Aanbesteding. TEXELSE 11 COURANT Riolering Burgwal verandert gezicht Den Burg Klachten over ondragelijke stank en wateroverlast „het aanbrengen eener rioleering „op den Burgwal rond het dorp „den Burg op Texel. Laatste huis Volmolen klaar Kamerling werkt met passie 'Geen schade imago Texel door roken' VRIJDAG 27 NOVEMBER 2009 Het dempen en van een riolering voorzien van de Burgwal (in 1902 en 1903) was een onvermijdelijk gevolg van de groei van het dorp en de moderne manier van leven. De ingreep, die het aanzicht van Den Burg voorgoed zou veran deren, verliep echter niet zonder slag of stoot Voor een goed begrip is het nodig te begrijpen dat met de hieronder genoemde Burgwal niet de gelijkna mige straat aan de oostkant van de kerk wordt bedoeld, maar de eigen lijke Burggracht, in 1356 gegraven op last van landheer Jan van Blois. Deze drie meter brede gracht liep rond het dorp, ruwweg tussen Burg wal en Weverstraat, tussen Park straat en Warmoesstraat en tussen Gravenstraat en Kantoorstraat (de namen van deze straten bestonden nog niet). Over de gracht lag op drie plaatsen een brug die toegang gaf tot het dorp. In de eeuwen die volgden, raakte de gracht meer en meer in verval. Door de voortdurende uitbreiding van Den Burg zagen steeds minder mensen de gracht als uiterste grens. Er werd overheen gebouwd en op meerdere plaatsen werden dam men (met duikers) gelegd. Aan het eind van de negentiende eeuw lagen nog maar enkele sterk ver smalde gedeeltes van de oorspron kelijke gracht open, die vooral dienst deden als open riool. Steeds vaker werd gesproken over het dempen en rioleren van ook deze laatste stukken. Niet alleen uit het oogpunt van hygiëne, maar ook om ruimte te winnen. In de raadsverga dering van juni 1888 neemt de heer Koning het woord riolering in de mond. Hij beklaagt zich over de ondragelijke stank die opstijgt uit de Burgwal, die pal naast zijn huis in een sloot uitkomt. De gemeente raad stemde toe in het instellen van een onderzoek naar de mogelijkhe den. Enig onderzoek was nodig, want de Burgwal (of eigenlijk dus de Burggracht) was nodig voor de afwatering. En hard ook. Tijdens een forse regenbui in oktober 1896 overstroomde bij een aanwonende de keuken, omdat de Burgwal de watervloed niet kon verwerken. Later bleek de slechte afwatering veroorzaakt te zijn door slijtage van beide handen aan en maakt bekend dat alle bouwwerken moeten wor den verwijderd. Daar komt bij dat de grond waarop de bouwwerken staan in bezit is genomen zonder dat daarvoor toestemming is ver leend. Genoemde 'getimmerten' zijn dus onwettig. Maar onwettig of niet, alleen J.P. de oever, 'achter de wooning van den heer H.V.' Ouderdom had de wanden doen invallen, waardoor de afvoer werd gestremd. Een oplos sing werd gevonden in het leggen van een nieuwe goot. Aan de ande re kant was het open water nodig voor de brandweer. Maar de toe stand begon langzamerhand nij pend te worden. In juli 1897 (dus in de zomer) dienen 68 onderteke naars een petitie in, waann zij om aandacht vragen voor de slechte waterafvoer. Als oplossing zien zij het opruimen van alle bouwwerken en 'getimmerten' boven de gracht. De raad neemt dit voorstel met Noordijk geeft gevolg aan de oproep en voorziet zijn bouwwerk van een luik, waardoorheen een werkman de Burgwal kan schoonmaken. Handelend optreden is lastig, daar voor moet eerst de regelgeving worden aangepast en de raad wil de zaak liever in den minne schik ken. Een voorstel is de grond aan de gebruikers te verkopen. Als bedrag wordt 1 cent per strekkende meter genoemd. De nieuwe eige naar verplicht zich