Kerstbokaal voor Jane en pony Jumper TEXELSE 7 COURANT 'Restaurant 't Vogelhuis heeft een ziel' Sport Rondewinst Weijdt en Koomen Betsema wint slotrit en klassement Rabo WOENSDAG 30 DECEMBER 2009 De familie Van der Vis is letter lijk geboren en getogen in 't Vogelhuis in De Koog, dat door de eerste generatie Van der Vis opgericht is. Na studies en omzwervingen bij andere hore- caondernemingen op het vaste land keerden de tweede en der de generatie terug naar het eiland. 'Als ik in de horeca ver der wilde, dan hier in het fami liebedrijf', zegt Anton van der Vis (38). Paul van der Vis (63), Antons vader, is opgegroeid tussen de hotelgas ten. Met een liefde voor koken neemt hij op zijn vijftiende jaar plaats achter het fornuis. Met 21 jaar begint hij de automatiek, wat hij drie jaar doet. In 1972 neemt hij 't Vogelhuis over, dat in 1934 is gebouwd door zijn ouders Sijbrand en Guurtruida. Het gebouw fun geert als hotel, maar het restaurant groeit flink door. Er ontstaat ruim tegebrek en de bouw van een serre is de eerste verbouwing in een reeks van vele. Het restaurant blijft groeien en de familie Van der Vis zet in op verbeteringen en uitbrei dingen. Als Paul en zijn vrouw Catharina in 1992 voor het dilem ma staan of ze fors investeren in hotelkamers of het restaurant uit breiden, gaan ze voor het restau rant. De kamers bieden sindsdien plaats aan seizoenskrachten. In 1996 wordt Anton mede-eige naar van 't Vogelhuis, na omzwer vingen bij andere horecabedrijven. 'Texel is altijd blijven trekken en nadat ik mijn diploma's heb gehaald, is het bedrijf een optie geworden. Ik weet wat voor bedrijf het is en ik ben hier altijd blijven werken. Dit is eigen en een uitgele zen kans om het familiebedrijf voort te zetten.' In 2001 stapt Chéra Grootjen binnen als medewerker, net klaar met de middelbare school. Ze wordt de vriendin van Anton en blijkt ook liefde voor het vak te hebben. 'Het restaurant is mijn ding, ik vind het heerlijk om met mensen om te gaan. Anders had ik ook geen relatie kunnen hebben met Anton. Hij is 't Vogelhuis en daar moet je bij passen. En dat lukt', zegt Chéra Grootjen, die sinds 2007 mede-eigenaar is. Met Chéra en Anton in het bedrijf bouwt Paul langzaam af. Hij heeft altijd gehoopt dat Anton met het restaurant verder zou gaan en Paul vindt het prachtig, maar afbouwen is niet altijd makkelijk. 'In heb begin heb ik daar heel veel moeite mee gehad, nu gaat het een stuk beter. Het gaat zonder mij ook hartstikke goed. Ik kan straks met een heel gerust hart stoppen. Het wordt steeds een beetje minder, ik maak geen lange dagen meer. Het is net wat er te doen is', zegt Paul. Zijn vrouw Catharina, die altijd heeft meegewerkt in het bedrijf, heeft zes jaar terug al de stap genomen uit het bedrijf te gaan. Maar met extreem drukke dagen doen ze nooit tevergeefs een beroep op haar. Paul van der Vis, Anton Dorpsstraat in De Koog. Hét Familiebedrijf Naam: Restaurant Vogelhuis- Oranjerie Bedrijvigheid: Restaurant Bestaat sinds: 1934 Opgericht door: Sijbrand en Guurtruida van der Vis Huidige eigenaren: Paul van der Vis, Anton van der Vis en Chéra Grootjen Paul werkt nog altijd mee, maar niet meer in de keuken en hij maakt minder uren. Hij helpt bij de bar, hangt lampen op en verzorgt het technisch onderhoud. 'Je moet doen waar je goed in bent en bij mij zijn dat geen technische dingen', zegt Chéra, die met Anton de voor malige taken van Paul heeft over genomen. De twee jonge onderne mers werken hard, zeker in het seizoen. Als gezicht van de zaak staan de twee er dan praktisch altijd. Anton werkt zomers zeven dagen in de week, zo'n veertien Voor het eerst dit seizoen heb ben Bart Weijdt en Willem Koomen een competitieronde bij Klaverjasclub Den Burg gewon nen. Jan Saai en Hans Westdorp staan nog steeds bovenaan in zowel de tweede periode als het algemeen klassement. Weijdt en Koomen beleven een wisselvallig seizoen. Ook