ik Texel bovenop bron permanente energie 'Mijn vader zou hier van genieten' 'Helft elektriciteit halen uit aardhitte' Alles of niets bij bowling TEXELSE 9 COURANT DINSDAG 1 DECEMBER 2009 Willem en Nico van Tatenhove voor het portret van oprichter Dirk van Tatenhove. 'We doen alles, behalve huizen bouwen. Huizen slopen doen we wel', zegt Willem van Taten hove (62). Het is de kernachtige samenvatting van de werkzaam heden van Aannemingsbedrijf Tatenhove BV en Container transport Tatenhove BV. Met zoon Nico (37) als opvolger is het bedrijf in handen van de derde generatie Van Tatenhove. 'Het was niet vanzelfsprekend dat ik het bedrijf zou overnemen, er waren meer broers. We gingen met zijn tweeën verder. Ferry was de oudste en ik de jongste, we vulden elkaar goed aan. Dat was mede het succes van het bedrijf', zegt Wil lem. Zijn broer werkte buiten, Wil lem deed het zakelijke gedeelte. De band is altijd goed geweest en het vertrouwen groot. 'Als het spannend was en we iets groots moesten kopen, vroeg hij: a/s het mis gaat, gaan we dan failliet? En als ik dan zei: nee, ik denk het met, dan zei Ferry: nou dan doen we het.' Ferry is al jaren met pensioen, maar de band tussen de broers maakte de firma Tatenhove tot het bedrijf dat het nu is. Het is hun vader. Dirk van Tatenhove, die het bedrijf in 1951 startte. 'Mijn vader had vier zonen en een startkapitaal van vierhonderd gulden. Daar kocht hij een schop en een kruiwa gen van. Ik wou dat mijn vader het nog zien kon nu. Hij zou hier van genieten.' Een portret van de oprichter van het bedrijf hangt in het kantoor van Willem. Van Ferry werken er nog altijd drie zonen in het bedrijf. In 1995 treedt Nico in dienst van het bedrijf. Zijn opleiding was afge rond en het buitenwerk en het familiebedrijf trekt. Zoals het vol gens vader en zoon hoort, begint ook hij onderaan de ladder. Hij wordt uitvoerder en op 1 januari 2008 krijgt hij aandelen in zijn bezit en wordt hij mede-eigenaar. 'Ik wilde het gewoon graag en ik wilde vooruit', zegt Nico. Hij heeft nu nog altijd voordeel van de jaren dat hij meegewerkt heeft, hij weet immers hoe het werkt. 'We hebben leuk en minder leuk werk, en het duurt beide nooit lang. Dat houdt het voor iedereen leuk', zegt Nico. Hét Familiebedrijf Naam. Aannemingsbedrijf Tatenhove BV en Container transport Tatenhove BV Bedrijvigheid: Ondermeer groenvoorziening, grond-, straat en rioolwerk en con tainertransport. Bestaat sinds: 1951 Opgericht door: Dirk van Tatenhove Huidige eigenaren- Willem van Tatenhove en Nico van Taten hove Weet u ook een familiebedrijf dat volgens u in aanmerking komt voor de titel Hét Familie- bednjf, mail dan naar de redac tie (redactie@texelsecourant.nl). Mede door het afwisselende werk is er weinig verloop onder de 35 medewerkers van het bedrijf. Ook is er ruimte voor het personeel om mee te beslissen. Willem: 'Bij de aanschaf van machines wordt altijd de machinist of chauffeur betrok ken. Zij moeten er tenslotte tot wel tienduizend uur mee werken. We vinden dat de medewerkers het kapitaal zijn van het bedrijf en beslissingen nemen we altijd op basis van deze gedachte.' 'Hun gezinnen spelen altijd mee in mijn achterhoofd Eh het voordeel is dat wij niet hoeven te scoren voor aandeelhouders, want dat zijn we zelf. We streven naar continuï teit', zegt Willem. Dit streven is volgens Nico het grote voordeel van het bedrijf in de2e tijd. Het kapitaal blijft zoveel mogelijk in het bedrijf om mindere jaren op te van gen. Ook als het tegenzit moet er vlees op de botten zitten om voort gang te garanderen. Willem wil nog niet stoppen, min der uren maken staat in de plan- Drie generaties Plaatsman trof fen elkaar donderdag in de bow lingcompetitie. Uiteindelijk ging de oudste met de punten naar huis. Jan en Rick Plaatsman gaven in de eerste partij Henk en Pietje bow- lingles, maar moesten de winst toch aan de tegenpartij laten. Pietje ging met een mooie sene van 797 van de baan af. Remco en Femke moest het hoofd buigen voor de Sommeltjes en de Pinheads moest 4 punten aan WBZ afstaan. Ondanks Jeroen Schouwstra, een nieuwe speler, die twee mooie games (136, 142) neerzette. Best Tessels pakte de winst op Paal 19/Sjans, waar Trijn Stiggelbout startte met een game van 204. Ondanks dat Ingrid Witte alleen speelde, wist zij, dankzij een game van 203, toch nog een puntje te bemachtigen. In de laatste game moest ze toezien hoe ze 3 punten tekort kwam voor de overwinning. Dankzij een mooie serie van Chris Dobber won Badweg Sportief met 4-1. Bij de damesleague op donder dagmorgen kreeg Klaver 4 klop ning. Hij vindt het werk nog veel te leuk. 