Cjroen Twarts JexeU in het hart &msë. Bij de jaarwisseling: Texel in de breedte' Ontwikkeling centrum Den Burg vertraagd Mountainbikestrijd bij paal 9 texelseBcourant Kantoorvakhandel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12436 WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 TEXELSE^COURANT Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 'Als ik in de horeca verder wilde, dan hier in het familie bedrijf', zegt Anton van der Vis van 't Vogel huis. Wethouders moeten een betere financiële waardenng krij gen', zei D66- voorman Alexander Pech- told maandag Ï7 De moeder van Paul van Dijk maakte zich zorgen over haar zoon. Hij gaf al zijn geld uit aan platen. Ter hoogte van paal 11 is zaterdagmiddag tweede kerstdag een boei aangespoeld. Het betrof de Molengat 4. Het gevaarte van vier ton en een hoogte van circa vijf meter is geborgen met de shovel van Marcel Bakker en staat inmid dels op het erf van hulpstrandvonder Jaap Duinker in Den Hoorn. Kort na 14.30 werd gemeld dat een boei was aangespoeld. Strandpaviljoenhouder René Jager seinde Marcel Bakker in, waarna hulpstrandvonders Jaap Duinker en Maarten Jan Boon snel ter plekke waren. De boei dreef in de branding. Nadat Willem Duinker, zoon van Jaap en 'hulpstrandvonder in opleiding' staande in de bak van de shovel een ketting aan de boei had vastgemaakt, kon deze het strand worden opgesleept. Marcel Bakker plaatste de boei op een aanhan ger, waarna deze in afwachting van verder transport tijdelijk langs de Kerkstraat in Den Hoorn wordt opgeslagen. Het is dit jaar de derde boei die op drift is geraakt. De oor zaak moet mogelijk worden gezicht in het opschuiven van de vaargeul, waardoor de ketting die de boei op z'n plek houdt onder spanning komt te staan en breekt. Overigens leek het erop dat hier een borging los was geraakt. Pas een kleine zes weken ben ik nu burgemeester. De installatie op 20 november voelde als een warm bad: Texel deed zijn naam eer aan als het gaat om de gastvrijheid. Vervolgens begon de ontgroening. Meteen de volgende dag al mocht ik Sinterklaas helpen inhalen. Het Sinterklaasjournaal kennende, dacht ik aan een gemoedelijk wel kom op de haven van Oudeschild. Dat ging allemaal wat anders dan ik me had voorgesteld. Indrukwek kend was het in elk geval wel. Ook de gemeenteraad had al een intro ductiepakket klaarliggen: een extra raadsvergadering op dag drie met als onderwerp de samenwerking met de andere Waddeneilanden. Mijn ontgroening ging verder met het meevaren bij windkracht 9 met de mannen van de KNRM - een kolfje naar mijn hand. Inmiddels heb ik ook al een regu liere raadsvergadering mogen voorzitten, menig overleg gevoerd met de wethouders, kennisge maakt met alle medewerkers van de gemeente, bijeenkomsten gehad met de Friese, Duitse en Deense Waddeneilanden, de hulp strandvonders bezocht en de eer ste ontmoetingen gehad met diver se 'sleutelfiguren' op Texel. Met veel genoegen mocht ik ook al een aantal mensen het Nederlander schap aanbieden. En het was bepaald geen straf om de eerste exemplaren van een prachtige DVD en een schitterend fotoboek over Texel in ontvangst te mogen nemen. Al met al, een schat aan ervaringen in deze korte tijd. Wat zal het komend jaar Texel brengen? De achterliggende peri ode heeft ons weer eens laten zien dat zaken heel anders kunnen lopen dan we van tevoren denken. Dat geldt voor de wereld als geheel, maar zeker ook voor hier. Zoals het er nu naar uitziet, zal de gemeente de komende tijd minder financiële ruimte hebben. Dat is op twee manieren op te lossen: taken nog efficiënter uitvoeren of, als dat niet meer verder mogelijk is, de inkom sten zien te verhogen. De bijdrage vanuit het Rijk zal niet toenemen, dus dan moeten er andere bronnen worden gevonden. Een uitdaging waar we met z'n allen mee te maken zullen krijgen. De medewerkers van de gemeente zijn druk bezig met het ontwikkelen van voorstellen om de nieuwe situ atie het hoofd te bieden. Die voor