Van De Koog naar de binnenlanden van Suriname Oud-directeur Lubertischool helpt collega's in het oerwoud 'Bevoorrecht tijd met Sint door te brengen' TEXELSE IS COURANT VRIJDAG 27 NOVEMBER 2009 e schooldag hijsen de leerlingen de vlag en zingen ze het volkslied. Drieëntwintig jaar lang was hij directeur van de Lubertischool in De Koog. Twee jaar geleden ging hij met pensioen, maar helemaal loskomen van het onderwijs lukt hem niet. Begin januari vertrekt Theo Habraken met echtgenote Antoinette naar Suriname, waar hij voorzitter is geworden van een dorpsschool in Bofokule, gelegen in de diepe binnenlanden, op zes uur rijden en vijf uur varen van hoofdstad Paramaribo. Het is bepaald geen erebaantje dat Habraken afgelopen voorjaar accepteerde. Samen met enkele medebestuursleden heeft hij zich ten doel gesteld €120.000,- bij elkaar te krijgen om fatsoenlijke woningen te bouwen voor de leer krachten, die alleen met veel pijn en moeite te bewegen zijn in de bin nenlanden te gaan werken en die nog veel moeilijker zijn vast te hou den. 'De meesten houden het hier niet lang vol. Ook dit jaar zijn we weer een gediplomeerde kracht kwijtgeraakt. Na de vakantie kwam hij onverwacht niet meer opdagen. De reden is me niet helemaal duide lijk geworden. Maar ik denk dat als hij goede huisvesting had gehad en zijn vrouw vanuit de stad naar het dorp had kunnen halen, hij er nog wel was geweest.' Hun jongste dochter Karlijn stond aan de basis van Habrakens nieuwe carrière. Als overtuigd lid van de Baha'i-gemeenschap besloot ze na haar studie aan de PABO in Leeu warden een jaar van dienstbaarheid te doen. Afwisselend was ze onder wijzeres in het binnenland van Suri name en gaf ze bijles aan kinderen in Paramaribo. In die periode leerde ze haar latere echtgenoot kennen, een halfbroer van één van haar leer lingen. Ze keerde aanvankelijk zon der hem terug naar Nederland, om onderwijzeres te worden in Rotter dam, maar toen de liefde bestand bleek tegen de vele duizenden kilo meters oceaanwater die zich tussen hen bevond, besloten ze te trou wen. Het huwelijk werd in augustus 2005 op Texel voltrokken, waarna de twee naar Paramanbo verhuis den. waar Karlijn onder zware omstandigheden onderwijzeres werd aan een basisschool. 'Wij hebben het een tijd moeilijk gehad na haar verhuizing', erkent Theo Habraken. 'Natuurlijk gunnen we het haar van harte en we willen we niets liever dan dat ze gelukkig is. Maar voor ons was het raar, met een dochter in Paramaribo én een dochter in Nederland.' Antoinette: 'In het begin dachten we nog wel eens dat ze terug zou komen. Ze voelde zich een tijdje niet zo lekker en ik had het idee dat ze last had van heimwee. Maar toen ik haar dat zei, reageerde ze verontwaardigd. Luister, Suriname is mijn land. Ik blijf hier wonen. Inmiddels voelt de jongste Habra ken zich helemaal thuis in Parama ribo, waar echtgenoot Etto Paulus een fietsverhuurbedrijf (Fietsen in Suriname) runt. Zijn huurmateriaal, zo'n 150 fietsen, heeft hij in De Cocksdorp gekocht bij Erwin van der Linde, bij wie hij ook een paar weken stage liep om ervaring op te doen. Naast de verhuur verzorgt Etto er ook avontuurlijke trektoch ten met terreinfietsen door het oer woud. Hun schoonzoon is een kleurrijke persoon, schetsen Theo en Antoinette. 'Een paar jaar gele den heeft hij meegedaan aan die bekende actie om Aljae d'Huez op te rijden, om geld in te zamelen voor de kankerbestnjding. We vroe gen ons af of hij wist waar hij aan begon. Maar het is hem vier keer gelukt. Als ze op Texel zijn, is hij het grootste deel van de dag weg. Om te fietsen en vrienden en bekenden op te zoeken. Hij kent hier inmid dels meer mensen dan wij. Er zijn al heel wat Texelaars naar Sunname gegaan om er mee te doen aan één van zijn fietsexcursies. Vorige week spraken we nog een echtpaar uit De Koog, dat binnenkort die kant opgaat.' Sinds twee jaar is Theo Habraken met pensioen. Omdat hij er de man niet naar is om de hele dag binnen te zitten, zetten hij en zijn vrouw een paar weken voor het zover was de zaken op een rijtje. 