Nieuw buitenterrein Ecomare vertraagd Eilanden toch eens over secretariaat Cjrocn Twartrjexels in het harL, 13 ER: OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12428 VRIJDAG 27 NOVEMBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dingdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Bij een schoor steenbrand in een stolpboer derij aan de Hoofdweg is woensdag avond asbest vrijgekomen. Theo en Antoi nette Habraken vertrekken naar Suriname, waar hij voorzitter is geworden van een dorps school. Een man van details en van snelheid. We hebben het over Bouke Weber. general mana ger van Hotel- groep Texel. De laatste woning in De Volmolen is klaar. De twee-onder een-kap woning wordt bewoond door de familie Van Daele. VpjKWMM Dagobert Duck mag zich de 'nieuwe eigenaar' van Texel noemen. De steenrijke eend uit Duckstad werd woensdag bij de vuurtoren gepresenteerd als de 'hoogste bieder' op de ludieke actie van Actiegroep Texel (vèrontruste erfpach ters en de VW) die het gehele eiland op Koopplein 'te koop' zette om iemand te vinden die beter met de belangen van het eiland omgaat. De eend moest symbool staan voor het feit dat Texel nog alleen interessant is voor 'rijke stinkerds' als er niks aan de verhoging verandert. Namens raad en college werd een verklaring voorgelezen en de erfpachters hadden een rapport met argumenten tegen de plannen. Meer over de actie elders in deze krant. h««u' De herinrichting van het buiten terrein van Ecomare is uitge steld. Financieel zijn er proble men gerezen en het centrum voor wadden en Noordzee heeft een ontheffing voor de Flora- en Faunawet nog niet binnen. Ecomare heeft de herinrichting begroot op drie miljoen euro, maar de offertes van de drie aannemers Te koop Ludiek of niet, ik ben teugel Als je iets te koop zet, kun je niet bepaien wie de koper is. Wie wordt onze eigenaar? Staatsbosbeheer? Van der Spek als satraap, dan kunnen ze ons allemaal uitbuiten. Dirk Scheringa? Gelukkig, dat kan hij niet meer! Frits? Komt die parkeer kelder er toch. Willem Alexander? Kan hij bij ons nog een keer zijn neus stoten. Hou toch op, we weten onderhand toch allemaal wel dat rijkaards grote fouten kun nen maken? En wie gaat die 2,2 miljard innen? Wouter de Waal en Peter Bakker? Dat zouden ze wil len. En waarom moeten we alweer naar de vuurtoren? Daar is het al veel te druk. Zelfs het Texels Muse um durft daar geen koffie en brood jes uit te delen. Pas op voor de buren daar. Kortom, dit is een feo daal, door en door ondoordacht suf idee. Woelmuis die meedingen naar de klus liggen ruim daarboven. Tussen de begro ting van Ecomare en het bod van de laagstbiedende aannemer zit enkele tonnen. Daarnaast ging de aanvraag voor een ontheffing op de Flora- en Faunawet later dan bedoeld naar de provincie. Ecomare had die in eerste instantie toegevoegd aan de vergunningaanvragen die bij de gemeente werden ingediend. Later bleek dat de ontheffing apart bij de provincie moest worden aange vraagd. Volgens adjunct-directeur Anton Hurkens van Ecomare wordt met het bureau dat de bouw begeleidt en de coördinatiecommissie bui tenterrein besproken hoe met de situatie om te gaan. Stoppen met het project is er volgens hem niet bij. Er wordt bekeken op welke manier het alsnog kan doorgaan en hoe de 'kernpunten' van het nieu we buitenterrein overeind kunnen blijven. Daaronder de nieuwe bas sins voor de zeehonden en een zeezoogdierparade met replica's van dieren die in de Noordzee leven. Volgens Hurkens is het lastig meer dan de begrote drie miljoen te investeren, omdat anders de conti nuïteit in het geding komt. Tot nu toe heeft Ecomare ongeveer een miljoen verworven via de BankGi- roLoterij en donateurs. Bedoeling is de rest via de bank te lenen. Een jaar geleden werd nog een subsi die van ruim een miljoen euro aan gevraagd bij het Waddenfonds, maar dat werd afgewezen. Die aanvraag was gekoppeld aan een serie aanvragen van de Stichting Waddencentra, maar het ministerie van VROM (eindverantwoordelijk voor het fonds) legde de hele bun deling ter zijde. Hurkens verwacht op het gebied van de Flora- en Faunawet verder geen problemen, omdat de aan vraag gepaard gaat met een ecolo gisch plan. Naar verwachting moet in de loop van volgende week dui delijker worden hoe de herinrich ting van het buitenterrein, dat sinds het ontstaan van Ecomare in de jaren zeventig onveranderd is gebleven, alsnog kan worden voortgezet. Portefeuille Bakker verdeeld Na het vertrek van wethouder Peter Bakker en het aantreden van burgemeester Francine Giskes zijn de taken van Bak ker overgenomen door de twee nog actieve wethouders. Nico Kikkert krijgt financieel beleid, belastingen, afval- en riool zaken, gemeentewerken, verkeer, vervoer, waterstaat en havenaan gelegenheden erbij. Marian Mer- kelbach gaat zich naast haar bestaande taken bezig houden met duurzaamheid, onderwaterar- cheologie, milieu en de nieuw bouw van het Maritiem en Jut- tersmuseum. De portefeuille van de nieuwe bur gemeester is gelijk aan die van haar voorganger. De nieuwe taak verdeling geldt tot de wethouders verkiezing in april 2010. 