'Verkoop grond die niet meer natuur is' Nu 10% korting TEXELSE 5 COURANT Zitting gerechtsdeurwaarders Sunderklaas outfits VRIJDAG 27 NOVEMBER 2009 Staatsbosbeheer zou grond die geen natuurfunctie meer heeft zoveel mogelijk moeten verko pen. Als dat niet mogelijk is, zouden erfpachters de mogelijk heid moeten krijgen de erfpacht eeuwigdurend af te kopen. Dat stellen gemeenteraad en col lege in een gezamenlijke verklaring die woensdag werd voorgelezen bij protest tegen de verhoging van de erfpachtprijzen door Staatsbosbe heer. Volgens het gemeentebestuur moet Staatsbosbeheer meer reke ning houden met de beperkingen van de erfpacht en de specifieke situatie op Texel. 'Alleen dan is een marktconforme invoering moge lijk', aldus raadslid Alfred Schaat- Raad en college scharen zich daar mee achter adviezen die de com missie-De Jong heeft gedaan aan minister Gerda Verburg (LNV). Zij schoof de adviezen grotendeels terzijde. Een meerderheid in de Tweede Kamer is het niet met de minister eens en vindt ook dat zij meer rekening moet houden met de specifieke situaties van Texel, Vlieland en Terschelling waar Staatsbosbeheer veel grond in eigendom heeft. Het college had al vaker van zich laten horen, maar de gemeenteraad had zich tot nu toe weinig over de kwestie uitgela ten. Schaatsenberg las de verklaring voor in de vuurtoren waar woens dag bekend werd gemaakt dat Dagobert Duck zich de 'nieuwe eigenaar' van Texel mag noemen. De presentatie van de eend uit Duckstad was het slotstuk van een ludieke actie die verontruste erf pachters en de VW, gegroepeerd in Actiegroep Texel, de afgelopen week voerde. Zij hadden zoge naamd heel Texel 'te koop' gezet op Koopplein in de hoop iemand te vinden die beter met de belangen van het eiland zou omgaan. De bekendmaking werd bijgewoond door zo'n vijftig mensen, van wie het merendeel erfpachters. De 'verkoop' aan Dagobert Duck suggereerde dat Texel in de toe komst alleen nog aantrekkelijk is voor rijke stinkerds als er niets in de problematiek zou veranderen. De eend had een tekening bij zich waarop te zien was hoe Texel ver andert in een geldpakhuis en dat er voor gewone Texelaars geen plaats meer is. Joke Geldorp, die op ver zoek van de Actiegroep optrad als woordvoerder, overhandigde Duck een rapport met 28 argumenten tegen een marktconforme erf pachtverhoging. Staatsbosbeheer bezit op Texel circa 4500 hectare grond (30 pro cent van het eiland). Daarvan is circa 225 hectare (vergelijkbaar met zo'n vierhonderd voetbalvel den) in erfpacht gegeven. Daaron der vallen onder meer campings, hotels, (recreatie)woningen, de voetbalvelden van De Koog en ZDH en een deel van het Maarten huis. Op Vlieland en Terschelling heeft Staatsbosbeheer 90 en 85 procent van de grond in eigen dom. Het overleg dat de Vaste Kamer commissie van LNV en minister Verburg gisteravond over de erf pachtkwestie zouden hebben, is uitgesteld. De minister zei langer de tijd nodig te hebben. Wanneer het overleg nu wordt gehouden, was gisteren nog niet te achterha len. Subsidie voor onderzoekers NIOZ Twee onderzoekers van het NIOZ, dr. Marcel van der Meer en dr. Jan van Gils, hebben van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappelijk Onder zoek (NWO een subsidie gekre gen van €800.000,-. Daarmee kunnen zij vijf jaar lang een eigen onderzoekslijn ontwikke len en een eigen onderzoeks groep opbouwen. Het Vidi-programma van de NWO verstrekt subsides aan onderzoe kers die na hun promotie al een aantal jaren succesvol onderzoek hebben verricht. De