dit keer was geen sprake van gelijkmatige scores. Ze gingen van start met een ultrascore van 2614 punten. Daarna volgden twee mindere spellen, maar dankzij een sterk slot werd toch de rondewinst veilig gesteld. Het duo behaalde 7259 punten en steeg van de zevende naar de zesde plaats in het alge meen klassement. Tiny Kok moest vaste maat Fenny van Exel missen, maar vond in Truus Witte een geroutineerde ver vanger. De dames kenden weinig aanloopproblemen. Alle vier de spellen werden met gelijkmatige, mooie scores gewonnen. Ze had den net zeven punten te weinig voor de rondewinst en moesten met 7248 punten genoegen nemen met de tweede plaats. Van Exel en Kok stegen dankzij dit resultaat van de zeventiende naar de veer tiende plaats en hebben nu weer uitzicht op de grote middenmoot. Jan Saai moest het doen zonder vaste maat Hans Westdorp, maar ook met Roel de Zwart ging het uitstekend. Dankzij een score van 6934 punten werd de leidende positie in zowel het klassement als de tweede periode versterkt. Ko Koomen en Lieuwe van der Veen leken lang op weg naar een hoge score, maar strandden in het laat ste spel. Desondanks wisten ze zich met 6921 punten te verzeke ren van de vierde plaats. Wél zak ten ze een plaatsje in het klasse ment, waarin ze nu zevende staan. Fenny en Rob Caspers begonnen matig, maar repareerden de scha de dankzij een spel van meer dan 2300 punten. Ze behaalden 6911 punten en bleven vijfde in het alge meen klassement. Het gemiddelde was 6443 punten en dat was maar één puntje minder dan het sei zoensrecord. Er werden 47 marsen gespeeld. In het algemeen klassement leiden Saai en Westdorp. Zij staan ruim 300 punten voor op Gerda en Freek Veeger. Kees Vinke en Carlo Bos handhaafden zich op de derde plaats, maar zagen de achterstand wel oplopen naar dik 800 punten. In de tweede periode gaan dezelf de koppels in dezelfde volgorde aan de leiding. Opvallend is dat Fenny van Exel en Tiny Kok ineens een rol van betekenis kunnen spe len voor de penodetitel. Zij staan vijfde op een achterstand van min der dan 1000 punten. hun bedrijf aan de uur per dag. Chéra werkt een dag minder in de week. "Het samenwerken gaat verbazing wekkend goed. We zijn goed op elkaar ingespeeld en een super team. Als het rustig is, heb je meer problemen.' En rustige dagen zijn zeldzaam, zomers eten dagelijks drie- tot vierhonderd gasten in het restaurant. Los van de mensen die neerstrijken om een drankje te doen. Er staan dan vijfentwintig medewerkers klaar om iedereen van eten en drinken te voorzien, wat een goede organisatie en grote betrokkenheid vergt. Maar met 75 jaar ervaring is dat voor de familie Van der Vis geen punt. Paul, Anton en Chéra zijn altijd bezig zijn met het bedrijf. Ze praten erover en doen bij anderen ideeen op of zien juist hun eigen pluspun ten. Anton- 'Ik wil het bedrijf niet loslaten. Ook niet als ik op vakantie ben. Ik kijk altijd rond of ik iets kan gebruiken voor 't Vogelhuis. Het is onze gezamenlijke interesse en dat gaat vanzelf.' Tekst en foto Imme Bakker Mountainbiker Denise Betsema heeft zondag in Enkhuizen de slotrit in het Rabobank top Noord-Hollandklassement gewonnen. Ze achterhaalde daarmee haar grote concurrent Laura van Regenmortel in het klassement en schreef zo ook - net als vorig jaar - de eindover winning op haar naam. De Oudeschildse leverde een pres tatie van formaat. Ze begon de serie wedstrijden aarzelend, met een vierde en drie derde plaatsen, waar Van Regenmortel drie keer won on één keer tweede werd. In het tweede deel was Betsema ech ter bijna onverslaanbaar en reeg ze de overwinningen aan elkaar. Toch was bij het ingaan van de slotrit nog niets beslist. Om Van Regen mortel in het klassement te ver slaan, moest ze de rit winnen. Betsema liet niets aan het toeval over en sloeg genadeloos toe. Een goed geplaatste aanval aan het slot van de tweede ronde bleek het juiste moment. Terwijl