Protest Witte Engel ter zijde geschoven 'Herinrichting over zomer 2010 getild' Cjroen <2wartrJrexels in het harL, OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12432 I j VRIJDAG 11 DECEMBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Overheden en ambtenaren horen dienst el-. baar te zijn aan M *WS. ondernemers, zegt chticaster Robert Frido I Boom. Suzanne Maas is deze en komende week in Kopenhagen, om er mee te werken aan de klimaatconfe rentie. Uniek en histo risch gezien zeer waardevol. Die kwalificatie lijkt van toepas sing op het uurwerk in De Burght. 0i Café De Zwaan heeft een nieu we eigenaar en Christiena Knol en Getty Wes ter hebben de dagelijkse lei ding Loodsbotter Texelstroom deed het zeilvrachtschip Tres Hombres uitgeleide, toen dat woensdag vanuit Den Helder vertrok naar Kopenhagen, waar deze en volgende week de grote klimaatconferentie wordt gehouden. Aan boord van de vrachtvaarder onder meer twee pallets met Texelse dekbed den. Meer over deze expeditie op pagina 3. iFotorriis&etnhwgiM Texel te duur voor oude schepen? De Witte Engel is geen belang hebbende in het geschil over de plannen die TexelEnergie had om naar het Wezenland te verhui zen. Dat oordelen burgemeester en wethouders op advies van de bezwarencommissie. TexelEnergie wilde eerder dit jaar verhuizen van de Rabobank naar een leegstaande ruimte van De Witte Engel, maar daar staken bur gemeester en wethouders een stokje voor. Vestiging op Wezen land was volgens het college in strijd met de bestemmingsplan voorschriften, ook al stond de energiecoöperatie te boek als han delsbedrijf in (groene) energie. De Witte Engel tekende daar 190 graden Goed nieuws! Aan de oppervlakte lijkt Texel kil en duf, maar diep onder de grond borrelt en bruist het. Ga maar eens kijken in de kolenkalkgroep op 5,5 km diepte. Daar gaat het er heet aan toe. Met die hitte kunnen we elektriciteit winnen, huizen verwarmen, een duurzaam kacheltje bij elke lanta renpaal zetten en suksowat. Maar ja, dat kost 50 miljoen, en in de pijpen dreigt verkalking. Het duurt nog jaren voor het uit de grond komt, denkt Brendan. Tot dan kun nen we er alleen maar wat over luchtfietsen en energiearme lucht kastelen laten oprijzen. Overigens een talentvolle Ouwe Sunderklaas toegewenst. Woelmuis bezwaren tegen aan, maar die heeft het college niet-ontvankelijk verklaard. Hoewel eigenaar van de te verhuren ruimte wordt het bedrijf formeel als 'niet-belanghebbend' beschouwd. Volgens het college moet de Witte Engel worden gezien als een bezwaarmaker met een afgeleid belang, omdat een pri vaatrechtelijke relatie aangegaan zou worden met TexelEnergie, dat rechtstreeks belanghebbende was. Het niet-ontvankelijk verklaren komt erop neer dat met meer inhoudelijk op de kwestie wordt ingegaan. De belangrijkste klacht van de familie Van Abs, eigenaar van De Witte Engel, was juist dat het college niet duidelijk maakte waarom de vestiging van Texel Energie op het Wezenland werd verboden. Volgens de bezwarencommissie is het ook met meer relevant een oor deel te vellen over de vraag of de ontheffing op goede gronden is geweigerd, omdat TexelEnergie inmiddels heeft afgezien van het Wezenland. De energiecoöperatie zit sinds enige tijd in een vleugel van het VW-gebouw in Den Burg. Acht partijen bij verkiezingen Er hebben zich acht partijen aan gemeld voor de gemeenteraads verkiezingen op 3 maart. De WD, PvdA, CDA, D66, GroenLinks, Texels Belang, Texel 2010 en de nieuwe Groep Kritisch Texel heb ben zich laten registeren. De Frac tie Weijers, die ontstond toen raadslid Gerard Weijers zich in Redacteur Frank Ratelband van Tagrijn, het kwartaalschrift van de Vereniging Botterbehoud, beschrijft in het voorwoord van het jongste nummer zijn niet al te plezierige ervaringen in de haven van Oudeschild. Desgevraagd verklaart Ratelband dat Texel een geliefde aanlegplaats is. 'goed bereikbaar en je ligt er lekker' Maar uit genoemd artikel blijkt dat de situatie veranderd is nu de haven in gemeentelijke han den is. De gebeurtenissen spelen zich af op woensdag 19 augustus, als de schrijver, 'met twee spekbakken en een Staverse jol' het eiland aan doet. Per marifoon wordt hun komst gemeld, maar bij het bin nenvaren wordt hem 'door de ver der bijzonder vriendelijke haven meester' meegedeeld dat ze een plek moeten vinden in de jachtha ven. Dat lijkt een merkwaardige gang van zaken, want histonsche schepen meerden altijd af in de Noorderhaven en zijn niet op hun plaats 'tussen het polyester'. Niet dat er problemen over en weer zijn, maar zowel de schepen als de bemanning zijn van heel ander kali ber en 'eigenaren van plezierjach ten zitten over het algemeen met te wachten op een oude vissersschuit langszij'. Ook het nieuwe tarief. €2,- per strekkende meter en €1,50 toeris tenbelasting per persoon per nacht, is een domper op de feestvreugde. 'Er zijn tientallen havens waar onze schepen tegen gereduceerd tarief of zelfs nultarief mogen liggen', zegt Ratelband, die vreest dat het nieuwe tarief voor veel leden van zijn vereniging reden zal zijn het eiland niet langer aan te doen. Om het naadje van de kous te weten, 2006 afscheidde van het CDA, is niet vertegenwoordigd. De herinrichting van het buiten terrein van Ecomare wordt waar schijnlijk over de zomer van 2010 heen getild. 