Pechtold bepleit beter salaris wethouder TEXELSE 77 COURANT leder einde is een nieuw begin Keuzes, daadkracht en samenwerking Geen inzet boeren bij gladheid Brievenbus opgeblazen D66-coryfee neemt tijd voor zijn vele toehoorders WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 Op verzoek van de redactie hield Janien de Bruijn uit Den Hoorn deze week een weblog bij. Over terugblikken en voor uitzien, brieven schrijven en problemen met de computer. Hieronder een bloemlezing, het complete weblog is te lezen via www.texelsecourant.nl. Woensdag - Nou, dat begint lek ker, dat webloggen. Ik moest even wachten op een inlogcode, die ik vervolgens weer per ongeluk net zo hard kwijtraak, haha... Ik moet eerlijk zeggen dat ik ook niet hele maal snapte hoe het in z'n werk ging. Natuurlijk lees ik wel eens de weblogstukken in de Texelse Cou rant, en aangezien die deze week maar één keer verschijnt, dacht ik, dat ik de boel wel in één keer kon verzenden. Nooit bij stilgestaan dat er dagelijks een stukje op de website verschijnt... Het zal duide lijk zijn: ik bén niet zo 'van de computer'. Ik gebruik 'm dagelijks, maar meestal niet als televisie. Bij wijze van journaal wil ik de Kabel krant nog wel eens lezen, óók omdat je dan aan kunt klikken wat je wilt lezen. Maar meestal gebruik ik m'n laptop niet als roddelblaad je of entertainment-apparaat. Ik dóe er iets op: administratie, flyer- tjes maken voor Inn de Knip, bestellingen en brieven schnjven natuurlijk, héél veel brieven. Niet voor de lol, maar ik ben er inmid dels aardig achter gekomen dat 'mondelinge afspraken' toch moeilijk zijn. Moeilijk te onthou den, moeilijk om je aan te houden, moeilijk te controleren en vaak op verschillende manieren te inter preteren. Brieven zijn - voor mij - nog steeds dé manier van com municatie. Het liefst handgeschreven, met een vulpen, prachtig. Dat doe ik nooit meer hoor, dan kost het helemaal veel tijd. Vrijdag - Ik had me voorgeno men om vóór 12 uur nog wat te schrijven, zodat er dagelijks iets te lezen is. Niet gelukt: de tijd vliegt. Alles lijkt wel 'dubbel' in decem ber. Aan de ene kant was het van daag heel, héél rustig Inn de Knip, qua gasten dan. Aan de andere kant had iedereen die er was, het hartstikke druk. Drie mannen in de keuken, druk met het eten, drie dames - waaronder ikzelf - vóór. druk met alles eromheen. Ohw, wat zou ik graag verklappen wat dat 'alles eromheen' dan is, maar ja, dan is de lol eraf voor de men sen die komen. Dinsdag - Ik snap er niks van; ik zit me suf te typen, maar het is helemaal niet doorgekomen. Ik zal wel weer iets niet goed hebben gedaan, of ergens opgeslagen waar ik het niet meer kan vinden ofzo. Ik doe het namelijk wél regel matig, een stukje schrijven. Vroe ger had ik daar echte dagboeken voor, ik heb er zelfs nog één met zo'n slotje erop. Jarenlang schreef ik consequent iedere dag, in de loop der tijd werd dat minder. Toch heb ik er een stuk of veertig, echte dagboeken. In een kist, in de kast, en ik kijk er nooit meer in. Tegenwoordig schrijf ik dus op de computer. Soms print ik het uit, en dan gaat het in een map. De map met 'Niet verstuurde brieven en mailtjes'. Want zo ben ik dan ook wel weer; schrijf ik 's een brief naar iemand, of een mail, vind ik 'm te langdradig of niet meer actu eel. Dan verstuur ik 'm niet, maar bewaar'm wél. Dubbel. Ik heb jarenlang alleen maar zitten janken met Oud-en-Nieuw, omdat er een jaar voorbij was en dat krijg je nóóit meer terug, gut, wat vond ik dat erg. Ik had het ook met de grote vakantie, in de zomer, leder een rende juichend het school plein op en ik stond te huilen. Het schooljaar voorbij, af. klaar, einde, en het was zo leuk, dit kwam nóóit meer terug. Ik weet inmiddels wel dat ieder einde ook een nieuw begin is en dat sommige dingen ook nooit eindigen, al zijn ze klaar. Groen