TEXELA3BCA.NL Bomvolle kerk bij korenconcert Artex TEXELSE 2 COURANT Klif 12 presenteert nieuw programma Helden in de Elfstedentocht van 1963 WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 Vrouwen van Nu De afdeling Texel van de NBvP Vrouwen van Nu houdt dinsdag 5 januari van 15.00 tot 16.00 uur nieuwjaarsreceptie in De Poort aan de Elemert. Receptie De dorpscommissie van De Koog houdt zondag 3 januari van 16.00 tot 18.00 uur voor alle (oud-)inwo- ners van De Koog nieuwjaarsre ceptie in dorpshuis De Hof. Receptie SV De Koog SV De Koog houdt zondag 3 januari vanaf 16.00 uur nieuw jaarsreceptie in de kantine. Hier aan vooraf vindt een onderlinge wedstrijd plaats tussen de spe lers van De Koog 1, 2 en de damesleden. Deze wedstrijd begint om 14.00 uur. Nieuwjaarsduiken Wie vrijdag 1 januari nieuwjaars dag fris wil beginnen, kan op drie plaatsen meedoen aan een geor ganiseerde nieuwjaarsduik. Bij paal 9 en paal 28 gaan de duikers om 13.00 uur het water in, bij de Bad- weg in De Koog om 14.00 uur. Medewerkers van theater-restau rant Klif 12 gaven vorige week het startschot voor het nieuwe caba retprogramma. Daphne van der Ster. Janko Duinker, Nelleke Arnout, Sepke Wartenberg, Margriet de Graaff, Sjoerd Bakker, Ineke Witte, Bas ten Have en Cor van Heer waarden hielden daarvoor een try out voor genodigden. Een aantal sketches is langere tijd onderdeel van het programma, andere zijn speciaal voor de kerst in elkaar gezet. Het betrof onder meer een kerstverhaal dat als ludieke variant op de Volendamse soap op televi sie wordt verteld. Een Texelse boer en zijn hoogzwangere vrouw maken een voetreis naar het palingdorp. Ze worden aanvankelijk overal weggestuurd, maar het verhaal krijgt uiteindelijk een happy end. In het laatste blok soleerden de caba retiers, waarbij uiteenlopende talenten in de vorm van zang. dans of monoloog naar voren kwamen Simon van Arkel in NH-Pop Live De Alkmaarse band Adoma, met daarin de oud-Texelse bassist Simon van Arkel, heeft de tweede ronde bereikt van NH-Pop Live. De vijftien bands die verder gaan in de tweede ronde werden door de programmeurs van de deelnemende zalen gekozen uit in totaal 107 inschrijvingen. Er werd met alleen gelet op de kwaliteit van de muziek, maar ook op de presentatie. De vari atie tussen de bands is erg groot, Adoma omschrijft de eigen muziek als 'triphop' of 'chillout' en noemt als inspiratiebronnen Lamb, Arnon Tobin en Massive Attack. De band begon als soloproject van sounddesigner Ronnie van der Veer en groeide in mei 2009 tot een liveband. Naast Van Arkel op bas bestaat Adoma uit Sanne Mallant (zang), Elianne Ane- maat (cello en piano) en Ronnie van der Veer (drums, electronica). Simon van Arkel was op Texel bekend als gitarist van hardcoreband Deluge en speelde later in All in Black. De bands die de tweede ronde niet. gehaald hebben, maken nog kans door zoveel mogelijk stemmen te vergaren via de site www.nhpoplive. nl. De vijf bands die op 17 januan de meeste stemmen hebben, treffen elkaar op 29 janan in Podium Victo rie. De beste van hen krijgt, samen met de vijftien andere genomineer den, twee optredens op de grotere poppodia van de provincie. Van de zestien bands krijgen er uiteindelijk vijf een prijzenpakket, bestaande uit muziekopnames, een videoclip, workshops en bandcoaching. Cartoons Kikkert genomineerd Oud-Texelaar en cartoontekenaar Benjamin Kikkert dingt mee naar de titel Spotprent 2009. De wed strijd is uitgeschreven door de Socialistische Partij. Vier van de twaalf genomineerde tekeningen zijn van de hand van Kikkert. Wie een geldig e-mailadres