Investeringsfonds officieel opgericht STIFT keert vanaf volgend jaar uit TEXELSE 5 COURANT VRIJDAG 4 DECEMBER 2009 De Stichting Toeristisch Inves teringsfonds Texel (STIFT) is een feit. Woensdagochtend is in De Kiekendief op vakantie centrum De Krim bij De Cocks- dorp onder toeziend oog van notaris Jan Dogger de oprich tingsakte getekend. Een dag eerder stemde een ruime meer derheid van de raad in met de oprichting. Nel Eelman, voorzitter van het Toeristisch Kennisinstituut, en Iwan Groothuis, waarnemend voorzitter van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers, tekenden de oprichtingsakte. Zij zaten in een werkgroep die zich de afgelopen jaren heeft bezig gehouden met de oprichting van het fonds. Andere leden van die werkgroep waren Ria Manse (secretaris), Bart Robbers (kwar tiermaker), TESO-directeur Cees de Waal en Pieter Duin, financieel medewerker van De Krim. De werkgroep werd na de oprichting ontbonden. Het bestuur van STIFT is vanaf nu in handen van oud-gedeputeerde Hans Schipper (voorzitter), regis- teraccourant Jaap Hoogendoorn uit Bilthoven (penningmeester) en ereburger en journalist van de Texelse Courant Harry de Graaf (secretaris). De werkgroep droeg hen als eerste bestuursleden aan, omdat ze allemaal nauw bij het eiland betrokken zijn. Schipper had als provinciebestuurder veel belangstelling voor Texel, Hoog endoorn was commissaris van De Krim en zijn familie kwam van het eiland. Het nieuwe bestuur legt zich de komende tijd toe op allerlei zaken om het fonds verder handen en voeten te geven. Zo moeten de contracten met de gemeente over financiering van het fonds wor den getekend, maar ook allerlei praktische zaken liggen te wach ten. 'We moeten bijvoorbeeld ook nog een rekening openen', aldus Schipper. De stichting krijgt naar verwach ting jaarlijks zo'n vier ton uit de extra opbrengsten van de toeris tenbelasting. Dat geld wordt, na raadpleging van de toeristische sector, besteed aan projecten die de toeristische infrastructuur ver sterken en de kwaliteit van het toeristisch aanbod verder ontwik kelen. TVL en de VW worden gezien als vertegenwoordigers van de sector. Uiteindelijke beslui ten worden genomen door het stichtingsbestuur. De komende tijd buigen de bestuursleden zich over het defi nitief vaststellen van de criteria die de werkgroep heeft geformu leerd Vast staat dat projecten die iets toevoegen aan het toerisme op Texel in het algemeen en vol doen aan de kernwaarden van Texel of de kernwaarden verster ken in aanmerking komen. Vol gens het bestuur wordt gedacht aan financiering van onrendabele delen van een project. Zodra de criteria definitief zijn, worden ze geplaatst op een eigen website van het fonds. Het bestuur wil een hoge prioriteit geven aan transparantie omdat de stichting de verantwoording over publiek geld heeft gekregen. Mensen moeten kunnen volgen wat er met het geld gebeurt. Voorzitter Schipper zei ervoor te willen waken dat er een admini stratief apparaat ontstaat. STIFT zou in zijn ogen een brede rol in de ontwikkeling van het toerisme moeten verwerven. 