zwart 2009 was een jaar van grote projec ten. Start van de bouw van het gemeentehuis, OSG De Hogeberg en 't Zouteland, het jaar waarin het PHH-gebouw werd voltooid en de eerste fase van de Volmolen ten einde liep. Maar ook een jaar waarin meerdere projecten niet van de grond wilden komen. Wethouder Nico Kikkert sprak na een inventarisatie onder aanneem- bedrijven eerder dit jaar de ver wachting uit dat het na de bouwvak rustiger zou worden aan het bouw trant. Maar de hoeveelheid lopende bouwaanvragen waren ook reden om aan te nemen dat na de zomer nog heel wat te bouwen viel. Bij ondernemers leeft de verwachting dat het in 2010, zeker in de tweede helft, rustiger zal worden. Het faillis sement van Architectenburo Texel kan als een slecht voorteken wor den beschouwd en ook binnen de bouwsector is het nodige gaande. Overduidelijk is dat gemeentelijke of andere grote projecten in 2010 meer dan welkom zijn. Maar echt vlotten wil hel niet Het is stil geworden rond het dorpsontwikkelingsplan van Oosterend, grond die bestemd was voor de tweede fase van de Volmolen is afgewaardeerd naar agrarische waarde, woningbouw in Oudeschild laat op zich wachten en deze week kwam in het nieuws dat de herinrichting van het centrum van Den Burg op de lange baan gaat. In Oudeschild wordt met belangstel ling de ontwikkeling van Parkeren en Meer afgewacht en in en Den Burg is de vraag wanneer Woontij van start gaat met het plan Weikoop. In Oosterend ligt het project op de plek van de voormalige gereformeerde kerk al tijden stil en over plannen voor invulling van het gebied rond het PHH-gebouw heerst na het eer dere tumult een angstig zwijgen. Bouwers kijken uit naar de langver wachte vernieuwing en vergroting van De Lindeboom en hopen dat van uitstel geen afstel komt. Een staand zeiltje hadden bouwers aan al die particulieren en kleine onder nemers met hun verbouwingen en nieuwbouw. In hoeverre die zich ook in 2010 bij de bouwers zullen mel den is de vraag. Banken roepen om het hardst dat ze met krenterig zijn met financieringen, maar risico's worden vermeden en de zekerhe den die worden gevraagd zijn niet voor iedereen haalbaar. De woning markt is nog steeds stug, ook op dat gebied zijn de verwachtingen niet hooggespannen. Veel zal afhan gen van de ontwikkelingen op het toeristische vlak. 2009 was niet teleurstellend, maar hoe ziet 2010 eruit? Het toensme wordt als motor van de economie gezien. Het heeft decennia lang voor groei gezorgd, maar het maakt de economie wel kwetsbaar. Wat mogen we van de gemeente en bednjfsleven verwach ten? Een daadkrachtige afhandeling van (mega)projecten. Die hierboven zijn genoemd, maar ook het bestem mingsplan buitengebied is zo'n pro ject. Want het beoogde toestaan van grotere vakantiehuizen maakt het aantrekkelijk voor eigenaars dat dan maar af te wachten. De groei en noodzakelijke kwaliteitsverbetenng van kamperen bij de boer, maakt het bouwen van beter sanitair en andere voorzieningen even noodzakelijk als mogelijk. Het nieuwe plan buitenge bied staat voor volgend jaar op de agenda, maar ervaring uit het verle den leert dat bij dit soort processen een jaar zomaar voorbij is. Het ver keerscirculatieplan heeft de raad voor zich uit geschoven. De voltooi ing van het nieuwe raadhuis en de daaraan gekoppelde afname van de parkeervoorzieningen, vragen wel een snelle oplossing. Liggen er ook kansen? Zeker. Duurzaamheid bij voorbeeld. Maar terwijl de tijd ver strijkt, lijkt het doel om in de eigen behoefte te voorzien nog ver weg. Texel als kenniseiland, ook een populair item. Hoe staat het met de Texel Academie? Ook zo'n mega project waar we maar weinig meer van horen. Een toeristische oplei ding, hotel- of andere vakschool? Veel initiatieven zijn tot dusver in schoonheid gesmoord. Ze hebben alleen kans van slagen als Texel verbindingen