TEXELSE 15 COURANT Kerstspel in stal van Novalishoeve Boeren en vissers in actie voor het Glazen Huis 'Elke ochtend wakker met uitzicht op Texel' WOENSDAG 23 DECEMBER 2009 Zaanstad maatje te groot voor Tevoko Het damesteam van volleybal vereniging Tevoko speelde zaterdag niet de slechtste wed strijd, maar Zaanstad 2 was op alle fronten sterker en pakte de volle winst (4-0). Tevoko kon al in de eerst set niets tegen het sterke Zaanstad begin nen. Er werd moeilijk geserveerd, waardoor Tevoko geen sterke aan val kon opzetten. Zaanstad daar entegen verdedigde eenvoudig, om de schoten keihard af te maken. De eerste set eindigde daarmee in een mum van tijd in 25-5. De tweede set liep iets beter voor Tevoko. Zaanstad maakte wat fou ten en de punten die Tevoko daar mee binnenhaalde, versterkten het moreel. De aanvallen werden secuurder, wat in rechtstreekse punten resulteerde. Toch was het weer Zaanstad dat de set (met 25- 20) naar zich toe trok. In de derde set pakten Monique Leijstra en Joannie Schaapman menig hard geslagen bal van de grond, waarna deze werd afge maakt door Tamar Lok over het midden en Ivet Former over links. Tevoko kon dit echter niet gedu rende de hele set vasthouden en Zaanstad, dat er aan het eind van de set een schepje bovenop deed. won met 25-18. In de vierde set gaf Tevoko zich gewonnen. Ondanks enkele goede acties won Zaanstad met 25-14. De Vrije School, het Maartenhuis Donatus) op een moment dat het en Novalishoeve hebben voor het sneeuwde waardoor een passende eerst gezamenlijk een kerstspel sfeer ontstond. De organisaties opgevoerd. Dat gebeurde in een hadden een jaar geleden al geza- stal van Novalishoeve (voorheen menlijk willen optreden, maar toen waren er diverse zieken. Coördina tor Joost Heerschop sprak de hoop uit dat een gezamenlijk kerstspel een traditie wordt. Winterbosloop Atletiekvereniging Texel houdt zondag 27 december de jaar lijkse Winterbosloop. Inschrij ven kan vanaf 10.15 uur bij Bos en Duin aan de Bakkenweg. De Winterbosloop wordt dit jaar voor de 36ste keer gehouden. Inschrijven kan voor 1250 meter (tot en met 9 jaar), 2500 meter (tot en met 12 jaar), 4,4 kilometer (tot en met 16 jaar en recreanten) en 8,8 km. Deelname kost €3,-: jeugdlopers betalen €1,50. Leden van AV Texel genieten korting. Niet alleen zijn er in alle categorieën prijzen te win nen, de winnaars op de langste afstanden verdienen ook waarde bonnen van Sportshop Texel en er zijn prijzen voor de atleten die het best hun eindtijd kunnen voorspel len. De jeugd start om 11.00 uur, de andere deelnemers na de prijsuit reiking om ongeveer 11.20 uur. Turners naar Grootebroek Turner Twan IJsseldijk van GVT heeft zondag op het kerstballen- toernooi in Grootebroek een eerste plaats behaald in de categorie Jeugdniveau 11. De uitslagen van Emile Eelman, Falco Veenstra, Joost Boeken en Stijn Arends vie len wat tegen. Boekei en Veenstra werden zevende in hun categorie, Arends dertiende. Uitslagen: (achtereenvolgens vloer, voltige, ringen, spnng, brug. rek) 7,Joost Boekei (instap 2 niveau 11) 17.4 - 17,5 - 17,2 - 17,9 - 18,2 - 18,1: 8 Emiel Eelman (instap 2 niveau 11) 17,7 - 18 - 16,35 - 18,95 - 17,1 - 18.7: 7.Falco Veen stra (instap 1 niveau 11) 18,3 - 18,4 - 17,5 -18,9 -16,9 -18,2; 13.Stijn Arends (instap niveau 10) 15,4 - 16,9 - 15,3 - 17,5 - 12,5 - 14.3; I.Twan van IJsseldijk (jeugdniveau 11) - 18,6 - 18,3 - 18,8 - 19,55 - 16.8 - 18,5. Dirk Jan Saai deelt melk uit tijdens een actie van jonge Texelse agrariërs. Landbouw en visserij slaan de han- beschikbaar gesteld door de boe den ineen voor het goede doel. ren, de vis door de vissers. De Donderdag 24 december verkopen opbrengst is bestemd voor het ze van 10.00 tot 14.30 uur bij Glazen Huis, de jaarlijkse 3FM Albert Heyn warme chocolademelk Serious Request actie, die dit jaar en gebakken vis. De melk wordt in het teken staat van de mondiale A V strijd tegen malaria. De landbou wers willen met de actie het sig naal afgeven dat melk belangrijk is, vissers willen het belang van hun product onderstrepen. Een bezoek aan de zeehonden, gejutte spullen bekijken en wan delingen door de dorpen. Het zijn enkele vaste ingrediënten tijdens vakanties van Alexander Pechtold en zijn gezin aan Texel. De fractievoorzitter van D66 in de Tweede Kamer, die maandagavond een lezing houdt in Hotel Den Burg, is een vaste Texelganger. Gemid deld één tot twee keer per jaar verblijft hij op het eiland. 