evenwel om een koker of gemetselde buizen te leg gen en toezicht te houden op een goede afwatering. Dit weerhoudt kopers en uiteindelijk besluit de Op den 2en APRIL 1902, des middag» ten 12 ure, zal ten RAADHUIZE door Burge meester en Wethouder» Tan Texelworden aanbesteed: Bestek en teekening zijn verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie, tegen betaling vau f 0,25. Inlichtingen zijn verkrijgbaar ter Secretarie, aar teven8 het proces-verb aal van inlichtingen waar ter inzage ligt. raad in 1901 om de riolering zelf ter hand te nemen. In het bestek is sprake van het aanbrengen van verzamelputten, inlaatputten en buizen over een totale lengte van 636,50 meter. Vervolgens ontspint zich een jarenlange discussie over de technische uitvoering. Deze spitst zich toe op de te gebruiken buizen. De in het bestek genoemde buizen blijken niet verkrijgbaar en een meerderheid van de raad heeft bovendien een sterke voorkeur voor buizen van Nederlands fabri kaat. Dit is een van de redenen dat de eerste aanbesteding (in april 1902) nietig wordt verklaard. Daar bij was C. Roomeijer uit Den Hel der ƒ4120,- (€1869,57) de laagste inschrijver In juli wordt een nieuwe inschrijving gehouden, nadat het bestek op punten werd aangepast, waarbij L. Klein uit Den Helder als laagste uit de bus komt. Klein wil het werk uitvoeren voor 7700,- (€3494,-) met Hollandse en ƒ8100,- (€3675,-) met Engelse buizen. Dit bedrag is hoger dan het door de gemeente geraamde, waardoor in 1903 een extra lening moet worden afgesloten. In september 1901 merkt de heer Noordijk al in een vergadering op dat deze financiën geen probleem zouden zijn als Texel over een eigen veerdienst zou beschikken. De winsten uit dat bedrijf zouden de hele samenle ving ten goede kunnen komen (maar de oprichting van TESO zou nog tot 1907 op zich laten wach ten). Uiteindelijk wordt in oktober 1902 een begin gemaakt met het werk, dat het einde betekent van de in 1356 gegraven burggracht. Om de buizen met te beschadigen, ver bieden burgemeester en wethou ders het plaatsen van gebouwen, schuttingen of andere voorwerpen op de grond waaronder de riolering ligt en nog lange tijd laait telkens de discussie op of de buizen wel op hun taak berekend zijn. Maar dat hevige stortbuien in mei 1903 zor gen voor plaatselijke overstromin gen, was vooral te wijten aan zand en straatvuil, dat de roosters van de vergaarputten verstopte. 'Vijf dagen per week op Texel. Alleen de voorstelling, geen blauwe brieven of andere sores. Een lekker huisje en met kerst komt het hele gezin naar het eiland. Lekker bijtanken, ik ver heug me er ontzettend op. 'Anto- nie Kamerling, acteur in de een- mansshow 'Alexander, de prins die niet wilde', kan na een 'slo pende periode' wel wat rust gebruiken. Maar vooralsnog moet er druk worden gerepe teerd. Kamerling laat zich interviewen in de auto, onderweg naar de eerste repetitie van het stuk dat op 14 december in première gaat. 'Eigen lijk hadden we eerder willen begin nen, maar doordat ik Levenslied draai (een nieuwe dramaserie van de NCRV) is het opgeschoven. Doordat Ton Vorstenbosch (schrij ver van 'Alexander') nieuwe infor matie had verkregen over Alexan der en daarvoor van Robert (Matser, de producent) de ruimte kreeg, heeft het ook wat langer geduurd.' De Nederlandse film- en theaterac teur heeft een drukke periode ach ter de rug. 'Extreem zelfs. Ik heb net de korte film Spaanse Draf opgenomen voor het Rotterdams filmfestival. En volgende week in Utrecht Beatthe Heat, een groot festival naar aanleiding van de kli maattop in Kopenhagen. Kasper van Kooten heeft me gevraagd een paar nummers mee te zingen, die ik achter het stuur probeer in te studeren. Dan heb ik thuis nog twee kinderen én een vrouw, die Antome Kamerling: 'Ik doe mijn werk met passie.