Ongeziene vos maakt tongen los .Ju TEXELSE 5 COURANT Peter Bakker: 'Ik kies voor mijn gezondheid' VRIJDAG 20 NOVEMBER 2009 De mogelijke aanwezigheid van een vos maakt de tongen los op het eiland. Sommige mensen zeg gen er één gezien te hebben, maar er wordt ook ernstig getwijfeld of er werkelijk één is. Natuurmonumenten noemt het onmogelijk dat er een vos op Texel is. Volgens Erik Menkveld is de orga nisatie er nog nooit bijgehaald als er een verdacht hol was gevonden. 'En als er een vos zou zijn. zouden de afdrukken van zijn voeten bij zo'n hol aanwezig moeten zijn.' De kans dat er een is overgezwommen vanaf Vlieland, acht Menkveld zeer klein. 'Met de stroming zou een vos dan eerder in Den Oever dan op Texel uitkomen.' Bij Staatsbosbeheer zijn evenmin meldingen van een vos bekend. 'Onze medewerkers zijn van 1 april tot 1 september in het veld, maar hebben er nooit één gezien', aldus Edwin van Egmond. Hij wijst erop dat er elk jaar mensen zijn die vermoeden een vos te heb ben gezien, maar dan blijkt het ach teraf een hond of een kat te zijn. Bij de WLTO zijn vanuit de landbouw evenmin meldingen over vossen bekend. Bij ecoloog Kees Verschoor, die aanhangig maakte dat er sporen zijn, meldden zich inmiddels mensen die menen wat gezien te hebben. Hij werd onder meer getipt over een hol bij de Zanddijk ten noorden van het Sluftercafé met een diameter van veertig centimeter. Daar vond hij uit werpselen die nader worden onder zocht. 'Misschien dat er nog haren liggen, dan kunnen die worden getest.' Verschoor zegt zelf steeds zekerder van te zijn dat er een vos op het eiland rondloopt. Toeristen uit Breda lieten weten dat zij eind okto ber een vos hebben gezien op een weilandje aan de Grensweg in de Dennen, vlakbij het Gerritslander- dijkje. 'We geloofden het eerst niet', vertelt Saraja Kramer uit Breda, 'en dachten dat het een grote kat was, want vossen komen bij jullie met voor. Maar toen we van de fiets stapten, zagen we het goed. Het was echt een vos met spitse oren, een beetje rood en een grote pluim staart. Hij had iets in zijn bek. Om een bewijs in handen te hebben, wilde Kramer een foto maken. Voor ze haar camera had gepakt, was het dier echter in de struiken verdwe nen. Maar twijfelen doet ze niet. 'Het was echt een vos, dat kan niet mis sen.' Ze durfden het aanvankelijk niet eens te vertellen, bang om voor gek te worden versleten. Maar toen ze in de Texelse Courant van afgelo pen dinsdag het bericht lazen dat mogelijk de sporen van één of meer dere vossen op het eiland zijn gevon den, besloten ze het toch wereld kundig te maken. Vossen hebben op de Waddeneilanden geen natuur lijke vijanden, waardoor ze veel schade aan de fauna kunnen aan richten. Wethouder Peter Bakker (54) legt ingaand maandag zijn werkzaam heden als gemeentebestuurder neer. Om gezondheidsredenen is hij niet langer in staat het werk uit te voeren zoals hij zelf graag wil. Zijn taken worden overgenomen door de overige collegeleden. Omdat hij gedurende de huidige collegeperiode formeel in functie blijft, is het wettelijk niet mogelijk een vervanger aan te stellen. Bakker (Groenünks) werd twee jaar geleden getroffen door een hersen infarct. Behandeling en revalidatie betekenden een gedwongen perio de van ontslag, waann zijn werk zaamheden werden uitgevoerd door partijgenoot Rikus Kieft. Nadat het herstel voldoende was gevorderd trad hij weer aan, maar het beloofde nog lang te zullen duren voordat hij de oude zou zijn. Verder herstel is mogelijk, maar dan heeft hij rust nodig. Al in juni kreeg Bakker daarom van zijn behandelaars het advies direct te stoppen. Dat was een ongelukkig moment omdat ook burgemeester Joke Geldorp wegens ziekte was uitgevallen en kort daarop met pen sioen zou gaan, waardoor voor de resterende wethouders Nico Kikkert en Marian Merkelbach een onwerk bare situatie zou ontstaan. Gewacht werd daarom tot het aantreden van de nieuwe burgemeester. Het bericht