'm - Team dorpscommissies wint eerste nieuws- en kennisquiz 1EXBASSIDA.NL HEI 'Reflecties', ook over Texel TEXELSE 2 COURANT Tuinvogeltelling Open repetities mannenkoor Klaverjassen Bibliotheektarief Pianiste luistert kennisquiz op V 1 Haan Cliëntenraad ziekenhuis Alzheimer Café College naar Oosterend LANGEVELD DE R00Y TESÜ Uitladder Boerenkoolmaaltijd Opienie I I-XI-I SI 1OI KW I •crjrzz Oud papier DINSDAG 12 JANUARI 2010 In dorpshuis De Hof in De Koog wordt zaterdag 30 januari de jaarlijkse boerenkoolmaaltijd gehouden. Bezoekers kunnen kiezen uit boerenkool en zuur kool, voor de kinderen zijn er pannenkoeken. De maaltijd begint om 18.00 uur, deelname kost €6,50 (€1,- voor kinderen). Opgeven kan tot 28 januari bij W. van Benthum, tel. 317936. Vogelbescherming Nederland roept iedereen met een tuin of balkon op om in het weekend van 23 en 24 januari deel te nemen aan de Nationale Tuinvo geltelling. Deelnemers tellen een half uur lang de vogels in tuin of op balkon en geven deze gegevens door via www.tuinvogeltelling.nl. De gege vens worden gebruikt voor onder zoek en voor het samenstellen van de Nationale Tuinvogel toptien 2010. Het is niet nodig alle vogels te kennen, op de website staat een online vogelgids, waarin de meeste voorkomende soorten worden besproken. Het is slim de vogels van tevoren te lokken. Dat kan door een paar dagen voor de telling op een vaste plek voer te strooien. De meeste vogels zijn het meest actief in de ochtend, dus dat is het beste moment om te tellen. Het Texels Christelijk Mannen koor houdt vrijdag 22 en 29 januari van 18.45 tot 20.30 uur open repetities in het Muziek centrum aan de Peperstraat in Oosterend. Belangstellenden kunnen binnen lopen om de repetitie vanaf de kraak of uit de banken te volgen. Maar ook meezingen is mogelijk. Er wordt dit seizoen gewerkt aan het vernieuwen van het repertoire. Naast geestelijke liederen is dit jaar veel aandacht voor klassiek en modern repertoire. Vanaf maart duren de wekelijkse repetities van 19.30 tot 21.30 uur. Dirigent Piet de Reuver vertrekt in de wintermaanden met de laatste boot naar huis. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt donderdag 14 januari een open klaverjasdrive gehouden. Deze begint om 20.00 uur. In de krant van vrijdag werd een prijs van €21,50 genoemd als tarief voor een basisabonnement van de bibliotheek. Dit is echter de prijs van het abonnement voor jongeren van 18 tot en met 25 jaar. Het tarief voor volwassenen is €28,50 per jaar (€19,50 voor 65+). Kinderen tot 18 jaar zijn gratis lid, alle nieuwe leden betalen eenmalig €2,50 inschrijfgeld. Voor de mogelijkhe den van abonnementen zie www. kopgroepbibliotheken.nl. Beeld van de Nieuws- en Kennisquiz in Question Plaza. (Foto Harry de Graaf) Het team van de dorpscommis sies is zondag winnaar gewor den van de eerste Texelse Nieuws- en Kennisquiz in Ques tion Plaza. De ploeg onder aan voering van Fridt Blanken haalde met tien punten de hoogste sco re. De publieksquiz werd gewon nen door Marianne Waverijn. Haar dochter, Elisabeth, verzorg de de muzikale omlijsting. Ondanks de gladheid waren teams die waren samengesteld uit jonge ren, senioren, ambtenaren en dorpscommissies goed vertegen woordigd. Met name de senioren en de jongeren zaten op scherp toen presentator Hans Eshuys vra gen voorlas die Gelein Jansen, Harry de Graaf en de redactie van de Texelse Courant hadden samen gesteld. Vaak al vóór Eshuys de vraag had kunnen oplezen, laat staan de vier mogelijke antwoor den, werd al een hengst op de knop gegeven. Meer dan eens klonk dan een fout antwoord, waar door er geen punt bijkwam, maar er een punt af ging. Zo kon het gebeuren dat de jongeren qua puntental in de min kwamen. