voor meierblisdelict Voorwaardelijke straf Scheiden plastic afval van start Dienstregeling Connexxion TEXELSE 5 COURANT Opgelucht kwamen Leny Kik kert en haar man Arie donder dag terug van de Alkmaarse rechtbank. Wegens overtreding van de regels die tegenwoordig gelden voor de meierblis had den ze slechts een voorwaarde lijke straf gekregen: €550,- met een proeftijd van twee jaar. Kikkert was een van de tien Texe laars die in 2008 werden geverbali seerd omdat in de meierblis op hun erf verboden stoffen zaten die bovendien niet volgens de gemeen telijke voorschriften waren opge ruimd. De Noord-Hollandse milieu- politie had het gezien en gefotografeerd tijdens een helikop- tervlucht daags na de blis. Eind juli volgde inspectie op de begane grond aan de Meyertebos, waarbij bleek dat de resten er nog steeds lagen. Er lag niet alleen schotwal (niet- of halfverbrand riet en zand) maar ook as, spijkers, hang- en sluitwerk en ander ijzer dat afkom stig was van verbrande hekken. Dat was strijdig met de voorwaar den die aan de gemeentelijke ont heffing zijn verbonden, want daarin staat dat alleen schoon hout. snoeiafval en slootruigte als brand stof toelaatbaar zijn. Kikkert kreeg een proces verbaal en het aanbod een schikking van €550,- te beta len. Hetzelfde, maar met hogere of lagere schikkingsbedragen, gebeurde met de negen andere overtreders. De meesten kozen voor de schikking, maar Kikkert betaalde met, omdat ze de boete te hoog vond in verhouding tot de ernst van de overtreding. Donderdag was snel duidelijk dat het ten laste gelegde als bewezen kon worden beschouwd. Kikkert, die met verve haar eigen verdedi ging voerde, draaide er wat de hoofdzaak betreft niet om heen: er was niet voldaan aan de voorwaar den van de ontheffing. Maar ze begreep niet waarom de achterge bleven resten schadelijk zijn voor het milieu. Wat is er zo slecht aan houtas? As wordt zelfs wel gebruikt als milieuvriendelijke meststof. Ook geloofde ze niet in bodemveront reiniging als gevolg van de achter gebleven spijkers en andere ijzer waren. Dan zou het ook verboden moeten zijn om ijzeren schrik draadpaaltjes op het land te plaat sen. Ook geeft te denken dat de Texelse bodem op veel plaatsen van nature al ijzerhoudend is. Rechter Roché wilde echter geen discussie over wat wel en niet schadelijk is. Ze constateerde dat wat op het erf aan de Meyertebos is gebeurd, strijdig is met de wet telijke regels. De juistheid van die regels is niet aan de orde. Harry de Graaf was als 'getuige- deskundige' voor de zitting opge roepen. Hij vertelde over de histori sche achtergrond van het jaarlijkse vreugdevuur, de relatie met het Ouwe Sunderklaasfeest en de effecten ervan voor de identiteit en het saamhorigheidsgevoel van de Texelaars. Nog niet lang geleden was het heel gewoon om letterlijk alles wat brandbaar was op de meierblis te gooien, zoals autoban den, matrassen en afgewerkte stookolie, met de bedoeling niet alleen vuur, maar ook veel rook te maken. De milieuwetgeving dwong tot een cultuuromslag waar velen moeite mee hadden, maar die zich toch voltrok omdat de meierblis anders verboden zou worden. Het was kiezen of delen: géén blis of een schone. Bij de controle van 2008 bleken de regeltjes toch nog wat strenger te zijn dan velen dach ten. De Graaf vond de straf die de familie Kikkert boven het hoofd hing onredelijk hoog, gezien de betrekkelijk onschuldige aard van de resten die van de blis waren overgebleven. 