ten TEXELSE 11 COURANT O 1936: Pastoor plaatst kerststal O Tussen de Banke als bijzondere vergaarbak Winterkou Hoewel het elders anders is, heb ben wij zelfs op het eiland te kam pen met winterse omstandigheden, 's Nachts naast de fiets lopend, omdat de snijdende zuidooster het rijden onmogelijk maakt, voel je je oprecht middeleeuwer. Donker en koud, stuivende sneeuw en strie mende kou. In Friesland jagen ze rendieren van de snelweg en vol gens professor De Jager is een nieuwe ijstijd aanstaande. Het kindje in de kribbe heeft het juiste moment uitgekozen om geboren te worden, al gaat de ster schuil ach ter de sneeuwbuien boven de Waddenzee. Gelukkig is er nog plaats op het eiland. Doordat Kerst op vrijdag valt en dus nauwelijks vrije dagen oplevert, door de kredietcrisis die iedereen doet geloven dat het geld op begint te raken en door de ons plotseling overvallende sneeuwval WOENSDAG 23 DECEMBER 2009 zijn de logementen verdacht leeg. Mocht er dus een hoogzwanger echtpaar op het eiland stranden, omdat er een negatief reisadvies naar hun werkelijke bestemming wordt afgegeven, zullen ze dus niet al te veel moeite hebben met het vinden van een slaapplaats. Menig logiesverstrekker zal hen met open armen ontvangen, of ze nu Sterre heten of niet. Zoals twee dagen worden geschei den door de nacht, zo markeert de winter de periode tussen twee groeiseizoenen. De oogst is rijp. de buit is binnen en we kunnen niet anders dan afwachten tot het weer tijd is om te planten. De bolletjes onder de grond wachten op de eerste zonnestralen, de kikkers in de kolk hebben zich ingegraven in de lekkere zachte modder en de politieke partijen broeden op hun verkiezingsprogramma. Straks, als het voorjaar losbarst en de sneeuw van vorig jaar onvindbaar vervlo gen is, is er tijd genoeg om het leven te laten losbarsten. Nu is het tijd voor rust en stilte en ingetogen terugzien. Want natuurlijk staan de verhoudin gen wel eens op scherp en natuur lijk gaan de dingen niet altijd zoals we ze graag zouden zien. Maar aan het eind van de dag. als de rust weerkeert en de wereld zich klaar maakt voor een nieuw ontwaken, is het goed als we tevreden kunnen terugzien op waar we gekomen zijn. De weg ernaartoe ligt in het verle den en is, net als onze voetstappen door de sneeuw, onzichtbaar geworden door de tijd en de weg voor ons is nog maagdelijk en onbe treden. Maar uiteindelijk komen we er wel. Want het mag buiten koud zijn, het mag duizend graden vriezen, we moeten de kou niet laten doordrin gen in ons hart. Pip Barnard Kerstgedachte Engelen en recyclen Kerstgedachte is verwachten van de Koning in het wit van de doeken voor wie zoeken tot Hij op Zijn zetel zit Wereldmachten hun gedachten Kopenhagen in het zwart om te schuilen om te huilen brengen een gebroken hart... Hoop vervlogen zoeken ogen naar een Man van vlees en bloed die bewogen en bevlogen zegt: ik maak alles weer goed Ik stond wat wiebel op het keuken trapje om de doos met 'kerstspul' hoog uit de kast te halen. Het is elk jaar een blij weerzien met al mijn vertrouwde frutsels. Natuurlijk kwam ik ook de kaarsen weer tegen. Lang geleden gekregen, maar nooit opgebrand. Een glim mend kaboutertje en twee mat- abstracte engelen. Het lontje stak uit hun hoofd. Zonder dat irritante touwtje waren ze redelijk decora tief. Maar zouden het - na het cou peren - nog wel kaarsen zijn? Ter wijl, als je ze zou aansteken, eerst het