In vogelvlucht door nieuws van 2009 TEXELSE J3 COURANT WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 Rustig jaar, niks gebeurd. Nou mooi niet. Ook in 2009 hielden diverse grote en kleine gebeurtenissen de gemoederen op het eiland aardig bezig. De Texelse Courant gaat in vogelvlucht nog eens door het nieuws van het afgelopen jaar, voor wie het geheugen wil opfrissen en benieuwd is wat er zoal gespeeld heeft. M 1 Wethouder Nico Kikkert en projectlei der Henk Pennings verrichten de offi ciële start van de bouw van het nieuwe gemeentehuis door de mid denstip van het voormalige voetbal veld van SV Texel uit te spitten.De Protestante Waddengemeente zet de Maartenskerk in Oosterend te koop. Het is een ludieke actie voor een bij zondere dienst. Aglaia Westra uit Den Burg start een project om zwerf vuil te ruimen. Eind 2009 onder scheidt Gemeentewerken haar voor de inspanningen. Bontje 21, een koe van Dick Smit, wordt gehuldigd omdat ze 10.000 kilo vet en eiwit heeft geproduceerd. Tijdens de huldi ging is de koe zelf inmiddels 'afge voerd'. De Lions schenken een couveuse voor pasgeboren kinderen aan de ambulancedienst. 4 Duin Bouwbedrijf wint de Texelse onder nemersprijs. Een woonhuis aan de Zeekraal in De Koog raakt zwaar beschadigd door een uitslaande brand. Even bestaat de vrees dat een moeder en drie kinderen nog binnen zijn, maar dat blijkt niet het geval.De VVV brengt de provisie voor boekin gen terug op het oude niveau van 10 procent (was eerst 6). Anders komt de marketing door het achterblijven van inkomsten onder druk. Els de Jager moet door een blessure een poging de hoogste berg van Zuid- Amerika (de Aconcagua) te bedwin gen staken. Ze komt tot 6200 meter op de bijna 7 kilometer hoge berg. Oud-Texelaar Stefan Kuip wordt raadsheer bij het Gerechtshof in Den Haag.Emeritus-predikante Rie Keij- ser neemt afscheid als voorzitter van de Texelse Raad van Kerken. De eerste tegel van het pad over de duinreep bij De Koog wordt gelegd. Onder het pad wordt een koker begraven met daann notulen, ver gunningen en andere paperassen die aan de realisatie vooraf gingen. Andrew Albers neemt het voorzit terschap van het Texelfonds over van Jacques Dijt. De raad schaft de ondergrens van 30 procent op de toeristische bedden af. Daar door kunnen bedden voor tenten en toercaravans makkelijker wor den omgezet in slaapplaatsen voor stacaravans en chalets. De Zandkoog, het medische deel van het PHH-gebouw wordt in gebruik genomen. Politie, ambulance en SIGMA nemen hun intrek in het gedeelte aan de Pontweg. De brandweer wil er pas heen als extra verkeersmaatregelen zijn genomen. De raad bepaalt dat wonen en kleinschalige bedrijvig heid in schapenboeten verboden blijft.GroenLinks en Texels Belang vinden dat de gemeente nieuwe ontwikkelingen op het eiland moet gaan toetsen aan de kernwaarden van Texel. De MAB neemt een nieuw clubgebouw in gebruik. Ben Rab neemt na 26 jaar afscheid als bestuurslid van het Tesselhuus. Piet Bakelaar wordt tijdens de Halve Marathon van De Waal koninklijk onderscheiden voor zijn grote verdiensten op sportief en maatschappelijk gebied. Een informateur die onderzoek doet naar gemeentelijke herindeling in de Noordkop stelt dat Texel zelf standig kan blijven. De overige acht gemeenten in de regio heb ben daar geen problemen mee. 4 De gemeenteraad zet een streep door plannen van Gemeentewer ken zelfstandig te worden. 4 Den Burg krijgt als laatste dorp op Texel een dorpscommissie. 4 De Texelse Courant wordt met ingang van 24 maart weer op het eiland gedrukt. Matt en Wies van Beek maken bij Radio Texel de duizendste uitzen ding van het programma Country Time dat sinds 1989 bestaat. De volleybaldames van Tevoko wor den kampioen in de promotieklas se. Ze plaatsen zich ook voor de finale om de districtsbeker, maar leggen het daarin af tegen Forza Hooglandt uit Amersfoort. 4 Scou ting Texel breidt het clubgebouw in Den Burg uit. Den Helder laat het plan voor een tunnel naar Texel varen. De voorkeur gaat uit naar een nieuwe veerhaven ten noord oosten van de stad, met de restric tie dat het waarschijnlijk pas na 2025 wordt. Barend Staal zwaait na 36 jaar af als bedrijfsleider bij Mantje in De Koog.4 De Wieringer kotter Gerdia slaat in dichte mist lek bij de NIOZ- haven. Alerte bemanning weet de voormalige kokkelaar op tijd tegen de dijk te varen, zodat het schip niet ten onder gaat. Brandweer en KNRM pompen het leeg als dui kers het gat in de machinekamer provisorisch hebben gedicht. De Gerdia wordt daarna in het dok in Oudeschild gerepareerd. De bouw van woningen op 't Zoute- land in Den Hoorn gaat na een kwart eeuw discussie van start. 