Geen dag hetzelfde bij manege Kikkert 'Heerlijk om met paarden bezig te zijn' TEXELSE 15 COURANT Hilversumse school al 20 jaar naar Texel VRIJDAG 20 NOVEMBER 2009 Kerkdiensten Zondag 22 november 2009 Laatste zondag van het kerkelijk jaar PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 9.30 u. dienst in De Burght, Binnen- burg. ds. P.A. den Braanker en ds. J. Glazema, mmv The Messengers. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: e Waal: 10.00 u. ds. K.F Klaassen. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds P.O. Barnard. De Cocksdorp: 11.00 u. ds. PC. Bar nard; na de dienst koffie in 't Gebouw tje. Oudeschild: 11-00 u. ds. F. van Hel den. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u en 16.00 u. lees- dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat. Den Burg: 10.00 u. ds. H. Marseille, extra collecte Werk groep Geweldloos Samenleven. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10,00 u. ev. P. Emans uit Apeldoorn ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor, woord communieviering. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Zult u ontkomen aan het lot van deze wereld? Wachttoren studie, 11.20 u.: De uitnemende waarde van Jehovah's onderwijs. Denkertje Elke heilige heeft een verleden elke zondaar heeft een toekomst Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur. Centrale Huisartsen Post, tel. 321143 Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te knjgen over het pijnspreek- r op zaterdagen, zon- en feestda- Hulpverlening OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw. Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844 In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844 Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vr. 20 november 09.40 en 22.14 u. Za. 21 november 10.00 en 23.00 u. Zo. 22 november 10.20 en 23.35 u. Ma. 23 november 10.47 u. Di. 24 november 00.04 en 11.30 u. Wo. 25 november 00.55 en 12.30 u. Do 26 november 01.40 en 13.30 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water Dinsdag 24 novem ber eerste kwartier, donderdag 26 november doodtij Zondag 22 nover ber zon op 8.16 uur. onder 16.37 uur TEXELSE ^'COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6- 1790 AA Den Burg Postbus 11 *1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze aOverlentieconlraclen en aanbiedingen Regelen voor hel Ad- Sllchting ROTA, gevestigd gedeponeerd bt| de Kamer van Koophandel en Fabrieken t toegezonden. Abonnementsprijzen 2009: Per half jaar €39,85 €38,15 Per jaar Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode gen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel 313090 of 06- 51404872 GEZONDHEIDSZORG: Gemini Ziekenhuis, tel 0223- 696969, www.gemini-ziekenhuis.nl, bezoektijden dagelijks van 15.30 tot 17.00 en van 18.00 tot 19.00 uur. Extra bezoekuren op zaterdag, zon en feestdagen van 10 30 tot 11.30 Oud papier Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 3. West straat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwarsstraat, Anne Frankstraat. In Oudeschild wordt zaterdag vanaf 10.00 uur door De Bruinvis oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het tijdig gebun deld (niet in plastic) aan de straat te zetten. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (H) 20.00 u. Music Machine 21.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18 00 u Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenradio 20.00 u Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 9.30 u. Kerkdienst vanuit Maartens kerk Oosterend 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u Natuurwijzer 13 00 u. Noud draait deur (muziek) 14.00 u. Wilde vaart (muziek) 15.00 u. Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u. Sport lokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. De Burght. Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonies (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Natuurwijzer (H) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18,00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (H) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Piet Bólier vertelt over het inza melen van plastic. 20.00 u. Radio Noordholland Jocelyn Kikkert met de ruin Wodan. 'Met elk paard bouw je een band op. 'Als jij op een goede manier met een paard omgaat, dan gaat het ook met jou goed om.' Jocelyn Kikkert kan het weten. Van kinds af aan is ze met paarden in de weer en als mede-eigenaar van Manege Kikkert in De Koog heeft ze 46 paarden en pony's onder haar hoede. 