li 'Het gevoel dat we iets moois gingen maken' Architect nieuwbouw Maritiem en Jutters Museum: Raad tegen komst biocentrale Smit Dros zaagt latten voor museum TEXELSE 9 COURANT Maritiem en Juttersmuseum leeft toe naar nieuwbouw Bouw sociale woningen 't Zouteland stagneert VRIJDAG 4 DECEMBER 2009 Projectontwerper Francesco Veenstra van Mecanoo Architecten. 'Bouwen op een eiland is altijd leuk. Maar wat me het meest aanspreekt aan deze opdracht is de bijzondere plek, de nabijheid van de zee, de dijk, de haven, de kleinschaligheid en dat het is ontworpen in samenspraak met mensen die meedenken, een sterke mening hebben en die opkomen voor hun omge ving.' Aldus Francesco Veenstra van Mecanoo Architecten, de projectarchitect van de nieuw bouw van het Maritiem en Jut ters Museum. De architect van het bureau uit Delft, dat momenteel aan opdrach ten werkt in zeven a acht verschil lende landen, roemt de betrokken heid van inwoners van Oudeschild bij de nieuwbouw. 'We hebben gebrainstormd over wat belangrijk is voor het dorp en het gebouw en wat we met z'n allen graag zien op die plek. Het was interes sant om te zien hoe mensen, ook degenen die wat minder bekend waren met moderne architectuur, meedachten, zonder direct kritiek te leveren. Ook het samenwerken met Esther (Banki), Just (van de Broek), de medewerkers en vrijwil ligers was inspirerend. Gedreven mensen, die ervoor zorgen dat wij het best tot ons recht komen. Een plezierig proces waarbij we met z'n allen het gevoel hadden dat we iets moois gingen maken. Die periodes op Texel voelden als vakantie.' Maquette De opdracht aan Mecanoo was het ontwerpen van een nieuwe huisvesting voor de maquette van de Rede van Texel en dat op zodanige manier te doen dat aan de Heemskerckstraat een nieu we entree zou ontstaan. Ook een ruimte waarin meerdere activitei ten kunnen plaatsvinden en dat er toe moet leiden dat het museum beter op de kaart komt te staan. Ik denk dat het goed gelukt is om op een beperkte ruimte een goed plan te maken, met een onder grondse ruimte die plaats biedt aan de maquette. Daarvoor is de beslotenheid een ideale omge ving. Door verlichting en projec ties ontstaat een optimale sfeer. Het leuke van de begane grond is dat voorbijgangers door de glazen gevel een volledig doorzicht door het gebouw hebben en dat het licht door de lattengevel op een bijzondere manier wordt gefilterd. Als je er langs loopt, biedt het steeds een ander doorkijkje.' Transparant 'In het begin hebben we ons, gezien de beperkte ruimte die beschikbaar is, afgevraagd of we de ingang op de huidige plek moesten houden. Maar toch bleek Artistieke impressie van de nieuwbouw, gezien vanaf de binnenplaats van het Maritiem en Juttersmuseum. dit de beste oplossing, die ook de Heemskerckstraat een extra impuls geeft en een katalysator kan zijn voor verdere ontwikkelin gen. Duurzaamheid is met tot in het extreme doorgevoerd, maar is gaandeweg het proces belangrij ker geworden. Zoals meervoudig ruimtegebruik in de vorm van een ondergronds deel. Daardoor is er minder oppervlakte nodig en blijft er meer ruimte over voor de tuin, de straat en de natuur. De kelder kenmerkt zich door een natuurlijke vochthuishouding en klimaat. In de grond heerst een constante temperatuur van twaalf tot dertien graden. In de zomer zorgt dat voor natuurlijke koeling en in de winter voor verwarming. Je krijgt vier tot vijf graden extra uit de grond. Duurzaam is ook de belasting door de zon. Het is een transpa rant gebouw, maar door het licht met latten voor de gevel te filteren ontstaat een bijzonder effect en is geen koeling nodig om overtollige warmte kwijt te