'Het is niet de bedoeling dat we alleen maar flappentapper zijn.' Het Toeristisch Investerings fonds (STIFT) keert in 2010 voor het eerst geld uit. Naar ver wachting moet dan twee keer vier ton op de rekening van STIFT zijn bijgeschreven (over de jaren 2009 en 2010). Hoeveel er wordt uitgekeerd, staat nog niet vast. Voorzitter Hans Schipper: 'Die vier ton is een reële inschatting, maar we moeten eerst zien wat we daad werkelijk krijgen van de gemeen- De gemeente kent percenta- de inspanningen die geleverd zijn om tot het fonds te komen. Texel is de eerste gemeente in Neder land waar een dergelijk fonds is opgericht, waardoor de initiatief nemers het zonder vergelijkbare ges toe van de toeristenbelasting, voorbeelden moesten doen. waardoor het onder meer van de hoeveelheid overnachtingen afhangt hoeveel er in kas komt. Volgens Eelman wordt de ontwik keling van het fonds aan de over kant met belangstelling gevolgd. investeringsfonds Inrichtingsplan roept vragen op Speciaal voor het Toeristisch Inves teringsfonds is eind 2008 de toe ristenbelasting verhoogd van €0,85 per persoon per nacht naar €1,50 per persoon per nacht met een maximum van €7,50 (vijf aaneen gesloten nachten). Dat levert naar verwachting ruim een miljoen euro extra op. Een deel daar van (naar schatting vier ton) gaat naar het investeringsfonds. Het andere deel gaat naar de gemeente lijke kas om de kosten van algemene voorzieningen op te vangen. De gemeente heeft een paar jaar gele den in kaart gebracht in hoeverre kosten daarvan aan het toerisme zijn toe te rekenen Uit die berekening kwam naar voren dat de inkomsten van de toeristenbelasting niet toerei kend zijn .alles te dekken, maar dat Texel jaarlijks zo'n €1.7 miljoen op het toerisme toelegt. De raad bepaalde daarna dat die kostenpost met circa vijf ton moest worden teruggedrongen. Wat soms onhaal baar leek, lukte bij het investerings fonds: gemeente en toeristische sector sloegen de handen ineen, stemden in met de verhoging naar €1,50 onder de voorwaarde dat het toeristisch produkt er beter van wordt. Bewoners en omwonenden van het gebied tussen OSG De Hogeberg, Stayokay en het nieuwe raadhuis hebben vragen over de plannen voor een nieu we inrichting van dit terrein. Dat blijkt uit een persbericht van de gemeente. Omwonenden zijn onder meer bezorgd over de parkeerruimte en de verkeersveiligheid bij de krui sing Slingerweg-Reijer Keijser- straat en Emmalaan-Haffelderweg. Ook zijn ze ongerust over de plan nen om het OSG-gebouw en het gemeentehuis van duurzaam opge wekte energie te voorzien met een installatie die vlakbij deze gebou wen zou moeten komen. Er wordt gedacht aan een houtge stookte centrale, wat de vrees oproept dat deze rook- of andere hinder zal veroorzaken. Van gemeentelijke zijde werd bevestigd dat de ambitie er is om de genoem de gebouwen van een duurzame energiebron te voorzien, maar daar zijn nog geen besluiten over geno men, ook niet over de plaats. Een bouwvergunning en een milieuver gunning zijn daarom ook nog met aan de orde. 'Elemert is abominabel' De gemeente moet onmiddellijk wat doen aan het trottoir van de Elemert tussen de Keesomlaan en de Warmoesstraat in Den Burg. Volgens Gerbrand Poster (Texel 2010) is dat in abominabele staat en duurt het niet lang voordat daar het eerste slachtoffer valt. 'Of dit nu een Texelaar of een toerist is, we hebben de plicht de veiligheid van iedereen te waarborgen', aldus Poster. Hij stoort zich eraan dat het behoud van de vier linden langs de Elemert tot nu toe een opknap beurt van de stoep hebben opge houden. 