Texelfilm toont eiland dat zichzelf vernieuwt Harbers en Westerink op dreef Slecht weer voor veldrit WVT TEXELSE 5 COURANT NIOZ werkt mee aan studie koudwaterkoralen Rosa Harbers en Hetty Weste- rink hebben de tweede speel ronde van het Texels kampioen schap klaverjassen op hun naam geschreven. Hans West dorp en Roel de Zwart gaven niet veel toe en blijven aan de leiding. Harbers en Westerink zijn goed op dreef. Ze spelen al jaren samen, maar konden tot nu toe geen pot ten breken in de strijd om de titel. Ze openden dit jaar ijzersterk en wisten hier in de tweede speelron de een uitstekend vervolg aan te geven. Gelijkmatig spelend behaal den ze 7416 punten. Hiermee stijgen zij naar de tweede plaats. Peter van Heerwaarden vond in de geroutineerde Carlo Bos een uitstekende vervanger voor zijn vaste maat Cees Vinke. Dit gelegenheidskoppel werd tweede met 7311 punten en stijgt naar de achtste plaats. Lieuwe en Gisela van der Veen pakten de derde plaats (7292). Zij hadden een hoge score in het tweede spel, maar een lage score in het derde. Zij speelden in totaal zes marsen en stijgen naar de vierde plaats. Koplopers Roel de Zwart en Hans Westdorp werden vierde. Zij speelden wisselvallig, met twee hoge partijen van boven de 2000 punten en twee mindere van minder dan 1500 punten. Al met al was hun score van 7221 punten voldoende om de leiding te behouden. Marja en Martien Bake- laar werden vijfde met 7053 punten en ook Erik Jan Geus en Willem Koomen wisten nog boven de 7000 te komen. Met 7041 punten stijgen zij naar de zevende plaats. Het gemiddelde was met 6306 punten redelijk goed, er werden 44 marsen gespeeld. In het klasse ment is het spannend. Na twee ronden hebben met minder dan vijf koppels een gemiddelde van boven de 7000 punten. De Zwart en Westdorp gaan aan kop, met een voorsprong van ruim 200 punten op Harbers en Weste rink. Titelverdedigers Bas Tromp en Frans Stark bezetten de derde plaats met 600 punten achterstand. Gisela en Lieuwe van der Veen staan daar weer één puntje achter en Fenny Caspers en Gerda Vee- ger completeren de top-vijf. Tijdens de zaterdag gehouden veldnt nam Wielervereniging Texel de nieuwe clubkleding, gesponsord door Bouwcenter RAB, in gebruik. De rit werd gewonnen door Jordy Vinke (senioren) en Nikay Sangers (jeugd). (Foto Ja» Hovt&miW Het weer zat de renners van Wielervereniging Texel zaterdag niet mee. Zij waren aan de start verschenen voor een veldrit in de wintercompetitie, die gezien kon worden als ultieme voorbe reiding op de Rabobank top Noord-Holland, die zondag 6 december op Texel wordt ver reden. Zowel de jeugd- als seni orenrenners werden tijdens hun wedstrijd getrakteerd op een fikse hagelbui. Bij de jeugd namen Nikay Sangers en Jelmer Bot al direct een voor sprong. Beiden bleven vervolgens de hele wedstrijd uit de greep van de achtervolgers, waarna Sangers dc overwinning greep. Bot eindig de als tweede. Marit Zijm, Sjors Jimmink en Jasmijn van der Burg streden om de derde plaats, waar bij Zijm uiteindelijk de snelste en slimste bleek. Bij de senioren nam Jordy Vinke al in de eerste ronde een beslissende voorsprong. De strijd om de twee de plaats werd gestreden door gastrenner Dennis van Wezop en Niels Kossen. Van Wezop besliste de strijd in zijn voordeel en eindig de voor Kossen en veteraan Theo Boom. Junior Luuk van der Meer presteerde zeer sterk en eindigde als vijfde. Natascha van der Vis eindigde als snelste dame op de negende plaats. Uitslag: Jeugd - 1 Nikay Sangers; 2.Jelmer Bot; 3.Marit Zijm; 4.Sjors Jimmink; 5.Jasmijn van der Burg. Senioren - 1.Jordy Vinke; 2.Dennis van Wezop, 3.Niels Kossen. 