0 Herkenning troef bij verteltheater TEXBAGBttt.NL TEXELSE 2 COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 2009 Het verteltheater in 't Skiltje trok zo'n 120 belangstellenden. (Foto March Horden) In Den Hoorn en Oudeschild zijn zaterdag en zondag met succes voorstellingen van het vertelthe ater opgevoerd. De onderhou dende, vaak, grappige en soms ontroerende verhalen riepen regelmatig herkenning op. In dorphuis De Waldhoorn deden zes dames in de leeftijd van 63 tot 78 mee. Rond het thema 'tradities' haalden ze herinneringen op uit hun jeugd. Bijvoorbeeld over het ontbijt (brood, brinta, havermout, iemand uit het oosten van het land at soms zelfs balkenbrij), wat er thuis werd gegeten, over de kle ding die ze droegen, hoe hun moe der die met de naaimachine maak te, de kerkgang en hoe de zondag er verder uitzag. Dat leverde mooie anekdotes op. Een van de dames vertelde over een korset dat haar moeder altijd droeg en hoeveel moeite ze moest doen dat aan te trekken. Een ander vertelde over nieuwe kleren die trots aan familieleden en buren werden getoond, maar al snel vies waren, nadat het misging bi] sloot - jespringen. Er was ook een verhaal over een meisje dat minder zon- dagsgeld van haar opa en oma kreeg dan haar nichtje omdat het nichtje wel en zij niet naar oma was vernoemd. In dorpshuis 't Skiltje klonk regel matig een lach van herkenning bij Ina Bakker-Boon, Bertha Boogaard-Dros, Nettie van de Brake, Martje Diiker-de Bruijn, Riet Huitema Vos, Rida de Jager-Raaphorst en Nel Rommets Rensmaag waren de vertellers in Den Hoorn. <Fo,° Joop Rommety de anekdotes. Daar vertelde verzet met de deelnemers en in iemand over kleding die ze als kind tien bijeenkomsten veel mooie ver drie jaar moest dragen. Het eerste halen boven tafel gekregen. In Den jaar was de kleding te groot, het Hoorn deden de meeste dames tweede jaar paste het en het derde voor de tweede keer mee en dat jaar moesten er stroken worden was goed te zien. Ze bewogen zich aangenaaid, omdat ze er anders vrijer over het toneel dan vorig jaar uitgroeide. Mopperen was er niet en fouten en vergissingen werden bij, de kleding was door moeders tamelijk ontspannen opgevangen, in de avonduren gemaakt van vaak Daar was ook goed te merken dat al gedragen kleding. De intocht de verschillende achtergronden van Sinterklaas gaf eveneens stof een rol speelden. Twee dames tot verhalen. waren in Den Hoorn opgegroeid, een in Oosterend, een in Den Hei- De opkomst was wisselend. In Den der. een op de Veluwe, een in Hoorn viel het met zestig bezoe- Amersfoort en in een Kwintsheul kers wat tegen, in Oudeschild en Wateringen. De een was katho- zaten zo'n honderdtwintig mensen liek. een ander hervormd of doops- in de zaal. Regisseur Anneke Berg- gezind. Ook waren er verschillen huis en regie-assistente Karin tussen kinderen van boeren en Somers hadden duidelijk veel werk arbeiders. Voorlichting agrariërs B&B Van der Vis Den Boer accountants en adviseurs ver zorgt maandag 7 december een voorlichtingsavond voor agrari sche ondernemers. Specialisten bespreken actuele fiscale zaken, bedrijfsovername, bedrijfsbeëin diging en andere onderwerpen over de bedrijfsvoering. Op 11 januari 2010 bespreekt H. Huiting van PPO Lelystad allerlei soorten vreterij. Schade door rit- naalden, emelten, aaltjes, mei- en/ of rozekever en -larven deed zich in 2009 volop voor. Doel van de bijeenkomst is het voorkomen van Fondsen steunen ondernemers Om veelbelovende en groeiende ondernemingen te steunen, heeft ontwikkelingsbedrijf Noord-Hol land Noord twee participatiefond sen opgericht. Het Groei- en Ont wikkelingsfonds Noord-Holland (GON) richt zich op midden- en kleinbedrijven die al meerdere jaren bestaan en beschikken over een aantoonbaar gezonde bedrijfsvoe- nng. Het Technology Revolutions Fund (TRF). Het TRF helpt jonge bedrijven die technologische inno vaties op de markt willen brengen. Ontwikkelingsbedrijf NHN is opge- schade door het nemen van de juiste maatregelen. Op 18 januari houdt de organiserende Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting de jaar vergadering. Naast huishoudelijke agendapunten is er een spreker die praat over de toekomstverwach ting in de landbouw. Ook komt er bijeenkomst voor de schapenhou ders, waarin de groei van de lam meren aandacht krijgt. Een speci ale avond komt er voor telers van snijmaïs. Bedoeling is dat de totale teelt aandacht krijgt, zodat het gewas voor Texel kan worden geoptimaliseerd en er gemiddeld betere opbrengsten kunnen wor den gehaald. Eind februari 2010 staat een excursie naar de over kant op het programma. Alle bij eenkomsten worden gehouden in Stayokay en beginnen om 20.00 uur. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl richt om het investeringsklimaat in de regio boven het Noordzeeka naal te verbeteren. De oprichting van de participatiefondsen is een belangrijke stap in het bereiken van dit doel: ondernemers krijgen kapitaal om verder te groeien en te innoveren. Uiteraard is een goed businessplan een vereiste. Meer informatie is te vinden op www.trf-nh.nl. Fakkeloptocht door centrum Amnestygroep Texel houdt don derdag 10 december van 17.00 tot 18.00 uur een fakkeloptocht door het centrum van Den Burg. Er wordt actie gevoerd tegen de schending van mensenrechten in Nigeria. Amnesty roept oliebedrij- ven op een einde te maken aan milieuvervuiling, armoede, gezond heidsklachten en mensenrechten schending in de Nigerdelta, een regio van Nigeria waar veel olie winning plaats heeft. Volgens een rapport van Amnesty beschermt de Nigeriaanse over heid burgers in dat gebied onvol doende. De fakkeloptocht begint Sinterklaasrit Mark Peter Graaf heeft zondag de Sinterklaasrit van de MAB gewon nen. Graaf reed het eerste deel foutloos en behaalde bij het twee de deel twee strafpunten. Pieter van der Vis.werd tweede en de derde prijs was voor Aris van der Vis. De familie Jan de Wit won de eerste prijs bij het wedstrijdonder deel waarbij kinderen onderweg klompen en mijters konden tellen. De familie van Mark Peter Graaf eindigde als tweede en de familie van Dirk van Liere werd derde. De volledige uitslag is terug te vinden op www.mabclub-texel.nl. bij het gemeentehuis, fakkels zijn aanwezig. Er kan ter plekke een petitie worden getekend. 10 december is de dag dat in 1948 de Universele Verklaring van de rech ten van de Mens is aangenomen. Gekleurd Verhalen, ik ben er dol op. Bij ons thuis was mijn vader de voorlezer, ik kon er niet genoeg van krijgen. 'Hè, vader toe, nog eentje'. Zodra ikzelf kon lezen, waren boeken niet meer veilig voor me; ik verslond ze. Zo is een boekwinkel link terrein voor mijn portemonnee, maar o zo goed voor mijn welbevinden. Het kind in mij is dol op de mooi geïl lustreerde boeken in de kinder hoek. Even genieten van een sprookje, de soms harde werkelijk heid van de dag kleuren met een roze penseel. Zoals je ook je herin neringen met zacht pastel bijkleurt en de werkelijkheid van toen in mooier daglicht zet. De kou, de hardheid van het bestaan is eruit verdwenen. Wanneer de verhalen vertellers in de dorpshuizen vertel len over vroeger, viert nostalgie hoogtij. Weet je nog van die haver moutpap met vellen? We vochten erom! Van die koude wandelingen vanaf onze afgelegen boerderij naar de kerk om voor schooltijd te biech ten? Van die keren dat onze natge regende kleren achter in de klas om een kachel werden gedroogd? Van de ijzeren bandjes die ons vader om de klompen sloeg zodat ze nog weer even mee konden? Van de spelletjes die we met zijn allen om de grote keukentafel deden? Luiken dicht, ketel op de grote kookkachel waarin