Boodschap over inventiviteit en samenwerken TEXELSE 3 COURANT 'Texelfilm meer dan alleen mooie plaatjes' VRIJDAG 20 NOVEMBER 2009 jaar nadat TESO voor een film over het eiland de studio van Mar ten Toonder in de arm had geno men en vijftien jaar ook nadat hij zelf Texel Droomeiland had gemaakt. 'Ik wilde per se een Texelfilm maken die verder ging dan van dorp naar dorp hoppen. Het moest een film worden die dynamischer is dan de standaard streekfilm. En ik denk dat dat is gelukt. Ik ben er zelf in ieder geval erg blij mee.' Het resultaat wil hij nog niet laten zien - 'we hebben afgesproken dat we de mensen tot de première graag nieuwsgierig houden' -, maar over de totstandkoming wil Smit graag praten. Hij is er onge veer twee jaar mee bezig geweest en maakte verspreid over zo'n 150 draaidagen in totaal 20.000 opna men. 'Het was heel arbeidsinten sief. Maakten we opnamen van een zonsopkomst, trok er een wolk voor. Moest je het een paar dagen later opnieuw doen. Of de lepelaars in de kolonie vlogen plotseling weg. Kon je weer terug. Je bent er voortdurend mee bezig. Het is nu helder weer: mooi voor een zonsondergang? Of het is bij na laag water: straks maar even naar De Cocksdorp rijden? Je houdt het allemaal in de gaten.' Nadat de opnamen erop zaten, begon de montage. Een eerste ruwe selectie bracht het aantal opnamen terug van 20.000 naar 5.000. Uiteindelijk bleven er zo'n 1.000 over, voor een film die in totaal 51 minuten duurt. Deze werkzaamheden namen nog eens twee maanden in beslag. Smit: 'Ik wil met klagen, hoor. Maar je moet geen uren gaan schrijven. Je kunt alleen zo'n film maken als de pas sie en de bevlogenheid hebt.' Dat het niet helemaal liefdewerk oud papier is geworden, dankt Smit aan de Stichting Gemeenschaps fonds Texel, die hem te hulp schoot met een flinke bijdrage. 'Daarmee heb ik het grootste deel van de kosten wel kunnen beta len. Die waren best hoog. Ik heb in een helikopter gezeten, een gespecialiseerd bedrijf heeft opna men met een steadycam gemaakt. Verder moest ik een componist inhuren. En een tekstschrijver. Die kosten maken het ook een dure film.' Over de samenwerking is hij goed te spreken. Zoals met Frans Hopman, oud hoofdredacteur van de Texelse Courant en voormalig persvoor lichter van de gemeente, die tegenwoordig in opdracht teksten schrijft. Maar ook met componist Bas Uitdenwilligen. 'Hij is toetse nist bij Hans Dulfer en nog een jonge vent. Bas woont in Alkmaar, maar dankzij het internet konden we prima werken. Als hij de muziek bij bepaalde beelden af had, kon ik het meteen horen en reageren. Hij voelde het prima aan. maar soms wilde ik het net even anders. Met iets minder beat, bijvoorbeeld, of meer strijkers. Of het moest wat dromeriger.' Texel In beweging gaat donderdag 26 november in Cinema Texel in première voor genodigden, onder wie medewer kers, sponsors, familieleden en andere betrokkenen. Daarna is de film op diverse locaties op het eiland op DVD te koop voor €14,95. Smit hoopt er een breed publiek mee te bereiken. Hij geeft alvast een voorzet: 'Scholen, want de film geeft een breed beeld van het eiland. Er wordt nu ook veel gesproken over hostmanship, dat gastheren door er over te vertellen zelf promotie voor het eiland maken. Als ze deze film zien, heb ben ze in één keer aardig wat ken nis.' Ook met-Texelaars zullen het product waarderen, verwacht hij. 'Ik heb 'm niet per se voor toeris ten gemaakt. Maar de kracht van het eiland is zo groot, dat de film vanzelf promotionele waarde krijgt.' Joop Rommets Familieberichten Wij danken iedereen voor de overweldigende be langstelling, fijne brieven, kaarten en prachtige bloemen die wij mochten ontvangen na het overlij den van onze lieve moeder, schoonmoeder, oma en overgrootoma TRIJNTJE DE BLOOIS Het is voor ons een fijne en troostrijke gedachte dat zij in haar leven voor velen zoveel heeft betekend. Familie Boon De Cocksdorp, november 2009 John Smit aan het werk, tijdens de montage van Texel in beweging'. Met wat 'de nieuwe Texelfilm' wordt genoemd, heeft John Smit méér dan alleen mooie plaatjes voor toeristen willen maken. Texel in beweging gaat niet alleen over het eiland en z'n alom geroemde natuur, maar vooral ook over z'n inwoners en hun onderlinge verhoudingen. 