gezichtje opbrandt. Met als resultaat: een onthoofd kaboutertje en ontzielde engelen. Dat gaat toch tegen alles in, zo wreed. Dat getuigt nog geen kerst. Ik haalde diep adem en bereidde me voor op de rol van beul. De kaarsen zette ik op een bordje, want ze zouden vast heftig druipen, en ik stak ze aan. Het kaboutertje was al snel gesmol ten tot een vlekkerig rompje, ach arme. En de engelen waren na korte tijd onherkenbaar. Hun vleu gels waren te breed om te branden en vielen na een tijdje op het bord. Het was een akelig gezicht en ik voelde me diep schuldig. Gelukkig bleef er na een uurtje alleen nog een vormloos restje kaarsvet over Dat ging naar een vriendin om er nieuwe kaarsen van te maken Recycling of reïncarnatie? Vandaag kreeg ik weer lieve kaars- niet van de kerstgedachte. Aan de jes. Opbranden? Met de padde- andere kant was ik ze knap zat. Jan C. Brouwer Dus... actie! Het was trouwens toch Ach ja... Kerst. Als vrouw ben je dan druk met 1000 en 1 dingen. De boom moet gekocht, de versiering er weer in, je huis opgeruimd en schoon, kerstkaarten schrijven, op school helpen, boodschappen doen. Een soort work-out. Maar is dat nu alles wat Kerst inhoudt? Met kaarten schrijven kom je namen tegen van mensen die weggevallen zijn door ziekte of scheiding, verhui zing of wat dan ook. Dan dwalen je gedachten wel eens af. Achttien, negentien jaar geleden ben ik hier aangespoeld na Texel een paar jaar intensief bezocht te hebben.. Het eiland lonkte in vakanties, week ends en op gestolen momenten. We reden er zelfs een keer met windkracht 12 naar toe, dat tekent de aantrekkingskracht. Het meteen thuis voelen. De eerste keer tijdens het Rondje, toen nog samen met het Jazzweekend. Ik had al een veelbewogen leven achter de rug en op Texel kwam dus ook het een en ander voorbij. Een goed leven, dat wel. Maar niet gemakkelijk. Teveel om samen te vatten in vier honderd woorden. En het leuke van het verleden is ook dat het voorbij is. Hoewel je bij sommige dingen even stil moet staan. Omdat die je zoda nig kunnen raken dat het leven anders wordt. Onze baby die aan zijn hartje geopereerd moest wor den. De hulp die uit zoveel onver wachte hoeken kwam. Mijn partner die een zeer ernstig ongeluk kreeg, het medeleven van veel mensen die je na staan. En twee jaar terug moest ik zelf wachten op de uitslag of een plek goed- of kwaadaardig was. Dan ga je toch wel anders tegen het leven aankijken. Tegen goede voorne mens bijvoorbeeld. Stoppen met roken, afvallen, vul maar aan. Mijn goede voornemen is sinds een paar jaar om geen goede voornemens meer te hebben. We moeten genie ten van de dingen die we hebben. We leven nu. Morgen is nog niet en gisteren is voorbij. Ik kwam ergens in het land een asielzoekster tegen met een tweeling van rond 1 jaar in de wagen, bittere kou, kindjes enkel een vestje aan, zonder voetenzak in de kinderwagen. Mijn dochter zag in India veel schrijnende dingen met kinderen. Wat voor luxe problemen hebben wij in Nederland? Dat we een deuk in de auto hebben? Ach, de eerste is de ergste zeggen wij altijd. Maar goed, ons wagenpark is niet zo jong. Nu wonen we bij de Hoge Berg. Sommige mensen zeggen op de mooiste plek van Texel. Een vriend die 'van beroep' wereldreiziger is, vertelde: 'Jullie hoeven niet weg op reis, ik ben over de hele wereld geweest en echt. jullie wonen op de mooiste plek van de wereld.' Dat zien wij nog steeds, die schoon heid. De ruimte, de vergezichten, de sterren die je hier zo goed zien kunt. Maar we zien ook de problematiek van dit gebied. Als schapenboer is het niet gemakkelijk. Nu weer zoveel enge veeziektes die aan de over kant heersen. Iedere keer weer wat anders. Je vraagt je af waarvoor is stoeltjes heb ik geen moeite, maar dat schattige kerstmannetje... Thamar van Dongen Archiefstuk zelf. 