'In 2015 elektriciteit door hitte uit aarde' Cjroen TwarLr Jexels in het hartL 2 EP: Stier velt 75-jarige man Warm welkom Sinterklaas OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12427 DINSDAG 24 NOVEMBER 2009 T E X E LS E^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 111790 AA Den Burg, oplage 7.500 Met de start van het Onderwijs- café heeft de Ouderraad een nieuw fenomeen geïntroduceerd op de OSG. Het damesteam van Tevoko ver raste door zaterdag in Amersfoort van Forza Hoogland te winnen. Chauffeurs Har ry Wetenkamp en Robert Kik kert hebben hulpgoederen naar het straat arme Moldavië gebracht. De familie Hooy- schuur verveelt zich niet, maar het privéleven schiet er in het drukke familie bedrijf wel eens bij in. TE X E LS E^COU RANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): li iïiil UNSTAUATIf TECHNIEK! Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Francine Giskes is vrijdag geïnstalleerd als 21ste burgemeester van Texel. Harry Borg- houts, commissaris van koningin in Noord- Holland, nam haar om 15.20 uur de eed af in de raadzaal, waarna Frans Visman haar de ambtsketen omhing. Van een van de sprekers kreeg zij een papieren hoed, omdat ze ooit tijdens Prinsjesdag met een hoedje van papier op in de Ridderzaal ver scheen. Giskes zei in haar openingsspeech dat zij zich wil inzetten voor een 'Texel in de breedte' waarbij overheid en bevolking oog en begrip hebben voor eikaars belangen en mogelijkheden en hun best doen gezamen lijk oplossingen te vinden. Dat zag ze als tegenhanger van de landelijke tendens dat mensen zich afkeren van de overheid wat ze omschreef als 'Holland op zijn smalst'. Meer over de installatie elders in deze krant. (Foto Gerard Timmerman) Alsnog subsidie Vrouwen van Nu Burgemeester en wethouders keren terug op hun besluit Vrou wen van Nu subsidie te weige ren, omdat de organisatie statu tair alleen openstaat voor vrouwen. Volgens het college is het duidelijk dat Vrouwen van Nu geen onder scheid maakt in geslacht, omdat de vereniging zich al jaren inzet voor deelname van vrouwen in alle geledingen van de maatschappij. Op die manier draagt Vrouwen van Nu bij aan de emancipatie van vrouwen. Volgens het college is in eerste instantie teveel naar de sta tuten gekeken (waarin alleen over vrouwen wordt gesproken) en te weinig naar de doelstellingen. De herziening betekent dat Vrou wen van Nu afdeling De Cocks- dorp-Eierland alsnog subsidie krijgt om het vijftigjarig jubileum te vie ren. Voorzitter Erna Eelman zegt blij te zijn met de herziening. Vol gens haar geeft dat het gevoel dat er recht wordt gedaan. Vrouwen van Nu voelde zich na de afwijzing zelf gediscrimineerd. De subsidie-aanvragen van Vrou wen van Nu afdeling Texel worden niet gehonoreerd omdat ze zelf voldoende middelen hadden. Ook zij kregen te horen dat ze statutair in strijd waren met de gemeentelij ke subsidieverordening, maar vol gens een woordvoerder was dat met de hoofdreden om de subsidie af te wijzen. De gemeente advi seert Vrouwen van Nu te bekijken of de statuten, die landelijk zijn, kunnen worden geactualiseerd. Activiteiten bij Time Out Beheerder Justin Segerink verzorgt vrijdag- en zaterdagavond activi teiten voor de bezoekers van Time Out in Den Burg. Jongeren van 12 tot en met 18 jaar spelen vrijdag avond vanaf 20,00 uur een beroe- penspel, waarbij ze in tweetallen beroepen moeten uitbeelden. Zaterdagavond is er vanaf 19.30 uur een fotospeurtocht voor de jeugd van 10 tot en met 