Texel te koop uit protest erfpacht Eilanden in conflict over samenwerken Bij Jef op drempel van Top 100 Lekker Aanhanger waait om Bosma Cjroen 'warLsJexels in het harL, 8/11 SCHiPBREUK-j böCVAW MflUMUS www.uniekwonenoptexel.nl OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12426 VRIJDAG 20 NOVEMBER 2009 TEXELSE™ COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Favoriet zijn de ritten over het strand, zegt Jocelyn Kikkert van de gelijkna mige manege uit De Koog Jeugdtenmsser Sanne Brand heeft dankzij haar grote pro gressie een onderscheiding ontvangen van de bond Oud-Texelaar Arnold van Bruggen maakt een film over de Opstand der Georgiërs, die zaterdag in pre mière gaat ntOnClAT Peter Bakker zette gisteren zijn laatste handtekening als wethouder van Texel. Hij stopt ermee, omdat zijn gezondheid het niet over een paar jaar onder het eiland naar heet water te boren voor de opwekking van elektriciteit. Bakker is sinds 1982 afwisse- Texel staat sinds gisteren te koop op Koopplein. Verontruste Texelse erfpachters en de VW vragen op die manier aandacht voor de stijging van de erfpacht- prijzen van Staatsbosbeheer. Het eiland wordt aangeboden voor minimaal 2,2 miljard euro. Volgens een begeleidende tekst wordt 'wonen en leven op Texel voor de huidige bewoners onbetaalbaar door de exorbitante verhogingen van de erfpacht. Woningen op erfpachtgrond raken onverkoopbaar en bedrijven die pacht betalen geraken in de pro blemen omdat ze zichzelf door de stijgende kosten noodgedwongen uit de markt moeten prijzen. Daar om wordt gezocht naar een nieuwe eigenaar die 'beter rekening houdt met de belangen van Texelaars en toensten.' De ludiek actie is bedoeld om de erfpachtproblematiek landelijk nog eens onder de aandacht te bren gen. Komende onderdag praten de Vaste Kamercommissie van LNV en minister Gerda Verburg opnieuw over de problematiek. Een dag eerder, op woensdag 25 november, wordt om 12.30 uur bij de vuurto ren de hoogste bieder bekendge maakt en het eiland op spectacu laire wijze aan de nieuwe eigenaar overgedragen. Volgens VW-directeur Wouter de Waal zou het mooi zijn als veel Texelaars op dat moment naar de vuurtoren gaan om duidelijk te maken dat een forse stijging van langer toelaat. Bakker tekende met Brendan lend raadslid, commissielid en wethouder de Graaf van TexelEnergie en Vera van Vuu- geweest. Op pagina 5 meer over zijn ver ren van het Ontwikkelingsbedrijf Noord-Hol- trek. land Noord een intentie-overeenkomst om ifom jemm van hm, Culinaire verwennerij Bij Jef in Den Hoorn staat op de drempel van de Top 100 van beste restau rants in Nederland. Dat blijkt uit Lekker 2010 waarin de 500 beste restaurants van het land zijn geselecteerd. Het Vierspan in Den Burg en Rebecca in De Waal horen daar ook bij. Volgens de recensie is Bij Jef het beste restaurant van Texel, ook al lijkt het 'wat sleetse restaurant' volgens de gids meer op een 'opgelapte recreatieruimte dan een zaak met ambitie'. De gerechten zijn volgens Lekker uiterst smaak vol met mooie ingrediënten, niet al te ingewikkelde combinaties en een fraaie presentatie. Het Texels lam wordt gezien als een verademing in vergelijking met lam dat elders werd gegeten. Een tussengerecht van gegrilde heilbot op een crème van pastinaak met saus van scheermessen en een stukje zoute citroen wordt zelfs Subsidie-kraan Flora dicht? POMPEN OF VERZUIPEN. onovertroffen genoemd. Een jonge gastvrouw en een enthousiaste sommelier maken het feestgevoel compleet. Hotel-brasserie Rebecca krijgt een laatste waarschuwing. Sfeer, bediening en wijnen kloppen alle maal als een bus. maar verfijning in de keuken wordt gemist. Een jaar geleden werden daar ook kantte keningen over gemaakt. Een gerecht van Texels zuiglam wordt 'compleet mislukt' genoemd en over een kabeljauw met gam ba's is Lekker evenmin tevreden omdat het gerecht te gaar wordt bevonden en de garnering karig. Een nagerecht van crème brülée met dragon en een glas pecanno- tenijs met schuim van kersen wordt zonder twijfel het beste dessert van het eiland genoemd. Het Vierspan, dat vorig jaar nog uit de top 500 dreigde te vallen, komt er dit jaar goed vanaf. Het restau rant is door de recente verbouwing weer helemaal 'van nu'. Er is wat gemopper over de garnering (was een jaar geleden ook), maar het eten is lekker. De bediening wordt als dóór en dóór vriendelijk beschreven, maar zou volgens Lekker nog iets meer passie voor de wijn mogen tonen. Stuur foto's Sint op naar de krant De komst van Sinterklaas belooft zaterdag 21 november een feeste lijke gebeurtenis te worden. De Texelse Courant wil er komende dinsdag uitgebreid van verslag van doen. Om een compleet beeld van de festiviteiten in alle dorpen te hebben, vraagt de redactie lezers die foto's maken deze op te sturen naar redactie@texelsecourant.nl, zodat daarvan een kleurrijke colla ge kan worden gemaakt. WMO-raad Circa vijftig mensen