgd dat er straks teveel op de lange baan gaat, als er teveel vraagstukken aan elkaar worden gekoppeld. Het verbond pleit er ook voor dat De gemeente heeft een verzeke ring afgesloten voor vrijwilligers op Texel. De verzekering is met terugwerkende kracht geldig vanaf 1 januari 2009. De gemeente wil vrijwilligers op die manier zo goed mogelijk van dienst zijn en voorkomen dat ze onvol doende verzekerd zijn. De verzeke ring, die kosteloos is, geldt voor iedereen die in 'enig organisato risch verband onverplicht en onbe taald werkzaamheden verricht ten behoeve van anderen of de samen leving waarbij een maatschappelijk belang wordt gediend.' De verzekering is ondergebracht in een polis die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en Centraal Beheer Achmea hebben opgesteld. Dekking worden gebo den aan onder meer risico's die aan vrijwilligerswerk zijn verbon den, rechtsbijstand en werkgevers- lenen mogen bijlenen van de gemeente. De eerste drie jaar is de lening renteloos en aflossingsvrij. Daarna kan de klant het inkomen laten hertoetsen om de 'actuele betaalcapaciteit' vast te stellen. Gaan ze meer verdienen, dan gaan ze eerst de rente en later de aflos sing betalen. Om de constructie te betalen, zou de gemeente een fonds moeten openen bij Stimule ringsfonds Volkshuisvesting Neder landse Gemeenten (SVN). Rente en aflossing vloeien terug in dit fonds. Volgens een brochure van die beweerde het voorstel zelf nog te hebben gedacht toen hij voor de WD in de raad zat. De andere partijen vonden de motie van de WD - bedoeld om geld te besparen - 'vrijblijvend' en 'te gemakkelijk'. Rikus Kieft (Groen- Links) sprak van een 'zwaktebod'. 'We hebben als gemeenteraad zelf in meerderheid besloten dat we geen gemeentelijke taken willen schrappen. Dan moet je ook de consequentie aanvaarden dat het succesvol is en met welke tijds planning rekening moet worden gehouden voordat iemand de Nederlandse taal voldoende in de vingers heeft en genoeg van de samenleving weet om een inburge- rmgsexamen of staatsexamen te halen, zodat verdere opleidingen gevolgd kunnen worden. De proef, onderdeel van het Delta plan Inburgeren van het ministerie van Wonen, Wijken en Integratie, wordt zowel in grote als kleine gemeenten gehouden. Eind 2010 legt het ministerie de resultaten naast elkaar om conclusies te trek ken. Texel doet mee aan het expe riment om inburgeraars een lespro gramma op maat te kunnen aanbieden. DINSDAG 10 NOVEMBER 2009 het college de toegangswegen naar het centrum ruimer maakt voor vrachtverkeer. Steun is er voor het plan parkeerders achteraf te laten betalen. Kanttekeningen wor den geplaatst bij het plan om bin nen de ring alleen parkeren aan vergunninghouders toe te staan. Dat wordt 'over the top' genoemd. Het verbond ziet het liefst dat er gratis kan worden geparkeerd, ook door vergunninghouders. Ondernemers in de Parkstraat zijn niet gelukkig met plan parkeren in die straat te verbieden als de her inrichting van het centrum van start gaat. En ondernemers op de Spin- baan hebben moeite met een voor stel auto's te parkeren in de omge ving Maricoweg/Spinbaan. René de Lange van de Spinbaanvereni- ging liet weten dat toeristen die van en naar de auto wandelen en zwaar verkeer op het bedrijventer rein niet samengaan. De vereniging wil een parkeerverbod op de Spin- baan, omdat het nu soms al kritiek is als er toeristen parkeren. aansprakelijkheid. Volgens de gemeente geldt de verzekering voor alle leeftijden en is hij ook van toepassing bij eenmalige activitei ten, kerkelijk werk en buurtactivi- teiten. Vrijwilligers bij de brandweer en de politie zijn uitgesloten, omdat zij al een eigen verzekering hebben. Hij geldt evenmin voor scholieren die een maatschappelijke stage lopen en mantelzorgers. Die laatste groep is volgens het college niet georga niseerd, waardoor ze buiten de voorwaarden vallen. Op de website www.vngverzeke- ringen.nl is meer te lezen over de voorwaarden en wat er precies is verzekerd. Gezocht moet worden naar de VNG Vrijwilligers BasisPo- lis en de VNG Vrijwilligers PlusPo- lis. De gemeente plaatst informatie op www.texel.nl en er kan contact worden opgenomen met tel 363139. het SVN lopen zowel de gemeen ten als de gebruikers nauwelijks risico, maar de Texelse politiek was donderdag nog niet overtuigd. Frans Visman (D66) vroeg zich af of starters niet worden opgezadeld met een lening die ze later niet kunnen terugbetalen. Texels Belang, GroenLinks en CDA waren nog het meest over het voorstel te spreken, maar zagen liever dat het college eerst met een 'discussiestuk' komt alvorens een besluit te nemen. uitvoeren van zulke taken geld kost.' Hij daagde de WD uit 'con crete taken' te noemen die kunnen worden geschrapt. Frans Visman (D66) reageerde zelfs gepikeerd. 