'En in de heilige nacht, die ons herinnert aan de geboorte van de Verlosser, verlaten honderden geloovigen hun huizen en spoeden zich naar de nachtmis. Over de kronkelwegen van het eiland hup pelen de lichtjes van de wagens en fietsen en komen er menschen met blijde harten. Ze komen in de kerk, welke door hun liefde voor de klei ne Koning feestelijk versierd is met het beste wat zij bezitten en vinden er de Kerststal geopend en zien in afbeelding, wat er werkelijk heeft plaatsgehad.' En het was juist deze indruk die een kerststal maakte, die de heilige Franciscus ertoe zette het gebruik van kerststallen aan te moedigen. Hij begreep dat bovennatuurlijke zaken duidelijker worden als ze aanschouwelijk worden gemaakt en dat een uitbeelding van een gebeurtenis meer indruk maakt dan droge woorden. Pastoor Brinkman was met kerst 1936 net een jaar in Den Burg. Hij werd in november 1935 door de deken van Schagen geïnstalleerd als opvolger van pastoor Van Ruy- ven. Hij was sinds 1929 kapelaan van de parochie van O.L. Vrouw van de H. Rozenkrans in Amster dam. Daarnaast was hij directeur van verschillende vrouwelijke con gregaties en adviseur van tal van verenigingen, voornamelijk op sociaal gebied. Hij zou tot 1941 op het eiland blijven en dan naar Rot terdam vertrekken. De beelden van 'zijn' kerststal waren in 1935 nog van triplex, maar zouden 'zoo gauw de mid delen dit toelaten' door gebeeld houwde figuren worden vervan gen. 'Als Maria en Jozef eens op Texel geen woonplaats hadden kunnen vinden, zouden zij dan niet in hun uiterste nood hun toevlucht gezocht hebben in een eenzame en verla ten schapenboet?' Deze ovenwe ging, en de leringen van Franciscus van Assisi, brachten pastoor Brink man er in 1936 toe een kerststal te laten maken voor de kerk aan de Molenstraat. De kerststal, in alles een zeer getrouwe nabootsing van een Texelse schapenboet, is nog steeds in gebruik en enkele jaren geleden volledig opgeknapt. Om met teveel de aandacht af te lei den. liet pastoor Brinkman het gebouwtje, dat ruim twee meter hoog was, voor het Maria-altaar plaatsen. Daar bleef het staan van de eerste Advent tot na Driekonin gen. 'De deuren waren gesloten en uit de nok van het stalletje hing de Adventskrans met dennengroen en paarse banden. Iedere zondag werd er een der vier witte kaarsen ontstoken. Zoo werd het volk lang zamerhand voorbereid op 't nade rend Kerstfeest', schrijft de pastoor De mensen die je spreekt langs de weg, op de huifkar, ledereen heeft zijn of haar verhaal, en een verle den. De verhalen die je soms van Texelaars hoort over die overkan- ters. Dan zeg ik met een glimlach, ik kom daar ook vandaan hoor. Ach. jij niet, zeggen ze dan. Jij bent echt een Texelaar. En dat is voor mij een compliment. Het belangrijkste is volgens mij dat je geniet, elke dag weer. Van een mooie plek, muziek, hobby's, de natuur, de mensen om je heen. Als iedereen nu eens zou glimlachen naar een ander, dan zou de wereld er al anders uit zien. Ook al moet je zo hard werken, en ben je vaak