raken. Duurzaam is ook de eigenschap dat het een prettig gebouw wordt om in te ver blijven en waarin mensen met ple zier kunnen werken of op bezoek te zijn en zich op hun gemak voe len.' Mecanoo blijft als esthetisch toezichthouder betrokken bij de uitvoering van de bouw. Een bijzondere opdracht voor houtbewerker Pieter Dros uit De Waal. Uit gebruikt damwand zaagt hij latten voor de bekleding van de gevel van de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmu seum. Een flinke klus. De totale lengte van de latten die hij moet leveren is liefst 9500 meter. De verticaal gemonteerde houten latten vormen de bekleding van de glazen gevel van het museum. Daarbij liet de architect zich inspi reren door het ritme van de masten van de schepen in de haven en op de Rede van Texel. Museumdi recteur Esther Banki: 'We wilden duurzaam hout, van goede kwali teit. Maar dan kom je als snel uit op fout hout, tropisch hardhout. Archi tect Francisco Veenstra van Meca- Pieter Dros en Erik van Wijk verzagen balken uit het Noord-Hollands Kanaal tot latten voor de nieuwbouw van het Maritiem en Juttersmuseum. noo Architecten bedacht dat we gebruikt damwand konden gebrui ken.' Onlangs stuitte het museum op een partij gebruikt hardhout van bikkelharde kwaliteit uit het Noord-Hollands Kanaal. Voor het verzagen ging de voorkeur uit naar een Texelse houtbewerker. Die werd gevonden in Pieter Dros. 'Ik ben voorstander van hergebruik van hout. Maar zo'n grote partij is wel een hele uitdaging.' Inspec tie van het hout leerde Dros dat het volgens hem geen gebreken vertoont. 'Die latten kunnen nog honderd jaar mee. Er ligt hier nu een partij balken van twintig ton en er komt nog meer bij. Er zat wel modder aan het hout en dat heeft Erik (van Wijk) er met de bezem afgeveegd. Het zagen van dergelijk hout (azobe) heeft als nadeel dat er nogal wat stank en stof bij vrij komt. Het liefst werken we daarom buiten, maar met zo'n bui als van middag (woensdag) gaan we toch maar naar binnen.' De latten die hij zaagt, hebben een breedte van zes centimeter. 'Restanten die over blijven gaan hier in de kachel, het zaagsel haalt IJsbrand Kikkert op, die er briketten van maakt. Alles wordt hergebruikt, duurzamer kan het niet.' Het zijn spannende tijden voor het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild. De aanbesteding van de nieuwbouw nadert, even als de sloop van het pakhuis en de naastgelegen twee woningen aan de Heemskerckstraat, waar de nieuwbouw zal verrijzen. De aanbesteding van de door Meca noo Architectenbureau ontworpen nieuwbouw is op 5 januan. Met de bouw is €5,3 miljoen gemoeid, een investenng die dankzij bijdragen van het Waddenfonds, de gemeente, de provincie en Leader kan wor den gedaan. Met name de subsi die van het Waddenfonds verplicht het museum bij de aanbesteding strenge richtlijnen te volgen. De aan besteding is gesplitst in drie delen: bouw, installatie- en elektrotechniek en werktuigbouwkunde (loodgieters). 'We hebben geprobeerd ook Texelse bedrijven een kans te geven', zegt museumdirecteur Esther Banki. Nadat het project op 24 augustus op aanbestedingkaiender.nl is gezet, zijn de bestektekeningen naar ver schillende aannemers opgestuurd. Of daar ook Texelse bednjven tus senzitten, blijft nog even geheim. De nieuwbouw bestaat uit een gedeelte voor onderwaterarcheolo- gie en de Rede van Texel, inclusief de maquette van de Texelse Rede, in de kelder van het gebouw. Op de begane grond komen onder meer de winkel en het restaurant en op de bovenverdieping een tentoon stellingsruimte. Vooruitlopend op de nieuwbouw (het museum blijft gewoon open) heerst in het museum volop drukte. 