achterlaat, maakt kans op de edities 2000 t/m 2009 van Politiek in prent. Er kan tot 3 januari worden gestemd via de website SP (www.sp.nl). scuta** «oesr oe hét imsreae t mucin ém x utoeeuuose bak De Hel van '63, die ook komende dagen nog bij Cinema Texel draait, is de nieuwste film van Steven de Jong en Klaas de Jong, makers van De Kameleon (twee delen) en De Scheepsjongens van Bontekoe. Onderwerp is de Elfstedentocht van 1963, de meest legendarische aller schaatswedstrijden, verreden in wat misschien wel de koudste winter was die Nederland ooit gekend heeft. Achteraf werd geoordeeld dat de wedstrijd nooit had mogen doorgaan. Slechts enkelen van de bijna tienduizend gestarte schaat sers haalden de eindstreep, ande ren moesten halverwege met zware bevnezingsverschijnselen opgeven. Een groep van vier, waaronder een vrouw, volbracht de tocht dankzij een opvallende samenwerking. Zij zijn de helden van deze film, die ook het verhaal vertelt van de machts strijd in het Elfstedencomité en haar verhouding met de media, die de tocht koste wat koste wilden laten doorgaan. Ook nog een tijdje te zien bij Cine ma Texel is de epische avonturen film Avatar, gemaakt door James Cameron, regisseur van de kaskra ker Titanic. Hij neemt de kijker mee naar een spectaculaire nieuwe fan tasiewereld. Op de verre maan Pan dora voert een held een heldhaftige strijd om de beschaving te redden. Cameron kreeg veertien jaar gele den het idee voor de film, toen er nog geen technologische mogelijk heden waren om zijn visie in beeld te brengen. Nu, na een daadwerke lijke productietijd van vier jaar, biedt Avatar een nieuwe cinematografi sche ervaring, waarin de kijker vol ledig kan opgaan, jubelen critici. Drie vrolijke eekhoorns zijn opnieuw de hoofdpersonen in het tweede deel van Alvin the Chipmunks. In deze animatiefilm, wederom gevuld met veel aanstekelijke muziek en dans, hebben Alvin, Simon en The odore te kampen met de perikelen van school en het beroemd zijn. Bovendien moeten ze het opnemen tegen een nieuwe meisjesband, The Chipettes. Anubis en de wraak van Arghus is de tweede bioscoopfilm die is gebaseerd op de populaire tv-serie. Daarin gaan de bewoners van Anu bis naar een oud landhuis om de verjaardag van Appie te vieren. Tij dens het horrorfeestje slaat de klok twaalf en begint het huis te spoken: de piano speelt uit zichzelf en ach ter een dichte deur zit een echt spookhuis. Als ze een voor een ver dwijnen, denkt Appie dat het huis bewoond wordt door een vampier en is hij vastbesloten om hem te zoeken. Iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die vandaag met de Texelse Courant wordt ver spreid en op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texe- lagenda.nl. Woensdag 30 december: 19.30 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een vrije bridgedrive. Opgave bij Anja Koot (tel. 318705) of voor aanvang in de 20.00 uur. In Het Olijfblad (Weverstraat 60, Den Burg) begint om 20.00 uur een Bijbelstudie. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (10.30, 21.15), Alvin 2 (14.00, 16.15), Plop (11.30), Anubis 2 (13.45, 16.30). Hel van '63( 18.45) en Komt een vrouw bij de dokter (19.00. 21.30). Donderdag 31 december. In café Mans aan de Binnenburg in Den Burg begint na middernacht om 1.00 uur een oudjaarsparty met DJ Jackie. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (10.30), Alvin 2 (14.00, 16.15), Plop de Kabouterbaby (11.30) en Anubis 2 (13.45,16.30). Vrijdag 1 januari: 13.00 uur. Bij paal 9 nabij Den Hoorn wordt om 13.00 uur een nieuwjaars duik gehouden. 