'We hebben een hotelkamer in Callantsoog geboekt en ons tijdens lange wandelingen over het strand de vraag gesteld wat we zouden gaan doen. Uitein delijk besloten we om zes weken naar Suriname te gaan, om te kijken of we daar zinvol bezig konden zijn. Er waren verschillende mogelijkhe den. We konden er op de kleinkin deren passen, ik zou kunnen helpen in de fietsenverhuur van Etto en er is een grote Baha'i-gemeenschap in Paramaribo. Daar zijn altijd vrij willigers nodig. Toen we er waren, bleek al snel dat we ons er vieren twintig uur per dag dienstbaar kon den maken en dat het vooral een kwestie was van keuzes moesten maken. Na zes weken was wel dui delijk dat er zat te doen was.' Begin dit jaar keerden de Habra kens terug naar Suriname, ditmaal voor een aanzienlijk langer verblijf. Ze betrokken er een woning, die ze huurden van de Baha'i-gemeen schap, en stortten zich met over gave in het maatschappelijk leven. Al snel raakten ze betrokken bij een school in Bofokule. een klein dorpje in de diepe binnenlanden van Suri name, gelegen op een dag reizen van Paramaribo. De school is gesticht in de negentiger jaren, nadat de in 1986 beëindigde bin nenlandse oorlog (tussen Bouterse en Brunswijk) de infrastructuur had vernietigd en dorpsbewoners de Baha'i-gemeenschap om hulp had den gevraagd. 'De leerlingen komen uit twaalf dorpen uit de omgeving, langs de rivier. Drie jaar geleden is er een nieuw gebouw geplaatst. Idee was dat het oude geschikt zou worden gemaakt voor de huisves ting van leerkrachten. Maar daarna kwamen er in korte tijd 80 leerlingen bij, tot een totaal van 269, met als gevolg dat ook het oude gebouw weer als school moest worden gebruikt. Voor elf leerkrachten zijn er nu maar vier huizen. De anderen moeten zich behelpen in veel klei nere, houten huisjes. Daardoor nemen steeds weer onderwijzers afscheid. En dat terwijl het al moei lijk genoeg is om ze naar Bofokule te krijgen. Vroeger waren studenten van de kweekschool verplicht om na hun studie een tijd in het binnen land te werken. Dat is niet meer zo, waardoor er nauwelijks nog gedi plomeerde krachten werken.' reizen.' Er is 'verschrikkelijk veel te doen' voor hem. Een immense taak is het werven van sponsors, om de benodigde €120.000,- voor het bouwen van eenvoudige, maar kwalitatief goede woningen binnen te halen. Maar misschien nog wel belangrijker is het instrueren van de onderwijzers. Met enkele voorbeel den schetst Habraken het gebrek aan kennis en initiatief bij een groot deel van het personeel. 'Bij een van mijn laatste bezoeken had ik dertig tafels en stoelen meegenomen. Toen ik de keer erop terugkwam, stond al het nieuwe meubilair nog opgeslagen in een afgesloten lokaal. Terwijl er jongens van zestien aan tafeltjes zaten die voor zesjarigen bestemd zijn en die helemaal klem in hun stoel zaten, met hun knieën tegen het tafelblad. Hetzelfde gold voor nieuwe atlassen, die een jaar later nog in hun verpakking achter slot en grendel lagen. Ze durven die spullen met te gebruiken of komen met op het idee. De stap tussen hebben en gebruiken moet nog worden gezet.' Habraken neemt het de medewer kers niet kwalijk. 'De meesten zijn niet verder gekomen dan twee jaar ULO en hebben misschien enige instructie gehad over lesgeven. Die hebben zelf nog veel scholing nodig.' Zelf weer voor de klas gaan staan, is geen oplossing, denkt Antoinette. 'Theo heeft er wel eens een les gegeven. Binnen de kortste keren liep de hele klas vol en ston den er meer dan honderd leerlingen in het lokaal. Ze waren zo onder de indruk van die grote, witte meneer, dat ze alleen maar zaten te staren en waarschijnlijk geen idee hadden waar hij het over had.' Theo vult aan: 'Ik kan niet zelf les gaan geven. Maar wel helpen de voorwaarden te scheppen dat de onderwijzers hun werk goed kunnen doen.' Binnenkort vertrekt het echtpaar voor een half jaar naar Suriname en wacht hen opnieuw een drukke periode. 