moe, als het leuk is, moet het van zelf gaan toch? Het is het allerbe langrijkste dat je het leuk hebt, dat je kunt genieten. Dat je niets moet. alleen maar mag. Genieten van de kleine dingen. Dat zou wat mij betreft het enige goede voornemen kunnen zijn. Ellen Maaskant Morgen kom ik biljarten De warmte van de late herfstdagen en de dagelijkse rondjes hadden zijn lijf veranderd. Zijn rug werd rechter en zijn knieen soepeler. Zelfs de weinige woorden die hij aan de eettafel sprak, leken meer te vloeien. Was het daarom dat hij met een sombere blik naar buiten staarde toen hij een paar weekjes later de eerste vlokken zag vallen? Hij had de winterkou met zien aan komen. Toen hij nog op de boerderij woon de, was hij in staat geweest het weer vrij nauwkeurig te voorspel len. Zijn talent was niet onopge merkt gebleven en door toedoen van een buurman mocht hij voor de lokale radio dagelijks een weer- praatje houden. Nu was hij een verstotene: gedumpt door zijn eigen kinderen. Ver weg van zijn koeien en zijn weilanden. 'Pa, zo gaat het niet langer, dat weet u toch wel? U bent toch niet de enige die naar een rusthuis gaat?' Deze woorden echoden nog lang na. Triest staarde hij door het raam. Buiten bij de vijver brandde de kerstboom. Kinderen gooiden joelend sneeuwballen, een katje miauwde toen ze haar voetjes voelde glibberen. De kinderen hadden hem wel opgezocht. Het waren plichtmatige bezoekjes geweest. Wat was er ook te vertellen? En ook de meiden van de verzorging was hij zat. 'Meneer Visser, is biljarten iets voor u? Komt u klaverjassen?' Ze ble ven maar aandringen. Nee. hij was nooit op hun aanbod ingegaan, hoewel hij moest toegeven dat hij diep van binnen soms wel wilde. Maar zijn koppigheid hield hem tegen. 'Als ik met die stomme spel letjes mee wil doen, zal ik het zelf wel laten weten', antwoordde hij. 'Piet, ga nou eens even rustig zit ten. Ben je soms weer aan het piekeren?' Hij liep weg van het raam en passeerde een piano waarop iemand Stille nacht, heilige nacht speelde. Verbaasd keek hij naar Martje. Martje, die de Texelse Courant zat te lezen en hem zo maar aansprak. 'Bijzonder diner bij Topido', las hij over haar schouder. Ineens vatte hij moed Zou jij met me meewillen, Martje?' 'Naar De Cocksdorp?' 'Ja, Texel Tours komt ons halen en brengen.' De vrouw knikte. 'Graag!' Verderop stond een personeelslid koffie te schenken. De man wenk te. 'Dame', zei hij glimlachend, 'mor gen kom ik biljarten.' Tine Dorothy Kooiman Kerstmelange Een voor een druppelden ze bin nen en ik drukte hen een schort in de hand. Aarzelend namen ze het aan, zelfs de nieuwe burgemeester. Want ook zij vroeg zich af wat hier van de bedoeling was. Ik had de tafel feestelijk laten dek ken. 't Kaarslicht liet het bestek extra fonkelen. Toefjes groen sier den de borden. Een pianist liet kerstliederen horen. Dagenlang was ik ermee bezig geweest, geïn spireerd door het boek Made in Holland van Vluchtelingenwerk Nederland. Zo kwam het dat ik op een dag mijn computer aanzette op de startpagina van Texel. 'Zoveel rubrieken, zoveel mensen', dacht ik. Ik bleef klikken, schreef dingen op die me konden helpen en telefoneerde naar mensen die ik kon vertrouwen. Ook las ik oude Texelse Couranten om de actuali teit van het heden en het verleden door te nemen. Namen schreef ik op. Ik rangschikte ze in rubrieken: kottervissers, TVL, media, vrijwilli gers, minima, enzovoorts, enzo voorts. Toen ging ik dobbelen, tot dat er van iedere rubnek slechts één persoon overbleef. En daarna stuurde ik de invitaties. 