'Geen dag hetzelf de.' Uitgerekend de dag dat we deze koersvaste Texelse treffen, buldert de storm rond haar huis in polder Het Noorden en striemt de regen tegen de ramen. Na een druk sei zoen waarin ze lange dagen heeft gemaakt, is voor haar de vakantie periode aangebroken. En dan Is de behaaglijke woonkamer met uit zicht op het polderland een prima plek. Maar het weerhoudt haar er niet van de 28-jarige ruin Wodan uit het land te halen om er in de luwte van de boerderij aan de Stuif weg mee op de foto te gaan. Ze heeft met al haar dieren een band, maar als ze dan toch in de krant moet, dan het liefst met haar eer ste paard dat ze al zó lang heeft. Als dochter van manegehouders Dirk en Coby Kikkert groeide ze op met paarden. 'Ik heb het spelen derwijs mee gekregen. Verzorgen, helpen bij het rijklaar maken van de pony's en de paarden en natuurlijk het rijden. Later mocht ik met groe pen mee en zo groeide ik vanzelf in het werk.' Toch zag het er na de middelbare school niet naar uit dat de manege haar toekomst zou worden. 'Ik ging educatieve media, pr en voorlich ting studeren, een HBO-opleiding. Maar tijdens vakanties en in het weekend bleef ik helpen en rijden. Toen ik in het laatste jaar van mijn Texelaars op koers manege zijn wellicht de buitenrit- ten. 'Veel mensen uit de Randstad vinden dat heerlijk. Thuis kunnen ze wel in de bak oefenen, maar in de omgeving zijn geen mogelijkhe den. Veel mensen komen hier spe ciaal naartoe om een buitenrit te maken. Met als droom om uitein delijk een strandrit te maken.' In de manege moeten de handen flink uit de mouwen. 'Zeven dagen in de week. Om half zeven 's mor gens halen we de paarden uit de wei, geven ze eten, poetsen ze en rijden naar de manege, want de paarden staan 's nachts aan het Oudedijkje, waar we meer ruimte hebben. In onze manege aan de Bosrandweg maken we de dieren klaar voor de strandrit. Die zijn favoriet. Ook voor de paarden, want dan mogen ze even helemaal voluit. Veiligheid is belangrijk, dus er mogen alleen ervaren ruiters mee. Als we twijfelen, laten we ze eerst meegaan met een rit door het bos. Pas als dat goed gaat, mogen ze mee naar het strand. Als we terugkomen bij de manege, stro men ouders met kleine kinderen studie zat, vroegen mijn ouders of ik het zag zitten om met de mane ge verder te gaan. Dan konden ze investeren en de boel verder opbouwen. Ik heb er diep over nagedacht en kwam tot de conclu sie dat de manege precies was wat ik het liefst wilde.' Spijt heeft ze er nooit van gehad. 'Het bedrijf loopt goed, het is heerlijk om met paar den bezig te zijn, buiten te zijn, met mensen om te gaan en het is afwisselend.' Alweer een jaar of zeven geleden trad ze toe als fir mant. Het samen met haar moeder run nen van een manege is wat anders dan pr, media en voorlichting, maar haar educatieve talent heeft ze volop kunnen ontplooien. 'We geven in het seizoen vrijwel elke dag les. Voltige, dat is een soort gymnastiek op het paard en rijles.' Maar het meest bijzondere aan de binnen. Die willen er met een wan delpony op uit. Het begint al als ze twee jaar zijn. Kinderen een half uurtje op de pony, ouders lopen mee. Vanaf een jaar of acht, negen mogen ze alleen op de manege blijven. Veel kinderen die hier op vakantie zijn, zien we elk jaar terug. Ze zijn hier bijna de hele dag. Paar den borstelen of andere klusjes doen. En natuurlijk een ritje maken, want daar gaat het om. Ouders wil len wel eens ergens anders naar toe op vakantie, maar hun kinderen willen hier blijven. Maar ik hoef geen politieagentje te spelen. Ze zijn hier op vakantie en het gaat er ontspannen aan toe. Kinderen heb ben vaak een favoriete pony. We hebben ze hier in alle soorten en maten: Shetlanders, Welsh, New Forest of een mix. Maar ook de wat groter Fjorden, Haflingers. De paar den zijn meest KWPN'ers, de Nederlandse warmbloedige. Som mige zijn hier al langer dan tien jaar, ze zijn me allemaal even lief 'In het hoogseizoen lopen de die ren op een dag zo'n vijf a zes uur. Een paar uur lopen en dan pauze. Dan kunnen ze eten en rusten. We proberen het zo te regelen dat niet de ene pony de hele dag loopt en de andere amper. Als kinderen graag op een bepaald dier willen dat al veel ritten heeft gemaakt, dan moeten ze maar wat langer wachten. Vooral tijdens pieken merk je dat pony's en paarden die op leeftijd komen, het werk wat zwaarder begint te vallen. Niet dat ze dan op zijn, want ze kunnen nog jaren mee. Maar op een gegeven moment worden ze te oud voor dit werk. Een uurtje rijden op een dag gaat echter nog best. We proberen dan een adresje te vinden waar ze hun oude dag rustig kunnen slijten. Zo gaan er nogal wat pony's naar Duitsland. We zitten nu in zo'n periode dat we afscheid van som mige dieren moeten nemen. Dat is best moeilijk, want je bouwt een band met ze op.' Als de paarden 's avonds zijn terug gebracht naar het weiland aan het Oudedijkje, zit de dag er op. 