een briket lag te gloeien. Die nieuwe jas die moeder met veel kunst en vlieg werk wist te maken uit een afdan kertje van de buurvrouw? Het oude harmonium waar oom Anton met veel gepiep en gekraak toch zo gezellig op wist te spelen?' De koude wandelingen worden warm door het verhaal, de natte kleren een wissewasje en de klompen waaronder in de winter grote sneeuwklosters het lopen tot een moeizaam gebeuren maakten, een avontuur vol behendigheid. Wat blijft, is een herinnering aan de warmte van thuis, het gevoel van saamhorigheid in je kleine woonge meenschap. Beetje te roze, maar fijn om nog weer eens even vast te houden. De verhalenvertellers in de dorpshuizen vormden dit weekend een levend prentenboek vol warm gekleurde herinneringen. Heerlijk om er even in te mogen bladeren Pien Verberg Kunstatelier Het Kunstatelier van Susana Mulas in Den Burg start op 13 januari met twaalf nieuwe woensdagmiddagen voor kinderen. Kinderen van 6 tot 12 jaar ontdekken in het atelier wat zij met hun fantasie en creativiteit kunnen maken. Er wordt onder meer geschilderd, getekend en geboetseerd. Volgens Mulas zijn kinderen vaak positief over de resultaten wat leidt tot groei van het zelfvertrouwen. Er wordt gewerkt in groepjes van maximaal acht kinderen. Het Kunstatelier heeft nog een paar plekken vrij. Meer informatie via tel. 322512 of www.susanamulas.nl. Advent in Oosterend In Oosterend gaat vandaag (1 december) de adventkalender van start. Tot en met 24 december wordt elke avond ergens in het dorp een raam in het licht gezet met daarachter diverse versierin gen. De actie moet tegen kersttijd leiden tot een route langs de ver sierde ramen. Er doen adressen mee aan het Kerkplein, de Koete- buurt, de Blazerstraat, de Oester straat, de Kerkstraat, de Mulder straat, de Peperstraat, de Achtertune, de Oranjestraat, de Kotterstraat, de Ankerstraat, de Vliestraat, de Zwinweg en 't Hof. Een compleet overzicht van excursies, rondleidingen, workshops en andeer (toeris tische) activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op verschil lende plaatsen op het eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Dinsdag 1 december In de Witte Burcht in Den Burg begint om 20.00 uur een klaver- jasdrive voor het goede doel. Inschrijven, liefst met maat, van af 19.30 uur. €3,50 per koppel. In het raadhuis aan de Groene- plaats in Den Burg begint om 20.00 uur de raadsvergadering. Cinema Texel vertoont Mendels sohn Gala (14.00 uur), Komt een vrouw bij de dokter (14.15 uur, 20.00 uur), 2012 (20.15 uur). Woensdag 2 december Agrarisch Jongeren Texel houdt TEXELSE^COURANT LANGEVELD Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6-1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail lnfo@lenr.nl Op al o vanaf 19.30 uur in Stayokay een bijeenkomst over het bestem mingsplan Buitengebied. Cinema Texel vertoont. Sinter klaas (13.45 uur), Christmas Carol 3D (16.15 uur). Komt een vrouw bij de dokter (13.00, 20.00 uur), 2012 (15.30 uur), Terug naar de Kust (20.15 uur). In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Donderdag 3 december In Cinema Texel wordt speciaal voor ouderen de nieuwe Texel- film vertoond Aanvang 15.00 uur. Entree €5,50. Reserveren bij j de SWOT, tel. 312696 In dorpshuis De Hof in De Koog l begint om 19.30 uur een open bridgedrive. Deelname kost €2, - per persoon. Inlichtingen. V. van Beek, tel. 06-28787820. Vrijdag 4 december In theater-restaurant Klif 12 begint om 19.00 uur het diner cabaret met een gastoptreden van Elianne van Donselaar, Reserveren via tel.319633 of www.klif12.nl. TES O Veerdienst TESO zet vrijdag van 9.30 uur tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart. Er worden geen wachttijden verwacht. De afvaar ten van 10.00 uur (Den Helder) en 13.30 uur (Texel) zijn uitslui