Bramen spoelen aan langs kust Pharos wil starten met peuteropvang KNVB eert Strender Kruithof met speld Cjrocn "ZwartsJexels in het harL, Oudste zeehond legt het loodje OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12429 DINSDAG 1 DECEMBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag n v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Onderhouden de, grappige en soms ontroe rende verhalen tijdens het Ver teltheater riepen regelmatig her kenning op J De nieuwe Texelfilm van John Smit geeft een mooi en vol ledig beeld van Texel als een eiland dat altijd in beweging is. Recreatievoet ballers hebben zondag op het veld van SV De Cocksdorp het snerttoernooi Het voordeel is dat wij met hoe ven te scoren voor aandeel houders, want dat zijn we zelf', zegt Willem van Tatenhove. Pharos onderzoekt of het bestaande peuterspeelzaalwerk met peuteropvang kan worden uitgebreid. De welzijnstichting hoopt op die manier de peuter speelzalen en daarmee de zoge heten voorschoolse educatie van peuters in stand te houden. Pharos ziet door de lage geboorte cijfers het aantal peuters afnemen. Daarnaast zien ze dat ouders vaker voor kinderopvang kiezen. Volgens coordinator Fia Joustra van Pharos zijn er nog geen problemen, maar is bij de peuterspeelzalen van Den Hoorn en De Cocksdorp het aantal kinderen inmiddels te laag. 'In De Cocksdorp zijn in 2007 gelukkig wel redelijk veel kinderen geboren, maar die zien we voorals nog niet. We moeten dus iets gaan ondernemen om de terugloop tegen te gaan.' Pharos heeft een enquête opgesteld om te polsen welke behoefte er is aan peuterop vang en welke wensen er leven. Het verschil tussen peuteropvang en peuterspeelzaalwerk zit hem in kleine, maar essentiële zaken. De peuteropvang valt onder de Wet Kinderopvang en het speelzaal- werk onder de Wet Maatschappe lijke Ondersteuning. Het laatste wordt deels door de gemeente betaalt, bij peuteropvang kunnen ouders, net als bij de bestaande kinderopvang, een deel van de kosten terugkrijgen via de belastin gen en de werkgever. Pharos heeft voor ogen de peuter opvang van 8.00 tot circa 13.30 uur aan te bieden. Dat is langer dan het peuterspeelzaalwerk dat van 9.00 tot 12.00 uur duurt. Als extra wordt ontbeten en geluncht met de kinderen, net als bij de bestaande kinderopvang. Tijdens de gezamenlijke uren wordt bij alle kinderen (opvang en speelzaal- werk) aan vroegschoolse educatie gedaan. Dat houdt in dat er aan sociale en motorische ontwikkeling van de kinderen wordt gewerkt en dat er aandacht is voor de taalont wikkeling. Volgens Joustra is het vooral belangrijk dat die voorschoolse educatie blijft bestaan. Zij wijst erop dat er ook ouders zijn die niet werken, de kinderen daarom niet naar de kinderopvang brengen, maar ze wel graag twee keer per week een ochtend naar de peuter speelzaal laten gaan, zodat ze met Burgemeester Francine Gis- kes is zaterdag 'ontgroend' bij de KNRM. Niet gehin derd door storm en regen maakte ze een tocht met de Beursplein, nadat ze in het boothuis van De Cocksdorp had kennisgemaakt met redders van de KNRM. Gis- kes is de beoogd opvolger van Joke Geldorp als voor zitter van de plaatselijke commissie. Geldorp was aanwezig om tekst en uitleg over het werk van de red dingmaatschappij te geven. Vlak nadat de Beursplein was uitgevaren, klaarde het weer op waardoor zowel de Beursplein als de Francine Kroesen uit Oudeschild demonstraties konden geven. Kort nadat Giskes was overgestapt op de Francine Kroesen brak een stortbui los met uitschieters naar windkracht 9 waardoor een einde kwam aan de tocht. De burgemeester liet weten dat het een prachtige ervaring was. Ook werd ze meteen donateur. <i=woaSK^ Poes beschoten in Barentszstraat In de Barentszstraat in Oude schild is vrijdagochtend een jon ge poes beschoten. Het dier maakt het inmiddels weer goed. Het poes werd geraakt in de dar men en moest worden geopereerd om een kogel uit het lijf te halen. Eigenaren Renée Siebbelis en Daan Mosk zijn geschokt en hopen dat iemand iets gezien heeft. De een half jaar oude poes, luisterend naar de naam Vlinder, werd tussen 10 en 11 uur geraakt. 'Ze was even een kwartiertje buiten op straat.' De eigenaren zagen dat er wat mis was, omdat de poes moest over geven en er bloed bij de ontlasting zat. Op basis van de grootte van de kogel, bestaat het vermoeden dat met een grote luchtbuks moet zijn geschoten. Getuigen kunnen contact opnemen met06-12217299 of de politie. De eigenaren hebben aangifte gedaan. Tot gisteravond hadden zich nog geen getuigen gemeld. De oudste zeehond van Ecomare is overleden. De zeehond, Piet genaamd, is 44 jaar geworden wat uitzonderlijk oud is voor een zee hond. De rob kwam eind jaren zestig als huiler in de opvang bij Gerrit en Annie de Haan toen zij nog in De Dennen het Texels Museum had den Zij besloten hem met terug te zetten in zee, waardoor Piet altijd in de opvang bleef. In 1974 ver huisde Piet mee naar de huidige bassins. Ecomare heeft het dier laten