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de jeugd in het nadeel was, want veel historische vragen die Gelein Jansen had bedacht, speelden in een tijd ver voordat zij waren gebo ren. Reden voor de organisatie in een volgende editie bij de vragen het accent wat meer op de jeugd te leggen. De vragen waren onderverdeeld in categorieën, zoals natuur, bestuur, dorpen, oorlog, gebouwen en nieuws. De snelle beantwoording had ook tot gevolg dat luisteraars van Radio Texel aanvankelijk moei te hadden om de quiz te volgen. Toen dit duidelijk werd, werd het tempo iets aangepast. Dat had niet alleen als voordeel dat men ook thuis de vragen en antwoorden kon horen, ook op het podium klonk vaker het goede antwoord. De ploegen van de gemeente en de senioren streden een nek-aan-nek race om de tweede en derde plaats. De gemeente eindigde met zes punten als derde, de senioren hadden een punt meer. Jacques Dijt, die samen met Annie Dogger en Hans van Heerwaarden de jury vormde, zei na afloop dat het niet makkelijk was geweest: 'We heb ben zitten zweten.' De eerste Texelse Nieuws- en Ken nisquiz was een testcase voor de organisatie, bestaande uit de SWOT, de gemeente en de Texelse Courant. Ze hadden veel hulp gehad van de vrijwilligers van Radio Texel. Voor Matt van Beek, Willem van Leersum, Gerrit Verhoeven en Jeroen van Hattum was de uitda ging extra groot omdat zij zowel het geluid in de zaal als dat in de huiskamer verzorgde. Met zóveel betrokkenen zijn schoonheidsfout jes niet te vermijden, maar over het geheel genomen kijken organisa tie, deelnemers en publiek terug op een leuke middag die met wat puntjes op de i een jaarlijks terug kerend fenomeen belooft te wor den. Elders in deze krant een overzicht van nieuws en kennisvragen. Voor veel aanwezigen was het een eerste kennismaking met het talent van pianiste Elisabeth Waverijn. De 17-jarige VWO-scholiere heeft van af haar achtste pianoles bij Anne- miek Jasper en krijgt ook les bij Marjes Benoïst uit Amsterdam. Ze doorloopt momenteel een voorop leiding voor het conservatorium in Amsterdam. In de pauze van de Texelse Nieuws- en Kennisquiz speelde ze aan de Texelse vleugel muziek van Beethoven, Bach en Czerny. iv z wSfTlIm Elisabeth Waverijn tijdens haar optreden. (Foto Harry de Graaf) Sneeuw, gladheid en op weg gaan. Geen combinatie waar ik naar uitkijk. Ik moest naar de boot, maar dacht er hardop over om thuis te blijven. Er zaten nog genoeg dagen in de lucht. Zegt mijn haan, stoer zuchtend en zijn staartveren irritant hoog opschud dend: 'Dat is nou echt - weer - vrouwengedragthuisblijven voor een beetje sneeuw. Voor een man is dat juist een avontuur! En wat nou glad, dan glij je toch een beetje, maak je toch niet zo druk. Op de Pontweg hebben ze zeker gestrooid voor de bus. Niks aan 't handje.Hoofdschuddend en overtuigd van de superioriteit van zijn soort kraaide hij nogmaals en dook weer in de krant, mij veront waardigd achterlatend. Nu is boosheid meestal geen goede raadgever, dus liet ik me niet ver leiden om 'hem dan maar eens iets te laten zienen belde af. Vanaf de overkant was er alle begrip. Ook bange vrouwen natuurlijk, 's Middags wilde mijn geliefde toch even een rondje doen. Vooral om te demonstreren dat een echte man zich door niets en niemand laat tegenhouden. Een schop mee? Bespottelijk, hij kwam echt niet vast te zitten. 