'Géén schadelijke zware metalen, asbest, teer, plas tic, gechloreerde koolwaterstoffen of andere schadelijke chemicaliën. Evengoed was het fout, maar er zijn erger situaties denkbaar.' De Graaf wees er op dat de Texelse overtreders intussen hun les heb ben geleerd. Het afgelopen jaar is de meierblis volgens de regels ver lopen. Hij noemde het spijtig dat uitgerekend de integere en sociaal betrokken familie Kikkert, die nooit eerder met de strafrechter in aan raking is geweest, nu nog voor het delict wordt vervolgd. 'Voor die mensen was het schokkend om als milieucriminelen te worden neerge zet. Ik vraag om clementie.' Officier van justitie Mackor glim lachte begripvol, maar stelde dat overtreding van de volgens haar zeer redelijke gemeentelijke regels niet voor lief kan worden genomen. Ze eiste een voorwaardelijke boete ter grootte van het schikkingsbe drag, met een proeftijd van twee jaar. Rechter Roché ging daarmee direct akkoord. Kikkert toonde zich tevreden met de uitspraak. Er zijn nog twee strafzaken wegens overtreding van de meierblisregels in aantocht. Op 11 januari verschij nen Martin Kikkert (Westergeest) en Willem Bakker (Spyk) voor de economische politierechter omdat ze de schikkingsbedragen van resp. €550,- en €260,- met hebben betaald. Door een zak met plastic in de vuilniswagen te gooien, heeft wethouder Nico Kikkert maan dagmorgen het startsein gege ven voor de gescheiden inzame ling van kunststof op Texel. Deze week haalt Gemeentewerken voor het eerst zakken met gescheiden plastic op. Daarbij volgt de vuilniswagen de gebrui kelijke route. Het gescheiden ophalen van plas tic is wennen. Voor Texel, voor Gemeentewerken en voor de huis houdens. Er zijn mensen die (nog) niet meedoen, anderen maken er een wedstrijdje van wie zoveel mogelijk zakken aan de weg kan zetten. Er waren ook aanlooppro blemen. Doordat de landelijk gezien de vraag naar zakken zó groot was (er doen dit jaar 400 gemeenten mee), kon de Chinese fabrikant de vraag niet bijbenen. Met als gevolg dat supermarkten niet tijdig konden worden voorzien en het ophalen moest worden uitgesteld. Inmid dels is dat wel het geval en heb ben, twee bedrijven uitgezonderd, alle Texelse supermarkten mede werking toegezegd en kunnen de zakken er gratis worden afge haald. Deze week konden voor het eerst zakken met-plastic aan de weg worden gezet. De eerstvolgende keer dat weer plastic wordt ingeza meld is week 4 van 25 tot en met 29 januari. Daarna elke vier weken (dus week 4, 8, 12,16, 20, 24, etc). Week 12 is de eerste week dat plastic en groen afval in dezelfde week worden ingezameld. Bij menigeen leeft de zorg dat de zak ken, die een kilo of anderhalf wegen, wegwaaien. Maar volgens de gemeente hoeft dat niet. 'Bindt meerdere zakken aan elkaar', luidt het advies, of - in het buitengebied - bevestig een haakje aan de brie venbus en hang ze daar aan.' De gemeente verwacht in 2010 zo'n 200 ton gescheiden plastic in te zamelen, ongeveer 15 kilogram per inwoner. Op termijn kan dat aanzienlijk meer worden, want het restafval (jaarlijks 4000 ton) bevat circa twintig procent plastic. In volume gerekend zelfs de helft. Dus wie veel plastic scheidt, houdt veel ruimte over in de grijze ton. Als het plastic om de vier weken wordt opgehaald, betekent dat de zakken wel tijdelijk moeten worden bewaard. Bij voldoende aanbod sluit de gemeente niet uit dat om de twee weken wordt gereden. Het komend jaar wordt gebruikt om te kijken in hoeverre bungalow- andere vakantieparken, hotels en andere bedrijven huishoudelijk plastic gescheiden kunnen aanle veren. Met flessen is dat overigens al het geval Het plastic wordt verwerkt bij Aad en Anja Amsing in Oudeschild. Daar wordt het ook geperst, waar na de transportbedrijf AB Texel het naar Duitsland vervoert, voor her gebruik. Ook volgens de nieuwe winter- dienstregeling, die enkele weken geleden van kracht werd, blijven de bussen van Connexxion tot na de laatste boot de