Een nieuw bestuurlijk model TEXELSE 5 COURANT NIOZ ontwerpt diepzeeverankering Muziek en dans met drie eekhoorns WOENSDAG 23 DECEMBER 2009 Bemanning en opstappers van het NlOZ-onderzoeksschip Pelagia hebben in de Middel landse Zee een succesvolle test gedaan met een speciale diep zeeverankering voor een toe komstige neutrinotelescoop. De verankering is ontworpen in opdracht het Nederlands Instituut voor Kern- en Hoge Energiefysica (NIKHEF) in Amsterdam ten bate van het Europese onderzoekspro ject KM3NeT. Dit is een onder- zoeksopstelling van een kubieke kilometer, waarin onderzoek wordt gedaan naar neutrino's, elementai re deeltjes zonder lading en met een uiterst kleine massa die bewe gen met de snelheid van het licht. Deze zijn afkomstig van ver weg en vormen een belangrijk instrument in het fundamentele onderzoek naar 'donkere materie'. De toe komstige telescoop zal bestaan uit duizenden optische sensoren om de uiterst zwakke lichtflitsen te registreren die ontstaan uit botsin gen van uit neutrino's ontstane mesonen in de diepzee. Om al deze sensoren binnen 5 jaar in de Middellandse Zee te krijgen, heeft het NIKHEF om een nieuw ontwerp van diepzeeverankeren gevraagd. De verankering bestaat uit een open aluminium bol met een dia meter van twee meter, gevuld met 37 kleine glazen bollen, die bestand zijn tegen een waterdruk van 600 bar, en twee lijnen van 700 meter lang. Tijdens het opstijgen rollen de lijnen van de aluminium bol en blijven 25 glazen bollen tussen de lijnen achter. Het revolutionaire concept is bedacht door Theo Hillebrand van het NIOZ en werd in slechts drie maanden gebouwd door Johan van Heerwaarden en Roel Bakker en André Smit van Smit Enginee ring in Den Hoorn, met elektronica- ondersteuning van Martin Laan, John Cluderay en Ruud Groene- wegen. De bedoeling is is om 400 van deze lijnen, elk met 25 glazen bollen met elk 30 lichtsensoren, te plaatsen op een oppervlak van ongeveer 50 hectare op circa 4.000 meter diepte. De eerste testlijn is in de nabijheid van de toekomstige locatie in de Middellandse Zee te water gelaten en succesvol uitge rold door perfecte samenwerking van alle technici en bemanning van de Pelagia. Drie vrolijke eekhoorns zijn opnieuw de hoofdpersonen in het tweede deel van Alvin the Chipmunks, die de komende weken in Cinema Texel draait. In deze animatiefilm, wederom gevuld met veel aanste kelijke muziek en dans, hebben Alvin, Simon en Theodore te kam pen met de perikelen van school en het beroemd zijn. Bovendien moeten ze het opnemen tegen een nieuwe meisjesband, The Chipet- tes. De Hel van '63, geprolongeerd bij Cinema Texel, is de nieuwste film van Steven de Jong en Klaas de Jong, makers van De Kameleon (twee delen) en De Scheepsjon gens van Bontekoe. Onderwerp is de Elfstedentocht van 1963, de meest legendarische aller schaats wedstrijden, verreden in wat mis schien wel de koudste winter was die Nederland ooit gekend heeft. Achteraf werd geoordeeld dat de wedstrijd nooit had mogen door gaan. Slechts enkelen van de bijna tienduizend gestarte schaatsers haalden de eindstreep, anderen moesten halverwege met zware bevriezingsverschijnselen opge ven. Een groep van vier, waaronder een vrouw, volbracht de tocht dankzij een opvallende samenwer king. Zij zijn de helden van deze film, die ook het verhaal vertelt van de machtsstrijd in het Elfstedenco- mité en haar verhouding met de media, die de tocht koste wat koste wilden laten doorgaan. Ook nog een tijdje te zien bij Cine ma Texel is de epische avonturen film Avatar, gemaakt door James Cameron, regisseur van de kaskra ker Titanic. Hij neemt de kijker mee naar een spectaculaire nieuwe fan tasiewereld. Op de verre maan Pandora voert een held een held haftige strijd om de beschaving te redden. Cameron kreeg 14 jaar geleden het idee voor de film, toen er nog geen technologische moge- Kerststress 'I'm dreaming of a white Christ mas...' Het liedje jengelt al dagen door mijn hoofd. Al zo lang er sneeuw ligt. Wil ik werkelijk een witte Kerst? Voorlopig even niet, in elk geval niet op dit moment, nu ik worstel met de lichtsnoeren. Vorig jaar netjes opgerold en nee hè, toch weer in de knoop. Insteken, doorhalen... als ik even