Kinderen reizen in voetspoor van Darwin 'Honderden dolfijnen voor boeg van schip' Brugge stapt uit bestuur museum Flora Uitzondering voor TESO zeker Wad zou 't in Question Plaza TEXELSE 19 COURANT WOENSDAG 23 DECEMBER 2009 School misten Tom en Kyra niet echt tijdens de reis, vriendjes en vriendinnetjes wel. Het schoolwerk dat ze hadden meegekregen om onderweg bij te blijven, was er snel doorheen. Een deel werd al in de herfstvakantie gemaakt toen ze nog op Texel waren. Terug op het eiland bleken ze op een paar gebie den onverwacht voor te lopen, omdat De Akker tussendoor was geplaagd door de griep. Helder Philippart en Leopold verzamelden een hoop gegevens. Doordat het drie weken goed weer was, kon Philippart eveneens via de satelliet goed de kleur van het water (en daarmee de hoeveelheid plankton) laten meten en Leopold zat veel op de voorplecht. De komende tijd leggen ze de gegevens naast elkaar om verbanden te vinden tussen de hoeveelheid voedsel in het water en dieren op bepaalde plekken. Contact met plaatselijke onder zoeksinstituten leerde dat de kust gebieden die ze bekeken niet vaak waren onderzocht doordat de aan dacht altijd naar de oceaan uitging. 'Dat betekende dat wij echt met wat nieuws bezig waren.' De kin deren zitten inmiddels weer op school, maar hebben een hoop opgestoken. Tot verrassing van zijn ouders begon Tom opeens Engels te spreken, nadat hij een tijdje een Engelse onderzoeker had gehol pen. Op de Stad Amsterdam zijn teke ningen van Kyra als hennnenng achtergebleven. Zij maakte van alle opvarenden cartoons, waarbij ze eveneens scherp waarnam 'Er was er een die met kaarten de nei ging had om bij anderen in de kaarten te kijken en dat is prachtig nagetekend.' Contacten met de Stad Amsterdam zijn er nog steeds. Het onderzoek van Philippart wordt voorgezet en Leopold wordt gere geld gevraagd tekst en uitleg te geven over dieren die onderweg worden gesignaleerd. Jeroen van Hattum herhaald. Diverse kristallen, veren van bij zondere vogels en zelfs een oude speerpunt van Indianen. Het ligt allemaal in huize Leopold-Philip- part in Oosterend sinds de familie terug is. Allemaal bij elkaar gesprok keld door Tom en Kyra tijdens hun bijzondere reis langs het Zuid- Amerikaanse continent. Dne weken lang waren zij de enige kinderen op de 76 meter lange clipper waarmee de VPRO tien maanden lang de reis van Charles Darwin rond de wereld herhaalt. Hun ouders, werkzaam bij het NIOZ en IMARES, verrichtten aan boord wetenschappelijk onder zoek. Leopold deed waarnemingen naar dieren op zee. Philippart onderzocht de hoeveelheid plank ton in de kustwateren en bekeek de helderheid van het water. Soms gingen ze tot zes meter op en neer als het schip door de gol ven kliefde. De kinderen hielpen eveneens hun moeder bij onderzoek van zeewa ter en Kyra trok de handen uit de mouwen bij onderhoud van het schip. 'Ik heb geholpen met koper- poetsen van onder meer het kom pas', vertelt ze. In het begin had den ze last van zeeziekte, maar daarna wende het. Ook het lopen over een schuin dek (tijdens het regels: je moest op de paden blij ven en mocht niet dichter dan eén meter bij de pinguïns komen en daar hield iedereen zich aan. De pinguïns waren niet bang voor mensen en dat gold ook voor andere dieren in het gebied.' Phi lippart: 'Je kon zien dat ze niet opgejaagd of verstoord werden.' Tom vond er een pijlpunt van Indi anen waar hij driftig naar op zoek was. Ook indrukwekkend was het zien gezelschapsspellen. 'Daardoor zagen wij collega's soms onver wacht van een andere kant', vertelt Philippart lachend. 'Bijvoorbeeld wie toch niet zo goed tegen zijn of haar verlies kon.' De bemannings leden namen de kinderen ook vaak onder hoede. Leopold: 'Je kon merken dat die op grote groepen waren ingesteld, want er werd bij voorbeeld altijd keurig gemeld met wie ze mee waren en wanneer ze weer terugkwamen.' Tom Leopold zit bij zijn vader in de vogelkijkdoos (gemaakt in Oosterend) op de voorplecht van de Stad Amsterdam om dieren 'Half Patagonië ligt sinds kort op Texel', zegt Mardik Leopold lachend. Drie weken lang verble ven hij, zijn vrouw Katja Philip part en hun kinderen Kyra (10) en Tom (9) aan boord van de Stad Amsterdam waarmee voor de VPRO televisie de reis van Char les Darwin rond de wereld wordt Moeiteloos somt Tom dieren op die