TEXELSE 17 COURANT Voedselbank als zorgen voor groot gezin Rabobank betaalt transport Moldavië 'Wij zijn druppel op een gloeiende plaat' Inzameling plastic WOENSDAG 23 DECEMBER 2009 De Werkgroep Hulp aan Oost- Europa heeft een cheque van €2000,- gekregen van Rabobank Noord-Holland Noord. Met het geld kan de werkgroep een transport met hulpgoederen naar Moldavië bekostigen. Leden van de werk groep sorteren tweemaal per week spullen in de schuur van Van der Vis aan de Maricoweg, anderen doen thuis verstelwerk en andere klusjes. Het transport met hulp goederen dat onlangs door de familie Wetenkamp in Moldavië werd afgeleverd, leidde tot enthou siaste reacties. 'Ik heb elke avond gebeden voor nieuwe schoenen. Dankzij jullie hulp heb ik ze gekre gen', schreef een meisje. 'Elke cent wordt goed besteed', zei Ria van der Vis van de werkgroep. De cheque werd maandag uitgereikt door Ronald Bruins van de Rabo- De vuilnisophaaldienst haalt in week 53 (van 28 tot 31 december) voor de eerste keer plastic verpak kingsmateriaal op. Bewoners wordt gevraagd de zakken 's morgens vanaf half acht aan de weg te zet ten, op de plek waar normaal gesproken de container wordt aan geboden. Om verwaaien tegen te gaan, kunnen de zakken aan elkaar worden gebonden of vastgemaakt aan een paal met de lus waarmee de zak wordt dichtgetrokken. Het ingezamelde plastic wordt bij Amsing recycling in Oudeschild in balen geperst en bij voldoende hoeveelheid in één keer door trans- portbednjf AB naar de verwerker in Duitsland afgevoerd Wie nog geen introductiepakket (met gratis plastic zakken) heeft ontvangen, kan er één aanvragen bij de publieksbalie van de gemeen te, tel. 362111. Extra zakken wor den in de meeste Texelse super markten aangeboden. De adressen zijn te vinden in de begeleidende brief die met het introductiepakket werd verspreid. De inzameldata voor 2010 staan vermeld in het Texels telefoonboekje en de gemeentelijke gids Wie, wat, waar. Tussen de twintig en vijfentwin tig Texelse gezinnen krijgen eten via de Stichting Broodno dig op Texel. Een aantal dat stabiel blijft. Coördinator Josje van den Berk vertelt hoe ze er in mei 2008 een groot gezin bij heeft gekregen en wat de stich ting inhoudt. 'Mijn werkzaamheden voor de Stichting Broodnodig op Texel zie ik als de zorg voor een groot gezin, waar het werk nooit stopt. Ik kan het werk moeilijk loslaten en daar om heb ik er voor mezelf maar een groot gezin van gemaakt. Daar mag je jezelf 24 uur per dag en zeven dagen in de week mee bezig houden en met werk niet.' De zorg voor de mensen is een tijdrovende taak en kost haar meer tijd dan een fulltime baan. Op maandag wordt de boekhouding gedaan, de lijsten gemaakt en administratief werk. op dinsdag de boodschappen, op woensdag wordt eten opgehaald bij het distri butiepunt van de Voedselbank in Amsterdam en een begin gemaakt met het vullen van de kratjes, don derdag worden de pakketten gemaakt en 's middags uitgedeeld en zo gaat het verder. 'Aan het eind van de week ben ik hartstikke moe. Het is met alleen het vullen van de kratjes met eten, maar ook het aanhoren van verhalen. Gelukkig heb ik een geweldig team van der tien vrijwilligers om me heen staan, zonder wie ik nergens ben. Zo heeft één van de dames met Sin terklaas, met hulp van vriendinnen, honderdtwintig cadeautjes inge pakt. Dat is toch geweldig?' Voor de Kerstdagen heeft de stich ting ook iets extra's in het pakket gedaan. Het blijft sober, de verge lijking met een duur kerstpakket is niet te maken, maar er zitten wel wat kleine cadeautjes in, met dank aan een grote supermarkt die daar aan heeft bijgedragen. Voor het eerst in het bestaan van de Voed selbank op Texel wordt dit jaar een kerstdiner gehouden. Op uitnodi ging van Restaurant Topido kun nen cliënten daar genieten van een maaltijd. 'Ze vinden het geweldig. Het is een erg leuk initiatief. En de mensen worden opgehaald en krij gen een rondrit over het eiland. De mensen van Topido maken er echt een middagje uit van.' Aanmeldingen voor de Stichting Broodnodig op Texel vinden plaats via doorverwijzingen van de gemeente of het maatschappelijk werk. 