aangaat met geves tigde onderwijs- en kennisinstellin gen. En dat bestuurders hun oor te luisteren leggen bij het bedrijfsleven en andere organisaties en een dui delijke keus maken voor waar wel en waar niet de schouders onder worden gezet. Het is in de huidige politieke arena met altijd even mak kelijk manoeuvreren, maar wellicht dat de volgende raad slagvaardig heid toont. Texel heeft hoge ambi ties, op meerdere fronten. Kennis, duurzaamheid, landschap, infra structuur, energie en noem maar op. We dobberen nog voort op de golf van voorspoed van de afgelopen tien jaar, maar met een kenterend economisch tij vertragen processen of zijn stil komen te liggen. Daar is niemand mee gebaat. Waar het in 2010 op aankomt is keuzes maken, daadkracht en samenwerking. Nieuwsquiz In samenwerking met de Texelse Courant houdt de Stichting Welzijn Ouderen Texel zondag 10 januari een Texelse Nieuws- en Kennisquiz. Vooruitlopend daarop wordt weke lijks in de krant een vraag gepubli ceerd. Het antwoord kan gestuurd worden naar swot@texel.com; goe de inzendingen komen in aanmer king voor een leuke prijs. Deze week een vraag over het onderwijs. Wie legde in augustus de eerste steen voor de nieuwbouw van OSG De Hogeberg? - Henk de Vries - Henk van Atteveldt - Jan van Andel - Jan Veenendaal Oplossing vorige week: In okto ber vierde de Texelse Bierbrou werij het tienjarig bestaan. Om zowel praktische als finan ciële redenen voelen b en w weinig voor het inschakelen van aannemers en agrariërs bij voortdurende sneeuw en vorst. Alleen als ergens sneeuwdui- nen zijn ontstaan, worden sho vels van aannemers ingehuurd. Voor de rest wordt alles zoveel mogelijk met eigen mensen en materieel bijgehouden. Naar aanleiding van klachten over gladheid bij de afgelopen vorst en sneeuwperiode had Gerbrand Poster van de raadsfractie Texel 2010 gevraagd voortaan aanne mers en boeren in te schakelen. Het college geeft daar dus geen gevolg aan. De huidige gladheids- bestnjding gebeurt volgens een beproefd aanvalsplan, dat aan sluit bij het beleid dat door ande re gemeenten wordt gevoerd. Als eerste worden de hoofdroutes begaanbaar gehouden, vervol gens de routes binnen de bebouwde kom. Daarbij worden drie vrachtwagens en een bestel wagen met strooier en sneeuw schuiver en een trekker met sneeuwschuiver ingezet. Wethou der Nico Kikkert: 'Aanvaard moet worden dat daarbij niet de hele gemeente kan worden bediend. Weggebruikers hebben ook hun eigen verantwoordelijkheid.' Bij aanhoudende sneeuw en vorst is het moeilijk om de zaak bij te houden. Maar als dan zomaar andere bedrijven worden ingezet, verdwijnt volgens de gemeente al gauw het overzicht van wie wat aan het doen is. Bovendien beschikken die bedrijven niet over het geschikte materieel zoals strooiers. Met de eigen strooiers werkt de gemeente gedoseerd, met als doel veel resultaat tegen weinig schade aan het milieu. De gemeentelijke gladheidbestrij ders zijn bovendien goed opge leid in zorgvuldig en veilig wer ken; ze hebben onder andere een slipcursus gevolgd. Wethouder Nico Kikkert wijst er verder op dat inschakeling van derden veel geld kost. Mede op grond daarvan is gekozen voor de huidige werk wijze: evenwicht tussen verant woorde gladheidbestrijding en beschikbare financiën. Nieuwjaarskaarten en andere post die maandag in de brievenbus aan de Keesomlaan zijn gedaan, komen met op de plaats van bestemming aan. In de nacht van maandag op dinsdag is de TNT-brievenbus opgeblazen De post lag verspreid over enkele meters en de brieven bus is totaal vernield. De politie roept getuigen op zich te melden. Om kwalitatief betere wethou ders te krijgen, moet hun salaris omhoog. Daarmee vergroot je de kans dat mensen met een goede baan of een eigen bedrijf hun werk willen opgeven om zich in het onzekere politieke leven te storten. Dat zei