'Dames en heren. Ik stel het zeer op prijs dat u gekomen bentIk keek de zaal in. Trots ging ik ver der. 'Allemaal hartelijk welkom. Bij aankomst heeft u een schort gekre gen. Ik zou zeggen: doe het om.' Ik zag aarzelende blikken, wachtte nog een paar minuten en genoot ondertussen van de sneeuw die de duisternis oplichtte. 'We gaan met z'n allen een kerstmaal maken. De heer Boom zal u helpen met de ingrediënten en u begeleiden bij het kookproces. Ik hoop dat u door deze opdracht nader tot elkaar zult komen.' 'Oma, oma. wakker worden!' Ver dwaasd keek ik om me heen. 'Vre de op aarde.' 'Oma, wat zeg je?' 'Eh..., niets Ivy', en ik gaf haar een dikke zoen. Tine Dorothy Kooiman ging van een mini-expositie, bestaand uit panelen van 20 bij 20 centimeter, gemaakt door de geza menlijke kunstenaars, die in een vierkant zijn opgehangen en samen één kunstwerk vormen. Bijzonder is ook de bijdrage van schrijver en filmmaker Threes Anna, die elke kunstenaar heeft geïnterviewd en in de vorm van een verhaaltje van circa 200 woorden heeft geportret teerd. Deze verhaaltjes hangen verspreid door het hele gebouw. Wie ze op z'n gemak wil lezen, kan ook terecht op haar website: www. threesanna.com. De tentoonstelling werd vrijdag geopend en is tot en met 6 januari dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Alleen op eerste kerst dag en op nieuwjaarsdag is Tusse de Banke gesloten. Iets meer dan de helft van de kunstenaars stelt op 27. 28 en 29 december zijn of haar atelier open voor bezoekers. De routekaart en de adressen zijn opgenomen in een mooi vormge geven en handzaam boekje, dat verkrijgbaar is in Tusse de Banke. Kunst leeft op Texel. Wie die conclusie nog niet durfde te trek ken uit het aantal exposities dat iedere maand wordt geopend, mag wel worden overtuigd door de opvallende populariteit van kunstenaarsvereniging Zout, die in één jaar tijd van veertig naar zestig leden groeide. Om te laten zien wat ze in huis hebben, hou den ze dezer dagen een groeps tentoonstelling in Tusse de Ban ke. Het is een bijzondere vergaarbak geworden. Geen wonder, want ter wijl het ene lid is afgestudeerd aan de kunstacademie en zich al zijn hele leven lang op professionele wijze en met ziel en zaligheid met kunst bezighoudt, heeft een ander net een cursus voor beginners afgerond, pratend over 'een leuke hobby' en 'nog dagelijks nieuwe dingen ontdekkend'. Komt bij dat tal van kunstvormen en technieken zijn te bewonderen én de organisa tie geen thema aan de tentoonstel ling heeft gekoppeld. De enige beperking is dat iedereen - in ver band met de beperkte ruimte - slechts één werk mocht inzenden. De kwaliteit is - hoe kan het anders - zeer wisselend. Jammer is ook dat een flink aantal professionele kunstenaars geen lid is. Toch moet gezegd dat een bezoek de moeite waard is. Zelfs de criticaster die zich door met meer dan tien wer ken voelt aangesproken, kan er zeker een half uur zoet zijn. Voorafgaand aan de officiële opening maakten de kunstenaars samen een rondje langs eikaars kunstwerken, waarbij iedereen de gelegenheid had iets over zijn eigen werk te zeggen. Burgemeester Giskes (rechts) was één van de Een leuk element vormt de toevoe- belangstellende toehoorders. Foto Joop Rommeoi

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11