Teelt van pootaardappelen lijkt steeds meer op topsport' fwmm 2009 voor veehouderij 'dramatisch slecht' Bollentelers hadden geen florissant jaar 'Van romantiek kun je niet leven' /stoken op Texels hout ybiogas- installatie ■uw stoep TEXELSE 11 COURANT energieke burgemeester Texel-energie 1 '/^jnet energie visie wie heeft boor van 3 kilometer lintje voor wethouder Bruisend van Texelse energie het jaar uit Werkstraf voor mishandeling WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 Voor Texelse akkerbouwers ken de 2009 een redelijke start. In het voorjaar viel voldoende water, maar doordat vanaf eind juli, begin augustus de droogte toe sloeg, bleven de opbrengsten van gewassen zoals suikerbie ten, maïs en consumptieaardap pelen achter. 2009 was voor telers van suiker bieten een jaar met een uitzonder lijk hoog percentage suiker. Bij vroeg geoogste bieten werden zelfs suikeropbrengsten van boven de twintig procent gemeld, waarbij de opbrengst in tonnen overigens lager uitviel dan gemiddeld. Wie later rooide, oogstte wel meer ton nen, maar zag het gehalte suiker dalen naar circa 18.5 procent. Gemiddeld genomen bleef de opbrengst aan tonnen achter, het hogere suikergehalte compenseer de dit deels. Met als gevolg dat er telers waren die hun suikerquotum niet vol kregen, terwijl andere juist teveel hadden. De Europese bie- tenprijs is na de markthervorming flink gedaald. Van de hoge wereld marktprijs van dit moment kunnen bietentelers maar beperkt profite ren. De hoeveelheid te exporteren suiker vanuit Europa naar de wereldmarkt is gereguleerd. De teelt van pootaardappelen is voor veel akkerbouwbedrijven de belangrijkste activiteit en grootste inkomstenbron en arbeidsfactor. De opbrengsten waren gemiddeld, de afeet van de vroege exportaard appelen naar landen in Noord- Afrika en het Midden-Oosten ver loopt redelijk. Hoe de late export naar afnemers Noord-Europa gaat verlopen, is onzeker. De prijzen van de consumptieaardappels zijn laag, waardoor veel boeren de teelt van graan mogelijk verkiezen boven die van aardappels. Deed zich vorig jaar in de aardap pels veel virusbesmetting voor (waardoor veel partijen werden afgekeurd), dit jaar was het zoge naamde chitwoodi aaltje spelbre ker. Het betreft een bodemaaltje dat door de groeiomstandigheden van dit jaar naar de oppervlakte kwam en zich in de aardappels nestelde. Met als gevolg dat knol len die op het oog niets mankeer den, alsnog werden afgekeurd. Johannes van Heerwaarden, secre taris van de LTO en pootgoedte- lers: Zorgwekkend. Tien jaar gele den gingen dergelijke partijen gewoon de handel in en waren de afnemers er blij mee. Maar door laboratoriumonderzoek gaan par tijen die er picobello uitzien nu alsnog voor de koeien. Het lijkt er steeds meer op dat de teelt van poters topsport wordt. Als telers doen we er door informatiebijeen- Droogte tijdens de oogstperiode v, komsten en cultuurmaatregelen alles aan de aaltjesdruk zo laag mogelijk te houden. Maar we moe ten we in samenwerking met de Plantenziektekundige Dienst (PD) en keuringsdienst (NAK) kritisch kijken hoe we met de regelgeving omgaan. Graan De graanoogst was gemiddeld goed, maar de prijs teleurstellend. Vooral brouwgerst, dat op Texel veel wordt geteeld, is laag in pnjs. De opbrengst van uien, een teelt die met zestig hectare op Texel aan terrein wint, bleef iets achter bij gemiddeld, maar de prijs maakte dat het saldo tot tevredenheid stemde. De winterse omstandighe den zijn goed voor de vraag naar peen. Positief dit jaar was de oprichting van de agrarische jongerenvereni ging, die een afgevaardigde heeft in het bestuur van LTO. Van Heer waarden: 'Er is een goede uitwis seling van kennis. Dat geeft per spectief voor de toekomst.' Een voormalig horecaonderne mer uit Den Burg is maandag door de politierechter in Den Hel der veroordeeld tot een werk straf voor de duur van 100 uur. De man is schuldig bevonden aan geweld. Hij mishandelde op 26 juli een man in een café in De Koog. De verdachte kwam die nacht rond drie uur het café binnen en nam plaats naast een bekende. Binnen enkele minuten werd hij herkend door een andere cafébezoeker. Die sprak hem aan op iets uit het verle den en er ontstond een korte, maar felle woordenwisseling. Er vielen klappen, waarna het slachtoffer met bebloed gezicht het pand ont vluchtte. 'Hij heeft me eerder dit jaar bij de keel gegrepen en gedreigd mijn huis af te laten branden', verdedig de de verdachte zich. 'Ik heb daar nooit aangifte van gedaan, maar was wel zo geschrokken dat ik voor een paar duizend euro aan beveili gingsvoorzieningen in en rond mijn woning heb laten installeren. Verder kende ik hem helemaal niet. Van anderen moest ik later horen dat het een aannemer was die wel eens op Texel wat werk deed. Toen ik het café binnenkwam, heb ik hem ook helemaal niet herkend. Dat gebeur de pas toen hij me dreigend aan sprak' Volgens de verdachte kwam het slachtoffer provocerend en intimi derend op hem af. 'Ik gaf hem een draai om zijn oren, meer niet.' Toen de man nogmaals op de verdachte toeliep, pakte deze een stalen ijs- emmer en sloeg daarmee in het gezicht van de man. 