Alexander Pech told, fractievoorzitter voor D66 in de Tweede Kamer, maandag avond in een lezing in hotel Den Burg. Hij reageerde daarmee op vragen uit het publiek. Diverse sprekers brachten het vorige week in deze krant besproken idee ter sprake om wethouders in de toekomst op hun functie te laten sollicite ren, nadat een vertrouwens commissie uit de gemeente raad een profiel schets heeft opgesteld. Pechtold ant woordde het idee niet te ken nen, maar wel 'spontaan' en 'zwartwit' te wil len reageren en verklaarde zich tegen. Hij voer de diverse rede nen aan. onder meer dat de verhoudingen tussen bestuur en oppositie er niet duidelijker op worden en dat met de benoemde wet houders een soort extra bestuurslaag ontstaat die 'van niemand' is. Pechtold kreeg de steun van Frans Visman, fractie voorzitter van D66 in de Texelse gemeenteraad. Maar hun partijge noot Laurens Westbroek wierp hem teleurgesteld voor de voeten een 'voor D66 conservatief stand punt' in te nemen. Pechtold rea geerde met een voorbeeld. Daarin spiegelde hij voor dat gemeenten n getalenteerd spreker te zijn. Links zijn Texelse partijgenoot Frans Visman. houders een betere financiële waardering voor hun werk krijgen. Hun huidige salaris noemde hij 'wel erg bescheiden'. 'Want we vragen nogal wat, als iemand met een eigen bedrijf of bijvoorbeeld een goede functie in het onderwijs zijn baan moet opgeven om wet houder te worden.' Pechtold zei de vele onderwerpen die tijdens de bijeenkomst ter sprake kwamen. Voor een tot de laatste stoel bezet te zaal in hotel Den Burg bewees Pechtold inderdaad de getalen teerde spreker te zijn waarvoor hij doorgaat. Hij legde in heldere zin nen uit wat de belangrijkste stand punten van D66 zijn en nam alle tijd Alle tijd nam hij ook voor Harry Wuis, voorzitter van de Texelse vereniging van erfpachters, die zijn aandacht vroeg voor de problematiek van de sterk stij gende erfpacht canon. Pechtold zei er begrip voor te hebben dat Staatsbos beheer mensen die jarenlang weinig hebben betaald in de toekomst zwaar der worden belast. Maar volgens hem vindt D66 de voorgestelde verhogingen 'wat snel gaan'. 'Wij kiezen liever voor de geleidelijk heid.' Pechtold voegde er aan toe Chris Calden, directeur van Staats bosbeheer, ook persoonlijk te ken nen en hem duidelijk te zullen maken hoe er op Texel over wordt gedacht. door bezuinigingen vele miljoenen minder uit het Gemeentefonds zul len krijgen, waardoor financiële problemen kunnen ontstaan. 'Dan loop je de kans dat een nieuwe wethouder meteen sneuvelt, terwijl hij er niets aan kan doen. In zo'n geval is het belangrijk dat hij wordt gesteund door zijn eigen partij en een coalitie.' Pechtold zei liever te zien dat wet- het verder toe te juichen dat par tijen vóór de verkiezingen duidelijk maken wie hun kandidaat-wethou der is. 'Ik heb begrepen dat het CDA hier haar wethouder al naar voren heeft geschoven. Prima, dat is transparant. En als je het niet met zo iemand eens bent, dan stem je niet op hem of haar.' Het wethouderschap was één van voor vragen van toeschouwers, ook op specifiek Texels terrein. Hij waakte er echter voor (te) veel te beloven. Eric Hercules, oud-raads lid voor de PvdA, verweet hem te hebben meegestemd met een motie van de WD, waardoor een bedrag van €100.000,- van IMA- RES naar de zeehondenopvang in Pieterburen zou zijn 'gesluisd' en probeerde hem de belofte te ont futselen steun te geven aan de Texelse 'kennisinstituten' NIOZ en IMARES. Pechtold benadrukte dat een versterking van kennis en onderwijs één van de belangrijkste speerpunten is van het beleid dat D66 wil voeren. 'Maar ik ga niet zeggen dat die ton terug moet naar IMARES, want volgende week sta ik in Pieterburen en moet ik me daar verantwoorden dat zij hun geld niet krijgen.'

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 17