'Wat is er nou belangrijker, bomen of mensen. Er moet wat aan gebeuren. Er vallen regelmatig mensen op dat stukje trottoir. De gemeente heeft nog niet de oplossing gevon den om de stoep te egaliseren en de bomen te behouden. Poster heeft al meermalen aangekaart dat het slecht lopen is op de Elemert. Ria Buisman, Anja Plaatsman en Janneke Nieuwenhuis werden vrij dag in het zonnetje gezet omdat ze alle drie al twintig jaar werkzaam zijn als pedagogisch medewerker in de kinderopvang. In 1989 begonnen zij bij het kinderdagverblijf in Oudeschild, waar één groep was, onder de enthousiaste leiding van Ria Visch. Drie jaar later namen ze hun intrek in De Buitelboet in Den Burg. waar later ook de buitenschoolse opvang werd gevestigd Vanaf 2002, toen kwam de kinderopvang in handen van Catalpa kwam, is een aantal jaren gewerkt aan de Slingerweg, maar in 2005 verhuisde de stichting Kin deropvang Den Helder-Texel terug naar De Buitelboet. Het jubileum werd samen met collega's gevierd. De totstandkoming mag volgens haar worden gezien als bewijs dat op Texel veel zaken goed gere geld zijn. 'Daar mogen we trots op zijn.' De gemeenteraad legde de oprichting dinsdagavond ook niets meer in de weg. Alleen Texel 2010 vond het niks en Gerard Weijers stemde tegen. Hij deed dat echter uit consequentie, omdat hij eerder ook tegen de verhoging van de toeristenbelas ting naar €1,50 had gestemd. De oprichting op De Krim werd bijgewoon door wethouder Nico Kikkert. Hij had er eigenlijk geen Volgens de statuten mag maxi maal 3 procent van de inkomsten voor interne kosten (overhead) worden gebruikt. Dat is met veel. Nel Eelman, één van de oprich ters van het fonds, wees de bestuursleden erop dat ze veel werk zelf moeten verrichten. In een flamboyant betoog prees ze tijd voor naar De Cocksdorp af te reizen, maar maakte toch ruimte in de agenda omdat hij de oprich ting een belangrijk moment vond. Eelman vond het prettig dat een vertegenwoordiger van de gemeente aanwezig was, omdat gemeente en sector samen aan de slag gaan het toeristische pro dukt te verbeteren. Kikkert sprak soortgelijke woorden. Beeld van de opnamen tijdens De Slimste van de Klas van Noord-Hol land, waarvoor kinderen van de Thijsseschool op 29 oktober naar de studio in Hilversum zijn afgereisd. Wat betreft het parkeren en de ver keersveiligheid werd beloofd dat hiermee rekening zal worden gehouden bij het maken van het definitieve ontwerp voor de herin richting. De parkeerproblematiek zal bovendien worden meegeno men in het parkeerplan dat thans ter visie ligt en volgend jaar door de gemeenteraad zal worden behandeld. Het herinrichtingsplan, dat kan rekenen op een forse ILG-subsidie, was vorige week woensdag onder werp van discussie tijdens een door de gemeente georganiseerde bijeenkomst voor de buurt. Daarbij werd het voorlopige ontwerp gepresenteerd. Doel is een prettige verblijfsomge- ving te maken 'met Texelse uitstra ling' als overgang van de dorps kern naar het landschapsreservaat van de Hogeberg. Het werk zal voor en in de zomer van 2010 wor den uitgevoerd. Toegezegd is dat de bewoners binnen twee maan den nader worden geïnformeerd over de verkeers- en parkeeras- pecten en over de duurzame ener gievoorziening van de twee belang rijkste gebouwen. Op De Knm is woensdagochtend officieel de Stichting Toeristisch Investcringsfonds Texel opgericht. Onder toeziend oog van bestuurs leden Harry de Graaf, Hans Schipper en Jaap Hoogendoorn en nota ris Jan Dogger tekenden Nel Eelman, voorzitter van het Toeristisch Kennisinstituut, en Iwan Groothuis, waarnemend voorzitter van TVL, de oprichtingsakte, (zie artikel). (foio je«n Mn Httm» Beschouwing De meesten van ons houden niet van buitenlanders. Ze pikken onze banen in en hebben rare gewoon ten. We houden al helemaal niet van moslims, want die hebben nog vreemdere wrede en barbaarse gewoonten zoals de sharia, de Mohammedaanse rechtspraak met middeleeuwse straffen, zoals ste nigen en hand afhakken Ook doen