winnaars laten daarbij zien dat zij met vernieu wende ideeën kunnen komen én deze succesvol tot ontwikkeling kunnen brengen. Deze weten schappers behoren tot de beste tien a twintig procent van hun vak gebied. Dit jaar werden Vidi-subsi- dies toegekend aan 89 onderzoe kers. Het onderzoek van Van der Meer (1970) betreft veranderingen van het zoutgehalte van de oceanen in het geologisch verleden. Voor een goed begrip van het klimaat en een voorspelling van de toekomstige ontwikkeling daarvan is kennis over klimaatveranderingen in het verleden cruciaal. Het zoutgehalte in het verleden, belangrijk voor de ontwikkeling van oceaanstromen, kan echter met de huidige technie ken nog niet worden bepaald. Het VIDI-project van Van der Meer richt zich op het ontwikkelen, testen en toepassen van nieuwe methodes om het zoutgehalte van zeewater te kunnen reconstrueren. Het onderzoek van Van Gils (1971) betreft de ecologische koppeling die trekkende wadvogels leggen tussen verschillende waddenge bieden wereldwijd. Wadvogels eten ongewervelde diertjes, zoals schelpdieren, die ingegraven leven in de wadbodem. In eerste instan tie lijkt dit massaal opeten van bodemdieren niet gunstig voor de bodemdieren zelf, maar juist door het reduceren van de aantallen van de meest algemene prooisoorten zorgt een wadvogel ervoor dat ook Texelaars die hulp nodig hebben bij het innen van onbetaalde rekeningen of vorderingen, het uitbrengen van dagvaardingen of juridisch of ander advies willen, kunnen zich vanaf volgende week richten tot Van der Vleuten Van Hooff gerechtsdeurwaar ders en incasso. Dit bureau, met vestigingen in IJmuiden en Den Helder, houdt elke maandag van 11.00 tot 12.30 uur zitting in De Lindeboom. Gerechtsdeurwaarders Dennis van Hooff en Arno van der Vleuten startten hun bureau 3,5 jaar gele den in IJmuiden en openden vorig jaar een vestiging in Den Helder. 'Ons werkgebied omvat ondermeer heel Noord-Holland en daar hoort Texel ook bij. Omdat het Marsdiep een drempel kan zijn, komen wij naar de Texelaars toe.' Beurtelings houden Van Hooff en kandidaat gerechtsdeurwaarder Edwin Raaijmakers zitting op Texel. De gerechtsdeurwaarders vervul len een openbaar ambt en zijn, zoals al hun collega's, benoemd door de koningin. Van der Vleuten: 'Ons werk omvat het uitbrengen van dagvaardingen, betekenen van ambtelijke stukken en het ten uit voer leggen van rechterlijke von nissen, bijvoorbeeld door beslag legging of ontruiming. Het kan gaan over een geldvordering, een arbeidskwestie of om een partner die weigert alimentatie uit de beschikking te betalen. Ook bren gen we juridisch advies uit. En men kan ons inschakelen voor een ambtsedig opgemaakt proces ver baal van constatering. Bijvoorbeeld als iemand vreest schade te lijden door de bouw van een nieuwe loods naast zijn of haar woning.' Tot dusver was Vermeer Lagerveld in Den Helder het dichtstbijzijnde gerechtsdeurwaarders en incasso bureau. Joke Geldorp, die op verzoek van de Actiegroep Texel als woordvoer der namens de veronruste erfpachters optrad, overhandigde Dagobert Duck in de vuurtoren een rapport met daann 28 argumenten tegen de erfpachtverhoging. De bijeenkomst werd bijgewoond door zo'n vijftig mensen, van wie het merendeel erfpachters. (MoMo«,vmHa«umt andere soorten de ruimte knjgen. Hoewel negatief voor de individuen die gegeten worden, blijkt dit goed voor de biodiversiteit. Het Vidi-project ncht zich op trek vogels, die maar een deel van het jaar in een bepaald gebied vertoe ven. Veel wadvogels