15 jaar. De deelnemers gaan in groepjes de etalages van Den Burg langs, op zoek naar letters die samen een woord vormen. Bij beide spellen zijn prijzen te verdienen. Grote drukte op de haven van Oudeschild, waar de stoomboot van Sinterklaas zaterdagmiddag afmeerde. Kon het voorgaande edities koud en guur zijn, zaterdag scheen zelfs het zonnetje. Enige consternatie ontstond toen Texels kersverse burgemeester Francine Giskes ontbrak om de goedheilig man officieel welkom te heten. Maar toen de politie haar met gil lende sirene net op tijd afzette, kon ze alsnog haar eerste officiële daad verrichten. Meer over Sinterklaas elders in deze krant, (Foto Texel Imegeel gehaald Het eiland bevindt zich in ieder geval op een geologisch gunstige plek. De hitte moet gevonden wor den in de Kolenkalk Groep en die aardlaag ligt volgens de haalbaar heidsstudie onder Texel (en het IJsselmeer) hoger dan in omlig gende gebieden. De hoop op verdere ontwikkeling wordt ook gebaseerd op uitspra ken van minister Jacqueline Cra mer (Ruimtelijke Ordening) om op de Waddeneilanden nieuwe ener gietechnologieën mogelijk te maken. Man mishandelt vriendin na ruzie De politie heeft donderdagavond een 37-jarige inwoner van Den Burg aangehouden op verdenking van huiselijk geweld. Na een ruzie met zijn vriendin had de man haar mishandeld. De lichtgewonde vrouw was de woning ontvlucht en had aangifte gedaan. In afwachting van nader onderzoek werd hij eni ge tijd opgesloten. Later kreeg hij een tijdelijk huisverbod, wat inhoudt dat hij tien dagen niet thuis mag komen. Trekpleister sluit De winkel van Trekpleister in Den Burg is met ingang van van daag gesloten. FranchisemanagerBernhard Bosch vraagt faillissement aan voor het bedrijf dat hij 14,5 jaar heeft geleid. Tegenwerking van hogerhand voert hij aan als reden. De toekomst van de vijf medewerkers, die vrijdag op de hoogte werden gebracht, is onzeker. Trekpleister heeft 130 fili alen in het land. de winkel op Texel behoort volgens Bosch tot de twee zaken die op franchisebasis wor den gerund. Naar verluidt gaat Trekpleister in hetzelfde pand als filiaal verder. Het moet mogelijk zijn dat Texel vanaf 2015 een eigen 'geother mische elektriciteitscentrale' heeft. Als het meezit, kan daar mee 50 procent van de behoefte aan elektriciteit door gebruik van aardhitte worden geproduceerd. Circa 4000 woningen via een bui- zenstelsen worden voorzien van restwarmte uit de centrale. Dat blijkt uit een donderdag gepu bliceerde haalbaarheidsstudie die in opdracht van TexelEnergie, de provincie, de gemeente en het ont wikkelingsbedrijf Noord-Holland Noord is vemcht. Volgens de studie, uitgevoerd door Ecofys en IF Technology, is het haalbaar op circa vijf kilometer diepte naar water met een hitte van circa 200 graden Celsius te boren en die warmte boven de grond te halen. Bedoeling is vervolgens met die hitte turbines aan te drijven, zodat elektriciteit kan worden opgewekt. De betrokken partijen hopen op basis van de haalbaarheidsstudie in aanmerking te komen voor gel den die het ministerie van Econo mische Zaken beschikbaar stelt voor nieuwe energietechnologieën om de uitstoot van C02 te vermin deren. Dan gaat het om het zoge heten EOS-KTO-regelmg die onder de hoede valt van SenterNovem, een agentschap van Economische Zaken dat zich met duurzame ener gie bezighoudt. Het ministerie bepaalt in de loop van 2010 welke plannen subsidie krijgen. Voor het boren en de bouw van een geothermische elektrici