'Texel Natuurlijk': pure reclame voor het eiland Meer dan 600 foto's van natuur in al haar vormen TEXELSE 21 COURANT Twee strooiwagens gemeente defect Uitvaartleider Ton van der Slikke over zijn beroep: 'Er is vaak behoefte aan een rots in de branding' WOENSDAG 23 DECEMBER 2009 Burgemeester Giskes kreeg het eerste boek en de vraag of ze wilde helpen de natuur te beschermen. trom Joop Rommets) Kinderen speuren het strand af naar bijzonderheden. (Foto uit Texei Natuurt,,tri 'De lezers kennis laten maken met het de Texelse natuur in al zijn facetten, van de kleinste insecten tot de meeste weidse landschappen.' Dat was het uit gangspunt van Sytske en Adri- aan Dijksen, toen ze begonnen aan Texel Natuurlijk. Het resultaat is verbluffend, met meer dan 600 foto's van dieren, planten en ver gezichten, zó mooi gemaakt dat alleen een barbaar er ongevoelig voor kan zijn. 'Er zijn al zoveel boeken over Texel', speelde Sytske Dijksen maandag bij de presentatie advo caat van de duivel. Ze liet haar toehoorders niet lang in onzeker heid. 'Maar dit boek is er nog niet. Aanvankelijk hadden we het idee een boek over de duinen te maken. Maar dan mis je alleen al alle natuurreservaten aan de oostkant van het eiland, eigendom van Natuurmonumenten. En dat geldt ook voor de boerenslootjes, die steeds mooier worden.' De auteur roemde de diversiteit van het eiland en wees erop dat onderzoek van Ecomare uitwijst dat veel toeristen daarom ieder jaar weer terugko men. Het laten zien van die afwis seling was één van de belangrijkste drijfveren van haar en haar man. 'Texel heeft (bijna) alles. Wadden en Noordzee, strand, duinen, wad den, bos, kwelder, moerassen en natte weilanden en soms ook het boerenland zijn rijk aan natuur', schrijven de Dijksens in hun inlei ding. Zij kunnen het weten, want al jaren zwerven ze over het eiland, lopend of per fiets, om te kijken naar vogels, om te zoeken naar planten en vlinders, om te genieten van rust en ruimte, van de soms woeste zee. van imposante wol kenluchten. En altijd hebben ze hun fotoappara tuur mee. 'Want het genieten van mooie landschap pen en natuur is één, het vastleg gen daarvan is twee. Fotograferen is bovendien twee keer kijken, eerst zie je het grote beeld. Gewoon met je ogen, weids, alles omrin gend zonder optiek. In dat beeld zoek je naar de mooiste stukjes of details en dan zie je de beelden door een lens, in een kader.' En zo hebben ze van heel Texel 'onder alle omstandigheden' wel foto's van natuur en landschap. Het perspectief loopt uiteen van overzichtsfoto's (van Hors, Slufter en wad) vanuit de lucht tot detail opnamen van (korst)mossen, wie ren en zoute grassoorten en de kleinste vlinders, kwallen en schelpdieren. Om het overzicht niet te verliezen hebben de auteurs gekozen voor een denkbeeldige rondreis - ze spreken zelf van een 'ontdekkingstocht' - over het eiland. Vertrekpunt is de Hors, 'het gen en doden van duizenden grau- meest dynamische gebied van Texel, misschien wel van Neder land'. In de korte teksten die de foto's begeleiden, schetsen ze iets over de ontstaansgeschiedenis, de vorming van nieuwe duinen die voortdurend doorgaat en de plan ten en dieren die er kunnen leven we ganzen geschetst, met de kanttekening dat dit tot veel kritiek van de natuurbescherming heeft geleid. 'Dat was geen reclame voor "Texel Vogeleiland". Het blijft blijk baar moeilijk om belangen van natuur en agrariërs met elkaar te verenigen.' (Foto uit Te*el Natuurlijk/ doordat ze zijn aangepast aan 'een ruig bestaan'. Ze spreken tegen dat de Hors 'een kale zandvlakte' is. 'De Hors wemelt van het leven. Je moet er alleen even naar zoe ken.' Een apart hoofdstukje hebben ze ingeruimd voor wandelingen over de Hors, die je op veel manieren kunt beleven. 