(Fotografie Jaap de Jager) volgende week première heeft. Echt hollen dus. Maar af en toe mikken we op een moment van rust. Zoals gisteravond, toen we met het hele gezin Thanksgiving hebben gevierd. Ik ben vooral dankbaar -dat ik er na deze slo pende periode weer bovenop ben gekomen. Ik heb bijna een jaar lang Sunset Boulevard gespeeld (met Simone Kleinsma en Pia Dou- wes, waarvoor hij hij door het hele land reed). Het was een prachtige rol, maar zó hard werken. Het was roofbouw en ik zag er even geen gat meer in. Maar ik ben er wel wijzer van geworden.' 'Ik doe mijn werk met passie. Voor deze rol verdiep ik me inde perso nage van prins Alexander. Gisteren heb ik er uitgebreid met de schrij ver over gesproken. Hij vertelde Acteur tankt bij op Texel mooie verhalen. Alexander is een historische figuur,maar in zo'n rol zit ook suggestie. Het gaat erom hoe het geweest zou kunnen zijn. Op een bepaalde manier doet hij me denken aan mijn eigen positie als bekende Nederlander. Hij kon niet alles zeggen wat hij wilde, dat heb ik ook. Ik moetoppassen dat het niet als een boemerang bij me terugkomt. Alexander was vooruit strevend en het niet eens met hoe het koningshuis functioneerde. Het spelen van iemand die in zo'n keurslijf zit, heeft mijn voorkeur boven een anonieme figuur. En ik vind het leuk voor Robert (Matser). Dit is helemaal zijn ding en zijn eerste productie.' Gisteren kreeg Kamerling Texe laars Ineke van Beek en Mieke Druif op bezoek, om zijn kostuum te passen. 'Ze hebben alles goed voorbereid. Verbijsterend zoals de kostuums bijna naadloos om mijn lichaam pasten.' Een tijdje geleden was Kamerling op Texel. 'We zaten een weekend in een huisje. Lekker over het strand gewandeld, de zee, de lucht en de meeuwen. Ik hou ontzettend van stranden die niet op lijken te houden De boot is ook fantas tisch. Je zit meteen in een heel andere wereld. En ik verheug me al op de golfbaan. Ik ben golffanaat.' Texel loopt niet echt imagoscha de op doordat in cafés nog wordt gerookt. Die mening overheerste dinsdagavond tijdens de jaarver gadering van Horeca Texel waar het rookverbod op de agenda stond. Voorzitter Rein Stam, een uitge sproken tegenstander van overtre ding van het rookverbod, was benieuwd hoe de leden tegen het onderwerp aankeken. Hij vindt het jammer dat in verschillende gele genheden de asbakken nog steeds op tafel staan. De meeste aanwezigen hadden daar minder moeite mee. Opge merkt werd dat het lastig is in een leeg café aan het rookverbod te blijven voldoen als zaken die het negeren meer bezoekers naar bin nen halen. Opmerkingen dat het onduidelijk is wanneer wel of niet mag worden gerookt, werden weerlegd. Ben Tap. vertegenwoordiger van Hore ca Nederland, liet weten dat roken sinds 1 september weer overal verboden is (ook in éénmansza ken). Het schort echter aan de handhaving van het verbod. Dat is in handen van de Voedsel- en Warenautoriteit. Tap wees erop dat sinds september in Den Helder ook bedrijven zonder personeel weer boetes hebben gehad. Over de Drank- en Horecawet heerste geen enkel verschil van mening. De horecaondernemers hebben er nog steeds grote moeite mee dat volgens die wet alleen een exploitant verantwoordelijk is als in Lezenaar In de lezenaar op de Groeneplaats in Den Burg is de komende weken het gedicht De Wijnrank van Joris Lenstra te lezen. Hij is een in Zwol le geboren literatuurwetenschap per