13.00 uur Bij paal 28 nabij De Cocks- dorp begint om 13.00 uur de traditio nele nieuwjaarsduik. Deelnemers krij gen een beker warme chocolademelk en een presentje. 14.00 uur. Bij paviljoen Noordzee aan de Badweg in De Koog begint om 14.00 uur een nieuwjaarsduik. Met wol len mutsen en rookworsten. 14.30 uur. Op het voetbalveld van ZDH in Den Hoorn begint om 14.30 uur de traditionele nieuwjaarswedstrijd tussen het eerste elftal en 'oude' sterren. Van af 16.00 uur is er receptie. 22.00 uur. In café Mans aan de Bin nenburg in Den Burg begint om 22.00 uur een nieuwjaarsparty. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (21.15), Alvin 2 (16.15), Anubis 2 (16.30), Hel van '63 (18.45) en Komt een vrouw bij de dokter (19.00, 21.30). Zaterdag 2 januari: 12.30 uur. Op het voetbalveld van ZDH in Den Hoorn gaat om 12.30 uur een crossloop van start. Afstanden. 14 en 8 km. Inschrijven vanaf 11.45 uur in kantine De Spil. 20.00 uur. Burgemeester de Koninghal. In de Koninghal aan de Emmalaan in Den Burg begint om 20.00 uur een competitieavond van de Model Racing Texel. 22.00 uur. In café 't Biervat In De Koog begint om 22.00 een nieuwjaarsbal. Met live-muziek van de band Flair. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (10.30, 21.15), Alvin 2 (14.00, 16.15), Plop (11.30), Anubis 2 (13.45, 16.30), Hel van '63( 18.45) en Komt een vrouw bij de dokter (19.00, 21.30). Zondag 3 januari: Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (10.30, 21.15), Alvin 2 (14.00, 16.15), Plop (11.30), Anubis 2 (13.45, 16.30), Hel van '63( 18.45) en Komt een vrouw bij de dokter (19.00,21.30). Maandag 4 januari: 13.30 uur. Witteweg 3. In de schuren van Axel Lap in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoomder kerkje. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (19.30) en Komt een vrouw bij de dok ter (20.00). Dinsdag 5 januari: 20.00 uur. In de Witte Burcht in Den Burg begint om 20.00 uur een klaver- jasdrive voor het goede doel. Inschrij ven, liefst met maat, vanaf 19.30 uur. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (19.30) en Komt een vrouw bij de dok ter (20.00) Veerdienst TESO zet donderdag, zon dag en maandag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder uur twee overtochten, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. Op maandag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Automobilisten moeten maandag op Texel tussen 10.00 en 11.00 uur reke ning houden met wachttijden van een half uur. Op oudejaarsavond vervallen de laatste afvaarten. De laatste boot vanaf Texel vertrekt dan om 20.00 uur, de laatste vanuit Den Helder om 20.30 uur. Op nieuwjaarsdag wordt volgens de zondagsdienst gevaren. De eerste boot vanaf Texel vertrekt dan om 8.00 uur, de eerste vanuit Den Helder om 8.30 uur. Voor meer informatie: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www. teso.nl. DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Nog even De Kerstdagen weer voorbij, de logés naar huis en de keuken gelucht. Ruimte en rust in huize Verberg. Wat een heerlijke dagen waren het en wat heerlijk ook dat het normale leven is weergekeerd. Even de was, even de column, even weer gewoon. En dan op naar de oliebollen, want decem ber is nog niet voorbij. Het is en blijft een heel werk, maar er gaat niets boven een ambachtelijke, zelf gewrochte oliebol. Met ste ken en staarten. En mensen rond de tafel die het eerste exemplaar willen proeven. Zelf bakken en stinken naar de oliewalm, het is een traditie die ik niet wil missen. Het brengt familie en familiebij eenkomsten weer heel dichtbij. Mijn oma bakte de bollen op een petroleumstel op tafel in