'Je moet weten hoe je sturen moet en dan, gang is alles.' Jaja, suc ces lieverd, ik ga niet mee. Uren later kwam hij thuis. Stilzwijgend, staartveren in mineur en bekaf. Het was natuurlijk onbestaanbaar, maar heel even flitste de gedach te door me heen: zou mijn haan dan tóch vastgezeten hebben? Pien Verberg De Cliëntenraad van het Gemini Ziekenhuis is op zoek naar een nieuw lid. Om representatief te blijven voor het verzorgingsge bied, gaat de voorkeur uit naar iemand van Texel of uit Scha- gen. De cliëntenraad, die uit negen leden bestaat, behartigt de belan gen van alle cliënten die op de zorg van het ziekenhuis zijn aangewe zen. De raad werd ingesteld in 1997 en is een verplichting vanuit de Wet Medezeggenschap Cliën ten Zorginstellingen (WMCZ). Er vindt regelmatig overleg plaats tus sen de cliëntenraad, de Raad van Bestuur en de Raad van Toezicht. Daarbij komen onderwerpen aan bod als veiligheid, voeding, hygië ne, maar ook reorganisaties binnen het ziekenhuis. De cliëntenraad geeft gevraagd en ongevraagd advies. Schriftelijke reacties kunnen tot 15 februari worden gezonden naar het Gemini Ziekenhuis, ter attentie van de Cliëntenraad, Postbus 750, 1780 AT Den Helder, of per e-mail naar client@gemini-ziekenhuis.nl. Meer informatie is te vinden op www.gemini-ziekenhuis.nl. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt dinsdag 26 januari het Alzheimer Café gehou den. Nel Vermeulen van het Rode Kruis spreekt over 'dementie en vakantie', de mogelijkheden het regelen en de ondersteuning door Omring. Er is ook een medewerker van het DOC-team aanwezig voor het beantwoorden van vragen. Het Alzheimer Café begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Voor vervoer kan contact worden opgenomen met de SWOT, tel. 312696. In het kader van de jaarlijkse dorpenronde brengt het college van burgemeester en wethou ders donderdag 14 januari een bezoek aan Oosterend. De bijeenkomst, in dorpshuis De Bijenkorf, begint om 20.30 uur, op het programma staan het dorps ontwikkelingsplan en het daaraan verbonden CPO, parkeren in het dorp, het verlichtingsplan en een structurele aanpak van dorpsraad plegingen. Het bezoek is voor bur gemeester Giskes een eerste ken nismaking met de gemeenschap van Oosterend. Dinsdag 12 januari Cinema Texel vertoont: Komt een vrouw bij de dokter (13.45 uur), Ava tar 3D (20.00) en Sherlock Holmes (20.30). In De Wielewaal in De Waal begint om 20.00 uur het open Paal 17 kla- verjastoernooi. Deelname kost €3,50 per koppel. Om 20.00 uur begint in het gemeen tehuis de raadsvergadering. Met op de agenda, kamperen bij de boer, rotonde Bernhardlaan-Kogerstraat en treasurystatuut. In De Buureton in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de FNV Vrouwenbond. Met een lezing over het Rode Kruis. Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Din. 12 januari 05.54 en 18.30 u. Woe. 13 januari 07.00 en 19.14 u. Don. 14 januari 07.45 en 20.04 u. Vrij. 15 januari 08.45 en 20.44 u. Zat. 16 januari 08.50 en 21.14 u. Zon. 17 januari 08.10 en 21.44 u. Ma. 18 januari 08.50 en 22.25 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 15 januari nieuwe maan; zondag 17 januari spring tij. Zondag 17 januari zon op 8.46 uur, onder 16.54 uur. Cjnco TjmrL-Jixels m hel horL. Uitgave van ediabureaul— Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar €41,70 €39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl In de Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg begint om 20.00 uur een voorlichtingsavond over het thema 'samen aan de slag'. Woensdag 13 januari Cinema Texel vertoont: Plop en de kabouterbaby (13.45), Alvind The Chipmunks (14.15), Anubis en de wraak van arghus (16.00), Hel van '63 (16.30), Avatar 3D (20.00) en Sher lock Holmes (20.30). Bridgeclub