4 Theo Boom; 5.Luuk van der Meer Met een cadeau in de hand verschuilt Wout Legierse uit Oosterend zich achter een gymtoestel. Hij was één van de jongeren die zaterdag ochtend meedeed aan een bijzondere sport- en spelochtend in de Bijenkorf voor jongeren die op het speciaal onderwijs in Den Helder Zitten (Zie artikel). (Foto Jeroen m Hattum) Koraalriffen kennen we vanuit tropische wateren. Dat ze ook in de Europese diepzee voorko men, is in beeld gekomen dank zij onderzoek door het Neder lands Instituut voor Ecologie (NIOO-KNAW) en het Koninklijk Nederlands Instituut voor Zee- onderzoek (NIOZ). Op de randen van de continenten - de zogenaamde 'continental mar gins' - leeft tot 1000 meter diepte een rijke koralengemeenschap in water van een graad of acht. Geen tropische kleurenpracht van vele soorten koralen. 'Het interessante is dat de zeer rijke biodiversiteit van de koude riffen hem vooral in de andere organismen zit, die er dankzij de koralen kunnen leven. Op dode, kale koraaltakken groeit een biofilm van allerlei soorten klei ne dieren, zoals sponzen en polie pen. Maar ook bacteriën, foramini- feren en zeeanemonen, en daartussen krioelen bijvoorbeeld borstelwormen', legt zeehonder- zeeker Dick van Oevelen van het NIOO uit. Het team van het NIOO en het NIOZ onderzocht de heu vels onder de zeespiegel ten noordwesten van Ierland: Rockall Bank. Ze zijn opgebouwd uit dode stukken koraal, met daar bovenop de levende witte koralen als een toef slagroom. Hier leven de kora len zo'n 800 meter diep. Het complexe en moeilijk bereik bare ecosysteem in een zee met verder vooral zachte bodems is nog niet zo lang bekend. Tot nu toe wisten onderzoekers niet veel meer dan dat het interessant was. Hoe het ecosysteem precies in elkaar zit, en wie wie eet, was onbekend. De resultaten van een jarenlange gezamenlijke studie van het NIOO en het NIOZ brengen daar nu ver andering in. Onderzoekers schetsen in het novembernummer van Limnology Oceanography, het toptijdschrift voor wateronderzoek, een beeld van het functioneren van deze diverse ecosystemen. Wijsneus wint bedrijventoernooi Feestcafé De Wijsneus uit de Koog is zaterdag in Ons Genoe gen overtuigend winnaar gewor den van het bedrijventoernooi zaalvoetbal. Tien bedrijven stre den in twee poules om de eer en in de uiteindelijke kruisfinale bleek De Wijsneus veel te sterk voor Roompot en behaalden een overwinning van 7-1. Ook in de poule bleken de Kogers oppermachtig, Bouw en Timmer bedrijf Texel werd met 7-0 versla gen en tegen NIOZ werd het 4-0. De zwaarste dobber vormde RAB, dat lang het doel schoon wist te houden, maar uiteindelijk met 1-0 kapseisde. Het team van De Wijs neus bestond uit vier barmannen (Bart-Jan Grisnigt, Yoni Houwing, Peter Koorn en Pim Siebinga), de DJ (Nick Ran) en twee glazenhalers (Pieter Aris de Vries en Richard Kooger). Het team moest direct na de finale naar huis om in het café te werken, waar ze blij verrast rea geerden toen later de overige teams de beker kwamen brengen. De nieuwe Texelfilm van John Smit uit Den Burg is een geslaag de film geworden. Hij geeft een mooi en volledig beeld van Texel als een eiland dat altijd in bewe ging is. Dat bleek donderdag tij dens de première in Cinema Texel. De film, Texel In Beweging, steekt dynamisch in elkaar, is afwisselend en onderhoudend. Er wordt veel verteld over Texel, maar Smit ver liest de grote lijnen niet uit het oog. De film verzandt daardoor niet in details, maar blijft vijftig minuten lang boeiend om naar te kijken. Ook voor Texelaars die menen alles al te weten, kan de film interessant zijn, omdat er veel Texelaars in