die tegenwoordig in Rotterdam woont en onder meer schrijft voor het blad Meander op internet. Lenstra is ook voorzitter van de Kunststichting Nadorst. De laatste woning in De Volmolen is klaar. Een vertegenwoordiger van ontwikkelingsmaatschappij UPS VOF overhandigde woens dag op feestelijke wijze de sleutel aan de familie Van Daele, eigenaar van één van de acht onlangs gere aliseerde twee-onder-één-kapwo- ningen. UPS - bestaand uit UPS Vastgoed. De Peyler Projectontwikkeling en Stichting Woontij - realiseerde in totaal meer dan 100 woningen in de nieuwste wijk van Den Burg. Om precies te zijn gaat het om 34 geschakelde woningen (koop, koop garant en huur), 30 koop(garant)app artementen. 18 twee-onder-eénkap- woningen en 34 huurappartemen- ten, waarvan een gedeelte tijdelijk in gebruik is als vervangende huisves ting voor OSG De Hogeberg. Voor de bouw van De Volmolen heeft de UPS de samenwerking gezocht met Texelse aannemers Duin Bouwbe drijf, Bouwbedrijf Frans Zegel en Klaas Veenbaas, voor deze gelegen heid geclusterd in Bouwcombinatie De Volmolen VOF. Ook de ontwer pen van de woningen kwamen van de hand van Texelse architectenbu reaus. te weten Louis Uriot, Ronno Honingh en Texel BV De gemeente heeft beloofd volgend jaar de defini tieve bestrating aan te brengen. Met het verdwijnen van de bouwstraten is De Volmolen dan compleet. een café jongeren onder de zestien met drank worden betrapt. De ondernemers vinden dat jeugd daarin zelf ook een verantwoorde lijkheid heeft en eveneens een boete zou moeten krijgen als ze betrapt worden. Oud-burgemeester Joke Geldorp. te gast om over haar ervaringen met de horecasector te vertellen, stelde dat het jammer is dat bij Tweede-Kamerleden nog met tus sen de oren is gekomen dat zowel de schenker als de gebruiker ver antwoordelijk zijn. Een van de leden vroeg zich af of de pasjes waarmee jongeren zich legitimeren niet verbeterd kunnen worden. 'Gezichten veranderen het meest in de puberteit, waardoor de mensen die voor je aan de bar staan vaak absoluut niet meer lij ken op degene die je op de foto ziet.' Dat leidde tot een voorstel een eigen Texels legitimatiesysteem met Texelse pasjes in het leven te roepen, maar dat riep direct een aantal tegens op. Sommige aan wezigen vonden het te omslachtig zoiets van de grond te krijgen. Geopperd werd dat onduidelijke foto's op legitimatiebewijzen een probleem is om landelijk aan te pakken.] Geldorp liet tijdens haar lezing blij ken dat ze het altijd op prijs heeft gesteld dat Texelse horecaonder nemers geregeld zelf Texelse jon geren die uit de band sprongen tot de orde hebben geroepen. Volgens haar namen zij daardoor soms zelfs de rol van de ouders over. Niets geheims aan Het aflopen van voorlichtingsavon den van de gemeente mag dan niet altijd tot mijn favoriete bezigheden behoren, om me de toegang te wei geren, gaat wel ver. Het gebeurde woensdagavond, toen ik mij meldde voor de informatieavond over de voorgenomen bouw van een hout gestookte bioverwarmingsinstallatie bij het nieuwe gemeentehuis. Toen ik het zaaltje in Stayokay wilde binnen stappen, ging een voorlichtster van de gemeente demonstratief in de deuropening staan. Zonder dat ze één woord had gezegd, was het duidelijk: de pers was niet welkom. We waren ook niet uitgenodigd, en dat had me wel verbaasd, want bij avonden over de herinrichting van de Emmalaan kregen we zelfs koffie en thee aangeboden. Slordig dat ze ons vergeten zijn, dacht ik toen een buurtbewoner die wél was uitgeno digd mij tipte en van het belang van onze aanwezigheid overtuigde. Men moest toch weten wat