inslapen, omdat hij al geruime tijd ziek was. Het vrouwtje Bram, een gnjze zee hond. mag zich nu met 36 jaar de oudste rob van het centrum voor wadden en Noordzee noemen. Weg afgesloten voor wielercross In verband met wielerwedstrijd van Wielervereniging Texel is zondag 9 december de Randweg tussen de Ploegelanderweg en Wester3lag van 8.00 tot 14.00 uur afgesloten. KATERJAGEN IN SKII Er spoelen opnieuw bramen aan op het strand. Ecomare heeft sinds vrijdag vijf meldingen gekregen. Een jaar geleden spoelden meer dan veertig exemplaar van de roof vis aan. Ecomare vraagt zich af of dat dit jaar weer gaat gebeuren. Vanaf Vlieland en Terschelling zijn inmiddels ook drie en twee bramen IK MAAK ZELF WEL UUT IN WELKE TUUN IK SKIJT. De braam, ook wel een 'zoutwater piranha' genoemd omdat hij ande re vissoorten, kreeft, garnalen en inktvis eet, leeft in de oceaan op diepten van tien tot veertig meter. De Noordzee is met van nature zijn leefgebied, maar de vis komt er soms terecht als hij via onderwa- terstormen door Het Kanaal wordt gespoeld. Normaliter zwemt de braam terug naar de oceaan, maar zo nu en dan gaat het mis, raken ze in de war en stranden de dieren op de kust. Volgens Pierre Bonnet van Eco mare gold vroeger een theorie dat bramen gedesoriënteerd raakten door het koude water van de Noordzee, maar die theorie raakt aan discussie onderhevig. 'De die ren leven in de oceaan bij tempera turen van 12 tot 24 graden. Gedacht werd dat de Noordzee een schok voor ze was, omdat het water kou der dan 12 graden was en ze daar door gedesoriënteerd raakten. Maar inmiddels is het water in de Noordzee ook met kouder meer dan 12 graden. We proberen dus uit te vinden welk systeem er ach ter de strandingen zit.' Onderzoek wordt gedaan door het NIOZ, I MA RES en natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden. Het aanspoelen is niet van de laat ste tijd. In 1955 lagen er volgens Bonnet ook veel op het strand en in 1976 was een druk jaar met 22 bramen. In 1974, 1975 en 1979 werden de vissen eveneens aan getroffen. Ecomare doet een oproep strandingen te melden in verband met onderzoek. Meldin gen kunnen doorgegeven worden aan pierrebonnet@ecomare.nl of 0222-317741. Gerard Kruithof uit Oosterend heeft zaterdagavond de zilveren waarderingsspeld van de KNVB gekregen. Kruithof nam afscheid als penning meester van SVO in Oosterend. Zijn vrouw Heieen kreeg de eer de onderscheiding op te spelden. Kruithof was aanvankelijk zaalvoet baller totdat hij in 1985 een onge luk kreeg. Daarna werd hij coach en van lieverlee coördinator van het zaalvoetbal. In 1999 werd hij penningmeester van SVO in de tijd dat het minder ging met de club en over een fusie met De Koog werd gesproken. Die kwam er niet en Kruithof voerde tien jaar larig het financiële bewind, waarin onder meer de nieuwe kan tine werd gebouwd. Een vertegenwoordiger van de KNVB stelde dat Kruithof 'een puinhoop aantrof' toen hij kwam, maar de zaken keurig netjes ach terlaat. De KNVB-man prees zijn inzet er altijd op te letten dat men sen die mindervalide zijn ook over al toegang hebben. Kruithof is eveneens betrokken geweest bij de start van de jeugd- competitie en hij was competitie leider bij de pupillen. Zijn taak als penningmeester wordt overgeno men door Hans Zijm. Heieen Kruithof speldt haar Gerard de zilveren waarderingsspel de KNVB andere kinderen omgaan. Als het peuterspeelzaalwerk zou wegval len, komt volgens Pharos ook de vroegschoolse educatie in het geding. Peuteropvang moet de welzijn- stichting ook de gelegenheid bie den op termijn een andere wijziging het hoofd te bieden. Naar ver wachting worden peuterspeelzalen over een jaar ondergebracht bij de Wet Kinderopvang en dan komt de verplichting om de hoek dat bij groepen van negen tot zestien kin deren twee leidsters aanwezig moeten zijn. Nu nemen één leidster en een hulpouder dergelijke groe pen nog voor hun rekening. De enquête van Pharos is te vinden op www. pharostexeln I lEaal www.8 aeedheat 1 1 c Toeristisch fonds in cruciale fase De oprichting van het Toeristisch Investerings Fonds (STIFT) bevindt zich vanavond in een cruciale fase. Het fonds wordt besproken in de gemeenteraad. Als die ermee akkoord gaat, heeft woensdagoch tend op vakantiepark De Krim bij De Cocksdorp de officiële oprich ting plaats. Het Toeristisch Investerings Fonds, waar een paar jaar van voorberei ding aan vooraf is gegaan, krijgt jaarlijks uit de opbrengst van de toenstenbelasting circa €400.000,- om, in samenspraak met de toeris tische sector, aan toeristische voorzieningen op het eiland te besteden. De besluitvorming levert naar verwachting geen problemen meer op. Bij de laatst gehouden commissievergadering Middelen waren alleen Texel 2010 (2 zetels) en Fractie Weijers (1 zetel) tegen en onthield het CDA (2 zetels) zich van commentaar omdat het voorstel nog niet in de fractie was bespro ken. De rest van de partijen was voor. TEXELSE^COIJRANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1