zij aan ritueel slachten waarbij het slachtoffer de keel wordt doorge sneden en uiteindelijk stikt in het eigen bloed. Nee, wij zijn beschaafd en wij doen het beter, want dat soort dingen doen wij niet. Wij hebben een enor me bio-industrie die vlees produ ceert en waarbij intelligente wezens levenslang worden opgesloten in veel te kleine ruimten Wij laten lammeren slachten omdat het zulk heerlijk vlees is. Dat we daarbij in alle gevallen het vaak nog jonge kind van de moeder afnemen, ver geten wij liever. En natuurlijk heb ben wij de plezierjacht (onder de vermomming van beheren) voor bijzonderheden op eetgebied. In deze tijd van Klaas en bijna Kerst liggen de supermarkten weer zo, bijna idioot, overvloedig vol dat kiezen bijna moeilijk wordt. We eten tenslotte voor het lekker, met om voedsel tot ons te nemen. Nee, wij zijn en doen het echt beter. Maar is dat werkelijk wel zo? Frans van der Reyken, Den Burg. GVO krijgt gift tumblingbaan GVO in Oosterend heeft van de Raboton een gift van €4000,- gekregen om een tumblingbaan te kopen. Fenneke Krafft en Ineke Vonk van de Rabotoncommissie schonken het geld woensdagmiddag tijdens een Pietenmiddag in de sporthal van De Bijenkorf aan GVO. Daar werd in eerste instantie bekend gemaakt dat de kinderen met diverse acties liefst €2500,- had den opgehaald. Even klonk teleurstelling, nadat docent Sandra Bremer had verteld dat dat niet voldoende was. Die teleurstelling was meteen weer weg toen ze vertelde dat er nog een paar mensen waren die óók iets wilden vertellen. Vonk en Krafft maakten daarna bekend dat de Raboton voor de rest van het geld zorgt. Woensdagmiddag lag er al een tumblingbaan in de sporthal, maar die was van GVT uit Den Burg geleend. Een tumblingbaan is een langwerpige mat waar continu lucht in wordt opgeblazen. Kinde ren kunnen er tijdens gymlessen salto's en andere lichamelijke oefe ningen op verrichten. Thijsseschool in Slimste van Klas RTV Noord-Holland zendt zater dag 5 december vanaf 17.15 uur in het programma De Slimste Klas van Noord-Holland opnames uit van de Thijsseschool. In het pro gramma nemen de hoogste groe pen van zes scholen het tegen elkaar op. Ondei leiding van Erik van 't Hoff wordt hun algemene kennis getest. Teamcaptains van de Texelse groep zijn Michelle van Bennekom en Wesley van den Berg. In totaal worden tien ronden gespeeld. Na vijf rondes vallen drie scholen af, na acht ronden nog een. zodat de finale tussen twee scholen wordt gespeeld. RTV-NH had een bus van en naar Hilversum geregeld, zodat de kin deren het gevoel kregen op school reisje te gaan. Ze moesten in het paars gekleed zijn, wat het extra feestelijk maakte. Het programma van zaterdag wordt elk uur herhaald en is ook te bekij ken via www.rtvnh.nl. Ineke Vonk en Fenneke Krafft van de Raboton vertellen de kinderen van GVO in Oosterend dat de gymvereniging een eigen tumblingbaan (op de achtergrond ligt de baan van GVT) kan aanschaffen. De Rabo ton betaalt €4000,- van de kosten (zie artikel). (FotojvoennnHmum) GAANUJEDOEN Marvin Gort, Nmi Koenen. Ovilia Kikkert, Justin Segerink en Pieter Duinker poseren in theater De Vest in Alkmaar met een cheque van €3000,- die ze woensdag kregen van de provincie. Het geld is bestemd voor activiteiten op het skatepark aan de Elemert in Den Burg. De jeugdclub van De Cocksdorp kreeg in eveneens €3000,-. De Texelaars waren geëindigd in de top tien van een jongerenproject van de provincie. Gedeputeerde Sascha Baggerman reikte de checues uit.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5