broeden in het Noordpoolgebied en overwin teren in de tropen. Onderweg maken ze gebruik van de Wadden zee om aan te sterken. Aangezien de Waddenzee de laatste jaren sterk aan kwaliteit heeft ingeboet door een afnemende soortenrijk dom, zou dit gevolgen kunnen hebben voor de andere twee eco systemen. Van Gils wil onderzoe ken of de afgenomen biodiversiteit onder de bodemdieren van het West-Afrikaanse wad wordt ver oorzaakt door een afnemend aan tal overwinterende wadvogels. Kees de Jager: 'De zon is dood' Professor Kees de Jager uit Den Burg heeft gisteren het landelijk nieuws gehaald met zijn uit spraak dat de zon 'verontrus tend weinig' activiteit vertoont. De zon heeft elke elf jaar een piek en een dal in het aantal zonne- explosies. In 2006 en 2007 was er een dal. 'Inmiddels zou het aantal explosies weer moeten toenemen, op weg naar een piek rond 2011 of 2012', zegt De Jager. 'Maar tot onze verbazing wordt het aantal explosies lager en lager.' Toen zich een paar weken geleden een zon- ne-explosie voordeed, werd gedacht dat de stille penode voor bij was, maar dat blijkt toch niet zo te zijn. Volgens De Jager weet nie mand hoe het komt. 'Het is erg intrigerend; we hebben het er met wetenschappers voortdurend over.' Door het uitblijven van zonne- explosies wordt het mogelijk kou der. Tussen 1650 en 1710 ging de gemiddelde temperatuur om dezelfde reden iets omlaag. 'Boer moet op bouwblok letten' Agrariërs hebben tot dinsdag 1 december de tijd om te kijken of hun bouwblokken op de kaart staan bij het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied. Tijdens een bijeenkomst van LTO Noord deze week bleek dat tussen de 20 en 30 procent van de boeren op het eiland niet heeft gereageerd op het in ontwikkeling zijnde plan. Volgens Jan Koolhof is het verstan dig dat zij bekijken of er een bouw blok is ingetekend op de plek waar hun activiteiten plaatsvinden. Tij dens de bijeenkomst bleek dat niet altijd automatisch het geval te zijn. Boeren kunnen bij de gemeente contact opnemen met Eveline Lin- denbergh. Koolhof wijst erop dat dat na 1 december niet meer kan. Dan kan pas weer gereageerd wor den als een concept van het nieu we plan ter visie wordt gelegd Bij een schoorsteenbrand in een stolpboerdenj aan de Hoofdweg is woensdagavond asbest vrijgekomen. Een asbestpijp op de schoor steen klapte uit elkaar, waardoor in een gebied van 150 tot 200 vier kante meter asbestdeeltjes terecht kwamen. De brandweer zette het gebied (op eigen terrein van de boerderij) af, waarna voor professio nele opruiming werd gezorgd. De brand werd ontdekt door een voor bijganger die vlammen uit de schoorsteen zag komen. De boerderij, met pannendak, liep zelf geen schade op. <f<*o Texe/pnoto Wat ik zeggen wou Opienie Dag Pien. Je hebt mij en alle 110(!) vrijwilligers die actief zijn voor het welslagen van de intocht van de Sint een slechte dag bezorgd. Waar ik de dag normaal gesproken afsluit met een lach, rest nu moedeloos heid, frustratie en minachting voor je opinie. Minachting die jij in je Opienie van afgelopen dinsdag duidelijk naar voren laat komen ten aanzien van de organisatie van de intocht en (vooral) de uitvoerenden. Tevens laat je onze nieuwe burge meester Francine Giskes direct kennismaken met de slechte gewoonte van sommige Texelaars om waar mogelijk de boel én de personen af te kraken. Lekker mak kelijk hoor vanachter de PC, waar ook jij als beste stuurman toekijkt en afzeikt. Eerlijk is eerlijk: ook ik vind het krij gen van kritiek met leuk. Maar jouw