TEXBAGBSCA.NL Lezing over TESO TEXELSE 2 COURANT kunst Edward Hopper Wereldweekend in Stayokay Dickens' kerstklassieker met 3D-effecten VRIJDAG 20 NOVEMBER 2009 Vrouwen van Nu De afdeling Den Burg van de NBvP Vrouwen van Nu houdt woensdag 25 november vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Spreker is Peter Lock, die voor de pauze gedichten leest uit de serie Warrige wolken en na de pauze vertelt over de geschiedenis en de tochten van de loodsbotter Texelstroom. Kotex In samenwerking met H&O uit Den Helder en vogelvereniging Op Eigen Wieken houdt kleindiersportvereniging Kotex dit weekend de jaarlijkse ten toonstelling. Deze begon van morgen om 10.00 uur met de open keuring. Vanmiddag is de expositie geopend van 14.00 tot 21.00 uur, morgen van 10.00 tot 18.00 uur. Zondag zijn de dieren nog van 11.00 tot 17.00 uur te zien. Beide hallen aan het Pael- werck staan vol kippen, vogels en konijnen. Nog met eerder waren er zoveel dieren te zien. Daarnaast wordt een grote tom bola gehouden. De toegang is gratis. Boek over stoomvaart Cinemagnus bestaat volgende week drie jaar en in totaal hebben er nu 570.000 mensen een film voorstelling bekeken en het aantal bezoekers neemt elk jaar nog toe. Vorig jaar passeerden 190.000 mensen de drempel, de teller voor dit jaar staat nu al op 205.000. Met dit aantal staat de Schager bios coop ruim boven bioscopen in Alk maar en Den Helder FNV Vrouwen in Alzheimercafé De FNV vrouwen bezoeken dins dag het Alzheimercafé. Om elkaar eerst nog even te spreken, verza melen ze om 19.00 uur in de hal van de Buureton. Het Alzheimer café opent om 19.30 uur. Spreker Johan Smal zal het hebben over rouw bij dementie. Workshop engelen Spiritueel Texel verzorgt zaterdag 19 december een engelenwork shop in De Aleph aan de Wever straat in Den Burg. Deelnemers maken kennis met hun persoonlijke engel en de aartsengelen die hen kunnen begeleiden op hun levens pad. De workshop duurt van 13.30 uur tot 16.15 uur. Deelname kost €25.-. Voor informatie en aanmeldingen: •vww.spiritueeltexel.nl of Annecha •ns, tel. 06-23270022. Op uitnodiging van kunstenaars vereniging Zout verzorgt kunst historica Mariëtta de Bruine vrij dag 27 november in de doopsgezinde kerk van Den Burg een lezing over de tentoonstel ling Modern life: Edward Hopper and his time, die tot 17 januari in de Kunsthal in Rotterdam wordt gehouden. De tentoonstelling gaat over Ame rikaanse kunst, gemaakt tussen 1900 en 1950. Een boeiende peri ode, omdat daarin werd afgere kend met de kunst van vóór 1900, die nog was geënt op de kunst uit Europa. In de eerste helft van de twintigste eeuw werd een heel 'eigen' kunst geproduceerd, aan geduid met de naam American Art. In de Kunsthal is werk te zien van kunstenaars als George Bellows, Stuart Davis en Arthur Dove, die zelden buiten de Verenigde Staten zijn getoond. De schilderijen van Georgia O'Keeffe zijn wél eerder geëxposeerd en ook Edward Hop per is inmiddels een bekende naam bij het grote publiek. In de lezing wordt vooral aandacht besteed aan Hopper (1882-1967). De ontwikkeling die hij heeft door gemaakt, zijn reizen naar Europa, maar vooral het Amerikaanse leven - dat hij als geen ander weet te treffen -, komen uitgebreid aan bod. Met zijn bijzondere stadge- In Stayokay wordt van vrijdag 20 tot en met zondag 22 novem ber voor de derde keer een vol ledig verzorgd Wereldweekend gehouden. Op tien locaties, waaronder Texel, worden in totaal 150 gezinnen opgevan gen, die een moeilijk periode doormaken. In Cinema Texel draait deze week A Christmas Carol, de klassieker van Charles Dickens, in een bewer king door Robert Zemeckis, de maker van onder meer Forrest Gump en The Polar Express. De inhoud van het verhaal is niet ver anderd. Op kerstavond bezoeken drie geesten een oude vrek, om hem te vertellen wat er gebeurt als hij er niet naar streeft een beter mens te worden. De manier waar op het verhaal wordt verteld, komt echter geheel voor rekening van Zemeckis, met njkelijk gebruik van 3D-effecten. 