stellen zullen, hoop en verwacht ik, een belangrijk onderwerp zijn bij de gemeenteraadsverkiezingen op 3 maart aanstaande. Op de schou ders van degenen die worden gekozen, rust de taak de keuzes die dan zijn gemaakt ten uitvoer te brengen en de rug recht te houden bij het gemopper dat daar onge twijfeld over zal ontstaan. Ik zie het als mijn taak ervoor te zorgen dat de besluitvorming over dit soort zaken ordentelijk wordt voorbereid en verloopt. En daarnaast dat alle bewoners van Texel blijven begrij pen wat er gebeurt. De overheid heeft de dure plicht duidelijk te maken waarom iets wordt geregeld en waarom zo. Maar de burger heeft recht van spreken over die overheid ais hij ook bereid is zich in die vragen te verdiepen. Zoals ik bij mijn installatie al zei, het zou mij een lief ding waard zijn als we hier op Texel met elkaar de rest van Nederland gaan laten zien hoe het ook kan: een gemeenschap waar men elkaar met alleen goed kent, Het strand bij Den Hoorn vormt zondag 10 januari het decor van de Paal 9 Beach Challenge, een cross voor mountainbikers. De organisatie, gevormd door Wiel ervereniging Texel en strandpa viljoen Paal 9, meldt trots dat het 'voor het eerst in de geschiede nis is' dat op het Texelse strand een mountainbikewedstrijd wordt gehouden'. De wedstrijd - een zogeheten pres tatietocht - wordt verreden bij laag water, op een parcours dat bewust niet al te lang is gemaakt. Jeugdige renners rijden 10 kilometer, vol wassenen de dubbele afstand. Vol gens de organisatie is daarvoor gekozen om in te spelen op de 'breedtesport' en zoveel mogelijk fietsers de kans te geven mee te doen en de tocht uit te rijden. Deel name is gratis. Er geldt maar één voorbehoud: wie mee wil doen, moet op Texel wonen of lid zijn van Wielervereniging Texel. Inschrijven kan vanaf 9.30 uur in het strandpaviljoen. Het startschot klinkt om 10.00 uur. De deelnemers rijden daarna eerst tweeëneenhal- ve kilometer in zuidelijke richting. Het keerpunt is op de Hors, waar na ze verder gaan naar paal 17. Net als het startpunt ligt ook de finish bij paal 9. maar ook respecteert. Waar de overheid maximaal durft te vertrou wen op de eigen kracht van de mensen. Waar waardering bestaat voor degenen die het opbrengen als raadslid heel veel van hun tijd te besteden aan de publieke zaak. Waar borreltafels en schuttersput jes worden ingeruild voor construc tief meedenken 'Texel op zijn breedst', dat is voor mij het motto voor de komende jaren, te begin nen in 2010. Zomer 2010 verhuist de gemeente naar het nieuwe gebouw. U bent straks natuurlijk van harte welkom bij de opening. Vanaf dat moment kunt u in dit gebouw terecht voor al uw vragen. Zelf hoop ik ook dit jaar een definitief huis op Texel te kun nen betrekken. Maar waar ik ook kom te wonen, het hele eiland zal mij even lief zijn. Alle Texelaars, oud en nieuw, jong en oud, wens ik van ganser harte toe dat 2010 een heel goed jaar wordt. Laten we er iets moois van maken! Francine Giskes Senioren naar De Hel van '63 Senioren die wel weer eens willen mijmeren over vroeger, toen de winters nog echt streng waren, krijgen de kans samen een voor stelling van De Hel van '63 te bezoeken. Deze film gaat over de barre Elfstedentocht van 1963, waarin slechts 69 van de 9294 gestarte schaatsers de finish haal den. De voorstelling, een initiatief van de Stichting Welzijn Ouderen Texel en Cinema Texel, is op dins dag 12 januan en begint om 14.30 uur. Bezoekers krijgen een hapje en een drankje in de pauze. Entree €7,50. Reserveren kan in de Buur- eton. tel. 312696 e-mail swot@texel.com. De ontwikkeling van het centrum van Den Burg loopt vertraging op. Die verwachting spreekt het college uit in een brief aan de raad. Door de financiële crisis zijn de verkoopkansen voor win kels, horeca en appartementen sterk gedaald, melden b en w. 