voorkomen. Na afloop van de pre mière bleken veel mensen er al op gelet te hebben welke bekenden ze allemaal zagen. Texel In Beweging vertelt over het ontstaan van Texel, de VOC-tijd, natuur en landschap, economie en toerisme. De film is anders dan de voorgaande Texelfilms van Smit. De beelden zijn gemaakt met een digitale camera en er zitten veel luchtopnamen bij vanuit een heli kopter. De film is actueel. De dit jaar geopende zeepromenade bij De Koog zit er in, evenals de pas uit gevoerde dijkversterking aan het Molwerk. Er komen slechts twee keer oude, nog analoge, opnamen voorbij en dat is van de aanleg van de strekdam bij De Cocksdorp in 1995 en de stranding van de Hunte eind 2001 bij Paal 21. Het thema Texel In Beweging komt mooi tot uiting bij de behandeling van de visserij en de landbouw. In eerste instantie zijn beelden te zien van vissermannen die aan staand- wantvisserij en Frans Bakker die met behulp van paarden het land bewerkt. Het roept een nostalgi sche sfeer op dat op Texel alles nog is als vijftig jaar geleden, maar dat wordt meteen gecorrigeerd door opnamen van grote combines en een moderne kottervloot. 'Texel vernieuwt zichzelf' is de bood schap, 'maar behoudt tegelijkertijd het goede van vroeger.' De kijker wordt er bewust van gemaakt hoeveel mooie huizen er op Texel staan, opnamen van de Dokter Wagemaker roepen een vakantiegevoel op en op een gege ven moment ontstaat een verlan gen naar de lente, maar dat komt wellicht doordat vrijwel alle beel den bij mooi weer zijn gedraaid. Regen bestaat niet in de Texelfilm, maar daarentegen zijn wel mooie sfeerbeelden van de winter opge nomen. Te zien is hoe Texelaars schaatsen in Waalenburg. Aanlok kelijk zijn eveneens opnamen van evenementen als de autocross, de Ronde om Texel en Island Samba. Die brengen in beeld dat Texel meer is dan een eiland met natuur en stille landschappen. Puntje van kritiek is dat in de bege leidende teksten, ingesproken door Kees Broos die vaker documentai res inspreekt, een enkele maal een feitelijke hapering zit (de Wadden haven zou 400 ligplaatsen hebben, terwijl het er 250 zijn), maar dat is voor de kniesoren. Beeld en tekst lopen mooi synchroon in elkaar over, waarbij de tekst vaak aanvul lend op het beeld is, wat de film verder in kracht doet toenemen. De muziek is eveneens passend bij het geheel. Andrew Alders, voorzitter van het Texelfonds dat de film subsidieer de, zei te hopen dat de nieuwe Texelfilm onderdeel wordt van het Texels erfgoed. De eerste reacties wekten het vertrouwen dat dat moet lukken. Burgemeester Francine Giskes, die het eerste exemplaar kreeg, vond dat de film met liefde was gemaakt. 'En het is prettig dat u even hebt gewacht met het uitbrengen totdat ik hier aan de slag zou gaan', zei ze met een kwinkslag tegen Smit. Albers gaf haar de hint de film eens met kibbelende raadsleden te bekijken. 'Dan kunnen ze zien wat een mooi eiland ze mogen bestu ren.' De film is in diverse winkels op DVD verkrijgbaar. gemaakt. Albers merkte met een knipoog op dat zij Texel nu meteen 'op z'n breedst' had gezien, verwijzend naar een pleidooi dat Giskes een week geleden bij haar installatie hield. <f<xo Jemen«nHanuwi Een dode, aangespoelde braam op het strand. Ecomare verzoekt mensen om het te melden als er bramen (roofvissen) liggen, zodat er onderzoek kan worden gedaan naar de oorzaak van de strandin gen. (FoBÉcc^re'S-.oa.MW} De carrier crab (Paramola cuvieri) is een typische, en opvallende, bewoner van de koudwaterriffen ten westen van Ierland. In zijn ach terste poten houdt hij een spons vast. (Bmn niozj Burgemeester Francine Giskes heeft