'Als een tropische woestijnwandeling, compleet met fata morgana. Als een poolexpedi tie, wanneer de bevroren strand vlakte spiegelglad is. Als ontspan nen uitje met de kinderen, ravottend in het zand en langs het water. En als verrassende natuurwandeling vol onverwachte ontmoetingen met planten en dieren die je maar zelden ziet.' De auteurs vervolgen hun rondreis via de Kreeftepolder, Horsmeertjes en Geul naar Grote Vlak en Pom- pevlak, Bollekamer en Westerdui nen en verder. Het hoofdstukje over de Muy en de Nederlanden was vorig jaar al klaar, maar moes ten ze aanpassen nadat een groot deel van de weilanden waar scha pen graasden was omgevormd tot 'natuurgebied'. Ze schrijven over 'het mechanische geweld dat in de nazomer en de herfst van 2008 de weg vrij maakte voor planten als oeverkruid en orchissen'. Om te besluiten met: 'Het was even wen nen, maar ja. Wie mooi wil zijn moet pijn lijden.' Het is één van de weinige keren dat ze een (mild) kritisch geluid laten horen. Elders wordt in een paar regels het van- Naast de bekende natuurgebieden besteden de Dijksens ook aan dacht aan 'natuur in de dorpen' en 'het boerenland'. Hoewel geen 'echte' natuur, wil dat niet zeggen dat er 'niets' aan natuur te beleven valt. 'Vogels, insecten en wilde planten kunnen zich in agrarisch land. als het beheer niet te inten sief is, prima thuis voelen. Weide vogels en groepen zangvogels vin den meer voedsel in het boerengrasland, waar veel wor men leven, dan in droog duingras land. Akkers met bietenafval zijn favoriet bij de honderden kleine zwanen die hier overwinteren. Gele kwikstaarten broeden langs de randen van akkers, en allerlei insecten zoeken nectar in de wilde bloemen. Texelse ruime ongerepte horizon boven het boerenland maakt, samen met vogels en wilde bloemen, ook dit deel van het eiland aantrekkelijk voor een wan del- of fietstocht.' Het laatste hoofdstukje is gereser- Drie wilde eendjes. veerd voor Ecomare, 'de poort naar de Texelse natuur', waar je op 'bijna alle vragen' het antwoord kunt vinden. Daar ook, op de plaats waar Adriaan het grootste deel van zijn leven heeft gewerkt en Sytske nog steeds werkzaam is, werd het boek maandag gepre senteerd. De Dijksens hadden ervoor gekozen het eerste exem plaar te overhan digen aan burge meester Francine Giskes. 'Niet omdat u de bur gemeester bent, maar omdat u in uw functie verant woordelijk bent voor Texel. Niet alleen voor de burgers, maar ook voor de natuur.' Ze sprak de hoop uit dat Giskes het boek zou gebrui ken als een soort inburgeringcur sus wat betreft de natuur. 'Ik vraag u ons mee te helpen de natuur te beschermen. Dat kan pas als je haar kent en weet hoe mooi, leuk en soms grappig ze is.' Texel Natuurlijk is pure reclame voor het eiland. Dat is natuurlijk in eerste instantie te danken aan de natuur zelf. Maar de manier waarop de Dijksens deze fotografisch heb ben vastgelegd, getuigt van veel professionaliteit, inzicht en geduld Een prachtige aanvulling vormen de begeleidende teksten, die blijk geven van een enorme kennis van alles wat met de natuur te maken heeft, maar tegelijkertijd kort en bondig zijn én enthousiasmeren Een compliment verdienen ten slotte de vormgevers en drukkers van Mediabureau Langeveld de Rooy, het Texelse bedrijf dat ook de uitgever is. Texel Natuurlijk telt 128 bladzijden en is te koop bij alle Texelse boek handels en bij Ecomare en kost €39,95. Joop Rommets Gemeentewerken heeft, nadat donderdag de eerste sneeuw was gevallen, te kampen gehad met twee kapotte strooiwagens. Inmiddels functioneert alles De twee wagens waren net nieuw geleverd. De ene, een grote, had technische mankementen die medewerkers van Gemeentewer ken zelf konden repareren. De andere, een kleinere, had een gebroken transportband. De leve rancier moest er van de overkant bijkomen om het voertuig te maken. Volgens hoofd Gemeente werken Peter van Ree mocht een kapotte transportband absoluut niet bij een nieuw voertuig. 