Betsema steeds verder bij haar concurren tes wegreed en alle voor haar gestarte jeugdrenners achterhaal de, veroverde Ariëlle Boek-van Meurs de tweede plaats. Van Regenmortel moest ook Lisa Schrooder nog voor zich dulden, waardoor ze niet eens het podium haalde. Wél behield ze haar twee de plaats in het klassement. Cindy de Vries uit Wieringerwerf eindigde als achtste en stelde daarmee haar derde plaats in het klassement vei lig. In Enkhuizen deden nog drie Texe laars mee. Jim Boogaard en Inse Wetsteen deden mee in de jongste jeugdcategorie. Zoals gewoonlijk gaven ze elkaar weinig toe en ein digden ze op de elfde respectieve lijk twaalfde plaats. Klaas Uitgeest nam deel in de sterk bezette top klasse en werd daarin 34ste. De volledige uitslagen, eindklasse menten en foto's zijn te vinden op de site van het Rabobank top Noord-Holland klassement: www. rabotopnh.nl. Halsema en Domhof naar kampioenschap Na acht speelrondes in het Pokerkampioenschap van Nederland hebben Joyce Hal sema en Dirk Domhof zich weten te plaatsen voor de regio finales. Deze worden gespeeld in club Outland in Rotterdam. De voorrondes van het pokerkam pioenschap werden gespeeld in Bosch en Zee. Naast Halsema en Domhof is nog een derde plaats voor de regiokampioenschappen beschikbaar. De winnaars van de acht speelavonden maken dinsdag 29 december tijdens een sit and go-toernooi uit wie van hen deze laatste plaats zal bezetten. De regiokampioenschappen wor den gespeeld van 14 tot en met 17 januari, de winnaars spelen op 20 januari de landelijke finales. Tijdens zowel de regiokampioenschappen als de finales worden opnames gemaakt door RTL7. ZDH voetbalt op nieuwjaarsdag Vorig jaar moest het evenement nog worden afgelast, maar met het wegdooien van alle sneeuw bestaat goede hoop dat de traditionele nieuwjaarswedstrijd van ZDH dit keer weer eens kan doorgaan. Daarin treft het eerste elftal een selectie 'oude' sterren, onder wie keeper Frans Stolk, Kees Land- vreugd, Bernard Ipenburg en Michiel Dekker. Oud-professional Sieme Zijm moest wegens andere verplichtingen helaas afzeggen, zijn broer Kasper is in verband met een onwillige knie helemaal met voetballen gestopt. De wedstrijd wordt op vrijdag 1 januan gespeeld en begint om 14.30 uur Na afloop wordt in de kantine het glas gehe ven op het nieuwe jaar. Winterse editie crossloop ZDH De Hoornder crossloop, die sinds jaar en dag op zes zomeravonden in juli en augustus wordt gehou den, krijgt een winterse uitvoering. Atleten zijn zaterdag 2 januari wel kom op het ZDH-veld, waar om 12.30 uur het startschot klinkt. De afstanden zijn dezelfde als 's zomers. De jeugd loopt 1 kilometer over het terrein van de voetbalclub, voor de oudere jeugd en de vol wassenen is een ronde van 4 kilo meter uitgezet, die ze desgewenst ook twee keer kunnen lopen. Het traject van deze ronde loopt onder meer door het nabijgelegen natuur gebied de Bodekamer. Inschrijven kan vanaf 11.45 uur in de kantine. Na afloop is er een gezellige bij eenkomst en wordt onder meer een verloting gehouden, ledereen die heeft meegelopen, loot koste loos mee. Jaap Witte wint Winterbosloop Jaap Witte heeft zondag onder redelijke weersomstandigheden de 36ste Sportshop Texel Win terbosloop gewonnen. Hij liep de 8,8 km over een goed begaan baar parcours in 33.40 minuten. Snelste dame was Ingrid van Lubek (39.31). Van een groepje van zes lopers, dat zich na de eerste ronde afscheidde van de rest, legde alleen Coen Schoonheden winnaar Witte het vuur na aan de schenen. Hij ein digde als tweede, op een achter stand van dne seconden. De 17- jarige Christoph Prunsche uit Duitsland legde beslag op de derde plaats (33.52). Natascha van der Vis werd tweede bij de dames (39.43). De derde plaats was voor Frederike Bunjes uit Tricht (43.15). Bij de jeugd van 13 tot en met 16 jaar, die een ronde van 4,4 km liep, waren de eerste plaatsen voor Mar lijn van Haren (1815) en