bezig ben, lijkt het op een heus breiwerk. Maar daar waar een steek zo gemakkelijk naar beneden zakt, blijven mijn snoeren in de knoop en wordt de wirwar steeds bewerkelijker. Als ik eindelijk de boel heb ontward, blij ken er zoveel lampjes kaduko dat ik toch weer Den Burg in moet om een nieuw snoer. Glibberdeglabber over straat, prut op mijn schoenen, mopper mopper. En ik moet ook nog denken over het menu, de hoeveelheden, in de rij staan bij de supermarkt, bij de slager, de..., help! Kerststress. Idioot hè? En dat terwijl het buiten zo mooi is en zo stil. Zo sneeuw-kersterig vredig stil. Terwijl ik dit schrijf tenminste. Want blijft het zo mooi? Krijgen we echt de zo veel geroemde Witte Kerst? Fijn sneeuwwandelen met gelief- Verkiezingen zijn hét moment om oude en nieuwe politieke ambities te overdenken, verkiezingsprogram ma's te schrijven en kieslijsten samen te stellen. Maar het kan geen kwaad ook ons bestuurlijke model en de wijze waarop dat in verhouding staat tot de ambtelijke organisatie, tegen het licht te hou den. Er heerst bij menigeen het gevoel dat het huidige bestuurlijke systeem voor de Texelse schaal aan het eind van z'n Latijn is. Bij deze een aanzet tot discussie. Op de kieslijsten voor maart 2010 komen we nieuwe gezichten tegen, zelfs Texelaars van wie we hoge verwachtingen mogen hebben. Maar velen staan op een onverkies bare, 'veilige' plek. Begrijpelijk, want het lidmaatschap van de raad is al lang geen erebaantje meer en het groepje dat bereid is er voor te gaan, is klein. En dan moet je maar hopen dat ze de rit uitzitten of niet uit de partij stappen en voor zichzelf beginnen. Kortom: bekwame, loyale en duurzame (kandidaat)raadsleden liggen niet voor het oprapen. Terwijl kwaliteit wel voorwaarde is om de raad, het hoogste orgaan binnen de gemeente, goed te laten functione ren. 'We ambiëren een plaats in de coa litie', hebben verschillende partijbe stuurders geroepen bij de presenta tie van hun partijprogramma's en kieslijsten. Deelname aan de coali tie is tot dusver synoniem aan het leveren van een wethouder. Maar waar het al een toer is om goede mensen voor de raad te vinden, moeten al deze partijen ook nog Groen zwart eens op zoek naar een geschikte wethouderskandidaat. En als je dan in de coalitie belandt, kan blijken dat de wethouder de verwachting niet waSrmaakt. Er wordt ook nogal wat van een wethouder gevraagd. Hij of zij moet uitvoering geven aan het beleid van de raad, over sociale en tactische vaardigheden beschikken, politiek gevoel hebben, een brug vormen tussen ambtenaren en raad en een schat aan kennis in huis hebben Welbeschouwd moeten wethouders over soortgelijke kwaliteiten beschikken als de burgemeester Waarom zou je voor het selecteren van een wethouder dan ook geen soortgelijke procedure volgen? Sinds de invoering van het duale stelsel maken wethouders geen deel meer uit van de raad. Dus waarom deze functie niet via een sollicitatieprocedure ingevuld? Geen sollicitatie die gencht is aan de partij, maar aan de hele gemeen teraad. Die stelt, net als bij de bur gemeester, een vertrouwenscom missie samen. Deze maakt een profielschets en buigt zich daarna over de vraag wie van de sollicitan ten het meest geschikt is. Daarmee komen vanzelf de meest geschikte kandidaten uit de Texelse samenle ving bovendrijven. En mocht hun kwaliteit niet toereikend zijn, dan kun je overwegen aan de overkant kandidaten te werven. Als je ervan uitgaat dat kwaliteit boven alles gaat. Je kunt nog een stap verder gaan: De verankering van het NIOZ bestaat uit een open aluminium bol met een diameter van twee meter, gevuld met 37 kleine glazen bollen, die bestand zijn tegen een waterdruk van 600 bar, en twee lijnen van 700 meter lang. lijkheden waren om zijn visie in beeld te brengen. Nu, na een daad werkelijke productietijd van vier jaar, biedt Avatar een nieuwe cine matografische ervaring, waarin de kijker volledig kan opgaan, jubelen critici. Anubis en de wraak van Arghus is de tweede bioscoopfilm die is gebaseerd op de populaire tv- serie. Daarin gaan de bewoners van Anubis n.aar een oud landhuis om de verjaardag van Appie te vieren. Tijdens het horrorfeestje slaat de klok twaalf en begint