hij zag als hij voorop het schip bij zijn vader in een zogeheten (en in Oosterend gebouwde) vogelkijk doos zat. Albatrossen, dolfijnen, orka's, pinguïns, hij zag ze allemaal voorbij komen. Het zitten op de voorplecht was een belevenis. zeilen hing de clipper vaak op een kant) ging hen goed af. Pinguïns Indrukwekkend was een tocht op het vasteland door een natuurge bied met honderdduizenden pin guïns. Leopold: 'Daar golden twee van honderden Commersons (klei ne dolfijnen) toen de Stad Amster dam in de Straat van Magelhaen tussen Patagonië en Vuurland voer. Met name op plekken waar het water woelde, schoten de dolfijnen aan alle kanten voorbij en was het voor Leopold aanpoten om alles bij te houden. In één van de havens wisten kinde ren en bemanning op een avond het loodswezen in actie te krijgen om een voetbal te redden Die was van de kade gerold en aan een enkele reis naar de Atlantische Oceaan begonnen. 'Er was echter iemand in de haven die het loods wezen kende. Even later kwam een loodsbootje aanvaren om de bal uit het water te halen. Het was de enige die we aan boord hadden, dus die wilden we wel graag terug hebben.' Televisie Voor de televisieopnames mochten Kyra en Tom verkleed als Indiaan presentator Redmond O'Hanlon assisteren. O'Hanlon, schrijver van reisboeken, leidde een uitzending in met een verhaal over Indianen die vroeger in Patagonië woonden. De kinderen mochten hem daarna als Indiaan verkleden. Leopold en Philippart waren vereerd met O'Hanlon aan boord te zitten, omdat ze veel van zijn boeken had den gelezen. 's Avonds wisten de kinderen gere geld anderen te strikken voor Kyra Leopold achter het stuur van de Stad Amsterdam van Charles Darwin om de wereld herhaalt. de VPRO de reis Henk Brugge is uit het bestuur van Schipbreuk en Juttersmuse- um Flora gestapt. Hij wilde het museum snel verder ontwikke len, terwijl Jan Uitgeest een rus tiger tempo wilde aanhouden. 'Het was voor mij niet motive rend om plannen te maken', ver telt Brugge. Nadat Brugge in 2008 na meer dan dertig jaar bij Ecomare zijn werk als dierenverzorger beëindigde, kwam hij op Flora terecht. Hij gaf onder meer rondleidingen en kwam in het bestuur. Brugge, die tientallen jaren in de museumwereld had meege draaid, had een duidelijke toe komstvisie voor het Schipbreuk en Juttersmuseum. Die hield onder meer in dat de infrastructuur snel moest worden ontwikkeld. 'De subsidie van €45.000,- van de gemeente was een mooie stimule ring. Daarvoor moest wel een goed plan worden ingediend. Ik was bezig lijnen uit te zetten, maar daarbij kwam ik steeds Jan tegen. Hij is grondlegger van het museum, eigenaar van de ondergrond en Net als de twee voorgaande jaren geeft de band Wad zou 't rond de kerstdagen een concert in Questi on Plaza in Den Burg, Dat gebeurt dit keer op zondag 27 december. Bandleden Ad Harman. Peter Bon- gaards, Jan Sieme Dros, Bart Ruijssenaars en Rutgert Ooster huis hebben de laatste maanden hard aan hun repertoire gesleuteld. Dat bevat nu ook nummers van onder anderen De Dijk, Guus Meeuwis en Lenny Kravitz. Het optreden begint om 23.00 uur, de zaal is open vanaf 22.00 uur. een harde werker die als voorzitter van het stichtingbestuur het laatste woord had. In die situatie was het voor mij niet motiverend om plan nen te maken. De investeringen in de infrastructuur gingen mij te langzaam en als bestuurder wilde ik daar geen verantwoordelijkheid meer voor nemen.' Jan Uitgeest zegt Brugges vertrek jammer te vinden, maar wil er ver der niet over uitweiden. Brugge en Uitgeest zijn in goede harmonie uiteen gegaan, zeggen beiden. Uit geest: 'Ik heb Henk gevraagd of hij rondleidingen wil blijven doen en daar denkt hij over na.' Over de toekomst van het museum en de besteding van de subsidie maakt Uitgeest zich geen zorgen. 