'Het viel gelukkig allemaal binnen de garantie en we hebben ook met een een nieuwe band besteld.' De euvels leidden niet tot proble men bij het strooien, omdat de oude strooiwagens nog op het eiland waren. Gemeentewerken is sinds donderdag dagelijks bezig met de wegen. Volgens Van Ree gaat 's nachts om 4.00 uur iemand op pad om te controleren waar het glad is, zodat de wagens aan de slag kunnen voordat het verkeer op gang komt. In de regel worden eerst de hoofdwegen gestrooid, daarna de secundaire wegen. 'En als er sneeuw ligt, zetten we er een schuiver op.' In de ogen van Texel 2010 heeft Gemeentewerken te weinig mate rieel om Texel ijsvrij te krijgen en zou het college ook landbouwers en aannemers moeten inzetten om de gladheid te bestrijden. Dat stelt fractievoorzitter Gerbrand Poster in een open brief. De partij zegt veel telefoontjes van Texe laars te hebben gehad 'dat het op veel plaatsen nog steeds spiegel glad is.' Volgens Texel 2010 ver dienen de mensen van Gemeente werken een groot compliment, omdat 'zij gedaan hebben wat ze konden.' Gladheid en harde wind brachten donderdagavond twee bussen van Connexxion in problemen. De ene bus gleed op de Laagwaalderweg van de weg en belandde boven een greppel. De firma Van Beek en Werner Dros zetten de wagen terug op de weg. Twee passagiers kregen vervangend vervoer aan geboden. Een andere bus liep een kapotte achterruit nadat die tegen een lantaarnpaal was gebotst. Volgens Schoenmaker viel het verder reuze mee met mensen die in de problemen kwamen. De meeste automobilisten pasten meteen hun snelheid aan toen het begon te sneeuwen 'Toen ik nog een kind was, over leed er iemand uit onze buurt. Het langstrekken van de stoet, de mannen in zwarte pakken, ik vond het allemaal even indrukwekkend,' vertelt Ton van der Slikke (51 jaar), per 1 januari de nieuwe eigenaar van Uitvaartverzorging Aarde en Hemel. "Mijn interesse in het vak is nooit verdwenen. Het is heel bij zonder om nu op Texel aan de slag te kunnen. De ervaring die ik als uitvaartleider in de regio Amster dam heb opgedaan, komt me nu goed van pas.' Toen in april van dit jaar Ton's vader Charles overleed, kreeg hij voor het eerst door een persoonlijk verlies te maken met afscheidshuis De Vlinder 'Mijn vader had van te voren laten weten dat hij graag wilde dat z'n uit vaart in de intimiteit van het gezin plaatshad. De Vlinder is dus een paar dagen zo'n beetje ons tweede huis geweest. Een uitkomst voor mensen die geen thuisopbaring willen, maar toch de dagen voor de uitvaart in huiskamersfeer willen doorbrengen 'We hebben daar bezoek ontvan gen, koffie en thee gezet, muziek gedraaid en rustig zitten praten. En op de bankjes in de privétuin geze ten Je komt in De Vlinder helemaal geen andere mensen tegen. Moeder Krina voelde zich met haar gezin echt "onder ons". Wij hielden geen condoleance daar, maar dat kan wel. Als de ruimte niet groot genoeg is, kun je uitwijken naar andere gele genheden. Een kerk, een hotel of zelfs naar een boerenschuur, als iemand een leven lang in de bollen heeft gezeten.' 'Ik ben trots op mijn werk. Het is mooi om mensen in een kwetsbare periode te onder steunen. Ze heb ben te maken met dood en verlies, waarbij de liefde voor de overledene voelbaar is. Het is mijn missie en passie om die liefde tot uitdrukking te laten komen in de uitvaart.' Er is vaak behoefte aan een rots in de branding. Aan iemand die afstemt, kijkt wat passend is en nabestaanden helpt om afscheid te nemen van een.dierbare. Een com binatie die me op het lijf geschreven is. En of het nu om een traditionele of eigentijdse uitvaart gaat, om een sobere of extravagante, het één is met beter dan het andere. Als het unieke leven van de overledene - en de relatie die de nabestaanden heb ben met hun dierbare - maar tot uiting komt. Daér ga ik voor.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 21