'Die kans daarop is groot', aldus directeur Just van den Broek van het centrum van wadden en Noordzee. Ecomare zit met het probleem dat de beoogde herinrichting duurder uitvalt dan gepland. Het werk is begroot op drie miljoen euro, maar bij de aanbesteding zat de laagst- biedende partij daar een paar ton boven. Daarnaast bleken door een misverstand niet alle vergunnings procedures doorlopen te zijn. Van den Broek, die van de week zijn medewerkers bijpraatte over de situatie, bespreekt de komende tijd met de aannemer hoe de plan nen aangepast kunnen worden, zonder de essentie aan te tasten. Bedoeling is dat de nieuwe bassins en een vloeiende overgang tussen museum, terrein en achterliggende duingebied intact blijven. 'De huidige bassins hebben een technische en economische leef tijd, dus er moet in ieder geval groot onderhoud plaatsvinden en dan je er beter meteen wat knaps van maken.' Op gebied van vergunningen blijkt naast een ontheffing voor de Flora zoekt Ratelband contact met Peter Bakker, de (inmiddels afgetreden) wethouder Havenzaken. Deze legt uit dat de gemeente 'overvallen' is door de overdracht en dat de gemeente de haven kreeg voordat er gemeentelijk beleid voor was. 'Het eerste wat we gedaan heb ben, is een havengeldverordening maken, waarin de liggelden gere geld zijn.' De gemeentelijke tarie venlijst vermeldt twaalf verschil lende categorieën vaartuigen, die een dagtarief betalen dat varieert van €2,10 tot €0,30 per strekkende meter. Het is niet duidelijk in welke categorie genoemde historische vaartuigen vallen. Het college heeft voorgesteld de tarieven volgend jaar met 5,7 procent te laten stijgen om te blijven voldoen aan de voor waarde dat de haven geen extra geld mag kosten. Wethouder Bakker zegde Ratel band toe dat zijn ervaringen wor den meegenomen in de evaluatie. 'We spreken af dat de redactie van Tagrijn over een paar maanden informeert naar de stand van zaken.' en Faunawet ook nog vergunning op basis van de Natuurbescher mingswet nodig te zijn. Dan gaat het om de aanleg van een werk- weg langs een stukje duin. Die aanvraag was volgens Ecomare net als de aanvraag voor de ont heffing toegevoegd aan de vergun- nmgenaanvragen bij de gemeente, terwijl hij rechtstreeks naar de pro vincie had moeten worden gestuurd. Van den Broek verwacht dat het een paar maanden duurt voordat dat alsnog is geregeld. 'Daarna krijgen we te maken met het broed- seizoen en het toeristenseizoen.' Start van de herinrichting na de zomer heeft volgens hem een voor deel. 'Dan hebben we nog wat langer de tijd om de plannen te verfijnen en we kunnen klaar zijn vóór de zomer van 2011 Voor de medewerkers zijn de kin ken in de kabel een behoorlijke domper. De voorbereidingen zijn al een paar jaar bezig en de herinrich ting had rond deze tijd moeten beginnen. www.speedheat.nl Texel 2010 wil extra vergadering over Woontij Texel 2010 heeft burgemeester Francine' Giskes gevraagd een extra raadsvergadering uit te schrijven over de situatie bij woningstichting Woontij. Gerbrand Poster schrijft in zijn ver zoek dat 'de precaire financiële positie' van de stichting zijn fractie 'grote zorgen' baart. Hij wijst daarbij op de restant-schuld van de door de gemeente aan Woontij verstrekte leningen, die per 1 januan 2009 €943.863,- bedroeg. 'Daarnaast staat de gemeente bij het Waar borgfonds Sociale Woningbouw garant voor meerdere leningen aan Woontij', aldus de voorzitter van Texel 2010. die het noodzakelijk vindt dat er zo spoedig mogelijk in openbaarheid met de raad over dit onderwerp wordt gesproken. Of het daadwerkelijk tot een extra vergadering komt, is onzeker. Zo'n bijeenkomst kan door de raad zelf worden afgedwongen als ten min ste een vijfde van het aantal leden daar om vraagt. In de afgelopen jaren maakte Poster, toen nog lid van de WD, meerdere malen gebruik van dat recht, vaak tot ergernis van de andere partijen. De fractie van Texel 2010 telt maar twee leden, zodat hij de steun van nog een derde raadslid nodig heeft. 'We hebben een partij benaderd, maar die was verdeeld en zag er vanaf. Maar als voorzitter van de raad kan de burgemeester ook zelf een extra vergadering uitschrijven. We hopen dat ze dat wil en anders hebben we pech', aldus Poster. Gemeente Texel Gewijzigde openingstijden Op vrijdag 18 december is de publieksbalie gesloten. U kunt dan geen aangifte doen van geboorte of overlijden. Overlijden kunt u melden bij een van de uitvaartverzorgers. Om het tijdig geven van een hiel- prik bij pasgeborenen zeker te stellen zorgen de verloskundigen er voor dat geboorten tijdig worden gemeld bij de Entadministratie Let op! Vraag tijdig uw documenten zoals een parkeerkaart. rijbewijs of reisdocu ment aan bij de gemeente Texel. TEXELSE^COURWT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): EP :Voordeelland Spinbaankalender 2010 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1