de gemeente hieraan het bekokstoven was. Dat er plannen zijn voor een installatie die op hout wordt gestookt, is geen geheim. Maar waar komt die precies, hoe zit het met eventuele stank, de uitstootgeluidsoverlast, de aan- en afvoer, ontsluiting van het terrein, parkeergelegenheid en noem maar op? Vragen die leefden bij buurtbe woners, van wie er zo'n dertig naar de bijeenkomst kwamen. Ze konden het verhaal in alle beslotenheid aan horen en hun vragen stellen. Maar de volgende dag was nog amper begonnen, toen iemand uit de buurt zich - op eigen initiatief - bij de redactie meldde. Om alsnog verslag uit te brengen, want de krant weige ren bij zo'n belangrijke avond, dat was schaamteloos Kort en bondig kwam het er op neer dat er veel vra gen waren gesteld, maar dat ze van de antwoorden weinig wijzer waren geworden. Op een meegebrachte plankaart staat de installatie langs de Slingerweg op de hoek van het voor malige C-veld van SV Texel. Pal daarnaast is een weg van een meter of zes breed getekend, vanaf de Slingerweg naar Stayokay, kennelijk als nieuwe aanvoerroute. Want als ik op deze tekening de route naar de Achter de schermen herberg volg, wordt het een hele kunst om die straks vanaf de Emma laan te bereiken. Maar met zekerheid kan ik dat allemaal met zeggen, ik was er woensdagavond namelijk niet bij en heb het uit de tweede hand gehoord. Dus maar even met de gemeente gebeld. 'Er is mets geheim, we hebben mets te verbergen', ver telt de voorlichter. De plannen verke ren volgens haar in een 'zeer pril' stadium en ze wilden er eerst met de buurt mee om de tafel. Dinsdag dook zelfs een uitspraak van de gemeente op dat de komst van de bioverwarmingsinstallatie nog hele maal niet zeker is. Daar zal Texel- Energie blij mee zijn, dacht ik toen ik het las. Hoe pril de plannen ook mogen zijn, bedoeling is wel dat het nieuwe gemeentehuis in de loop van volgend jaar open gaat en ik neem aan dat de plannenmakers de amb tenaren niet in de kou willen laten zitten. En ook de school, de '99' en naar ik vanuit de buurt hoor ook De Bolder, de Sporthal en het zwembad moeten op biowarmte worden gestookt. Maar ik was er woensdag avond niet bij, dus mogelijk ligt het allemaal wel anders. Ik kan dus ook met beoordelen wat de waarde is van de bij dit stukje afgedrukte plankaart. Toch wilde ik die u niet onthouden. De gemeentevooriichter verklaarde de beslotenheid met de opmerking dat de buurt de ruimte moest hebben om in alle vrijheid en ongedwongen hun verhaal kwijt te kunnen. Of dat lukte, weet ik met, in ieder geval hebben ze dat gistermor gen bij mij wel gedaan. Hun zorgen zijn er door de beslotenheid alleen maar groter om geworden. Onnodig, vindt de gemeente. 'Dat de buurt zegt er niets wijzer van te zijn gewor den, is alleen maar positiefEns ook nog niets besloten.Met de gemeen tevooriichter ben ik het over deze zaak niet eens geworden, maar ik draai lang genoeg mee om te weten dat de gemeente op deze manier de onrust alleen maar aanwakkert. Het kan nog goed komen, de gemeente belooft over enige tijd een nieuwe informatiebijeenkomst te beleggen. Gerard Timmerman Kaarten UNICEF In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg worden tot en met 22 december kerstkaar ten en geschenken voor UNICEF verkocht. De opbrengst is voor een cam pagne van UNICEF om HIV bij baby's te voorkomen door zwan gere vrouwen die seropositief zijn medische behandeling te geven. Leden van de familie Van Daele kregen woensdag de sleutel van hun woning. Gemeentehuis Bioverwarming- installatie

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11