'We moeten intern het nodige verhuizen. Dat doen we zelf De maquette en rekwisieten wor den elders in het museum onderge bracht. Medewerkers Gerrit Gerrits en Ben van Leersum houden zich onder meer bezig met het inventari seren en selecteren van opjgeslagen spullen. Verwachting is dat de sloop half januari van start gaat en de bouw in maart. Voorbereidingen wor den ook getroffen voor een tentoon stelling over onderwaterarcheologie die binnenkort wordt gehouden in units die als tijdelijk expositieruimte op het binnenterrein zijn geplaatst. Er worden spullen tentoongesteld die zijn opgedoken in wrakken in de Waddenzee. De tentoonstelling besteedt aandacht aan het verschil m aanpak tussen de Texelse duikers en duikers van het NISA (Nederlands Instituut voor Scheeps- en onder water Archeologie). Banki noemt als voorbeeld vaten die in een wrak bij Burgerzand werden aangetroffen 'Texelaars namen aan dat het water vaten betrof, maar uit onderzoek door het NISA bleek dat er koffie in heeft gezeten. De inhoud was er al lang weggespoeld, maar uit een bamboe rietje dat werd aangetrof fen, kon worden afgeleid dat er kof fie uit Zuid-Amenka heeft ingezeten. Het rietje werd gebruikt voor de ontluchting, het schip was van de West-Indische Compagnie.' Onder deel van de tentoonstelling is ook een deel van de maquette van de Texelse Reede. Eén van de scheep jes daarop verhuist tijdelijk naar een vitnne in het gemeentehuis. Woontij hoopt dat het college van b en w volgende week een besluit neemt over een bod op een perceel grond in 't Zoute land. Bedoeling is dat er tien koop- of huurwoningen worden gerealiseerd. Eigenlijk zouden de woningen gelijktijdig met de vrije sectorwo ningen in dit nieuwbouwplan wor den gerealiseerd, maar doordat de overdracht van de grond nog niet wil vlotten, liggen de plannen nog op de plank. Een van de redenen dat er schot in komt, is volgens Jan van Andel van Woontij dat het zogeheten nul-energiewonin gen betreft. Daarvoor levert het Waddenfonds een bijdrage van €20.000,- per woning. Particulie ren in dit project maken volgens Van Andel zelfs aanspraak op subsidies tot €50.000,-. Maar het Waddenfonds heeft de aanvragen aan elkaar gekoppeld. 'Als de woningen van Woontij niet worden gerealiseerd, gaat de subsidie niet door.' Een koper van een kavel voor een vrijstaande woning verbaast zich erover dat de prijs die hij moest betalen met onderhandel baar was en dat voor de sociale woningbouw kennelijk geen vast bedrag is afgesproken. In De Vol molen rekende de gemeente voor huur(koop)woningen €6.800,- per kavel, een bedrag dat aanzienlijk onder de marktwaarde ligt. Dit kon doordat kopers van andere kavels een meerprijs betaalden. Van Andel: 'Die constructie is verleden ocW' n°9 DAGELIJKS TEXELS NIEUWS mui ui.texelsecourant.nl tijd. De gemeente wil er nu meer geld voor hebben, maar wil ook dat Woontij sociale woningbouw facili- teert. Daarvoor moet de gemeente betaalbare kavels aanbieden. Voor 't Zouteland was het de bedoe ling dat voor rijtjeswoningen een commerciële grondprijs zou wor den gehanteerd, en dat we uit het op te richten Volkshuisvestmgs- fonds subsidie zouden ontvangen. Alleen besloot de gemeente toen dat fonds toch niet op te richten. De vraag is nu hoe belangrijk b en w het vinden om sociale woning bouw te ontwikkelen.' Overigens heeft Woontij met de gemeente vanuit de Woonvisie zich verbon den om een bepaald aantal wonin gen te realiseren. Volgens Van Andel bestaat er vol doende animo voor de woningen. Bedoeling is om potentiële kopers en/of huurders (afhankelijk van de vraag) zo snel mogelijk uit te nodi gen en deze in een vroeg sta dium bij de ontwikkeling te betrek ken. 