het huis te spoken: de piano speelt uit zichzelf en achter een dichte deur zit een echt spookhuis. Als ze een voor een verdwijnen, denkt Appie dat het huis bewoond wordt door een vampier en is hij vastbesloten om hem te zoeken. Iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. Eén vol uur lang hield de van Sesamstraat bekende acteur Frank Groothof een publiek van jong en oud ademloos geboeid met zijn vertolking van de lotgevallen van Peer Gynt. tFotoHury <*>Graao den, genieten van de lichtjes aan de huizen, een blik naar binnen waar kerstboom en kaarsen bran den? Het kan vriezen, het kan dooi en, meldt de krant. Ik stap in de auto en njd naar de Dennen, waar de natuur als door een toverhand is aangeraakt. Stil word ik ervan. Mijn gejaagdheid valt als vanzelf van me af. Vrede. Wanneer ik na een paar uur rozig thuiskom, heb ik de te verrichten bezigheden op een rijtje. Kerst kan beginnen. Wit of niet wit, alles gladjes of lekker rommelig, wat maakt het uit. Zolang er maar mensen zijn om het mee te vieren. Pien Verberg Fanfareorkest DEK zette zaterdag de overtocht met de Dokter Wage- maker luister bij. Vrolijke en sfeervolle kerstmuziek komen de passa giers - die een wit Texel in het vooruitzicht hebben - op de trap al tegemoet. mAwsoawi de coalitie en oppositie afschaffen. Kom je daarmee met aan het funda ment van de lokale democratie? Bedenk wel dat de raad steeds meer versnipperd raakt, waardoor het moeilijker wordt een coalitie te vormen. Misschien heb je straks wel vier partijen nodig om een meerderheid te vormen. Hoe moe ten die het in vredesnaam eens worden? Het gaat hoe dan ook ten koste van de slagvaardigheid. Het zou volgens mij ook anders kunnen. Na de verkiezingen wijst de burgemeester een (in)formateur aan, een 'wijze' Texelaar, bij voor keur iemand die als bestuurder zijn of haar sporen verdiend heeft. Deze formateur legt de verkiezingspro gramma's naast elkaar, zoekt over eenkomsten en verschillen, kijkt naar de verkiezingsuitslag en schrijft op basis daarvan een voorstel voor een raadsprogramma, met daarin de ambitie en doelstellingen voor de komende vier jaar. De nieuwe raad discussieert hierover, brengt desgewenst en op basis van een meerderheid van stemmen aanpas singen aan en stelt het programma vast. Daarna gaan de nieuwe wet houders onder voorzitterschap van de burgemeester aan de slag met de uitvoering van het raadspro gramma. De nieuwe raad contro leert het college van b en w, roept ter verantwoording, discussieert op hoofdlijnen, stelt de koers desge wenst bij en/of maakt nieuw beleid. Eigenlijk heel eenvoudig, maar met een paar belangrijke voordelen; de raad kan wethouders kiezen uit de meest geschikte kandidaten. Meer kwaliteit betekent dat de raad meer 1 Architect Ingmar Veeger heeft wethouder Nico Kikkert vrijdagochtend officieel de eerste bouwaanvraag overhandigd die door Texelse archi tecten zelf is getoetst. Bedoeling is dat de gemeente daar weinig werk meer aan heeft en over twee weken al een bouwvergunning kan afgeven. Het gaat om een aanvraag voor bouwplannen van de familie Bakker aan de Maai- keduinweg. Architecten dienen de komende tijd meerdere aanvragen in die ze zelf toetsen aan een lijst die gezamenlijk met de gemeente is opgesteld. Als dat bevalt, wordt dat systeem algemeen ingevoerd bij bouwplan nen waarvoor geen bijzondere procedure nodig is. Architecten, medewerkers van de gemeente, een bouwkundig teke naar en vertegenwoordigers van TVO waren vrijdag aanwezig bij overhandiging. Zij hebben de afgelopen tijd om tafel gezeten om de lijst op te stellen. De samenwerking moet voorkomen dat het aanvra gen en verlenen van bouwvergunningen moeizaam verloopt en dat ambtenaren en architecten elkaar in de haren zitten. Volgens hen waren de bijeenkomsten nuttig. 