'Niet waar, ik gooide die emmer naar hem toe, verder niet', aldus de voormalig horecaondernemer. Getuigen, waaronder een vriend en de kroe- geigenaar. verklaarden echter nadrukkelijk dat hij gericht met de emmer sloeg. 'Daarmee heeft u bewust het risico genomen dat u iemand ernstig let sel zou toebrengen', vond officier van justitie Van der Plas. 'En dat valt juridisch gezien onder een poging tot zware mishandeling en die acht ik ook wettig en overtui gend bewezen.' Hij eiste 100 uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Dat betekent dat de voormalige ondernemer zich tijdens zijn proeftijd van twee jaar netjes moet gedragen, anders mag hij ook voor de resterende vijftig uur onbe taalde arbeid verrichten. De officier was van mening dat het uitdelen van de klappen niet door de omstandigheden werd gerecht vaardigd. Politierechter Vos kon zich volledig vinden in de strafeis en zag geen reden tot iets anders te veroordelen. Opmerkelijk was dat de verdachte ongeveer een week voor het inci dent nog met een andere horeca ondernemer had gesproken over een oplossing voor het horecage- weld op Texel. Die ondernemer verklaarde tegenover de politie dan ook behoorlijk boos te zijn geweest toen hij hoorde was er gebeurd was. Het was die ondernemer die de verdachte kort na het incident, uit boosheid naar de grond werkte, in afwachting van de komst van de politie. Een hem opgelegd horeca- verbod, waarvan kort na de mis handeling sprake was, is volgens de verdachte nooit tot uitvoer gebracht. Voor veel melkveehouders was 2009 financieel gezien een slecht jaar. De melkprijs daalde met een cent of twaalf. Het verlies werd in geringe mate gecom penseerd door lagere prijzen van het krachtvoer, maar dat voordeel werd teniet gedaan doordat de groei van gras en maïs tegenviel door droogte. 'Dramatisch slecht', noemt LTO- voorzitter Jaap Hin de resultaten in de melkveehouderij. Slechte prijzen voor de melk en een groei seizoen dat met het intreden van de droogte in juli ten einde kwam, zorgden voor tegenvallers. Achterblijvende grasgroei leidde er toe dat in de herfst al moest worden bijgevoerd. Doordat ook de maïs het liet afweten, hebben veehouders ruwvoer aangekocht uit het oosten van het land. De opleving van de melkprijs aan het eind van het jaar noemt Hin 'enigs zins bemoedigend'. Doordat voor gaande jaren een beter rendement is behaald, beschikt de veehoude rij over enige veerkracht. 'We komen er wel door.' De prijzen voor vleesvee bewogen zich ongeveer op het zelfde niveau als een jaar eerder. De schapen houderij vertoont een licht herstel doordat de druk vanuit het buiten land op de vleesmarkt iets minder was. Wel blijft het een sector waarin het moeilijk blijft een inko men te verdienen. Q-koorts Met de Q-koorts landelijk in het nieuws worden op Texel twee bedrijven met melkschapen en - geiten intensief gecontroleerd. Maar tot dusver is deze besmet ting hier niet geconstateerd. De ontwikkelingen rond de omvor ming van Waalenburg tot robuust natuurgebied, waarvoor een aan tal bedrijven elders een andere plek moet worden gevonden, lopen volgens Hm nog altijd stroef. Ander punt van zorg is de situatie van boeren op de Hogeberg. Hin: 'Willen we het huidige landschap op de Hogeberg behouden, dan moet er voor deze bedrijven een goede basis zijn. Van romantiek kun je niet leven.' Landbouworganisatie LTO werkt samen met de plaatselijke Gebiedscommissie aan een plan. Het geld dat daarvoor nodig is, zal niet alleen van de provincie en andere instanties komen, ook van de gemeente Texel wordt een bij drage verwacht. 'Onze gemeenschap vraagt behoud van bepaalde landschap pelijke waarden, dan moet men zich ook realiseren dat daar een andere kant aan zit.' Voor bloembollentelers was 2009 geen florissant jaar. Door de recessie en valutaproblemen was er minder vraag naar hun product en zakte de prijs van met name tulpen weg. Cijfers van het Landbouw Econo misch Instituut (LEI) spreken boek delen. Landbouwers hadden gemiddeld een negatief inkomen van €57.000,-. 'Wel zijn de ver schillen tussen de bedrijven groot', vertelt Alfons Kuip, voorzitter van de Texelse afdeling van de Konink lijke Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur (KAVB). Telers van narcissen beurden ongeveer dezelfde prijs als vorig jaar voor hun bollen. 'Acceptabel', volgens Kuip. Wie z'n tulpen tijdig had weten te verkopen, kreeg ook een redelijk bedrag, maar wie ze in de zomer nog niet kwijt was. kon ze maar moeilijk slijten, als dat al luk te. Menig leverbare tulp is daarom weer geplant. Lelies brachten iets meer op dan een jaar geleden. Telers hebben hun hoop gevestigd op een landelijke promotiecam pagne voor de bloembollen Teken aan de wand voor de bloem bollensector is de tendens dat het aantal telers achteruit loopt. Op de ledenlijst van de KAVB staan 25 bedrijven. Dit zijn veelal gespeciali seerde ondernemingen. Op Texel zijn naar schatting zo'n veertig bedrijven waar bloembollen wor den geteeld. De oppervlakte bollen blijft volgens Kuip redelijk con stant, wat betekent dat de bedrij ven zijn gegroeid.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 11