'Vijftig huizen per jaar is ruim voldoende' Als Texel de mogelijkheid krijgt om gedurende de komende tien jaar vijftig woningen per jaar te bouwen, is dat ruim voldoende. B en w hadden die conclusie al geruime tijd geleden getrokken, maar worden daarin bevestigd door het onderzoek dat door het bureau Companen uit Arnhem is gedaan naar de behoefte aan nieuwe woningen in de negen gemeenten van de Kop van Noord- Holland. Die behoefte was ooit geraamd op 10.000 woningen, maar dat getal is nu bijgesteld naar 7.228. Voor Texel was de oude raming 1110, terwijl volgens de jongste bereke ning minder dan de helft ruim schoots genoeg is, ook als reke ning wordt gehouden met opheffing van vestigingsbeperkin gen en het feit dat het inwonertal van Texel momenteel een stijgen de tendens vertoont, nadat het enige jaren stagneerde en zelfs terugliep. VUURWERKSHOW 28 novemöefvv.a. Ï9!30 uur HavenTDudeschild Schietlijst bijgevoegd in deze krant De lucht tussen Texel en de Frie se Waddeneilanden is geklaard. De eilanden zijn het gisteren tij dens een vergadering van de Eilander Raad in Harlingen eens geworden over de kosten die verbonden zijn aan het gezamen lijk secretariaat van de vier Friese eilanden dat ook werk gaat ver zetten voor de vijf Waddeneilan den. De overeenstemming was tot kort voor de vergadering van de Eilan der Raad nog allerminst zeker. CDA, GroenLinks, PvdA, D66 en Lijst Weijers (samen goed voor een meerderheid van acht zetels) ston den woensdagavond tijdens een extra raadsvergadering op het punt helemaal met de samenwerking te stoppen. Na twee schorsingen en pleidooien van Texels Belang en Texel 2010 besloten ze toch bin nenboord te blijven. De raad stemde uiteindelijk una niem in met eventuele wachtgeld verplichtingen die uit het secretari aat kunnen voortvloeien. Dan gaat het alles bij elkaar om 0,85 fte (bijna een volle baan) die voor rekening van Texel komt. Met die boodschap op zak togen de Texelse leden van de Eilander Raad gisterochtend naar Harlingen en dat was toerei kend om de lucht te klaren. Aan vankelijk wilde Texel niet instem men met een wachtgeldregeling, waardoor de Friezen niet meer over samenwerking wilde spreken. Definitieve besluiten over de samenwerking tussen Texel en VAST, het onderlinge samenwer kingsverband van Vlieland, Ame land, Schiermonnikoog en Ter schelling, werden nog niet genomen, maar de Friezen konden zich wel vinden in de opstelling van Opkomst prik op 63 procent Circa 63 procent van de Texe laars die waren opgeroepen een prik tegen de Mexicaanse griep te halen, heeft zich maandag laten vaccineren. Dat heeft GGD Hollands Midden laten weten. De GGD had in totaal 726 Texe laars, van wie het merendeel kin deren. opgeroepen en daarvan kwamen er in totaal 461 naar sport hal Ons Genoegen in Den Burg. Texel zit daarmee binnen het lan delijke opkomstpercentage van 60 tot 80 procent, maar het is aan de lage kant. Het halen van de prik was vrijwillig. Kinderen van zes maanden tot en met vier jaar konden een inenting krijgen en de huisgenoten van baby's van nul tot zes maanden werden gevaccineerd. De baby's zelf kregen nog geen prik. In december volgt een oproep voor een tweede prik, zodat de kans op bescherming groter wordt. Texel. Het was de laatste keer dat Texel deelnam aan de Eilander Raad. De regeling waarop die is gestoeld, wordt per 31 december 2009 ont bonden. Vanaf 1 januan 2010 zitten alleen de Fnese Waddeneilanden nog in de Eilander Raad en het Eilander College. Voor zaken die alle vijf de Wadden eilanden aangaan, wordt een nieuw '5-eilanden-overleg' in het leven geroepen. Burgemeester Francine Giskes wordt daann de vertegen woordiger van Texel. .speedheat.nl Valse factuur Er zijn valse facturen in omloop van een instituut dat zich Industrie en Handel 2009 noemt. De brief doet voorkomen alsof gegevens in het handels-informatie-register worden gecontroleerd, maar is het een ver kapte opgave tot een advertentie van €997,-. Reageren op Structuurvisie Wie wil reageren op de Structuurvi sie van de provincie, kan dat tot uiterlijk 2 december doen. Het een voudigst gaat dat via www.noord- holland.nl De gemeente Texel, de regio Noordholland-Noord en de gemeenten in de Noordkop komen met een uitgebreide reactie. (Advertentie) TEXELSeScOURANI Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): gemeentetexel Wie - Wat - Waar gids 2010 Voordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6. Maak kennis met het werk van de provincie Kijk voor nieuws uit Noord-Holland in deze krant Provincie Noord-Holland

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1