kwam woensdag niet als een verrassing want het was al weken een publiek geheim. Bakker had zijn besluit om rond 20 novem ber op te stappen in menig besloten gezelschap aangekondigd, wat op Texel haast even effectief is als een algemene bekendmaking Hij werd vanaf dat moment dan ook herhaal delijk door de media benaderd om bevestiging, maar hij wilde dat pas doen op een later door hem te bepa len moment. Bakker zit sinds 1982 in het gemeen tebestuur, afwisselend als raads-, commissie- en collegelid. Twee keer was hij wethouder, de eerste keer van 1998 tot 2002. In het bijzonder hield hij zich bezig met financiën, de technische aspecten van de volks gezondheid, gemeentewerken, ver- Verlichting De Koog beter en zuiniger De Koog is het eerste dorp van Texel waar binnenkort als proef betere en energiebesparende openbare verlichting wordt aan gelegd. De proef kent drie onderdelen: aanpassing van de verlichting op het parkeerterrein aan de Nikadel, het vervangen van de huidige bolarmaturen door armaturen en lampen waarvan het licht meer gericht op de weg schijnt en de aanleg van contourverlichting op de Dorpsstraat en het aansluitende deel van de Pontweg tussen kom- grens en Epelaan, mogelijk met toepassing van led-lampen. De dorpscommissie van De Koog reageerde als eerste op de gemeen telijke plannen om op Texel de nachtelijke duisternis te herstellen en energie te besparen met behoud van verkeersveiligheid en sociale veiligheid. Wat de badplaats en omgeving betreffen, zal zich hier mee een werkgroep bezig houden, bestaande uit twee vertegenwoor digers van de dorpscommissie en twee van de gemeente. De drie proeven zijn op 13 november bedacht door de dorpscommissie, bewoners van De Koog en de gemeente met de bedoeling ze op korte termijn uit te voeren zodat het effect kan worden beoordeeld. Aan de hand daarvan zullen ver dere plannen worden bedacht. Men denkt aan eenheid van lam pen en armaturen in het dorp, het gebruik van led-lampen en zonne cellen en aan dynamische bestu- nng, wat inhoudt dat verlichting alleen in werking komt bij nade rend verkeer en/of op bepaalde vaste tijden. Verder wordt bekeken hoe de verlichting moet zijn op doorgaande wegen en in de uit gaansgebieden. De thans overda dige lichtmasten in het buitenge bied zouden (deels) vervangen kunnen worden door contourver- lichting (dus langs de wegranden), vooral voor het markeren van bochten. Voor de woonstraten gaat de voorkeur uit naar onderhouds- vriendelijke verlichting met sfeer. Pepermolen naar showroom Kinderdagverblijf De Pepermolen van Angela van Koltoorn opent 1 december de deuren in de voor malige showroom van Rentenaar aan de Peperstraat in Oosterend. Ed Maas is sinds een paar weken bezig het pand naast basisschool De Akker te verbouwen. Daar komt een verblijf waar dagelijks 12 kinde ren van 0 tot 4 jaar opgevangen kunnen worden en een buiten schoolse opvang (bso) met plek voor 20 kinderen tussen de 4 en 12 jaar. De bso zit sinds een jaar al tij delijk in kerkelijk centrum De Parel. De glazen puien van de voormalige showroom zijn inmiddels vervangen door muren en binnen worden lichte ruimtes met veel vrolijke en frisse kleuren gerealiseerd. Volgens Van Kolthoorn is de opvang voor heel Texel bedoeld. Het kinderdagverblijf is op werkdagen geopend van 7.00 tot 18.30 uur en op zaterdag van 8.00 tot 17.00 uur. Kinderen van de bso kunnen met een busje van school worden opgehaald. 'Dat doen we nu ook al.' Tussen de mid dag worden overblijvende kinderen van De Akker bij de Pepermolen opgevangen. Volgens Van Kolthoorn, die zich een paar jaar geleden op Texel vestigde en eerst elders in de kinderopvang werkte, groeit de behoefte aan opvang. 