'De lijnen binnen het bedrijf zijn zo kort dat we elkaar niet hoe ven te mailen. Ik doe de deur open en geef de boodschap door. Elkaar intern mailtjes sturen, is voor mij ondenkbaar.' Het past bij de cul tuur binnen het bedrijf. Geen gedoe, regel het maar. Er zijn hoog uit twee vergaderingen per jaar en wie wat wil weten loopt gewoon binnen. Met zoveel eenvoud is het, inmiddels grote, bedrijf tot stand gekomen. Willem: 'De kracht van een familiebedrijf is iets minder opmaken dan je verdient.' Tekst en foto Imme Bakker van T-Fords. Ook de Pins en De Jutters moesten de eer aan de tegenstander laten. Uitslagen: Pinheads-WBZ 1 -4. Sommeltjes-Remco en Femke 3-2. Paal 19/S|ans-Best Tessels 1-4; Badweg Sportief-Geen Idee 4-1, De Koogel-Loonbedrijf Plaatsman 4-1. Damesleague: T Fords-Klaver 4 3V4-V4; Pins-WBZ 1-3; Flair-Jutter 3-1. Smit staat stil, Klok loopt door Aan de zegereeks van biljarter Smit van De Doorstoot kwam donder dag een abrupt einde. De energie ke wedstrijdleider verloor al zijn partijen. Anders was het bij tegen stander Klok. 'Zoals Kloks klokje donderdag tikte, tikt het zelden', meldt onze correspondent. Hij maakte de hoogste serie (11) en was met tien punten thuis, evenals Huizing, die nog op voorlopig gemiddelde speelde. Uitslagen: M.Boon-Huizing 0-4. Smit-Klok 0-4: J.Boon-Homan 4-0: Huizing-Heemskerk 4-2. M.Boon-Klok 0-4; J.Boon-E.Boon 4- 0; Heemskerk-Smit 4-0; E.Boon-Homan 0-2; J.Boon-Klok 0-2; M Boon-E.Boon 2- 0; Smit-Huizing 0-2. Ze gaat werken i Veenendaal. De oud-Texel- se Marloes Maas (23) slaagde aan de Hogeschool van Amster dam voor de opleiding Oefentherapie Mensendieck, een praktijk in Voorbeeld van een geothermische centrale in het Franse Soultz-sous-Forést die met behulp van Europese subsidie is gebouwd. Deze centrale haalt het water uit een diepte van 5 kilometer uit een grametlaag. Daar zijn spleten en gaten in aangebracht om het aantal kubieke meter water per uur te verhogen. project gerealiseerd te krijgen. Er wordt rekening gehouden met een kostenplaatje tussen de €49 en €50 miljoen, afhankelijk van de vraag of er ook een warmtenet- werk wordt aangelegd om huizen in de omgeving van restwarmte uit de centrale te voorzien. Als het ministerie van Economi sche Zaken subsidie wil verlenen, moet er nog twee jaar onderzoek worden vemcht, voordat daadwer kelijk een boring kan worden gestart Daarna duurt het nog zo'n drie jaar voordat die zijn afgerond en een geothermische elektrici teitscentrale operationeel is. Waar zo'n centrale zou moeten komen, is vooralsnog een vraag. Zowel Den Burg als Oudeschild worden genoemd. Beschermde locaties zijn uitgesloten. Volgens Brendan de Graaf (TexelEnergie) is de afme ting van een geothermische cen trale vergelijkbaar met een grote boerenschuur. De Cocksdorp Boren in De Cocksdorp is van de baan. Benutting van de warmwa terbei die daar in de jaren zeventig werd aangetroffen bij proefborin gen aan de Hollandseweg. is niet meer aan de orde omdat dat water kouder is (70 graden) dan het water in de Kolenkalk Groep. De interesse voor heet water in de aarde kwam daar wel uit voort, nadat oud-wet houder Jook Nauta twee jaar gele den een dossier over de toen nog nutteloos geachte warmte in de aarde aan de gemeente overhan digde. Het gebruik van diepe geothermie is een techniek die nog grotendeels in de kinderschoenen staat. In Nederland komt het vooralsnog niet voor. Er wordt al wel veel gebruik gemaakt van aardwarmte, maar daarvoor worden pijpen door gaans op enkele tientallen meters diep in de grond aangebracht. Vol gens Brendan de Graaf van Texel Energie bleek tijdens gesprekken die hij de afgelopen tijd over het project voerde dat Texel aan de overkant een goede naam heeft opgebouwd als het om duurzame energie gaat. Als het tot boren komt, wordt vanaf de overkant nauwlettend meegeke- ken welke ervaringen er worden opgedaan. De