hebben maandag een kennismakingsbij eenkomst van de WMO Advies raad Texel bezocht. De adviesraad had voor de presen tatie diverse Texelaars en belan genorganisaties uitgenodigd. De raad is klankbord en gesprekspart ner voor de gemeente op het gebied van de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning. De raad vertegenwoordigt Texe laars met lichamelijke of verstan delijke handicaps, jeugd, dak- en thuislozen, verslaafden, slachtof fers van huiselijk geweld, mantel- zorgers en vrijwilligers. Ze wisselt met hen en hun belan genorganisaties informatie uit en geeft gevraagd en ongevraagd adviezen aan b en w. Om meer bekendheid te krijgen, heeft de is een folder uitgebracht. De verhouding tussen Texel en de Friese Waddeneilanden staat opnieuw op scherp. De eilanden zijn het oneens over de kosten voor het gezamenlijk secretari aat van de Friese eilanden. Als het aan de Friezen ligt, wordt niet meer over samenwerking met Texel gesproken. Het secretariaat, gevestigd in Har- lingen, werkt hoofdzakelijk voor het samenwerkingsverband VAST dat de vier Friese eilanden zijn aan gegaan na het besluit van Texel niet langer mee te doen aan de intensieve samenwerking. Texel zou wel gebruik maken van dat secretariaat voor een lichte vorm van samenwerking tussen de vijf eilanden. Dan gaat het om de behartiging van algemene zaken in het Waddengebied die alle eilan den aangaan. Texel en de Friese eilanden zouden daarover volgende week afspraken beklinken in de Eilander Raad, maar het onderwerp 'samenwer king met Texel' is buiten medewe ten van Texel van de agenda gehaald. Volgens het Eilander Col lege, het samenwerkingsverband van de burgemeesters van de Waddeneilanden, is er geen over eenstemming te bereiken omdat Texel te weinig wil meebetalen aan het secretariaat. Texel heeft in het Eilander College laten weten alleen te willen betalen voor de uren dat medewerkers van het secretanaat voor alle vijf de eilanden bezig zijn. De Fnezen vin den dat Texel ook verantwoorde lijkheid moet dragen voor de bedrijfsvoenng en het risico dat de lichte vorm van samenwerking kan mislukken en dat er dus medewer kers op straat kunnen komen te staan. Texel zit er niet op te wachten dat via een u-bocht extra personeel in dienst wordt genomen en de Friese eilanden zitten er met op te wach ten dat alle kosten en risico's van het secretanaat op hun bordje komen. Volgens het Eilander Colle ge is samenwerking met Texel dan 'niet haalbaar en niet wenselijk.' Volgens de Friese eilanden is het terecht dat alle kosten en risico's die gepaard gaan met hun inten sieve samenwerking voor hun reke ning komen, maar moet Texel ook zijn deel nemen. Anders staat de basis voor een goede toekomst en onderling vertrouwen teveel onder druk. Met de eigen samenwerking willen de Friese eilanden voortva rend verder blijven gaan. Een meerderheid van de Texelse politieke partijen wil volgende week woensdag, één dag voor de Eilan der Raad, de ontstand situatie in een extra raadsvergadering bespre ken. Een vierwielige aanhanger van de Bolder is woensdag door de storm omver geblazen. Dat gebeurde nabij de Atlas op de kruising van de Hoornderweg en De Grie. De aanhanger, waar niet veel in zat, kwam plotseling vol in de wind waardoor het mis ging. De bestuur der van de trekker bleef onge deerd. De aanhanger en de verbin ding met de trekker liepen schade op. Schoenmaker hielp het voer tuig rechtop te zetten. /Foto Henk Spigt) De Texelse Cou rant pakt uit met een culinaire special over lekker eten. drinken, gast heerschap en slow food. de erfpacht geen goede zaak is. Mensen die langs komen, kunnen tegelijkertijd gratis broodjes en kof fie krijgen. De initiatiefnemers, verenigd onder de naam Actiegroep Texel, vinden dat Staatsbosbeheer zich onttrekt aan zijn maatschappelijke verant woordelijkheid en over de rug van grondgebruikers probeert de eigen financiën aan te vullen. De verkoop stond gistermiddag al op de website van de Telegraaf. De teller stond tegen het eind van de middag op meer dan vierhonderd bezoekers. De advertentie heeft op de website van Koopplein een pro minente plek gekregen. www.speedheat.nl Kust lijdt niet onder storm De storm van de afgelopen dagen heeft volgens hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier geen noemenswaardige schade aan het duin aangericht. Bij Paal 28 ging één tot anderhalve meter duin ver loren, maar volgens het hoogheem raadschap is dat gering. 'Dat is te danken aan de vooroeversuppletie die recent is aangebracht.' Cluirlcroi.vnn het Koeienhotel, Ren van dc specialiteiten van Slagerij Goëngn De Naai 1. tel. 0222 319 252 (Advertentie) TEXELSt "COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): SCHOONHEIDSSALON lïj Keukencentrum Texel UUOOnHUYS Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 2 BOUWKAVELS (600/650M') DEN BURG

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1