'Je krijgt oog voor eikaars mogelijk heden en onmogelijkheden.' {Fotojero^^Hmjmi Nieuwe regels omgang geld Als de gemeente opnieuw geld wegzet, moet dat gebeuren bij een bank die minstens een AA- rating heeft. Dat heeft een meer derheid van de politieke partijen in de raadscommissie Middelen bepaald. Dat gebeurde tijdens de bespre king van een nieuw treasury-sta- tuut. Daarin staat beschreven wel ke spelregels de gemeente voor zichzelf in acht neemt bij het lenen en het uitzetten van geld. Na het verlies van de €8 miljoen in IJsland bleek dat het treasury-statuut ver ouderd was en dat er een nieuwe regeling moest komen. De rating geeft aan hoe groot de kredietwaardigheid van een bank is. Het college had aanvankelijk voor een AAA-rating willen gaan (het allerhoogste), maar de politie ke partijen vonden een AA-rating ook toereikend. Anders had de gemeente in Nederland alleen nog met Rabobank, de Bank Neder landse Gemeenten en de Neder landse Waterschapsbank in zee kunnen gaan om geld langer dan een jaar weg te zetten. De ratings moeten zijn verleend door Moody's, Standard Poors of Fitch IBCA, internationaal erkende bureaus die de kredietwaardigheid van banken beoordelen. De politieke partijen konden zich over het algemeen vinden in het nieuwe statuut. Ze vonden wel dat de politieke verantwoordelijkheid bij het voltallige college moet lig gen en niet alleen bij een wethou der financiën. De raad neemt er op 12 januari besluiten over. Schilderij In de aankondiging van de exposi tie in Klif Art in de vorige krant is onder een schildenj per abuis de naam van Caroline Serton vermeld. Het werk is gemaakt door Ene Her cules. De week van... Het weblog De week van... wordt ook gedurende de kerstdagen bij gehouden door Janien de Bruijn van Inn de Knip uit Den Hoorn. In de krant van woensdag 30 decem ber verschijnt een bloemlezing. Tot die tijd zijn haar bijdragen te lezen via www.texelsecourant.nl. Kerstbokaal In manege Akenburg worden zondag 27 en maandag 28 december de wedstrijden om de Kerstbokaal gereden. Deel nemers mogen deze hele week in de manege oefenen. Er wordt gestreden in de catego rieën dressuur, springen en spel. Als eerste gaan zaterdag om 9.00 uur de pony's van start. Om 13.15 uur verzorgt menvereniging Tussen Wad en Duin een demonstratie, waarna om 14.45 uur het springen begint. Om 17.00 uur begint een kerstspel door Stal Rozenburg. De wedstrijden duren tot de late avond, wanneer de paardenruiters hun dressuurproeven rijden. Maandag beginnen de ponyruiters om 9.30 uur. Na dressuur en spel volgt om 14.00 uur een demonstra tie voltige door manege Kikkert. Het springen begint rond 15.30 uur, waarna leden van De Klepper- tjes een blacklightshow rijden. Publiek heeft beide dagen gratis toegang. vertrouwen kan hebben in een goe de uitvoering van beleid, zich kan concentreren op de hoofdlijnen. Zo vergt het raadswerk niet alleen min der tijd en inspanning, maar wordt ook leuker. Dat zet de deur open voor Texelaars die er tot dusver voor passen. Meer kandidaten voor de raad betekent ook meer keuze, meer kwaliteit en meer enthousias me in dit hoogste orgaan. Wethouders zijn dan niet meer aan een (coalitie)partij gekoppeld, waar door ze hun taak echt duaal kunnen verrichten. Controle van de wethou ders door de raad gebeurt zonder dat partijbinding een rol speelt, zodat wethouders niet de hand boven het hoofd wordt gehouden, maar kritisch worden gevolgd. Het raadsprogramma wordt met meer eenzijdig door de coalitie bepaald, maar is samengesteld op basis van een meerderheid van stemmen in de raad en wordt dus breder gedra gen. Het verschil tussen coalitie en oppositie vervalt. Het voeren van oppositie ('teugen') wordt minder interessant en maakt plaats voor het bedrijven van politiek op basis van argumenten. En, niet onbelangrijk, door een goed gekwalificeerde bestuur, komt er een gezondere balans tussen raad, college van b en wen ambtelijke organisatie. Mooi meegenomen ik een tijd waann, zo bleek eind 2007 uit onderzoek door de Rekenka mercommissie, er meer wantrou wen dan vertrouwen heerste tussen raad. college en ambtelijke organi satie. Op papier simpel, maar wel een bestuurlijke en organisatorische omwenteling. Geen besluit dat onze bestuurders halsoverkop hoeven te nemen, maar wel een knoop waar van het doorhakken politieke moed vergt. Wellicht loopt Texel daarmee voorop, maar waarom niet? We zijn immers wel vaker proeftuin geweest. Nieuwsgierig naar hoe onze politici over dit vraagstuk denken? De Texelse Courant daagt ze uit hun mening te geven. Wordt vervolgd.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5