'Er is wel verbetenng en je ziet ook dat veel kinderen enigszins leren lezen en schrijven. Maar de progressie verloopt langzaam.' Hij houdt de moed er echter in. 'Er is veel werk te doen. Ik moet me er van bewust blijven dat ik wel kan helpen, maar niet gefrustreerd moet raken. Anders is het niet vol te hou den.' Wie financieel wil bijdragen in het project in Bofokule, kan een bedrag storten op Rabobankrekening 36.25.65.597. Telefonisch is Theo Habraken bereikbaar via 317896 Joop Rommets Afgelopen voorjaar trad Habraken op verzoek van de Nationale Gees telijke Raad van de Baha'i's toe tot het bestuur van de school en werd hij voorzitter. Min of meer noodge dwongen, omdat het niet lukte geschikte kandidaten uit het dorp te vinden. 'Dat is echt drie stappen te ver. Helaas. De mannen uit het dorp werken en wonen bijna allemaal ergens anders. En de vrouwen heb ben het veel te druk. Die moeten hun eigen eten verbouwen en vis sen in de rivier. Een winkel is er niet. De dichtstbijzijnde IS op vier, vijf uur Theo en Antoinette Habraken bladeren door hun album met foto's uit Suriname. Weblog Op verzoek van de Texelse Cou rant hield Gea Beijert uit Den Burg een week lang een weblog bij. Ze werkt normaal in de bak kerswinkel van Timmer in de Weverstraat, maar tijdens het bezoek van Sinterklaas aan Texel beheert ze de agenda van de Goedheiligman. Bovendien is ze actief voor De Goede Doelen Sint. Het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant. nl. (Vrijdag) De Sinterklaastijd is een hele drukke tijd, zowel op het werk als privé. Sinds een aantal jaren ben ik bevoorrecht om veel tijd met Sin terklaas door te brengen. Tijdens zijn bezoek op het eiland mag ik een aantal activiteiten in zijn al overvolle agenda plannen - waar Sint en zijn Pieten dan een bezoek zullen brengen. Morgen komt Sint aan in de haven van Oudeschild. Hij heeft me ver teld er heel veel zin in te hebben. Hij geniet altijd zo van de blije gezichtjes van de kinderen (en natuurlijk ook de ouders) die hem verwelkomen. De zwaaiende men senmassa ontroert hem elk jaar weer. En dan de fanfare, de hem wel bekende Sinterklaasliedjes kunnen hem niet lang genoeg duren. Elk jaar is het weer een feest voor Sint om in de haven op Texel aan te meren. (Zaterdag) Vanmorgen gingen we met z'n vie ren al vroeg op pad. Henk. Mandy, Léon (onze aanstaande schoon zoon) en ik waren met de boot van negen uur vertrokken naar de Love and Marriage-beurs in de RAI in Amsterdam. Weken geleden had den we dat al afgesproken. Onze dochter gaat trouwen en op zo'n beurs kun je je naar hartelust laten inspireren. De grote hoeveelheid stands geven een totaalplaatje van wat er allemaal komt kijken op zo'n heugelijke dag. Welke locatie kies je, in wat voor vervoermiddel laat je je rijden (te zien was bijvoorbeeld een witte limousine van wel 12 meter en een witte Fiat 500). Ja, ja, wat past bij je en wat niet? Ga je op huwelijksreis? Zo ja, waar naar toe? Ook fotografen, juweliers en bloemisten lieten zich van hun bes te kant zien. Tevens was er een modeshow te bewonderen van diverse modellen trouwjurken en trouwpakken. Het was voor ons een leuke, maar wel vermoeiende dag, waar we met veel plezier op terug kunnen zien. (Zondag) Ik heb Sint gesproken. Aan het einde van de middag had ik con tact met hem. Tjonge jonge, wat een enerverende dag was dat. Afgelopen nacht was er nog geen vuiltje aan de lucht. Alle Pieten waren druk in de weer om de grote hoeveelheid schoenen te vullen die de kinderen hadden gezet. Het was een race tegen de klok. Nog nooit hadden ze zoveel schoentjes zien staan en het vullen moest wel klaar zijn voordat het licht werd. Net op tijd, zo om kwart voor zeven, was de allerlaatste Piet terug gekomen, ledereen was er weer, dus konden ze heerlijk gaan slapen. Met hun hoofd op een