tend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Voor meer informatie: tel. 369600 of www.teso.nl. Abonnementsprijzen 2009: Per halt jaar 39,85 38,15 (automatisch) Per jaar €77,90 €75,55 Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Di. 1 december 07.16 en 19.56 u. Wo.2 december 08.05 en 20.24 u. Do.3 december 08.45 en 21.26u. Vr. 4 december 09.34 en 22.06 u. Za 5 december 10.36 en 22.46 u. Zo. 6 december 10 55 en 23.26 u. Ma.7 december 11.40 u. Aan het strand is hel ongeveer een uur eerder hoog water Woensdag 2 decem ber volle maan, vrijdag 4 december springtij. Zondag 6 december zon op 8 37 uur, onder 16.25 uur. Geslaagd Iris Baas (19) uit Den Burg is aan het Nova College in Haarlem geslaagd voor haar diploma Kapster. In juli van dit jaar behaalde zij al haar diploma Schoonheidsspecialiste. Ze werkt als kapster bij Salon Henri in Den Burg en start daar in januari met haar eigen beautysalon. Wat ik zeggen wou Burggracht Toevallig ben ik juist de afgelopen week bezig geweest met het uit zoeken van voor mij interessante gegevens in De Convexe Kustboog van Henk Schoorl. Daarom weet ik dat in zijn boek met staat dat de burggracht in 1356 is aangelegd door Jan van Biois. Op blz. 57 spreekt Schoorl over 'De 'Veste die Borgh' of Den Burg. De Graaf van Holland, Willem van Henegouwen, had in 1314 zijn broer Jan van Henegouwen, Heer van Beaumont, met Texel beleend. Die realiseerde een verdedigbaar centrum, na de 'Texelse onrust' van 1345. Daarbij sloot hij aan bij de oude Friese burcht, waarop kerk en klooster stonden. Hij volg de aan de noord- en oostkant de oude omwalling en gracht, maar sloot naar het zuiden en westen een groot leeg gedeelte in, waar in geval van nood het vee kon wor den gestald. Al in 1346 was de nieuwe burcht klaar. Van een echte belegenng is Certificaat voor bibliotheek KopGroep Bibliotheken, waar ook de Texelse bibliotheek deel van uitmaakt, heeft het kwali teitscertificaat van de Stichting Certificering Openbare Biblio theken in de wacht gesleept. De certificering geldt voor een peri ode van drie jaar. Directie en medewerkers werden in september twee dagen gevolgd door een speciale controleur. Daar aan voorafgaand moest de directie een omvangrijke vragenlijst invul len en de nodige beleidsstukken inleveren. Er werd getoetst op lei derschap, personeelsbeleid, des kundigheid, dienstverlening, inno vatie, uitleen en de klanttevredenheid. De normen zijn vastgesteld door de Vereniging Openbare Bibliotheken (VOB) en de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). In totaal wer den 114 punten onderzocht, waar van 112 punten als voldoende tot goed werden beoordeeld. Als ster ke punten werden onder meer het innovatiebeleid, de klantgericht heid en de sterke positie als part ner voor gemeenten en andere instellingen genoemd. Oud papier Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 10. Sluyscoog, Korfbaeck, Vuur- baeck, Verlaet, Duykerdam, Mid delton. Kledinginzameling In het door de gemeente versprei de gidsje Wie Wat Waar op Texel 2010 staat bij de kledinginzameling van Jan en Paula Brouwer nog het oude adres aan de Haffelderweg vermeld. Dit is zowel voor de oude als voor de nieuwe bewoners erg vervelend nu de kledinginzameling is verhuisd naar het voormalige politiekantoor aan de Keesomlaan. Goede, schone en hele kleding kan daar dagelijks van 8.00 tot 20.00 uur worden afgeleverd in de vierde garage vanaf het Schilderend (de eerste witte garagedeur). het nooit gekomen. Jan van Hene gouwen leefde tot 1356 en werd opgevolgd door Jan van Blois, die het gebouw waar voorheen de monniken woonden, liet verbeteren tot ambtswoning voor de baljuw. Irene Maas, Alkmaar. stichting BROODNODIG OP TEXEL Ba—raj 12 08 86 308 X" i slichungbroodnodigölexel.com

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2