boringen moet onder meer in kaart brengen welke risi co's eraan verbonden zijn en wat er nodig is om de productie van ener gie uit aardhitte commercieel inte ressant te maken. De gemeente. TexelEnergie en het ontwikkelingsbedrijf tekenden don derdag een intentieovereenkomst om zich verder met de plannen bezig te houden. Volgens bereke ningen vermindert een geothermi sche elektriciteitscentrale op Texel de uitstoot van C02 jaarlijks met 20 tot 27 kiioton. Het helpt Texel ook te voldoen aan de ambitie vanaf 2020 volledig in de eigen energie behoefte te voorzien. Meer over de plannen elders in deze krant. Tarieven ten, zodat stroom kan worden opgewekt. Met behulp van zeewa ter moeten de opgewarmde vloei stoffen in de ORC worden gekoeld, zodat het proces continu kan wor den herhaald. De eerste vraag is echter hoe de aardhitte boven de grond te halen. Volgens de haalbaarheidsstudie zitten onder Texel twee aardlagen (formaties) waar het water vol doende heet is. De eerste is de Limburg Groep die op een diepte van 2650 meter onder het maai veld begint en de tweede de Kolen- kalk Groep die op circa 5500 meter diepte begint. Daar is het water boven de 190 graden, in de Lim burg Groep heeft het een hitte van 90 tot 190 graden. Fraccen Simpelweg een pijp de grond in boren totdat er stoom uitkomt, is er niet bij. Met name in de diepte moeten gaten en spleten in het gesteente worden gemaakt (frac cen) om zoveel mogelijk water boven de grond te kunnen krijgen. Volgens de studie is dat fraccen naar verwachting het meest suc cesvol in de Kolenkalk Groep omdat die formatie uit kalksteen bestaan. De Limburg Groep bestaat voornamelijk uit zand- en kleige- steente en is daardoor minder geschikt om er gaten en spleten in te maken. Verwacht wordt dat, wanneer het fraccen succesvol is toegepast, per uur circa 100 tot 150 kubieke meter heet water boven de grond kan worden gepompt. Als de warmte daarvan gebruikt is, wordt het afgekoelde water terugge pompt naar Kolenkalk Groep. Zeker is dat echter allemaal nog niet. waardoor volgens Ecofys en IF Technology, dat de haalbaar heidsstudie uitvoerden, nader onderzoek naar de Kolenkalk Groep nodig is. Dat moet ook ant woord geven op de vraag hoe het hete water chemisch is samenge steld. Het risico bestaat dat zich al snel kalkafzetting in de pijpleiding gaat voordoen. Vast staat wel dat het hete water een permanente bron van energie is, omdat het continu beschikbaar is. Volgens de haalbaarheidsstudie moet een geothermische centrale meer dan 90 procent van de tijd kunnen draaien. Voor de opwekking van 50 procent van de elektriciteitsbehoefte op Texel wordt vooralsnog uitgegaan van één doublet (een put heen en een put terug). Zouden er meerde re worden gerealiseerd, dan zou alle elektriciteit op Texel met behulp van de aardhitte geproduceerd kunnen worden. De putten hebben een verwachte levensduur van der tig jaar. Diepe geothermie in beeld gebracht. Het hete water wordt naar boven gehaald, met de warmte wordt boven de grond een centrale aangedreven en daarna wordt het water weer terug de diepte in gepompt, anuomtle if Technologyi De studie somt vooralsnog meer dere potentiële tarieven op (wisse lend van 11 tot 32 cent per kilo watt) voor aardhittestroom. Een precies tarief is nog niet aan te geven, omdat er veel factoren meespelen. Vast staat wel dat per definitie subsidie nodig is om het 'Het zit onder ons', gebaarden directeur Brendan de Graaf van TexelEnergie en inmiddels oud- v -ethouder Peter Bakker tijdens de presentatie van de haalbaar heidsstudie naar de winning van aardhitte onder Texel. Liefst vijf kilometer diep moet het zitten. Een kokend hete damp met een temperatuur van rond de 200 graden Celsius. Bedoeling is via een boorput bij die damp te komen, zodat de hitte boven de grond kan worden gehaald. De volgende stap is het hete water in een 'geothermi sche elektriciteitscentrale' langs een dubbele Organic Rankme Cyclus (ORC) te geleiden. Dat zijn gesloten systemen met daarin vloeistoffen die een lage verdampingswaarde hebben (bij voorbeeld butaan en propaangas). Door de snelle verdamping kunnen de systemen op relatief eenvoudi ge wijze turbines in beweging zet-

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9