'Op maandagen en dins dagen hebben we inmiddels een wachtlijst en we zien dat de woens dagen en de vrijdagen nog rustige dagen zijn.' Ouders kunnen een deel van de kosten terugkrijgen via het werk en bij de belastingdienst, waardoor de prijzen volgens haar minder hoog zijn dan soms wordt aangenomen. De Pepermolen biedt werk aan vijf leidsters en één inval kracht. De voormalige showroom van Rentenaar in Oosterend wordt ver bouwd tot kinderdagverblijf. De Pepermolen van Angela van Kolt hoorn en haar man Ramon Schneiders neemt 1 december zijn intrek in het pand waar voorheen auto's stonden. De ruimte waar de buiten schoolse opvang is inmiddels verrijkt met een muurschildering met piraten. (Foto Jeroen van Hettuml keer, vervoer, waterstaat, duurzaam heid en milieu. Belangrijke projecten waren de overname van de haven, de nieuwbouw van het maritiem museum en het daarmee samen hangende plan 'Parkeren en meer' in Oudeschild. Verder was hij nauw betrokken bij Duurzaam Texel, de huisvuilcentrale, het bestuurlijk inno vatieplatform en de Kenniskring Kli maatverandering. De binnenkort van start gaande' Stichting Toeristisch Investenngs Fonds Texel (STIFT) was een idee van hem. Hoewel het op handen zijnde afscheid hem duidelijk aan het hart gaat, is Bakker er voldaan over dat juist in het afgelopen half jaar veel zaken waar hij de eerste verantwoor delijkheid voor droeg, zijn afgehan deld of in een afrondende fase ver keren zoals de begroting, het parkeerbeleidsplan en het afvalstof- fenbeleidsplan. De Landsbanki- affaire bracht hem in opspraak. Hij nam zijn politieke verantwoordelijk heid echter niet door op te stappen, maar werkte mee aan een gezamen lijke strategie om het verloren geld binnen een jaar of vijf voor een groot deel terug te krijgen op basis van afspraken met het ministerie en andere betrokken overheden. Het is niet de bedoeling een speciaal afscheid te organiseren, maar het vertrek van Bakker zal wel aandacht krijgen bij de installatie van de nieu we burgemeester Francine Giskes Wat ik zeggen wou Parkeren Het plan van De Waal voor een dubbeldeks parkeergarage op de Vogelenzang is een mooi plan, maar helaas werkt het niet op die locatie. De (steeds terugkerende) gasten njden (op de automatische piloot) met of zonder borden naar de parkeerterreinen aan de Bern- hardlaan of Waalderstraat. Een oplossing is het KPN-terrein aan de Waalderstraat te kopen, de leegstaande gebouwen te slopen en het geheel te bestraten. Er is al een mooie afscheiding van de straat, met een mooie inrit. Maak het parkeertarief lager dan bij AH en het verdient zichzelf terug. Geen onnodig zoeken en rijden. Alle par keerproblemen zijn opgelost en als er weer een tekort ontstaat, kan er een verdieping op gebouwd wor den. Borden zijn kostbaar en worden genegeerd en men wil toch dichtbij het centrum parkeren. En mocht AH naar de Waalderstraat verplaat sen, is dat parkeerprobleem ook uit de wereld. C. van Wijk, De Cocksdorp. Subsidie voor Body Brein De gemeente draagt met een pro jectsubsidie van €5.921,- bij in het tekort van het Body Breinfestival 2009 van de stichting 'Dream 2 Live 4'. Het tekort van het evene ment was volgens de stichting €9.752,-, maar het college vond bij het bestuderen van de afrekening dat met alle uitgaven voor honderd procent subsidiabel zijn. Als de boer voer heeft gebracht, moet je er als schaap zorgen dat je er bij bent. Maar je hebt altijd baas boven baas, zo blijkt uit deze foto die langs de Schorrenweg in Het Noorden is genomen. Zware storm zorgde hier en daar voor ongemak, maar ook voor spekta- culaire beelde, zoals hier bij strandpaviljoen Paal 9. (Foto Texel images) De WMO Adviesraad heeft zich maandag bij Stayokay gepresenteerd aan vertegenwoordigers van organisaties in de zorg om meer bekend heid te krijgen. De bijeenkomst werd door ongeveer vijftig mensen beZOCht. (Foto Dk* van Bamevekf, Wat ik zeggen wou Watersport Texel is in de zomer zeer in trek bij watersporters en hun meevarende kroost. Veelal leggen jachtschip- pers voor een meerdaags verblijf aan in Waddenhaven Texel. Een prima idee, vind ik ook. De kinderen leren de Wadden kennen en waar deren, met alles wat erop en