'We zijn echt een schakel in het maatschappelijk werk. Van de cliënten wordt een actieve houding verwacht. Wie niet op afspraken bij maatschappelijke werkers komt, valt af.' Ook mensen die twee keer het pakket niet afhalen krijgen de week erop geen pakket meer en moeten zelf weer bij het maat schappelijk werk aan de bel trek ken. Voor het vullen van de pakketten kan de Stichting Broodnodig op Texel rekenen op veel steun van de Texelse bevolking en bedrijven. Zo zamelde de Lubertischool onlangs flessen shampoo en pakken koek in, kwam er iemand aanzetten met een bonnetje voor vijfentwintig pot ten bonen en kwam een man een tas vol boodschappen brengen. 'En hij haalde ook nog een briefje van €50,- te voorschijn. Dat vond ik zo lief, die man heb ik een zoen gegeven!' Mensen die denken dat de Voed selbank op Texel overbodig is, zijn er ook. 'Mensen roepen soms: 'Hè, een Voedselbank op Texel? Maar we zitten op hetzelfde gemiddelde als de rest van Nederland, we zijn ook maar gewoon mensen hier. En het is natuurlijk wat je niet hoort dat weet je niet.' Het leidt met eni ge regelmaat tot discussies en situaties waarin vrijwilligers worden aangevallen op hun bijdrage aan de Stichting Broodnodig op Texel. 'Maar die gaan er dan alleen een stapje harder tegenaan. Ik ga niet meer in discussie met mensen die tegen de Voedselbank aanschop pen. Ik stel altijd maar één vraag: wil je ruilen? En dan is het stil.' Tekst Imme Bakker Dwight Penha is één van de vrijwilligers die zich inzet voor Stichting Broodnodig op Texel ifoio Jemen van Hattumj Marian Merkelbach opnieuw lijsttrekker Het CDA heeft vorige week tij dens de ledenvergadering de kandidatenlijst voor de gemeen teraadsverkiezingen vastge steld. Lijsttrekker (en beoogd wethouder) is Marian Merkel bach. Andere verkiesbare kandidaten zijn Klaas Veenbaas uit Oudeschild, die zich veel heeft ingezet voor de gemeenschap van Oudeschild, en Ben Zegeren, lid van de huidige fractie. Op nummer vier staat Her man Godijn, die voorzitter is geweest van de jeugdraad Jong Alkmaar. Andere namen op de lijst zijn Ewald Witte, Sabine Bremer-de Wit, Carla Schrama, Martijn Eelman, Eduard Bos, Simon Andre Lap. Hank Witte. Anja van der Heide-Witte en Kees Hin. De vergadenng werd geleid door de nieuw verkozen voorzitter Ewald Witte. Carla Schrama is afgetreden als voorzitter, maar blijft zitting houden in het bestuur. Mevrouw Van Zanten, meneer Van Putten, medewerksters Suzan en Jacolien en mevrouw Van Putten. imme emu*n Kerstdiner bewoners verpleeghuis Het is smullen voor afdeling De Muy van het Verpleeghuis. Onder begeleiding van pianomuziek van Margreet de Graaf genieten 75 bewoners van het Verpleeghuis, familieleden en mensen die de dagactiviteiten volgen van een compleet verzorgd kerstdiner, opgediend door medewerkers. Andere afdeling van het Verpleeg huis en de bewoners van De Gol- lards krijgen vandaag (woensdag) een kerstdiner Het menu in het Verpleeghuis, samengesteld en verzorgd door de keuken van De Gollards, bestaat uit een zalmpak ketje met zeevruchten, kalfsoester met champignonroomsaus en gar nituur en als nagerecht kerstzwaan tjes. De keuken van De Gollards verzorgt ook voor de mensen van Tafeltje Dekje een kerstdiner. Eerlijke producten uit alle wind streken zijn te vinden in de Wereldwinkel in Den Burg. Wijn uit Zuid-Afrika, rietsuiker uit Malawi, cacaobonen uit Ghana en honing uit Latijns-Amerika. Vrijwilligsters vertellen over hun inzet om de producten te verko pen, waarvan de opbrengst gaat naar ontwikkelingslanden. 'Mensen zeggen dat het niet helpt, maar wij denken daar anders over. Als het niet helpt zou ik het geen dag meer doen Mensen hebben het altijd over de druppel op de gloeiende plaat, ik denk dat wij dat zijn', zegt vrijwilligster Joke Berg man. Haar inzet voor de Wereld winkel begon een kwart eeuw gele den, exact vijf jaar na de oprichting. Het helpen van anderen is haar van huis uit meegegeven. 