'Ik hoop om een uur af half acht weer in Het Noorden te zijn.' Maakt ze in haar vrije tijd nog wel eens een rit je? 'Veel minder dan vroeger. Teveel andere drukte.' Een paar jaar geleden sloeg de schrik toe. toen bekend werd dat de gemeente meewerkte aan plan nen van de buurman voor een 'Megamanege'. 'We wisten dat het terrein verkocht was en dat er een bestemming voor een manege op zat. Misschien zijn we wat naïef geweest. Als Texelaar denk je toch dat alles hetzelfde blijft of dat er iets kleinschaligs komt. Maar wij hadden nooit aan zo'n grote rijbak gedacht en zeker niet aan zo'n groot woonhuis.' Samen met Mari- et Roeper kwam ze in actie. Ze organiseerden een protestwande ling en de politiek werd gemobili seerd. 'Uiteindelijk is er een alter natief plan gemaakt, maar het is nog steeds groot. Het blijft zuur. Ik heb er toen wel aan gedacht om zelf in de politiek te gaan, maar vooral in het seizoen maak ik zulke lange dagen, dan heb ik echt geen puf meer om die vergaderingen te volgen. Dat idee heb ik snel aan de kant gezet.' Tekst en foto Gerard Timmerman Nieuwsquiz In samenwerking met de Texelse Courant houdt de Stichting Welzijn Ouderen Texel zondag 10 januari een Texelse Nieuws- en Kennis quiz. Vooruitlopend daarop wordt wekelijks in de krant een vraag gepubliceerd. Het antwoord kan gestuurd worden naar swot@texel. com; goede inzendingen komen in aanmerking voor een leuke prijs. Deze week een vraag over de lint jesregen. Welke van de hierna genoemde personen heeft dit jaar geen lintje gekregen? Frits Agter - Wieb van den Berg - Flip Breman - Joke Gel dorp - Dirk Haker. Parkeren Op het Alberdingk Thijmcollege in Hilversum hielden de leerlin gen op 11 november presenta ties over Texel in het kader van de opening van hun venieuwde B-vleugel. In aanwezigheid van Quinten van Katwijk van Eco- mare werd de vleugel geopend door rector Saskia Makker en Erik Boog, wethouder voor D66. Al twintig jaar komen de leerlingen van de brugklas van het ATC begin oktober naar Texel, waar ze vanuit zes kampeerboerderijen drie dagen op de fiets uitwaaieren om voor alle vakken opdrachten te doen. Later houden zij hierover presenta ties. De resultaten tellen zwaar mee voor het eerste rapport. In de afgelopen twintig jaar is het bezoek aan Texel van een excursie voor aardrijkskunde en biologie gegroeid tot een vakkenoverstij- gend project, waarbij intensief wordt samengewerkt met Ecoma- re. Met behulp van het Maritiem Museum wordt aan geschiedenis gewerkt, aardrijkskundelessen worden op verschillende locaties gegeven, in de vorm van aquarel leren en fotografie wordt aan poë zie en beeldende vorming gewerkt en voor Engels moet een toeristi sche folder worden geschreven. De presentaties worden met foto's en film geïllustreerd. Het ATC is een van de eerste scholen die alle leerlingen hebben voorzien van een laptop. Dit jaar hebben ook leerlingen uit de bovenbouw van het ATC het eiland bezocht om veldonderzoek te doen voor hun profielwerkstuk ken, die ook op 11 november wer den gepresenteerd. Dit gebeurde in aanwezigheid van Van Katwijk als vertegenwoordiger van Eco- mare. De werkstukken werden namelijk gemaakt met hulp van de Wadden- zeeschool, een nieuwe poot aan de educatieve programma's van Ecomare. Deze school (met vesti gingen op Texel en Ameland) heeft tot doel tenminste elke leerling in Nederland tenminste één maal met de Wadden kennis te laten maken. Enkele leerlingen van het ATC ston den zaterdag voor Pinksteren samen met Ecomare op de Wad- dentoogdag, waar zij hun presen taties mochten geven voor de ministers Verburg en Cramer. Ook het komend jaar zullen weer leer lingen van het ATC deelnemen aan de Waddenzeeschool. Vorige stelling: Het overkappen van de parkeer plaats aan de Vogelenzang, zodat een tweede parkeerlaag ontstaat en de capaciteit wordt verdubbeld, is een goede manier om de par keerdruk in Den Burg te verminde- 259 stemmers Nieuwe stelling: Als er inderdaad een vos op het eiland rondloopt, is het in het belang van de plaatselijke fauna dat deze zo snel mogelijk wordt afgeschoten. www.texelsecourant.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15