verbinding met De Cocksdorp onderhou den. Lijn 29, die heen en weer rijdt tus sen de veerhaven en De Cocks dorp, vertrekt op zaterdag en zon dag nog om 21.50 vanaf 't Horntje. Deze bus komt via Den Hoorn, Den Burg, Oudeschild, De Waal en Oosterend om 22.38 uur aan in De Cocksdorp. In omgekeerde rich ting vertrekt de eerste bus vanuit De Cocksdorp op zaterdag en zon dag om 8.49 uur. Doordeweeks vetrekt de eerste bus al om 5.49 uur, naar de boot van 7.00 uur. De laatste bus naar De Cocksdorp vertrekt doordeweeks om 17.55 uur van 't Horntje. De dagkaart, die voorheen het hele jaar geldig was, is in 2010 alleen nog maar m de zomermaanden geldig. Deze kaart kost €4,- en mag doordeweeks vanaf 9.00 uur gebruikt worden (in het weekend de hele dag). Met een dagkaart kan onbeperkt gereisd worden, ook heen en weer naar het station in Den Helder. Bij het stapsgewijze invoeren van de OV-chipkaart zijn inmiddels ook de bussen op Texel aan de beurt geweest. Sinds enkele weken kan met dit nieuwe vervoermiddel betaald worden. Wethouder Ik heb me verbaasd over de laatste alinea uit het artikel Nieuwe regels omgang geld uit de krant van 23 december. Daarin staat: 'Ze (de leden van de gemeenteraad) von den wel dat de politieke verant woordelijkheid bij het voltallige col lege moet liggen en niet alleen bij de wethouder financiën.' Ik verbaas me over deze stelling, aangezien de afgetreden wethou der financiën ten enenmale wei gerde de verantwoordelijkheid te accepteren inzake het via de IJs landse bank verdwijnen van 8 mil- Wat ik zeggen wou joen euro uit de gemeentekas. Ik herinner me zelfs dat inzake die verdwijning, waarover - terecht - veel deining ontstond, één de raadsleden in deze krant opmerkte: 'Het is maar goed dat er een buffer bestaat tussen de wethouder en het publiek.' Een wethouder die niet de verant woordelijkheid wenst te nemen, een raad die hem in bescherming neemt en dezelfde raad die in dit artikel zonder meer toegeeft dat hij uiteindelijk toch de verantwoorde lijkheid droeg. En die verantwoor delijkheid geldt eveneens voor een juist beheer van gelden die waar dan ook zijn uitgezet en waarover zelfs het Financieel Dagblad al in een eerder stadium een waarschu wende vinger had opgestoken. Maar kennelijk ligt deze krant met op het bureau van het betrokken gemeentelijk management (want dat is het toch?), dat op deze manier veel voor haar belangrijke kennis mist. Gemeentebestuur, kunt u dit het publiek eindelijk eens duidelijk uit leggen? Sam Kooy, Den Burg. 'Spannend om in zo'n kleine omgeving te bouwen', zegt Paul Buijsman van Duin Bouwbedrijf over de werkzaamheden aan de Weverstraat. Op de plek van voorheen Boetiek 22 wordt in opdracht van Martin en Ilse Koorn een nieuwe winkel gebouwd, met op de bovenver dieping drie woonappartemen ten. Opzien baarde het plaatsen van betonelementen van elk 23 ton voor de kelder, die met een kraan van 200 ton maandag op hun plek werden gezet. Een machine die dermate groot was, dat er volgens Buijsman maar net genoeg ruimte was voor de stempels die in balans moeten houden. Een dag later plaatste een kraan van 70 ton wan den met een gewicht van 13 ton 'We hebben deze methode verko zen boven het slaan van damwand, omdat dat minder overlast voor de omgeving, doordat geen trillingen worden veroorzaakt.' Bedoeling is om het werk na het kerstreces te hervatten. Politie treedt op tegen vuurwerk De politie Noord-Holland Noord kondigt aan streng te zullen optreden tegen het voortijdig afsteken van vuurwerk en het in bezit hebben van illegaal vuur werk. Dat geldt ook voor het afsteken van carbid. Om de orde te handhaven, worden extra agenten ingezet. Burgers wordt gevraagd zelf hun verantwoordelijkheid