eron der leeft. Dat zou men denken, maar helaas is de realiteit anders. Horden kinderen, soms slechts enkele jaren oud, bevolken het hele seizoen de steigers met vistuig waarmee krabbetjes worden gevan gen met onervaren en gevoelloze vingertjes. De verwonde en gestres te krabben rennen voor hun leven om aan hun kwelgeesten te ont snappen. Maar dat lukt meestal niet. Bij het aanzien van zoveel die renleed draait je hart om in je lijf. De krabben blijken door de jeugd te worden gezien als speelgoed Navraag bij het ouderpubliek leert mij dat met de vangst zal worden geracet op de steiger. En werkelijk, de daad wordt bij het woord gevoegd. Na afloop van de wed strijd keert men bootwaarts, het kapotte 'speelgoed' achterlatend. Ook dit behoort bij watersport, zo lijken vele ouders te vinden. Ken nelijk weet men niet beter. Ik ben van mening dat Waddenhaven Texel, en wellicht ook andere havens, alles in het werk zouden moeten stellen om deze dierenmis handeling op hun terrein te ontmoe digen. Een foldertje verspreiden via het havenkantoor zou wonderen kunnen verrichten. Rob Kloosterman, Naarden. Reactie Waddenhaven: Krabbetjes vangen is inderdaad een geliefde bezigheid van jonge kinde ren. Niet alleen in onze haven, maar in elke jachthaven aan de Wadden zee. Wij ervaren het als een onschul dig vermaak, maar wel met een educatieve waarde, passend in ons beleid zo veel mogelijk de waarden van de Waddenzee onder de aan dacht te brengen. Kinderen maken spelenderwijs kennis met de onder- waternatuur van het wad, het begin van een actieve natuurbeleving. Meestal gaan de gevangen krabben in een emmertje zeewater om ze vervolgens weer terug te zetten. Soms zie je een 'krabbenrace', waarbij meerdere krabben op de steiger worden losgelaten, om te zien welke dan als eerste weer in het water is. Vanzelfsprekend moe ten excessen en onnodig dieren leed worden tegengegaan. Onze ervaring is dat kinderen in het alge meen behoedzaam met de krabben omgaan. Ze vinden ze eigenlijk maar eng. Kinderen moeten even wel ook leren respect te tonen voor de natuur en dus ook voor onze havenkrabben. Het duidelijke sig naal dat de heer Kloosterman afgeeft, is voor ons aanleiding extra aandacht te geven aan toezicht en informatie zodat dierenleed wordt voorkomen. Uiteraard is dat ook een taak voor de ouders. Daartoe zullen wij een educatief informatie paneel in ons havengebouw instal leren speciaal over krabben en gericht op bewustwording. Dat bevordert in hoge mate een verant woorde natuurbeleving en vooral voor de waddennatuur is dat van veel belang. Stichting Waddenhaven Texel, Jook Nauta, voorzitter. Credo (ik geloof) Wat is nog credo? Een eeuw gele den stonden de oprichters van de Sint Jozefschool achter de wens dat onderwijs en kerkgenootschap op elkaar zouden aansluiten. Tegen woordig is dat blijkbaar anders, maar is dat reden om de school Jozefschool te noemen, dus Sint te vergeten? Andere heiligen hebben dat lot niet ondergaan. We hebben net Sint Maarten gevierd, Sint Nico- laas komt eraan en ben je wat kwijt dan moet je bij Sint Antonius zijn. Sint Dementius zal niet bestaan, maar Sint Antonius moge helpen het geheugen terug te krijgen. Dat Sint moet er weer voor, want dat is onvervreemdbaar. Wacht met het herstellen van de fout niet tot Sint Juttemis, maar zorg dat het in orde komt vóór het 100-jarig jubileum, anders richt ik mij tot het Vaticaan. Nico Drenth, Den Burg. Ecoloog Kees Verschoor uit Den Burg onderzoekt uitwerpselen op sporen die kunnen wijzen op de aanwezigheid van een vos. Ze bevat ten restanten van vogels en muizen. Een paar uitwerpselen vond hij woensdag in een hol langs de Zanddijk (zie artikel). (Foto Jeroen van Hettom) Bij de Zanddijk trof Kees Verschoor woensdag op aanwijzing van een paar Texelaars een hol dat aan een vos wordt toegeschreven. Ver schoor is het nader aan het onderzoeken. if*o itao»»

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5