'Dit klinkt misschien mooi voor de buitenwereld, maar het is niet reeel. We willen dat de organisatie goed blijft functioneren. Bovendien geeft dit onrust onder de medewerkers. Dat moeten we niet willen. We zijn als raad per slot van rekening ook werkgever.' H.y.,.. Samen werken aan de Texelse samenleving Hoefslag 42 1791 SC Den Burg Telefoon 315532 Agiaia Westra beheert het Mantelzorgsteunpunt Texel dat dinsdag 10 november officieel van start gaat. iroto Jerctn mn Hettum) "artner Naam: EP Voordeelland Bedrijvigheid: bruingoed, witgoed, speelgoed en hengelsport Bestaat sinds: 1999 Opgericht door: Raoul en Dimitri Helleman Huidige eigenaar: Raoul en Dimitri Helleman 'Het feest begon met broodbak machines, die waren populair en verkochten we met honderd tegelijk. Ze stonden overal.' zegt Raoul (39) Helleman. Deze ver koop, tien jaar terug, was de start van EP Voordeelland in Oudeschild. Het handelen trok en met zijn broer Dimitri (34) en hun vrouwen Jolanda en Dani elle dachten ze met pallethandel een gat in de markt gevonden te hebben. De start met de pallethandel met geinig voor weinig bleek al snel niet het gat in de markt te zijn. Restpar tijen bleven staan en de broers ontdekten dat goedkope produc ten niet per definitie klanten trek ken. De winkel was zeven dagen in de week open, de dames hielpen mee waar nodig, Raoul stond in de winkel en Dimitri repareerde appa raten. Met deze reparaties legde Dimitri onbewust bouwstenen tot hoe het bedrijf nu is. 'Als iets niet meer te repareren was, wilden we ook een nieuw product leveren. Toen begonnen we met de verkoop van een paar televisies.' Nu, een paar jaar later, hebben de broers tien mensen in dienst. Daar mee zijn de werkzaamheden van de voormalige kottervissers anders geworden. Waar ze eerder zelf een televisie verkochten, of een was machine repareerden, besteden ze dit nu grotendeels uit aan werkne mers. De rolverdeling is min of meer het zelfde gebleven, Dimitri leidt de werkplaats en bestelt onderdelen. Raoul zorgt voor het winkelge deelte en de administratie. Jolanda en Danielle, die beiden vier ochten den in de week werken, verzorgen de boekhouding en bestellen Dimitri en Raoul Helleman voor hun bedrijf in Oudeschild waar naar eigen zeggen hun ziel in zit. speelgoed en souvenirs. 'We doen verschillende dingen en hebben elk onze verantwoordelijkheden. Ik ben er ook van overtuigd dat we het anders nooit zo lang hadden volgehouden', zegt Raoul, want de broers geven ruiterlijk toe dat er voor hun nadelen kleven aan een familiebedrijf. 'Het moeilijkste van ons bedrijf is dat het een familiebe drijf is. Je werkt met vier personen die eigen zijn. We werken zes dagen in de week en dan ben je weieens bokkig tegen elkaar. We botsen vaak zat. Hij is rustig en ik ben heel druk. Dimitri zet de rem er soms op en dat is misschien wel goed', zegt Raoul. De perikelen op het werk worden wel eens meegenomen naar een verjaardag in de familie. 'Het is moeilijk je privéleven los te zien van het werk. Als het niet helemaal lekker loopt denk ik op een verjaar dag weieens ik heb hem de hele week al gezien. Maar ach, het is toch mijn kleine broertje', zegt Raoul lachend. Ondanks de nade len zien de broers veel voordelen in hun familiebedrijf. 'Het lijkt me makkelijker niet in een familiebe drijf te zitten, maar met een firmant Maakt geld gelukkig? Een tijdlang koesteren wij ons bezit. Voor alle zekerheid. Maar er komt een moment waarop we er graag een goede bestemming voor wensen. www.texelfonds.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9