'Vroeger gingen we naar de andere Wad deneilanden, maar sinds een jaar of tien komen we naar Texel.' De rust en de overzichtelijkheid maken het eiland in zijn ogen aan trekkelijk. Het is soms het tegen overgestelde van de hectiek in Den Haag. Daarnaast is Texel volgens Pechtold een geschikte plek om met twee jonge kinderen op vakan tie te gaan. 'Thuis worden we zelfs elke ochtend wakker met Texel. In de slaapkamer hangt een schilderij van Blok van der Velden met een duinpan en uitzicht op zee.' Als voormalig lokaal politicus (Pechtold was eerder raadslid en wethouder in Leiden en burge meester van Wagen ingen) volgt hij soms met de belangstelling de ontwikkelingen op Texel. Het eiland is volgens hem een uitzondering op de regel dat het bestaansrecht van kleine gemeenten afneemt. 'Bij een gemeente met 15.000 inwo ners op het vasteland zou je je gaan afvragen hoe het zit met de bestuurskracht, maar Texel laat zien dat het kan. Je zag ook bij de samenwerking met de andere Waddeneilanden dat het lastig was een model voor Texel te vinden. Dat de veerdienst in handen van Texelaars is, is een ander voor beeld. Het zit in de aard van eilan ders om zaken op eigen kracht te regelen en zelfstandig te zijn.' Tijdens de bijeenkomst in Hotel Den Burg wil Pechtold. anderhalve week geleden door de parlemen taire pers nog uitgeroepen tot poli- Alexander Pechtold. ticus van het jaar, onder meer ver tellen over D66. 'Echt een lezing wordt het niet. Ik vind het ook leuk om in te gaan op vragen uit de zaal.' Die bijeenkomst begint om 20.00 uur. Daarna volgen nog een paar dagen Texel. 'We hebben onze vaste ritu elen opgebouwd. Het is heerlijk om wandelingen door de dorpen te maken, dat zijn echt pareltjes, we gaan graag naar de dijk aan de oostkant en we gaan langs bij Karina Wolkers.' Pechtold sluit een bezoek aan bur gemeester Francine Giskes, ook lid van D66, niet uit. De twee kennen elkaar goed. Frans Visman is even min een onbekende voor Pechtold. 'Op de boot kwam een keer iemand op me af kwam om te vertellen dat Frans de beste politicus in de gemeenteraad was. Dat zijn zaken die je natuurlijk graag hoort.' Vliegveld koopt brandweerwagen Het vliegveld heeft een nieuwe brandweerauto aangeschaft. De wagen, een in Duitsland gekoch te IVECO, vervangt een Range Rover die sinds de jaren tachtig op het vliegveld staat. De nieuwe wagen, die dienst heeft gedaan op een vliegveld in Zwit serland, heeft een bluscapaciteit van 2000 liter schuim. De Range Rover, die op korte termijn wordt verkocht, kan 900 liter schuim meenemen. Met de nieuwe wagen voldoet het vliegveld aan internationaal stren ger geworden eisen. Voorheen moest altijd een wagen van de Texelse brandweer aanwezig zijn als er een Dakota landde en dat is nu niet meer nodig. Havenmeester Ed de Bruijn noemt de nieuwe wagen een lot uit de loterij. 'We waren al langere tijd op zoek en opeens liepen we er tegen aan.' Texel Airport beschikt ook over een Mercedes die eerder van de Texel se brandweer is geweest en waar mee 1000 liter schuim kan worden vervoerd. In totaal acht mensen die op en bij het vliegveld werken, zijn opgeleid om bij calamiteiten met de brandweerwagens eerste hulp te verlenen. Tweede plaats voor jeugd Tevoko De D-jeugd van volleybalvereni ging Tevoko heeft een goede prestatie geleverd door na vijf toernooien op een tweede plaats te eindigen. Eerste werd Polisport uit Schagen. De toernooien, waarvan zaterdag het vijfde werd gespeeld, bestaan gemiddeld uit vier wedstrijden. Ondanks