'Texelaars zijn inventief. De eilandpositie brengt beperkin gen met zich mee. Om te kun nen overleven, moet je samen werken. Je moet in kansen denken, niet in bedreigingen', constateert de maker. Hoewel hij het naar eigen zeggen niet te zwaarwichtig heeft willen maken, heeft John Smit wel een boodschap in zijn film gestopt 'Je kunt wel boos op elkaar zijn, maar je moet toch weer verder. Daar zijn Texelaars zich heel erg van bewust, heb ik ontdekt in de 25 jaar dat ik hier woon. Veel jonge mensen wil len naar de overkant. Omdat het daar allemaal beter is. Dat denken ze, tenminste. Volgens mij gebeurt het juist hier.' Smit heeft zich de afgelopen kwarteeuw met zijn bedrijf Videolux Productions bezig gehouden met het maken van bedrijfs- en reclamefilms, toensti- sche filmpjes op internet. DVD's en andere audiovisuele produc ties. Hij doet dat in opdracht. onder meer voor RTL 4 en RTL 5, maar is ook vaak zelf de bedenker. Dat geldt eveneens voor Texel in beweging; een eiland om te ont dekken, die donderdag 26 novem ber in première gaat. Het werd hoog tijd, vond hij, zo'n vijftien Hans Westdorp en Jan Saai op dreef Riolering Burgwal Hans Westdorp en Jan Saai zijn hebben met een totaal van 7267 punten de zevende speelronde van Klaverjasclub Den Burg gewonnen. Na een rustige start behaalden zij driemaal scores van rond de 1900 punten. Omdat de top van het klassement gis teren niet erg op dreef was, stijgen ze van de vijfde naar de derde plaats. Erik Boogaard en Rob Stapersma deden vorige week afstand van de eerste plaats, maar hadden niet lang nodig om zich te revancheren. Met vier gelijkmatige spellen van rond of boven de 1700 punten slo ten ze alle vier spelletjes winnend af. Met een score van 7086 punten heroverden ze de eerste plaats in het klassement. Bij routiniers Huug Snoek en Peter van Heerwaarden ging het de tweede ronde even mis, maar zij wisten zich goed te herstellen en pakten de derde plaats met 6789 punten. Daarmee houden ze aan sluiting met de subtop. Ko Koomen moest verstek laten gaan. maar dat weerhield Lieuwe van der Veen er niet van met vervanger Gisela van der Veen vierde te worden. Het zat in de laatste partij tegen, anders was een score van meer dan 7000 punten mogelijk geweest. Nu moesten zij genoegen nemen met 6633 punten en handhaven zich daarmee op de tiende plaats. Bas Tromp en Frans Stark openden met 2200 punten, maar hadden vooral in de derde partij alles tegen. Ondanks een sterk slot (1800) kwa men ze niet verder dan een vijfde plaats (6585 punten). Deze score was wel goed voor twee plaatsen winst en Stark en Tromp stijgen naar de zesde plaats. Het gemiddelde bleef steken bij 6294 punten. Er werden 32 marsen gespeeld. Met nog zeven spelletjes te gaan. nadert de eerste periode zijn einde. Grote kanshebbers zijn Stapersma en Boogaard, die een voorsprong van ruim 500 punten hebben op Kees Vinke en Carlo Bos. Jan Zaal en Hans Westdorp bezetten met 800 punten achter stand de derde plaats. Ook Gerda en Freek Veeger. die 1000 punten achterstand hebben, maken nog kans op de periodetitel. De achter stand van de andere koppels lijkt daarvoor te groot. Innovatieprijs voor speelmat Tessell Een speelmat die bestaat uit dier figuren, die op hun beurt weer kunnen worden samengevoegd tot een hobbelpaard. Dat is het idee achter Tessell, het speel goed dat op de Kind Jugend beurs in Keulen de Innovation Award won. Tessell is ontworpen door het Kore aanse Iwashin Design en werd door deskundigen herkend als zeer ver nieuwend. Eerdere vergelijkbare speelmatten kenden alleen simpeler vormen of letters, maar met de Kore- aans vinding kunnen kinderen de kleurige stukken eindeloos in en uit elkaar halen en in verschillende patronen leggen. De stukken zijn vervaardigd van hoogwaardig milieu vriendelijk EVA-schuim dat veilig en Naar aanleiding van de foto uit de krant van dinsdag, waarin Jook Nauta het oude riool van de Burg wal blootlegt, kregen we van ver schillende kanten het lied toege zonden dat Jacob Witte schreef toen - in 1902 - het betreffende riool werd aangelegd. Jacob (1852- 1925) was de zoon van Jan Pie- tersz. Witte en Antje IJsbrands Metselaar en woonde onder ande re op Hermanshoeve en op Welbe dacht. Het lied - Voorheen en thans - is te lang om in zijn geheel weer te geven, daarom enkele fragmen ten. Voorheen en Thans Nieuw lied ter verheerlijking der burgwal Komt vrienden luister naar dit lied Hetgeen op Texel is geschied Wat men U hier verhalen zal Is de Historie der Burgwal Den Burg had eertijds