'We gaan een mooi sanitair gebouw neerzetten en dan schieten we met het subsidiegeld al aardig op.' Het museum trekt dit jaar naar ver wachting 36.500 bezoekers, 1500 minder dan in 2008. Volgens Uit geest komt dit doordat het aantal bedrijfsuitjes is achtergebleven. TESO krijgt op korte termijn zekerheid over de felbevochten uitzonderingspositie in de con cessiewetgeving. De minister raad heeft vrijdag ingestemd met invoering van de concessiesy- stematiek op de Friese Wadden eilanden. Binnenkort wordt in de Staatscou rant een zogeheten algemene maatregel van bestuur gepubli ceerd waarmee de concessiewet geving formeel wordt bekrachtigd. Dan staat definitief vast dat Texel ervan gevrijwaard blijft. TESO-directeur Cees de Waal is blij dat de kwestie tot een eind komt. De laatste tijd werd van ver schillende kanten (onder meer Tweede Kamer en de Eilander Raad) druk op de staatssecretaris uitgeoefend om vaart te maken. Zij had anderhalf jaar geleden al toe gezegd de zaken te regelen, maar daarna zat er weinig schot in. De uitzondering wordt in grote lij nen gebaseerd op de unieke Meer uren voor wethouders De wethouders Marian Merkel- bach en Nico Kikkert krijgen tij delijk meer uren tot hun beschik king. Met uitzondering van Texel 2010 heeft een meerderheid van de raadscommissie Middelen daar positief over geadviseerd. De werkweken van Kikkert en Mer- kelbach worden opgetrokken van 27 naar 36 uur, zodat ze de reste rende maanden van de collegepe riode de portefeuille van de door ziekte teruggetreden Peter Bakker kunnen waarnemen. De verandering gaat met terugwer kende kracht in op 23 november. bedrijfsstructuur en statuten van TESO. De veerdienst is groten deels in handen van Texelaars die belang hebben bij een goede, con tinue en betaalbare verbinding en het is statutair vastgelegd dat de winst wordt gebruikt voor kwali teitsverbetering en lage tarieven. TESO voldoet daardoor beter aan de eisen van het rijk zonder con cessiewetgeving dan mét. De Waal: 'Het is prettig dat dat nu in de algemene maatregel van bestuur wordt vastgelegd- Dan is je positie gedekt en staat het op papier waarom TESO dat systeem niet nodig heeft. Daar kun je rech ten aan ontlenen en je kunt je er in de toekomst op beroepen als dat nodig is.' Texel buiten de conces siewetgeving houden, was één van de eerste zaken die De Waal op zijn bord kreeg toen hij in 2008 de directie overnam van Rob Wortel. Het is voor het eerst dat het rijk concessies verleent aan rederijen om de veerverbindingen naar de Waddeneilanden te onderhouden. Tot nu toe stond het in theorie iedereen vrij een veerdienst te beginnen. Op de Friese eilanden leeft de zorg dat onderlinge con currentie de continuïteit van de verbinding in gevaar brengt. Dat is met name op Terschelling het geval waar sinds 2008 Doeksen en de EVT een concurrentieslag leveren. De Friese eilanden willen daarom dat slechts één rederij toestem ming heeft om te varen. In januari beginnen de procedures om de concessies te verlenen. Dan moet duidelijk worden of Doeksen, dat sinds 1923 op Terschelling vaart, of de EVT (Eigen Veerdienst Terschelling) de vergunning krijgt. De EVT is, mede geïnspireerd door het bestaan van TESO, opgericht door een paar Terschellingers die ontevreden waren over Doeksen. Bakker is sindsdien uit de roulatie. De extra uren kosten €16.000,-. Dat wordt opgevangen binnen een budget voor loonkosten aan wet houders. Texel 2010-voorman Gerbrand Poster vond het gênant om het aantal uren op te trekken en zei dat hij als wethouder (van 1994 tot 1998) ook wel eens paar maanden de taken van een zieke collega had waargenomen. Rikus Kieft (Groen- Links) stelde daarop dat Poster nog in de vonge eeuw leeft. Kieft, die twee jaar geleden Bakker tijdelijk als wethouder verving, wees Poster erop dat de werk zaamheden van een wethouder de afgelopen jaren fors zijn uitgebreid en zwaarder zijn geworden Den Burg krijgt filiaal Kruidvat Den Burg krijgt een filiaal van Kruidvat. De winkel opent mor gen (donderdag) de deuren in het pand in de Weverstraat waar eerder de Trekpleister was gevestigd. Het Kruidvat is net als Trekpleister onderdeel van de A.S. Watson Group. Volgens een woordvoerder van het moederbedrijf biedt het nieuwe filiaal werk aan zes men sen. Of dit dezelfde mensen zijn die eerder al bij Trekpleister werkte, kon het bedrijf niet zeggen. De Trekpleister ging een maand geleden dicht. Franchiseonderne- mer Bernard Bosch gooide de handdoek in de ring omdat hij naar eigen zeggen teveel van hoger hand was tegengewerkt. Hij was één van de laatste franchisers die onder de vlag van Trekpleister ope reerde. Een franchiser is eigen baas, een filiaal kent een bedrijfs voering die door de hoofdonderne ming is uitgezet. stichting BROODNODIG OP TEXEL - -v LL^'jSËSh

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 19