Alert houdt in de Bijenkorf te Oosterend een snert-drive. Aan vang maaltijd 18.00 (kosten 7,00); aanvang drive 19.30. Opgave bij Anja Koot - 318705. Donderdag 14 januari Bij sterrenwacht De Jager bij Eco- mare kan van 19.00 tot 20.00 uur naar de sterren worden gekeken. Deelname kost €2,-. Cinema Texel vertoont: Mystery Movie (20.00) en Sherlock Holmes (20.30). In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland begint om 20.00 uur een open klaver jasdrive Het college van b en w bezoekt Oos terend. Bijeenkomst in De Bijenkorf begint om 20.30 uur. In Klif 12 in Den Hoorn wordt de voor ronde van het Amsterdams Klein kunst festival 2010. Vrijdag 15 januari Cinema Texel vertoont: Alvin the Chipmunks 2 (13.30), Plop de kabouterbaby (13.45), Anubis en de wraak van Arghus (16.00), Avatar 3D (15.45 en 21.45), Sherlock Holmes (18.45 en 21.30) en Hel van '63 (19.15). In Het Paviljoen in De Krim begint om 20.00 uur de Texel Darts Trophy met een Crazy Ladies Night. In Klif 12 in Den Hoorn wordt de voor ronde van het Amsterdams Klein kunst festival 2010. TESO heeft de komende week geen extra afvaarten en verwacht geen wachttijden. Nadere informatie kan worden verkregen via 369600, info@teso.nl of htttp://www.teso.nl. Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamel plaatsen van afvalcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedu rende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 8. Waalderstraat, Marei- straat, Burgerhoutstraat, Jan Rey- straat, Wilhelminalaan. Het zijn niet alleen maar ver haaltjes over alledaagse gebeur tenissen. Marjo Giljam door spekt haar 'reflecties' met achtergronden, wetenswaardig heden en hier en daar een anek dote. Zo is ook het gelijknamige boek, Reflecties 2, meer dan alleen een beschrijving van de dagen tussen 24 maart 2008 en 24 maart 2009. Tussen de regels door staat het verhaal te lezen van het schrijven, uitbrengen en uitdelen van Reflecties 1. Dat eerste boek schreef de in Dren the woonachtige Giljam ter gele genheid vaan haar vijftigste ver jaardag. Het is niet in de handel, maar werd uitgedeeld aan de men sen die in de verhalen voorkomen. Zoals aan Sil Boon van rederij De Vriendschap, boswachter Edwin van Egmond en de niet nader benoemde Peet, beheerder van een bungalowpark. Want Giljam mag dan in Drenthe wonen, ze ver keert vaak op de Wadden, waarbij Texel haar bijzondere voorkeur heeft. 'Misschien komt dat omdat Texel van alle Waddeneilanden nog wel het meest op Schouwen-Dui- veland lijkt, mijn geboorte-eiland', schrijft ze. Ook een bezoek aan dit Zeeuwse eiland komt in Reflecties 2 ter sprake. Giljam blijkt over een goed obser vatievermogen te beschikken en weet gebeurtenissen in een prettig ritme op te schrijven. Wel wijst ze in haar verhalen vaak terug naar eerdere verhalen en gebeurtenis sen en zelfs geregeld naar het niet verkrijgbare Reflecties 1Maar dat is nergens zo hinderlijk dat de lezer met vragen blijft zitten. Een groter probleem is de omvang van het boek. Reflecties 2 bevat 106 in dagboekvorm geschreven beschouwingen. Dat is zelfs voor de best leesbare verhalen wel erg veel. Het is een mooie gedachte een jaar rond te schrijven, maar het aantal hoofdstukjes noopt de lezer wel het boek af en toe neer te leg gen. Dat de zwart-witfoto's tussen de tekst niet altijd even noodzake lijk lijken, wordt goed gemaakt door het katern met kleurenfoto's in het midden van het boek. Reflecties 2 is uitgegeven door uitgeverij Servo in Assen en ver krijgbaar bij de boekhandel. Het 344 paqina's tellende boek kost €21,50.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2