Opienie is met kritisch maar beledi gend. Daarbij heb je ook niet goed opgelet en ben je met op de hoog te van de huidige Sinterklaashits. Misschien toch maar eens in de top 100 van deze week kijken. Daar zal je de door jou omschreven vervreemdende popachtige muzi kale afknapper in de lijst tegenko men. Een modern Sinterklaaslied van de welbekende Diego, oftewel Coole Piet, Het partijtje house is het nummer De boot van Sinter klaas van de gebroeders Ko, ook een hit van deze tijd. Daarnaast heeft de Feestpiet (en dus niet de Hoofdpiet) ook de door jouw gewenste liedjes als Daar wordt op de deur geklopt, Hop Hop Hop paardje in galop en Zie ginds komt de stoomboot gezongen. Op de kosteloos door AB Trans port neergezette trailers is getracht een leuke, vlotte en moderne Sin terklaasshow neer te zetten. En waarom? Omdat de algehele opi nie altijd was dat er in Den Burg nooit wat extra's voor de kinderen gebeurde. Maar wees gerust: ik zal het niet meer doen. Het scheelt tientallen uren in de studio, muziek banden maken met vriend en col lega de Pianopiet, tientallen uren repeteren, teksten uit het hoofd leren, regelen en organiseren. Kees Klaassen, (de Feestpiet) Den Burg. Ondanks oproepen van voorzitter Rein Stam was het dinsdag niet druk tijdens de jaarvergadering van Horeca Texel. Nog geen twintig van de 118 leden (inclusief het bestuur) waren aanwezig in Bruintje Beer in Den Burg. Pedicure en specialiste in drogisterij 'Het belangrijkste is dat mensen zich ontspannen voelen en niet met pijnlijke voeten weggaan', zegt Rianne van Liere (19). Ze studeerde deze zomer af als pedicure en schoonheidsspeci aliste en werkt nu in de salon van drogisterij Mets in Den Burg. Van Liere werkte op de zaterdagen bij de drogisterij en werd door het werk geprikkeld de opleiding tot pedicure en schoonheidsspecialis te in Haarlem te volgen. Ze wilde graag pedicure worden om men sen te helpen. 'Als pedicure heb je eer van je werk. Je helpt mensen van hun pijnlijke voeten af en dat vind ik een heel fijn idee. Mensen die met een likdoorn komen, lopen na behandeling zonder pijn weer weg.' De opleiding tot pedicure was gekoppeld aan de opleiding tot schoonheidsspecialiste. Deze combinatie vormt voor Van Liere een mooie afwisseling met de voet verzorging. 'Het belangrijkste is dat mensen zich ontspannen voelen. En als schoonheidsspecialiste ben je lekker intiem met iemand bezig, waardoor je snel een band met klanten krijgt.' Het werk in de salon vult Van Liere aan met werk in de drogisterij. Ze vindt dat de twee elkaar verster ken. 'Met mijn opleiding kun je mensen in de winkel veel beter adviseren bij aankopen.' Van Liere werkt in de salon als pedicure, het werk als schoonheidsspecialiste doet ze samen met Susanne Eel- man. Afspraken kunnen gemaakt worden bij de drogisterij. NIEUW IN NEDERLAND: DAGOBERT PUCK EILANDEN Dagobert Duck zag het blijkens een spotprent die woensdag werd verspreid wel zitten op een eiland dat alleen nog interessant is voor rijke stinkerds. Volgens Actiegroep Texel gaat het die kant uit als er niks wijzigt aan de marktconforme verhoging van de erfpacht. (Tok&nmg Actiegroep TexolJ Pedicure en schoonheidsspecialiste Rianne van Liere. <f«o i™*sa*»«r> verkleedkleding - hoeden - pruiken - accessoires op een enorme keuze e kortingscode: -j.-y, Wij sturen uw outfit binnen 1-3 werkdagen naar uw huis. of afhalen bij l jpparlrters - Otterkoog 101a -1822 BX Alkmaar -Tel 072-5646576 -lnfo@shoppartner

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5