'Het plan is ontwikkeld in een peri ode van groei. De wereld is getrof fen door een ernstige economische crisis, die een sterk effect heeft op de vastgoedmarkt', schrijft het col lege. De architectenopdracht is inmiddels ingetrokken. De in de aanbestedingsprocedure gevraag de architectdiensten zijn volgens b en w namelijk overbodig gewor den. Aanvankelijk leefde het plan om het raadhuis te slopen en op de vrijge komen plek winkels en/of horeca gelegenheden, met daarboven 17 appartementen te bouwen. Om de haalbaarheid te verhogen is later besloten tot een extra etage, waar mee het aantal op 26 appartemen ten kwam en 3 penthouses, samen goed voor een beoogde opbrengst van ruim €9 miljoen. Begin 2009 gingen b en w er vanuit dat er €1,7 miljoen winst op het project viel te behalen. Bijna een jaar later presenteert het college geen nieuwe cijfers, maar is duidelijk dat bijstelling nodig is. Om hier zicht op te krijgen is de directie van de BV Centrumplan Den Burg (CDB) begonnen met het herzien van de grondexploitatie. Er moeten analyses van de marktsituatie en kostenramingen worden gemaakt. Bij het nieuwe woningmarktonder zoek wordt 'een duidelijke plek voor de inbreng van de Texelse makelaars ingeruimd'. B en w ver wachten dat de nieuwe grondex ploitatie in maart 2010 klaar is. Momenteel wordt gewerkt aan de aanbestedingsprocedure voor de architect voor de woningen aan de Burgwal. Tevens wordt de komen de penode gewerkt aan de tijdelijk inrichting van het terrein. De klankbordgroep voor het cen trum bestaat uit Roelie Bakker Jook Nauta, Ondernemersvereni ging Den Burg, Dorpscommissie Den Burg, Harry de Graaf. Philippe Bocxe (directeur CDB), Paul Fran sen (projectleider gemeente) en Cock van Wijngaarden (directeur CDB, namens de gemeente). www.speedheat.nl 'Geen Q-koorts' De Q-koortsbacterie is tot dusver niet op Texel aangetroffen. Tot de risicobedrijven horen één professi onele veehouderij waar geiten wor den gemolken en twee schapen- melkerijen. Controle op besmetting vindt ook plaats door het bemon steren van de melk. Maar momen teel wordt niet gemolken. Of Texel helemaal vrij is van de Q koorts bacterie, is niet te zeggen. Dieren arts Loek van Vliet vertelt al tiental len jaren antistoffen in zijn bloed te hebben. Hij is er dus blijkbaar ooit mee in aanraking geweest. 'Maar we gaan ervan uit dat het op Texel niet voorkomt. Door de beperkte intensiteit van de veehoudenj, is de kans hier veel kleiner.' College toert langs dorpen Het college bezoekt in de eerste weken van het nieuwe jaar de dorpen en spreekt daarbij met alle dorpscommissies. De tour nee stond eigenlijk voor afgelo pen najaar gepland, maar werd uitgesteld in afwachting van de komst van de nieuwe burge meester, Francine Giskes. Oudeschild is op woensdag 6 janu ari als eerste aan de beurt Op de agenda staan onder meer de plan nen op en rond de haven, dorps ontwikkeling, CPO. verkeerssitua ties, aankleding van de entrees en aanpassing van het dorpshuis. Vol gens traditie krijgen de inwoners van elk dorp de kans het woord te voeren tijdens de rondvraag. Het college vult zelf een deel van de avond met het verduidelijken van diverse plannen die de komende jaren worden opgesteld en uitge voerd. De agenda en het verslag van vorig jaar zijn te lezen op de website www.oudeschild.com. De bijeen komst vindt plaats in dorpshuis 't Skiltje en begint om 20.00 uur. In de weken erna volgen op 14 januari Oosterend, 20 januari De Cocksdorp. 28 januari De Koog, 15 februari De Waal en 17 februari Den Burg, Voor Den Hoorn wordt nog een datum vastgesteld. De week van... Arjen Langendam en Daniëlle Vil ten uit De Koog zijn de volgende bloggers in de serie De week van... Zij zijn uitbaters van restaurant- grand café Noordzee en koffiecafé No. 5 en betrokken bij de organisa tie van de Koger nieuwjaarsduik. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): LenR E PVoordeelland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Het Kerstkoren- concert dat Artex Kunsten- school verzorg de, had niet te klagen over belangstelling.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 1