een vaart Die vaart heeft nu een grooten staart De oudjes kunnen er van spreken Die tijd is nu reeds lang verstreken Des winters schaatsen hard en zacht In den zomer wandelen langs de gracht Had nu die toestand nog bestaan De ysclub had een keurige baan Uit oogpunt van de hygiènie Moest daar een eind aan, een, twee, drie De gezondheid zou er door ver- meeren De sloot gedempt en rioleeren 't Wordt gekeurd bij een donder bui Met toezicht van de hoogste lui Zij roepen allen het is fameus 't Water druipt hun van de neus (refrein: Van Rio tralala, van Rio tralala) Ondergrondse containers makkelijker zeer geschikt is voor gebruik door kinderen. Het is stevig, maar voelt zacht aan en is ideaal voor intensief gebruik in kinderdagverblijven en op crèches. Overigens heeft de naam Tessell niets met het eiland van doen, maar is afgeleid van tessellatie (bete geling), een manier om vormen over een vlak te verdelen. Meer informa tie over het nieuwe speelgoed is te vinden op www.kinderveiligheid.nl. Peuterspeelzalen Om inzicht te krijgen in wensen en mogelijkheden met betrekking tot kinderopvang, peuterspeelzalen en voorschoolse educatie, houdt Pha ros een enquête onder ouders van peuters. De vragenlijst is te vinden op www.pharostexel.nl. Bij alle complexen seniorenwo ningen in de diverse dorpen komen ondergrondse afvalcon tainers. B en w stellen de gemeenteraad voor daar €278.500,- voor uit te trekken. Dit besluit is gefundeerd op tal van voordelen. De containers zijn doelmatiger omdat ze door het veel grotere volume minder vaak geleegd hoe ven te worden, er is minder kans op vandalisme en brand en de containers zijn niet toegankelijk voor ratten en andere ongewenste dieren. Ook het straatbeeld en het uitzicht voor het verkeer worden erdoor verbeterd omdat slechts een klein inwerpzuiltje boven het wegdek uitsteekt. Nog belangrijker is de veiligheid voor de bewoners. Die moeten bij de bestaande boven grondse containers op een opstap je klimmen om het vuil in de ope ning te kunnen gooien, wat tot vallen en uitglijden kan leiden. Ondergrondse containers werden vorig jaar al geïnstalleerd bij de seniorenwoningen aan de Gast huisstraat. Bij een recente enquête bleek dat de bewoners zeer tevreden zijn, vooral over het gemak en de veilig heid. Er komen totaal dertig nieuwe ondergrondse containers. In over leg met Woontij en bewoners(verenigingen) worden de definitieve plekken bepaald. Met de operatie loopt de gemeente vooruit op het Afvalstoffenbeleids- plan waarover college en raad bin nenkort een besluit nemen Vogelexcursie over de Hors Vogelwerkgroep Texel verzorgt zaterdag 21 november een vogel excursie over de Hors. Deelne mers verzamelen op de parkeer plaats bij de Horsmeertjes en gaan vervolgens met gids Giel Witte langs de Mokbaai naar de Hors, waar zich vaak grote hoeveelhe den steltlopers ophouden. Onder weg worden waarschijnlijk de laat ste doortrekkers en de eerste wintergasten gezien. Witte geeft de minder ervaren deelnemers uit leg over het herkennen van vogels en de vaak moeilijke omstandig heden waarin ze zich bevinden. De tocht duurt anderhalf a twee uur. Deelname is gratis; opgave is niet nodig. Het verdient aanbeve ling een verrekijker of telescoop mee te nemen. Voor uw blijken van belangstelling en medeleven die wij van u mochten ontvangen na het overlijden van onze lieve moeder, groot- en overgrootmoeder MARIJKE KOES-DE JONG zeggen wij u hartelijk dank. Kinderen, Kleinkinderen en achterkleinkinderen Texel, november 2009 Hierbij willen wij iedereen bedanken voor de belang stelling na het overlijden van onze moeder en oma CORNELIA LEMSTRA-BAKKER Familie Lemstra Texel, november 2009 Hoera! Op vrijdag 13 november 2009 om 11.49 uur is onze zoon geboren Levi 2360 gram Trotse ouders zijn: Simon Koorn en Suzanne van Dongen Noordwester 29 1791 HE Den Burg Graag even bellen als je langs wilt komen. 0222-313800 Wij zijn één twee is de wens. Jij brengt evenwicht! Geboren onze zoon Len 18 november 2009 Lillian, Marco en Eva Helbers Boogerd 11 1791 GW Den Burg 0222 - 320737 De Heere. Die leven gaf en leven spaarde, verblijdde ons met de geboorte van een zoon en broertje Arne Timótheüs Wij noemen hem Arthur. Geboren op 16 november 2009. Frits Margreet Ploeg Wilmer, Dinand, Vera, Hank, Yente, Aron Het Veldje 4 6741 HJ Lunteren Tel. 0318-486275

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 3