'Van kinds af aan wilde ik iets aan de wereldar- moede doen.' Ook vrijwilligster Hans Cadée helpt al een kwart eeuw bij de Wereldwinkel uit maat schappelijke betrokkenheid. Want ondanks dat het erg gezellig is doet ze het niet voor zichzelf. 'Dit kwam op mijn weg en ik ben inge stapt. Het spreekt me aan samen iets te doen en een verschil te maken in de wereld. Het is een soort gemeenschapsgevoel en wat is nu vier uurtjes werken in de veer tien dagen?' Cadée en Bergman hebben een stapje teruggedaan in het vrijwilli gerswerk in de winkel, eerder in werkten ze veel meer. 'Het was altijd leuk in de Waalderstraat en we deden het met veel plezier. Maar ik kon het moeilijk aan een ander overlaten. Mijn man en ik waren er alle dagen mee bezig. We hadden er geen volledige dagtaak aan, maar we dachten er de hele tijd aan.' Het waren andere tijden, met ande re spullen, een andere winkel en een andere uitstraling. Jonge, nieu we vrijwilligers vinden was erg moeilijk en de hoge huur was een last op de schouders. 'We dachten dat we het met zouden redden, maar ineens kwamen er nieuwe mensen met kennis bij. Het kwam toen samen, omdat we allemaal wat wisten. Natuurlijk waren we sceptisch, maar het is gelukt', zegt Een deel van de 51 vrijwilligers Cadée. Sinds drie jaar een pand gehuurd in de Weverstraat en staat er een groot team vrijwilligers klaar om de winkeltijden te vullen. Cadée en Bergman zijn nu de oudere generatie, terwijl mensen van mid delbare leeftijd instromen als nieu we krachten. Het assortiment is met de jaren mee verandert. Waar de producten eerst gemaakt wer den vanuit het oogpunt van de producenten, worden producten nu gemaakt voor de Westerse markt. Bergman: 'Ik mis de oor spronkelijke producten, maar wat er nu in de winkel staat, is vooruit gang. Eerder keken we steeds of het nog heel was, nu is de kwaliteit beter en zijn de producten mooi er.' Met de verhuizing naar het pand aan de Weverstaat kon het assorti ment groeien. Er is ingezet op luxe cadeauartikelen en foodproducten ding komt mede door grootschali ge reclames over foute chocolade en het televisieprogramma Keu ringsdienst van Waarde, waarin kri tisch naar producten wordt geke ken. De verantwoorde producten heb ben allemaal het MaxHavelaar- keurmerk voor eerlijke handel, maar het houdt niet op bij armoe debestrijding. De wijnen van de Wereldwinkel gaan ook alcoholis me op plantages tegen en daar mee wordt de leefbaarheid beter. 'Op wijnplantages in Zuid-Afrika worden werknemers uitbetaald in wijn. Alcoholisme is daardoor niet onder controle te houden, met alle gevolgen van dien. Het is één van de bijverschijnselen van de wijn handel, waar wij geen weet van hebben. Wij verkopen alleen ver antwoorde wijnen.' En des te meer mensen weet heb- Joke Bergman, Evalien Smit en Hans Cadée voor de foodproducten. met het MaxHavelaar-keurmerk. 'Er komen steeds meer producten bij en ook luxe artikelen. Bijvoor beeld piripiri-olie in een strakke fles, koffielikeurparels, dressingen en biologische wijnen. Er wordt goed gelet op de vraag van de consument en die gaat verder dan thee en koffie', zegt winkelcoördi nator Evalien Smit. Het grotere assortiment, de aan passing op de wensen van de klant en een verandering in bewustwor ding van de consument zorgt voor een grotere omzet. De bewustwor- ben van dit soort situaties, des te meer mensen naar de Wereldwin kel komen. 'Het is de vraag van de markt en een wisselwerking tussen bewustwording en aanpassing van het assortiment. De foodproducten zijn toegankelijker geworden en daardoor populairder. Niet alleen om weg te geven als cadeau maar ook om zelf te consumeren.' En om dat te verkopen zetten de vnj- willigers zich graag in. Cadéé: 'Dit vnjwilligerswerk is iets dat je niet opzegt. Het werk is nog niet af, dus ik ga nog niet weg.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 17