donderdagavond het eerste exemplaar van Texel In Beweging, de nieuwe Texelfilm van John Smit, in ontvangst genomen. Andrew Albers. voorzitter van het Texelfonds, reikte hem uit. Giskes vond dat de film met liefde voor Texel was DINSDAG 1 DECEMBER 2009 'Zoek dekking voor miljoenen' Texel 2010 heeft het college in een open brief verzocht alsnog dekking te zoeken voor €6,6 mil joen van de €8 miljoen die Texel van IJsland te goed heeft. Dat doet de fractie naar aanleiding van een brief van de IJslandse pre mier aan de premier van Groot- Brittanië, waarin zij stelt dat het akkoord over terugbetalen van mil jarden aan diverse landen niet-bin- dend is. Nederland heeft 1,3 mil jard te goed en bij dat bedrag zit sinds kort ook de €8 miljoen van Texel. Texel 2010 zegt er met in te gelo ven dat het geld ooit terugkomt, waardoor de gemeente het volle dig als verlies in de begroting zou moeten verwerken. Tot nu toe is €1,6 miljoen als verlies opgeno men. Dat deed de gemeente op advies van het advocatenkantoor dat de gedupeerde lagere overhe den heeft bijgestaan, maar de gemeente houdt er rekening mee dat ook die €1,6 miljoen kan terug keren op Texel. Een paar weken geleden had Texel 2010 tijdens de begrotingsraad ook al voorgesteld het gehele bedrag als verlies op te nemen, maar vond toen geen steun bij de ovenge politieke partijen. De begro ting biedt ook geen enkele ruimte €6,6 miljoen te dekken. Dekking van de €1,6 miljoen was mogelijk dankzij meevallers. Overigens heeft Nederland geen brief van IJsland gehad. Het minis terie van Financiën zegt erop te vertrouwen dat IJsland een in okto ber gesloten akkoord nakomt. Vol gens dat akkoord moet alles uiter lijk 2024 met rente zijn terugbetaald. Het IJslandse parlement moet nog instemmen met dat akkoord. De oppositie is faliekant tegen. Riolering Kaapstraat Aannemingsbedrijf Tatenhove BV uit Oudeschild vernieuwt het riool van de Kaapstraat in De Koog en legt tevens een aparte afvoer van het hemelwater aan. Bij de aanbe steding schreef het bedrijf in voor €48.400,- en was daarmee de laagste van de vier aannemers die meedongen. De andere inschrij vers waren Westerlaken met €52.000,-, Ooms met €52.800.- en De Vries en van de Wiel met €64.400,-. Het werk moet 18 december klaar zijn. «X»DHOtlAND-NOOeO Jeugd sport met cadeaus Smokkelen met cadeautjes, korf ballen met cadeautjes en andere spelletjes met cadeautjes. Zeven jongeren uit Oosterend die spe ciaal onderwijs in Den Helder volgen, beleefden zaterdag een bijzondere sport- en speloch tend in De Bijenkorf. Jongeren van VonK, de jeugdgroep van de Protestantse Waddenge meente Texel, hadden de ochtend voor hen georganiseerd. Ze deden voor het eerst mee aan de lande lijke DiaconAction, waarbij jeugd groepen van de kerken iets voor hun omgeving doen. Met ondersteuning van een Zwarte Piet, begeleiders van VonK en San dra Bremer maakten de jongeren er een gezellige ochtend van, waar bij volop werd meegedaan. Bij één van de spellen moesten de jonge ren zich als een 'James Bond' opstellen en via diverse toestellen cadeaus van de ene naar de ande re kant van de sporthal smokkelen. Anderen moesten proberen hen vanaf een plateau met zachte bal len 'af' te gooien. Na afloop werd gezamenlijk gekookt en 's middags hield VonK een Pietenmiddag in de Bijenkorf. Een groep jongeren van de Paro chie Texel deed van het weekend eveneens aan de DiaconAction mee. Ze hielden zondag een fami lieviering in de rooms-katholieke kerk in Den Burg en daarna werd in De Witte Burcht een oud-Holland se bijeenkomst met spelletjes gehouden.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5