Jasmijn van der Burg (21.40). Tweede wer den Hessel Arensman (19.32) en Carlijn van der Burg (24.00). derde Axel Garritsen (21.25) en Anna van der Duim (24.44). Aron Zeeman was oppermachtig bij de jeugd tot en met 9 jaar. Hij raf felde de 1250 meter af in 5.43, ruim voor Jame Kompier, die in 6.12 tweede werd. Meinte van Lingen werd derde (6.18). Bij de meisjes gingen Jasmijn Baptist en Milou de Ruyter samen over de streep in 6.28. Zij deelden de eerste plaats. Derde werd Marijke van der Duim. Cor Bijpost was in 10.35 de snelste bij de jeugd van 10 tot en met 12 jaar (2500 meter). Tweede werd Jelle van der Duim (10.55), derde Hessel van Dorp uit Andel (13.27). Bij de meisjes was de eerste plaats voor Laura van der Linde uit Utrecht (13.52). De volledige uitslag is te vinden op www.avtexel.nl. rie. Ook voor het schoonste geheel was er een beker. Wie het mooist en origineelst verkleed was, kon de prijs winnen, die beschikbaar was gesteld door Natasja Garritsen van ruiter- en mensport Martha Hoeve Texel. Louise Schagen behaalde deze prijs met haar pony Ryvanna. De vierde prijs overall was voor Mirjam Hin met Dangerboy, die vorig jaar de Kerstbokaal op haar naam bracht. Manon List en de pony Puck wonnen de vijfde prijs. Na de verloting zijn nog flink wat prijzen blijven liggen. Deze zijn dinsdagavond en zaterdagochtend af te halen in Akenburg. Het betreft de volgende loten: groen 517, 573, 926, 565, 838, 949, 595, 462, 149, 979, 537, 576, 419, 137, 714 en 148 en wit 326, 493, 363, 322, 448, 706, 689, 516, 437, 453, 40, 23. Witte behaalde met de pony Spirit ook een goede score. Met 195 punten werd zij eerste in haar cate gorie. In de dressuur waren er bij de federatieruiters enkele uitschieters. Lianne Wetenkamp behaalde in de klasse L1 met haar nieuwe pony Jeroentje de eerste prijs. Haar proef werd beloond met maar liefst 201 punten. In de klasse B reed Manon List met de pony Puck een goede proef en werd eerste met 192 punten. Bij de L1 -paarden was Sophie Bakker oppermachtig. Ze werd met Uworka eerste en behaal de 198 punten. Ook Milou Kooi man en Danja Veeger reden een nette proef. Kooiman behaalde bij de B-pony's met Naughty Girl 191 punten en werd tweede achter Veeger, die met Pajona 192 punten behaalde. Het springparcours wordt elk jaar moeilijk gemaakt door een zoge naamde joker als laatste hindernis. Veel paarden en pony's vinden deze hindernis eng, maar er bleven toch aardig wat ruiters foutloos. Cindy de Ridder en Melissa van der Slikke behaalde met de pony's Wynona du Bois en Shakira de hoogste stijlscore van de heie wed strijd. Met 56 punten voor de stijl en een foutloze rit werden zij ver diend eerste in hun eigen catego- Jane Zijlstra en haar pony Jum per waren de meest constante deelnemers in de strijd om de Kerstbokaal 2009, die zondag en maandag in manege Akenburg werd gehouden. Zij mogen een jaar lang op de wisselbeker pas sen. De winnaar legde een goede dres- suurproef af, bleef met springen foutloos en haalde met het spel veel punten binnen. Deze drie onderdelen dienen alle drie goed te worden afgelegd om de Kerstbo kaal te kunnen winnen. Het paard of de pony moet dus uitstekend voorbereid zijn en goed op de rui ter reageren om deze prestatie te kunnen leveren. Zijlstra liet zien dat zij haar pony zeer veelzijdig getraind heeft en behaalde welverdiend de eerste plaats. De tweede plaats was voor Shari Schuurman met Lennox, derde werd Zoë Grisnigt met Jimmy. Bei de dames rijden geen officiële wedstrijden en hebben dus weinig wedstrijdervaring, wat deze pres tatie nog bijzonderder maakt, Gris nigt behaalde een mooie score in de dressuurproef. In de categorie B-pony's niet-federatie werd Gris nigt tweede met 195 punten. Eer- n de strijd om de Kerstbokaal waren vooraf in de verkleedkist Ste, met 197 punten, werd Masja (Foto joop Rommel) Eelman met de pony Chris. Jorien

Texelsche Courant | 2009 | | pagina 7