teitscentrale is naar verwachting €49 tot €52 miljoen nodig. Als ook een warmtenet wordt aangelegd voor verspreiding van de rest warmte is €68 tot €70 miljoen nodig. De meeste kosten gaan zit ten in het boren. Dat is een risico volle investering, omdat de kans bestaat dat er te weinig kubieke meters per uur naar boven worden Grote consternatie zaterdagmid dag in een weiland langs de Pontweg tussen Den Burg en De Koog, waar een dolle stier een 75-jarige Texelaar te lijf was gegaan. Pas na een uur kon de stier worden weggelokt en kon de man uit zijn benarde positie worden bevrijd. De man was rond 16.00 uur het land ingegaan, omdat daar een ontsnapt kalfje liep. De stier, eigen dom van zijn zoon die op dat moment niet op het eiland was, ging hem daar diverse keren te lijf. Overbuur Jan Uitgeest kreeg arg waan toen hij de echtgenote van Rechtbank Alkmaar blijft zelfstandig Rechtbank Alkmaar blijft een zelfstandige rechtbank. Dat heeft het kabinet vrijdag besloten. Eerder had de minister van Justitie geadviseerd deze vestiging op te heffen. Daarop volgde een lobby van het gerechtsbestuur in Alkmaar, de burgemeester van Alkmaar en andere burgemeesters uit de regio. Steun was er ook vanuit de advoca tuur, het notariaat en de Kamer van Koophandel. In verband met de continuïteit en bereikbaarheid is besloten rechtbank Alkmaar toch te handhaven. Volgens een persbe richt van de rechtbank 'geeft het kabinet blijk van het belang van rechtspraak dicht bij de burger'. De toekomst van het kantongerecht in Den Helder blijft ongewis. De regering vindt het te duur worden om alle zestig locaties in Nederland waar recht wordt gesproken te handhaven en heeft de Raad voor de Rechtspraak om een oordeel gevraagd. De vraag hoeveel men sen er jaarlijks worden geholpen en de hoogte van de kosten (ten aan zien van ICT en beveiliging) spelen een belangrijke rol bij de afweging waar rechters zitting blijven houden. De regering heeft de Raad voor de Rechtspraak geen termijn opge legd. de man over de Pontweg zag lopen. Toen Uitgeest een kijkje nam, ontdekte hij zijn buurman lig gend in het weiland. 'De stier stond er overheen gebogen en brulde. Hij was nog steeds dol en toen ik het weiland in wilde stappen, zag ik dat hij met mij ook geen goede bedoelingen had. Toen heb ik maar naar 112 gebeld.' Maar ook mede werkers van politie en ambulance slaagden er aanvankelijk niet in de stier tot bedaren te brengen. Totdat het felgekleurde jack van een ambulancemedewerker zijn aan dacht trok en het dier zich liet weg lokken naar een andere hoek van het weiland. Hierdoor hoefde een toegesnelde veearts met verdo vingsgeweer niet in actie te komen. Rond 17.00 uur kon de man uit het weiland worden weggehaald. In het ziekenhuis bleek dat de stier hem behoorlijk te grazen had geno men. 'Hij is waarschijnlijk onder koeld geraakt en zag over zijn hele lichaam bont en blauw', vertelt Uitgeest. Horeca draait redelijk jaar In de aanloop naar de ledenver gadering van vanavond meldt de afdeling Texel van Koninklij ke Horeca Nederland dat het op het eiland tot nu toe meevalt met de gevolgen van de reces sie. Terwijl landelijk de hele sector (uit gezonderd de fastfood) wordt getroffen door teruggang, zijn de berichten op Texel niet onverdeeld ongunstig. Met name het strand deed goede zaken, terwijl een deel van de restaurant- en hotelsector zelfs beter draaide. Alleen de natte horeca moest duidelijk inleveren.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1