4 De bekende luchtfotograaf Herman IJsseling raakt ernstig gewond als zijn vliegtuig crasht tijdens de lan ding. Na een paar maanden kan hij weer de lucht in om foto's te maken. 4 De provincie is bereid de Pontweg aan te passen voor de brandweer, waardoor een verhui zing naar het PHH-gebouw in zicht komt. 4 Mary Bakker-Zijm wordt koninklijk onderscheiden voor haar inzet bij de Histonsche Vereniging. 4 De gemeenteraad stemt tot ieders verrassing het dorpsontwikkelings plan in Oosterend weg. De coalitie is in de minderheid doordat twee raadsleden van GroenLinks en CDA ontbreken. De teleurstelling is Januari Leerlingen van de OSG verhuizen woensdag 14 januari tafels, stoelen en andere Een woning aan de Zeekraal in De schoolmaterialen van het schoolgebouw aan de Haffelderweg naar de tijdelijke beschadigd bij een uitslaande brand, locatie aan de Volmolen. Koog raakt zondag 15 februari ernstig Op een werf in het Chinese Zhoushan wordt de voormalige Molengat (omgedoopt in Halani-1) verbouwd. Het voortbestaan van de meierblis staat op de tocht. De gemeente houdt een bijeenkomst om te bespreken wat er beter kan om de traditie in stand te houden. 4 Texel tekent bezwaar aan tegen plannen van Defensie om het aantal vliegbe wegingen op De Kooy te verhogen van 22.000 naar 25.000 per jaar. Het college is bezorgd dat de overlast voor de zuidpunt van het eiland toe neemt. 4 Rotary Texel viert zijn 50- jarig jubileum. Er wordt een project gestart om verenigingen te helpen bij het vinden en vasthouden van vrijwilligers.4 Leerlingen van de OSG verhuizen naar de tijdelijke locatie aan de Volmolen. De gemeente raad praat nog eens over het nieuwe raadhuis naar aanleiding van de ver loren €8 miljoen in IJsland. De con clusie: doorgaan met nieuwbouw. Het bestuur van de bewonersvereni ging stapt op na een conflict met biljarters over het gebruik van een biljarttafel in Starkenburg waar de vereniging zetelt.Vijf wrakken voor de kust van Oudeschild worden tot rijksmonument verklaard. Raadslid Eric Hercules stapt op. Hij is teleur gesteld over politieke spelletjes die gespeeld zijn.4 Tot teleurstelling van veel Texelaars wordt het fietspad over het Waalenburgerdijkje een betonpad.4 Tientallen Texelaars fiet sen tijdens Super Sunday, een wed strijd voor mountainbikers, door café Het Biervat in De Koog. 4 Voorzitter Albert Hoven van de Sportraad meldt bij de vienng van het 55-jarig bestaan dat sportverenigingen moei te krijgen vrijwilligers te vinden. De echte clubmensen verdwijnen. 4 De redactie van de Texelse Courant verdwijnt na 121 jaar uit het centrum van Den Burg en verhuist naar de Spinbaan. 4 Een veiling voor de Jeugdclub van De Cocksdorp levert bijna dneduizend euro op. De Wieringer kotter Gerdia stoot woensdag 1 april lek bij het verlaten van de NIOZ- haven lek en gaat bijna ten onder. Francine Giskes wordt op vrijdag 20 november geïnstalleerd als 21ste burgemeester van Texel. groot, tegenstanders zijn opge lucht. 4 Redacteuren Gerard Tim merman en Jeroen van Hattum van de Texelse Courant krijgen bij de uitreiking van de Prijs voor de Nieuwsbladjournalistiek een eer volle vermelding voor verslagge ving over de concessiewetgeving. Timmerman krijgt ook een eervolle vermelding bij de Pnjs voor de Nieuwsbladfotografie.4 De samen werking tussen de gemeente en ontwikkelingsmaatschappij OPP om het centrum van Den Burg opnieuw in te richten wordt beze geld. 4 De Raad van State tikt minister Bos van Financiën op de vingers. Hij heeft Texel en andere gedupeerde lagere overheden met geld in IJsland onterecht gehinderd hun miljoenen terug te halen. 4 Bij de lintjesregen worden Wieb en Ina Bremer, Dirk Haker, Frits Agter en Flip Breman benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De 8- jarige Robin van Boven krijgt als eerste Texelaar een kinderlintje, als dank voor zijn steun aan de zieke Wendy Abma. éénmotorig vliegtuig verkeerd terecht bij de landing. Piloot Herman IJsseling raakt Op het vliegveld komt dinsdag 7 april zwaargewond. In Madurodam wordt op woensdag 14 april een replica van de Dokter Wagemaker gedoopt.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 13