'We streven naar woningen voor meerdere doelgroepen, van starters tot senioren. Het idee is een soort basiswoning te ontwer pen. waarbij allerlei opties kunnen worden toegevoegd. Probleem is volgens Van Andel dat doordat Woontij nog geen eigenaar is van de grond, allerlei voorbereidingen stagneren. De gebroeders Smit mogen voor alsnog geen biovergistingscen- trale aan de Oostkaap bouwen. De gemeenteraad zegt niet tegen een centrale te zijn, maar heeft wel moeite met de omvang op de plek waar Smit hem wil bouwen. De politieke partijen vrezen dat het een te grote ingreep in het landschap wordt. Dat de raad 'nee' zegt, komt niet als een verrassing. In de commissie vergadering is meerdere keren over de biocentrale gesproken en daarbij waren de meeste politieke partijen telkens beducht voor de gevolgen voor het landschap, het transport van mest en de geur daarvan. Desalniettemin werd aangedrongen op het nemen van een raadbe- sluit, omdat Smit geen beroep kon aantekenen tegen uitspraken die in de commissie werden gedaan. Een raadsbesluit kan wel bij de bestuursrechter worden aange vochten Texels Belang, GroenLinks, CDA, WD en PvdA hielden tegelijkertijd de deur open. Zij vinden dat een biovergistingscentrale eventueel wel kan worden toegestaan als de plannen zijn getoetst aan de kern waarden van Texel en de Energie visie. Dat gaat niet van vandaag op morgen, omdat de gemeente nog geen toetsingskader voor de kern waarden heeft. Het college kreeg de opdracht na toetsing met Smit te gaan praten over de vraag of de biocentrale kan worden aangepast, zodat die past binnen de Texelse schaal. Dat leidde tot een botsing tus sen wethouder Marian Merkelbach, portefeuillehouder duurzaamheid sinds het vertrek van Peter Bakker, en de gemeenteraad. Zij zei geen ambtelijke capaciteit te hebben een dergelijke opdracht uit te voeren, vooral niet omdat de raad vond dat het college ook moet bekijken of er meer plannen voor biovergistings- centrales zijn en of dat past binnen de energiemix van zon, wind, getij de. aardhitte en biovergisting die in de Energievisie wordt geadviseerd. Merkelbach kreeg te horen dat ze de opdracht niet zomaar terzijde kon schuiven, maar dan tegen de raad moet zeggen wat ze nodig heeft om de opdracht wel uit te kunnen voeren. De wethouder merkte en passant op dat Texel weliswaar de ambitie heeft om duurzaam te zijn, maar dat in de praktijk al veel van tafel is geveegd. Wethouder Nico Kikkert liet weten dat Smit een geldige milieuvergun ning heeft, een beeldkwaliteitplan en dat ook op gebied van ruim telijke ordening de zaken positief zijn getoetst. De plannen zouden eveneens passen binnen de regels van het toekomstige bestem mingsplan Buitengebied Daarin wordt de opwekking van bio-ener- gie als agrarische nevenactiviteit beschouwd zolang daarvoor eigen grondstoffen worden gebruikt. Als stoffen (bv mest) van elders wor den aangevoerd, wordt opwekking van bio-energie als zelfstandige bedrijfsvoering gezien, maar ook daarvoor bestaat de ruimte. Smit is vooralsnog echter afhankelijk van het bestaande bestemmings plan Buitengebied en dat betekent dat de gemeenteraad eerst moet instemmen met een vrijstellingspro cedure om de bouw van de biocen trale mogelijk te maken. Slaapplaatsen Vorige stelling: Is het redelijk om voor een bed and breakfast (logies met ontbijt) een norm van maximaal vijf slaapplaat sen te hanteren? aantal stemmers: 217 Nieuwe stelling: De vergunning voor een biovergis- tingsinstallatie aan de Oostkaap wordt terecht niet afgegeven. www.texelsecourant.nl

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 9