'Zo heeft Charles Dic kens zijn beroemde verhaal bedoeld', vindt de maker zelf. Woensdag 25 november is het weer Ladies Night bij Cinema Texel. Vrouwelijke bezoekers (mannen zijn niet welkom) worden getrak teerd op een avondvullend pro gramma met een welkomstdrankje, lekkere hapjes en stands met mode zichten heeft hij veel filmers geïn spireerd bij het maken van Filmes Noir. Zijn heldere kleurgebruik lijkt in schril contrast met de desolate landschappen die hij schilderde en deze schijnbare tegenstelling lever de meesterlijke schilderijen op. Hij heeft altijd zijn directe omgeving weergegeven, stadstaferelen en interieurs, maar koos een onge bruikelijk standpunt, wat resulteer de in een nieuwe kijk op de beken de thema's. In dit realistische werk gaat het eigenlijk om de vlakverde ling, het lijnenspel en het licht. Spannende lichteffecten verhogen de atmosfeer in het werk. Mariëtta de Bruine is kunsthistorica De 500 kinderen en hun ouders kunnen gedurende twee dagen deelnemen aan allerlei activiteiten. De gezinnen zijn aangemeld door hulpverleningsinstanties, waarna Rode Kruis en Humanitas de aan vragen hebben beoordeeld. Aan het weekendje weg zijn voor de deelnemers geen kosten ver- Film en andere zaken die veel vrouwen aantrekkelijk vinden. Hoogtepunt van de avond is de vertoning van de film Komt een vrouw bij de dok ter, die deze week in première is gegaan. De film - gebaseerd op de gelijknamige roman van Kluun - gaat over een man die wordt toe gelachen door het leven. Dat ver andert radicaal wanneer zijn vrouw borstkanker krijgt. Wanneer hij de ergste schrik te boven is, besluit hij er volledig voor haar te zijn en haar dag en nacht ter zijde te staan. Maar dan wordt hij hopeloos ver liefd op een andere vrouw en wordt zijn leven voor de tweede keer vol ledig door elkaar gegooid. Ditmaal moet hij echt een keuze maken. Enkele andere films zijn geprolon geerd, waaronder de nieuwe en is gespecialiseerd in de kunst van de negentiende en begin twin tigste eeuw. Zij gaf lange tijd les in Amsterdam en de Verenigde Sta ten en is sinds 1998 verbonden aan de internationale afdeling van de Universiteit van Amsterdam, waar zij colleges geeft over genoemde periodes en over kleur Daarnaast verzorgt ze rondleidin gen en kunstreizen naar Barcelona, Florence, Venetië, Sint Petersburg en Istanbul. Haar lezing in de doopsgezinde kerk (Kogerstraat 17a) begint om 20.00 uur. Entree €5.-. bonden. Stayokay Texel ontvangt zeventien gezinnen. Er worden zowel vrijdagmiddag als zaterdag allerlei activiteiten ontwikkeld, van een bezoek aan het Juttersmuse- um tot het bereiden van wereld hapjes en een kinderdisco. Het weekend wordt afgesloten met een kindershow, een voorstelling van de kinderen voor de ouders. Nederlandse thriller Terug naar de kust, over een alleenstaande moe der die door een onbekende met de dood wordt bedreigd. Het toch al spannende verhaal wordt steeds bloedstollender wanneer blijkt dat de vrouw geestelijke problemen heeft en daardoor niet helemaal serieus wordt genomen door haar omgeving. Terwijl iedereen aan haar verhaal twijfelt, komt de onzichtbare moordenaar steeds dichterbij. De film is gebaseerd op de gelijknamige bestseller van Sas- kia Noort. De hoofdrollen worden vertolkt door onder anderen Linda de Mol, Daan Schuurmans, Huub Stapel en Pierre Bokma. Iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website www.texelagen- da.nl. 14.00 uur. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg is van 10.00 tot 18 00 uur de jaarlijkse expositie van kleindieren. De toe gang is gratis. 22.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 22.00 uur een dans feest met muziek uit de jaren zeven tig en tachtig, verzorgd door DJ's Pieter en Paul. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.30, 16.00), Up, 3D (13.45), A Christmas Carol, 3D (16.15, 19.00), 2012 (18.30, 21.45) en Terug naar de Kust (21.30). Zondag 22 november: 10.00 uur. Op de veerhaven van 't Horntje gaat om 10.00 uur een 35 kilometer lange veldtoertocht voor mountainbikers van start. 10.00 uur. Bij evangelistenechtpaar Jan en Paula Brouwer (Keesomlaan 4a. Den Burg) begint om 10.00 uur een huissamenkomst. 11.00 uur. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg is van 11.00 tot 17.00 uur de jaarlijkse expositie van kleindieren. De toe gang is gratis. 16.00 uur. TexelTango verzorgt een Argentijnse tangosalon in Kunsthuys Texel aan de Warmoesstraat in Den Burg. Met vanaf 16.00 uur een work- Cursus gebruik stem bij Stayokay Bij Stayokay in Den Burg wordt in januari een bijzondere cursus in stemtraining gehouden voor mensen die zingen of veel moe ten spreken. Alberto ter Doest, een zangpeda goog die veel bekende Nederlan-. ders begeleidt en verbonden is aan het conservatorium van Rotterdam, komt naar het eiland voor een meerdaagse cursus voor het gebruik van de stem. Dat gebeurt volgens het Estill Voice Training System, vernoemd naar een Ame rikaanse vrouw die tientallen jaren onderzoek naar stemgebruik heeft gedaan. De cursus bestaat uit twee delen. De eerste is van 8 tot en met 10 januari, de tweede (een uitbreiding van het eerste deel) op 16 en 17 januari. Aandacht wordt besteed aan onder meer het gebruik van het strottenhoofd, de stembanden, klankvorming en siembereik om de eigen vocale mogelijkheden te ont wikkelen. De komst van Ter Doest komt voort 19.00 uur. In Bosch en Zee In De Koog begint om 19.00 uur een trai ning lineriance voor beginners en om 20.00 uur voor gevorderden 19.30 uur. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het maandelijks Alzheimer Café. 20.00 uur. Leden van de FNV Vrou wen bezoeken gezamenlijk het Alz heimer Café in De Buureton in Den Burg. Er wordt gesproken over rouw bij dementie. Aanvang 19.30 uur. 20.00 uur. In De Slinger in Ecomare houdt NIOZ-onderzoeker Gerhard Cadée vanaf 20.00 uur een lezing over Charles Darwin. Toegang €2,50. Cinema Texel vertoont A Christmas Carol, 3D(19 00), Terug naar de Kust (21.30) en 2012(20.30). Veerdienst TESO zet vandaag (vnj- dag) tot 16.00 uur een extra boot in. Maandag 23 november kan de wachttijd op Texel tussen 10.00 en 11.00 uur oplopen tot een uur. Voor meer informatie: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www.teso.nl uit een optreden dat het trio Any way vorig jaar in Carré gaf. De Texelse zangeressen kwamen daar in contact met de pedagoog en nodigde hem uit zijn lessen een keer op Texel te geven. Meedoen aan beide delen kost €585,- deelname aan alleen het eerste deel €355 en het tweede deel €230,-. Voor meer informatie en aanmelden: Irisabella Bakker, tel. 