heerlijk zacht kussen vielen ze als een blok in slaap. Om kwart over elf ging de wekker, want er stond een bezoek gepland bij een bedrijf in Oudeschild, waar Sint al jaren komt. (Maandag) Vandaag een vrije dag. Heerlijk, een beetje uitslapen. Voorgaande maandagen, drie in totaal, ben ik met drie collega's op cursus geweest in Nieuwegein. Dat bete kende met de eerste boot weg om dan om negen uur daar aanwezig te kunnen zijn. U begrijpt het al, maandagochtend, ochtendspits! Wat zijn we dan op Texel toch bevoorrecht. Geen files, geen ver- keerstress, gewoon je voordeur uitstappen en na drie minuten op het werk verschijnen. Wat een luxe. (Dinsdag) 'Goede Doelen Sint': wat houdt dat in, vraagt u zich misschien af? Wij regelen en brengen bezoekjes aan huizen, aan scholen, clubs en aan bedrijven op Texel. Sinterklaas komt altijd met twee a drie Pieten. Dat doen wij inmiddels zo'n 25 jaar De naam zegt het al. Het geld dat wordt verkregen bij al die bezoekjes besteden wij jaarlijks aan een goed doel. In voorgaande jaren waren dat onder mee het Jilske Fonds van de heer Henk de Vries, Roemenië van mevrouw Ria van der Vis, het Logeerhuis aan de Bernhardlaan, de stichting Samen Lappen van de heer Kees Breeu- wer en nu in 2009 de Scouting. Ons streven is om het geld op het eiland te houden, maar wel met betrekkinq tot het kind. Dat wordt elk jaar moeilijker, maar daar wil ik het graag een andere keer over hebben. Wij werken met een twaalftal vrijwilligers, die in de twee weken voor Sint zijn verjaardag vrije tijd opofferen om bezoekjes aan de betreffende adressen te brengen. (Woensdag) Natuurlijk kunnen we een doel van enige jaren geleden wederom sponsoren, maar misschien zijn er veel meer instanties, verenigingen, etc. die graag een donatie willen ontvangen. Die instanties zijn mis schien minder bekend in de media, maar kunnen wei bestaan. Daarom zou ik graag de hulp willen inroe pen van de Texelse bevolking. Is er op Texel bijvoorbeeld niet een 'Doe een Wens'-stichting? Kun nen scholen ook ergens aangeven een geldbedrag nodig te hebben? Of peuterspeelzalen, speeltuinver enigingen? Het zijn zomaar een paar gedachten die spontaan bij me opkomen. Misschien is er wel veel meer. Daarom lijkt het me zo leuk dat de Texelaars ook met ons willen meedenken. U kunt uw idee doorgeven via ons mailadres: sinterklaastexel@hotmail.com. (Donderdag) Vandaag weer aan 't werk. Er moet weer brood op de plank komen, letterlijk en figuurlijk. Elke dag vind ik het weer heerlijk om vers, warm brood op de schappen te leggen. Echt, ambachtelijk brood. De lucht van vers gebakken brood is één van de lekkerste geuren die er bestaan. Misschien denkt iemand die in een parfumeriewinkel werkt daar anders over, hoor Maar goed, met iedereen is hetzelfde, gelukkig niet. Vrijdag heeft Sint een rustige dag, in het weekend is hij weer actief in de weer. Zo moet hij zaterdag naar een sportvereniging en staan dan ook al huisbezoekjes op het pro gramma. zondag is het de bedoe ling dat hij een andere vereniging bezoekt en wederom bezoekjes aan huis. Het is maar goed dat Sint een tom-tom op Amigo heeft geplaatst. Al die nieuwe straten in de woonwijken die er jaarlijks bij komen gaan hem parten spelen, vooral met die moeilijke straatna men. Mocht u de Goede Doelen Sint wil len steunen, wie weet is er nog een gaatje. Te denken valt bijvoorbeeld aan a.s. zaterdag en zondag, woensdagmiddag en vrijdagmid dag en -avond. U kunt mij bereiken via tel. 315058. Lukt het dit jaar niet meer, dan wie weet volgend jaar. De week van... twee NlOZ'ers NlOZ-medewerkers Corina Brus- saard en Anna Noordeloos zijn de volgende bloggers in de serie De week van.. Zij varen in het kielzog van Darwin mee op de klipper Amsterdam. Onderweg van Punta Arenas naar Valparaiso in Chili doen zij met de zogenoemde flow- cytometer onderzoek naar algen, bacteriën en virussen.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13