de kleine woonkamer. Je kon haar door de oliewalm nog net zien staan. De wijde bruin geëmailleerde schaal werd voller en voller met de meest fantastische uitvoeringen van de oudejaarsavondtraktatie. Goud bruin en wit besneeuwd. Ze was op Oudejaarsavond royaal met poedersuiker, in tegenstelling tot andere dagen, wanneer de henn- nering aan de oorlog weer eens vers bij haar naar bovenkwam. Je kreeg dan alleen suiker in je eer ste kopje thee. maar in het twee de moest je het er zelf maar bij denken. Mijn moeder bakte ook altijd zelf de oliebollen en nu is het mijn beurt om de traditie voort te zetten. Gelukkig telt mijn huisgezin met zoveel koppen als dat van mijn oma, dus het werk is te overzien en de lucht wel te overkomen. Een goed gevoel is dat ik de klus met alleen hoef te klaren. In gedachten sta ik met een hele reeks voormoeders bij het fornuis. We praten over het beslag en de vulling. Deed jij er nu rozijnen én krenten in of alleen krenten? Bier door het beslag? 'Ach kind', zou mijn grootmoeder zeggen, 'wat een malligheid. Alle- nig water, een pippeltje zout en een klein scheutje melk.Maar dat was dan weer haar herinnering aan de oorlog. En ik ben van lang daarna. Hoop dat ook zo te hou den. Pien Verberg Klapstoelen werden in de gang paden tussen de banken gezet en laatkomers moesten zich zelfs met een staanplaats behel pen. Het Kerstkorenconcert dat Artex Kunstenschool de zater dag voor kerst verzorgde, had ondanks het slechte weer niet te klagen over belangstelling. De bezoekers werden zeker beloond voor hun moeite de tocht door de sneeuw naar de katholieke kerk in Den Burg te maken. Ze kre gen optredens voorgeschoteld van drie koren. Het spits werd afgebe ten door het Kinderen voor Kinde ren Koor, bestaand uit kinderen die afgelopen najaar voor het eerst bij elkaar kwamen om onder leiding van Mathieu Vulto enkele bekende en minder bekende kerstliederen in te studeren. Ondanks een enkele hapering, waarschijnlijk veroor zaakt door de zenuwen, was hun optreden een succes. Het Christmas Carols Koor, dat daarna zong, is nog veel meer een gelegenheidsgezelschap. Net als voorgaande jaren kwam een der tigtal mannen en vrouwen zater dagochtend naar het gebouw van Artex om geleid door Ellen Ver- burgt een dag lang voornamelijk traditionele Engelse kerstliederen te zingen, 's Avonds werd de 'oogst' gepresenteerd. Het moet een vruchtbare dag zijn geweest, want het voornamelijk uit zangers van de overkant bestaande koor leverde een sfeervolle en kwalita tief uitstekende bijdrage. Popkoor Texel, ten slotte, bestaat sinds een klein jaar en voorziet duidelijk in een behoefte. Terwijl de meeste koren op het eiland vooral klassieke en geestelijke liederen zingen, richt het popkoor zich op een breed populair genre. De zan gers en zangeressen brachten op een vlotte manier klassiekers 'als Feliz Navidad (van José Feliciano) en Have yourself an merry little Christmas en werden daarbij bege leid door Daniël de Boer (contra bas). Hans Vlaming (drums) en Erik Brouwer (piano). Dirigent was, opnieuw, Mathieu Vulto. Tussendoor verzorgden zangeres sen Eline Waerts en Marieke Bol een mooi intermezzo (Who would imagine a King van H. Hillton Hill) en sloegen de kinderen het pop koor de handen ineen voor een kerstcanon. Het concert werd besloten met White Chnstmas (van Irving Berlin), in eendrachtige samenwerking gezongen door het popkoor en het Christmas Carols Koor. Het popkoor en het kinderkoor zongen ook één lied samen. (Foto joop Rommets) Een driehoofdige band begeleidde het popkoor.

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 2