06-53245253 of irisabella@xs4all.nl. WET-live In de J'elleboog in Den Burg wordt vanavond (vrijdag) de vijfde editie van WET-live gehouden. Zeven Texelse bands staan vanaf 20.30 uur op het podium voor het festival dat rechtstreeks door WET-radio wordt uitgezonden. Er zijn optre dens van Lomp, Against Radio, Melissa the Bitches, Jug Bros. Sinner, Intrude en Ancamor. Het festival wordt gepresenteerd door Jan Brum en is gratis toegankelijk. Tegelijkertijd wordt de verbouwde discotheek opnieuw in gebruik genomen. De uitzending is te ont vangen via 94,5 FM. In het binnenkort te verschijnen boek De tijd van de stoomboot diensten van Aart Bijl uit Wijk en Aalburg komt ook de geschie denis van TESO aan bod. Het boek, met als ondertitel De opkomst van het massavervoer 1825-1950 vertelt het verhaal van de vele stoombootdiensten die in die tijd actief waren en het belang daarvan voor de economie. Er kon sneller worden gereisd naar vele bestemmingen tegen dalende tarieven, zodat steeds grotere groepen mensen gebruik konden maken van deze vorm van open baar vervoer. In het boek komen vrijwel alle regio's van Nederland aan bod, van Zuid-Limburg tot de Waddeneilanden. Het boek werd in eigen beheer uitgegeven en telt meer dan 200 illustraties op 160 pagina's. Het kost €22,50 en is te verkrijgen via de auteur (e-mail a.bijl@planet.nl) ep in de boekhandel. Cinemagnus best bezochte bioscoop Het Noordhollands Dagblad meldt dat Cinemagnus, de aan Cinema Texel gelieerde bios coop van Frits Nieuwenhuizen, de best bezochte bioscoop van Nederland is. Dit gerekend naar het aantal inwoners. Voorlichting over energiebesparing Samen met de stichting Duur zaam Texel houdt de gemeente vrijdag 27 november een voolichtingsmiddag over ener giebesparende maatregelen in bestaande woningen. Daarmee wordt ingehaakt op het pro gramma 'Meer is minder', waar mee de overheid deze maatre gelen wil stimuleren. In veel bestaande woningen is het mogelijk door technische maatre gelen tot aanzienlijke energiebe sparing te komen. Voor installatie- en andere bedrijven betekent dit een enorme potentiële orderporte feuille die in deze crisistijd kan bij dragen aan herstel van de econo mie. De overheid heeft daarom een energiebesparingprogramma voor de bestaande bouw gelanceerd onder het motto 'Meer met minder' en stelt daarvoor subsidie beschik baar. De gemeente Texel haakt in op dit landelijke project en wil er zowel de plaatselijke bedrijven als de particuliere eigenaars warm voor maken. De ambitie is gemiddeld per woning 30 procent energie te besparen en toch 30 procent comfortverbete- ring te verkrijgen door uiteenlo pende voorzieningen zoals aan brengen van isolatieglas, zonneboilers, warmtepompen, zonnepanelen en windenergie. Dat kan gebeuren door gekwalificeerde plaatselijke bedrijven die na het volgen van een korte cursus ook subsidieaanvragen afhandelen. Tot de financiële stimulansen voor het project hoort ook BTW-verlaging voor de isolatiewerkzaamheden en de mogelijkheid voor de betrokken huiseigenaars om tegen een lage rente geld te lenen voor het bekos tigen van de werkzaamheden. Onder de aandacht wordt gebracht dat een woning met lage energie kosten goed in de markt ligt. Op de informatiemiddag wordt het woord gevoerd door Chris Bruines, algemeen directeur van 'Meer Met Minder'. In het bijzonder wordt gerekend op installateurs, glaszet ters en andere bedrijven die belangstelling hebben, maar ook geïnteresseerde particulieren zijn welkom. Voorafgaand wordt een rondleiding gegeven in het