ten aanzien van hun veiligheid te nemen, vuur werk alleen te kopen bij een erkend verkoopadres, het te bewaren op een veilige en droge plaats en het alleen af te steken met een speci aal lont of een sigaret. De politie wijst er verder op dat vuurwerk alleen mag worden afgestoken tus sen 31 december 10.00 uur en 1 januari 2.00 uur Jongeren (van 12 tot en met 16) die de regels over treden, krijgen een boete van ten minste €50,- of een HALT-straf. De hoogte van de boete voor overtre ders die ouder zijn dan 16 jaar wordt door Justitie bepaald. Ten slotte vraagt de politie vuurwerkaf- val zo snel mogelijk op te ruimen, om te voorkomen dat kinderen op Nieuwjaarsdag proberen vuurwerk af te steken dat nog niet is afge gaan. Texelpop op 12 en 13 maart Texelpop wordt in 2010 gehou den op vrijdag 12 en zaterdag 13 maart. Locatie is Question Plaza in Den Burg. 'Het was flink spannend', vertelt Jeroen Schoo, woordvoerder van de organisatie. Texelpop beleefde enige tijd een slapend bestaan maar werd in 2008 voor het eerst weer georganiseerd, onder auspi ciën van de Stichting Sommeltjes- pop. 'Wij willen dolgraag dat het festival een vaste datum krijgt, zodat ieder een weet waar hij op kan rekenen Vorig jaar was dat in het tweede weekend van maart, zodat we dat weekend opnieuw wilden Maar De Lindeboom wordt verbouwd en het was lange tijd niet duidelijk wan neer dat zou gebeuren. Gelukkig kregen we een paar dagen geleden goed bericht. Het wordt waar schijnlijk ook de laatste keer in Question Plaza, want na de ver bouwing zal de zaal met meer geschikt voor ons zijn.' Bands die op Texelpop willen spe len, kunnen zich opgeven door een e-mail te sturen naar info@texelpop nl. Er is plaats voor maximaal zes bands per avond. Elke optreden duurt maximaal veertig minuten (netto speeltijd). Texel'94 Texel'94 houdt zondag 3 januari vanaf 16.00 uur een nieuwjaarsre ceptie. Voorafgaand daaraan spe len vanaf 15.00 uur oud-Texel en nieuw-Texel een wedstrijd tegen elkaar op het terrein aan de Haf- felderweg in Den Burg. WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 Bouw Weverstraat baart opzien Werkzaamheden aan de nieuwbouw van Treffers in de Weverstraat, waarvoor een kraan van 200 ton werd ingezet. (Foto Ronald Timmer) Bij een aanrijding tussen een automobilist en een fietser maandag morgen op de Maricoweg is een 80-jarige man uit Den Burg gewond geraakt. Hij fietste vanuit de richting van de Bernhardlaan over de Maricoweg. Een 58-jange automobiliste uit Oudeschild werd verblind door de zon en zag hem over het hoofd. Daarbij kwam hij ten val en moest met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis worden Overgebracht. (Foto Marcel WmterlTexelphoto.nl) Wethouder Nico Kikkert geeft samen met Paul de Grave (links) en Jan Kuiper (midden) het startsein voor de gescheiden inzameling van plastic afval. (Foto Gerard Timmerman) Landbouworganisatie LTO en de Texelse visserij hebben donderdag €1150,- opgehaald voor het Glazen Huis van 3FM in Groningen. Op het parkeerterrein bij Albert Heijn verkochten ze zowel gebakken vis als warme chocolademelk. Het laatste visje werd voor €50,- gekocht door Werner Dros. De melk was geleverd door de boeren, de vis door Texelse vissers. Er werd gebakken door de boeren. Het Glazen Huis zamelde geld in voor de mondiale stnjd tegen malana. IForo Jeroen van Hattum) Medewerkers en bewoners van het Maartenhuis en de Novalishoeve hielden woensdag gezamenlijk een kerstmarkt bij de leefgemeen schap aan de Ruijslaan. Er was een levende kerststal, er werden zelfgemaakte producten verkocht en liedjes gezongen. De markt werd goed bezocht. ,roK j*oen

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 5