de omstandigheden werd tot de reis naar Winkel gemaakt, waar alleen van de uiteindelijke kampioen werd verloren. De pres tatie is des te uitzonderlijker omdat de meeste spelers van Tevoko D nog maar net met volleyballen zijn begonnen. Het team bestaat uit Meline Boekei, Sayonara da Silva, Eline Zoetelief, Sanne de Ruijter, Nienke Witte, Anne Sikma en Sali- na Kooiman. Na de kerstvakantie begint een tweede reeks toernooien, waaraan Tevoko met nog een team zal mee doen. Dan spelen ook Marieke Balk, Britt Houwing en Floor van Sambeek mee. Op 6 februari wordt een toernooi gespeeld in Ons Genoegen. Kerstbokaal bridge behaalden een score van 62,8 pro cent. Tweede werden Aad Bakker Marie-Louise Wiesman en Herman en Piet Daalder (62,5), derde Jo Hagenouw hebben maandag in van Beek en Nel Brand (60,9). De hotel Den Burg de kerstbokaal van competitie begint weer op 4 janu- bridgeclub Groot Slem gewonnen, ari. Dan wordt gespeeld in De Peli- Ër deden 26 paren aan de wed- kaan. strijd mee, Wiesman en Hagenouw Jegombo Texel, ten noorden van Colombo Door de vele ontdekkingsreizen in de zestiende en zeventiende eeuw waren er over de hele wereld plaatsen die Texel wer den genoemd. Zo ook een schiereiland voor de kust van het tegenwoordige Sri Lanka. De VOC, die in 1602 voortkwam uit verschillende handelscompagnieën en die gedurende een groot deel van de zeventiende eeuw over de hele wereld handelsposten vestig de en nieuwe gebieden ontsloot, stond voor het probleem dat de nieuwe gebieden op de in hun opdracht getekende kaarten een naam moesten hebben. Vaak kon een plaatselijke naam worden over genomen of een nieuwe naam wor den bedacht, maar even zo vaak werd een bestaande naam gebruikt, min of meer als herinnering (of eer bewijs) aan het thuisland. Zo heb ben verschillende plaatsen over de hele wereld, op verschillende momenten in de geschiedenis, de naam Texel gekregen. Hoe de naamgeving tot stand kwam en hoe lang een bepaalde naam stand hield, varieerden van gebied tot gebied en is vaak niet meer te ach terhalen. Maar het levert soms ver rassende inzichten op, als door kijkjes naar het verleden. Zo ligt op Sri Lanka, het voormalige Ceylon, juist ten noorden van hoofdstad Colombo de stad Negombo. Het voormalige fort is thans in gebruik als gevangenis, de toegangspoort en het nabijgelegen kerkhof zijn toeristische attracties. Ook enkele andere gebouwen uit de tijd van de VOC zijn bewaard gebleven. Minder bekend is dat het schiereiland waarop dit fort stond, volgens tenminste éen kaartenma ker uit de zeventiende eeuw, Texel werd genoemd. De eerste Europeanen die op Cey lon aankwamen, waren de Portu gezen. Zij vestigden zich in Colom bo, waar ze al snel weer verdreven werden. Pas in 1554 vestigden zij zich er permanent en in 1597 had den ze het hele eiland in handen. Schermutselingen en oorlogen met de Hollanders, die in 1599 aankwa men, volgden. In november 1640 kwam Negombo in Nederlandse handen en in 1644 werd de handel in kaneel, het belangrijkste han delsproduct, hersteld. Het zal de gespannen situatie met de Portugezen zijn geweest die de Hollanders dreef tot de bouw van een extra fort, net buiten de ver sterkingen van het al bestaande fort Negombo. Een kaart van rond 1695 toont het plan voor de bouw van een nieuw fort, op het (schiereiland Texel. Op de kaart zijn verder de eilanden Pittuancarre en Walcheren te zien en de Weg naar Colombo. Het fort is strate gisch zo geplaatst dat het de zowel de rivier als de riviermonding kan beschermen. De naam Texel heeft in dit geval geen stand gehouden en verdween net zo plotseling van de kaarten als hij erop verschenen was. Bijgaand een fragment van de kaart uit 1695, een kaartje van Sn Lanka met (in groen aangegeven) de ligging van Negom bo en een kaart op grotere schaal met (in groen) de igging van het geplande fort. thans in gebruik als gevangenis. Bronnen: Nationaal Archief, archief VOC.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 15