in aan bouw zijnde raadhuis. Deelnemers worden om 15.45 uur verwacht bij het toegangshek aan de Emma- laan. Aanmelden kan tot maandag 23 november via info@duurzaamtexel.nl of tel. 320723. Meer informatie over het project is te vinden op www.meer- metminder.nl. Museum zoekt foto's en films uit WO II Het Luchtvaart en Oorlogs Muse um Texel werkt samen met musea op de andere Waddeneilanden aan een website over de Tweede Wereldoorlog. Deze heeft als werk titel Eilanden in Oorlog meegekre gen en is een initiatief van de pro vincie Friesland. Bedoeling is zoveel mogelijk foto- en filmmateri- eel te verzamelen en te publice- Medewerker Bram van Dijk laat weten dat het museum al veel foto's in bezit heeft, maar dat deze bijna allemaal een militaire achter grond hebben. Hij hoopt dat Texe laars nog foto's hebben liggen waarvan weliswaar duidelijk is dat ze in de oorlog zijn gemaakt, maar waarop niet per se soldaten staan. Wie foto's of films heeft en deze (tijdelijk) wil afstaan, kan deze opsturen naar of afgeven bij J. Nieuwenhuis, Vloedlijn 12, 1791 HH Den Burg en A. van Dijk, Kot- terstraat 15, 1794 BD Oosterend. Van Dijk is per e-mail bereikbaar via a.vandijk@texel.com. Het museum heeft de mogelijkheid het materiaal te kopiëren. Een compleet overzicht van excur- sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 20 november: 14.00 uur. In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg is van 14.00 tot 21.00 uur de jaarlijkse expositie van kleindieren. De toe gang is gratis. 20.00 uur. In De Slinger in Ecomare begint om 20.00 uur een lezing van professor De Jager over 'De lokale leegte in ons melkwegstelsel'. Toe gang €5,-. 20.30 uur. In de J'elleboog in de Kan toorstraat in Den Burg begint om 20.30 uur de vijfde editie van WET- live: met optredens van zeven Texel se bands. Entree gratis. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.30, 16.00), Up, 3D (13.45), A Christmas Carol, 3D (16.15, 19.00), 2012 (18.30, 21.45) en Terug naar de Kust (21.30). Zaterdag 21 november: 10.00 uur. Bij de Horsmeertjes gaat om 10.00 uur een vogelexcursie langs de Mokbaai en over de Hors van start. Deze wordt geleid door Giel Witte van de Vogelwerkgroep. Deelname is gratis. 12.30 uur. Sinterklaas wordt rond 12.30 uur feestelijk onthaald op de kade van de haven in Oudeschild. Met muziek en pepernoten. Publiek is welkom vanaf 11.45 uur. shop voor alle niveaus en van 17.00 tot 21.00 uur salon. M.m.v DJ El Ruido. 16.30 uur. Bij RTL-4 is vanaf 16.30 uur een aflevering van RTL SNOW- magazine te zien. met daarin aan dacht voor één van de winkels van Mantje. Cinema Texel vertoont Sinterklaas (13.30. 16.00), Up. 3D (13.45), A Christmas Carol, 3D (16.15, 19.00), 2012 (18.30, 21.45) en Terug naar de Kust (21.30). Maandag 23 november: 13.30 uur. Witteweg 3. In de schuren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje 14.00 uur. In dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild worden kerstkaarten gemaakt onder leiding van Hannie Timmermans. Opgave via tel. 320848, 06-20715151 of bij Pharos. Cinema Texel vertoont A Christmas Carol, 3D (19.00), Terug naar de Kust (21.30) en 2012(20.30). Dinsdag 24 november: 15.00 uur. De dialectgroep van de Historische Vereniging komt om 15.00 uur bijeen in Tusse de Banke in Den Burg. 17.00 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 17.00 uur een kennismakingsles conditie, kracht en lenigheid, voor iedereen vanaf 25 jaar. Informatie, tel. 312336 of 322815.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2