sociale woningbouw K m TEXELSE 5 COURANT Archief terug uit Dordrecht Tarieven TESO Tarief TESO Week van gebed pe pvdA wj, sne|hejd Kardinaalsmuts Getuigen gezocht Van Geel spreekt over energie Ton Elias spreekt over regelgeving Wat ik zeggen wou Wat ik zeggen wou Natuurwijzer DINSDAG 12 JANUARI 2010 Het stukje inzake het voetgangers tarief (in de Texelse Courant van 5 januari) wekte mijn verbazing. Het nieuwe tarief is voorgesteld (bekend gemaakt) op de in sep tember gehouden aandeelhou dersvergadering. De door de direc teur aangevoerde reden was onder andere het voorkomen van veel gedoe en discussie bij het loket in Den Helder. Het betrof dan voorna melijk groepen scholieren waarvan per individu voor het loket bepaald moest worden wat de leeftijd was. ledereen zei altijd (al dan niet gesteund door de begeleidende leerkrachten) onder de cruciale leeftijdsgrens te zijn. Dat leidde tot veel oponthoud en discussie en de nodige ergernis bij lokettisten en reizigers. Er was dus een belangrijke reden om het voetgangerstarief te ver eenvoudigen en de efficiëntie aan het loket te bevorderen. Dit is - net als de nieuwe tarieven - tijdens de vergadering toegelicht. Helaas heb ik toen niet kunnen constateren dat er veel tegenspraak was. De reken sommen zijn dermate eenvoudig dat de bezwaarmaker die staande de vergadering gemakkelijk had kunnen maken en toelichten. Ech ter, er blijken ruim drie maanden voor nodig te zijn geweest. Het verwijt dat de tariefaanpassing slechts mogelijk is door de mono poliepositie, is een beetje flauw. We hebben er toch in overgrote meerderheid (met succes) bij de overheid voor gestreden om TESO te behouden zo het is. Niet varen voor de winst maar om te varen. Iets genuanceerder: varen voor een beetje winst. En dat beetje over winst besteedt TESO door middel van gerichte donaties aan activitei ten die de gemeenschap en/of de toerist ten goede komen. Bezwaar maker of niet, iedereen kan hier voordeel van hebben. En inder daad, individuele voetgangersover tochten zonder rittenkaart pakken iets duurder uit. Naar mijn idee betreft het dan hier meestal geen Texelaars, maar toeristen. En uit gesprekken met gasten die niet met de auto naar Texel komen, maak ik steeds weer op dat het voetgangerstarief als zeer billijk wordt ervaren, afgezet tegen de mooie, comfortabele en bedrijfsze- kere verbinding. Houden zo. Arie Knegt, Hardinxveld-Giessendam. 'Als je het maar vaak genoeg roept, gaat iedereen het nog geloven ook', schrijft Van der Slikke in de Texelse Courant van 5 januari. Van der Slikke is van die kreet kennelijk de grootste aanhanger, want hij roept al jaren niet anders. Natuurlijk mag Van der Slikke zijn onvrede over tarieven en tariefs structuur van TESO uiten, daar is niets op tegen. Waar ik wel wat op tegen heb is, dat hij dit weer in de schoenen van de uitstekend functi onerende maatschappelijke onder neming Koninklijke TESO schuift, want er kan ook op een andere manier tegenaan worden gekeken. Daarvoor legt hij zelf de bal op de stip: 'TESO heeft een winst gemaakt van bijna €44 miljoen (voor belastingen)'. En het gaat nu net om die woorden tussen haak jes. TESO mag gewoon vennoot schapsbelasting betalen tegen het geldende tarief van tegen de 29 procent, dat betekent dat de klant, eilander of niet, over de door Van der Slikke genoemde periode opdraaide voor zo'n €13 miljoen vennootschapsbelasting, dus dik over de miljoen per jaar. Kassa 1 Vervolgens zijn alle aankopen voor gasolie, smeermidelen, reparaties en zo nog het een en ander, belast met 19 procent BTW, die maar voor een deel kan worden verre kend met de ontvangen BTW, Kas sa 2. Het personeel ontvangt natuurlijk gage, maar wat zij op hun rekening maandelijks krijgen bijgeschreven, is maar voor ongeveer 25 procent van wat TESO aan personeelskos ten mag uitgeven, dus 75 procent gaat richting het collectieve circuit. Wat die goede mensen netto kun nen uitgeven, gaat weer voor een groot deel hetzelfde circuit in. Kas sa 3. Dan hangt ons nog het dossier 'marktconforme gebruiksvergoe- ding' voor de aanleginrichtingen boven het hoofd, dat enige invloed zal hebben op de tarieven. De lade van kassa 4 gaat langzaam open. Dat TESO rekent zoals de onder neming nu doet, zorgt a) voor ren te-inkomsten over het gespaarde bedrag en bespaart b) rentelasten bij de bouw van het volgende schip. Kortom, dat houdt de tarie ven in de hand. TESO belegt niet in IJslandse banken, zoals sommige overheden. Tenslotte: de genoemde €64 of €65 miljoen is slechts voor een deel 'statutaire' reserve. Die omvat namelijk slechts de verplichte afschrijving op de schepen voor het betalen van dividend en dus niet de ingehouden winst. Ook die afschrijving is prooi voor de fiscus, omdat die (tegen alle logica in) nog steeds weigert de afschrijving op basis van vervangingswaarde als grondslag te accepteren, waardoor een deel van de afschrijvingen nog wordt belast met 29 procent ven nootschapsbelasting. Als de heer Van der Slikke com mentaar heeft op 'winstmakers', kan hij beter zijn pijlen richten op de grootste verdiener aan TESO: de fiscus. Want wie mag dat beta len? Juist, de TESO-klant. Willem JJ Boot, Opperdoes. Tijdens de week van gebed, die van 17 tot en met 23 januari wordt gehouden, is op verschillende plaatsen op het eiland gelegen heid samen te komen. Het thema van de gebedsweek is dit jaar 'Jij bent Mijn getuige'. Een gebedsrooster is af te halen in Het Olijfblad in de Weverstraat. Daarnaast wordt dagelijks vanaf 20.00 uur een bidstond gehouden in Eben Haëzer aan de Julianastraat. Verder zijn er bijeenkomsten in alle dorpen. Zondag 17 januari in de ker- kekamer van De Burght in Den Burg, maandag 18 januari bij de familie Prins aan de Postweg 169, dinsdag 19 januari in de kerkekamer van de doopsgezinde kerk in Oosterend, woensdag 20 januari in Het Olijfblad in de Weverstraat, donderdag 21 januari bij de familie De Graaf aan de Naalrand 50, vrijdag 22 januari in De Schuilhut in De Koog en zaterdag 23 'Voornemens mogen niet alleen mooie woorden zijn.' Dat zegt de PvdA, die het college verwijt dat de afgelopen vier jaar van plan nen voor sociale huur- of koop woningen niets terecht is geko men. Het college heeft van de raad opdracht gekregen te streven naar veertig procent sociale woning bouw. Maar in de praktijk is het daar niet van gekomen. 'Sociale woningbouw is niet mogelijk zon der korting op de grondprijs te geven aan woningbouwstichtin- januari in de kerkekamer van de Zee- manskerk in Oudeschild. Al deze bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur. gen. Door kortingen af te wijzen, kan Woontij haar kerntaak niet ver vullen: volkshuisvesting voor lagere tot middeninkomens. De PvdA heeft eind 2009 nog geprobeerd om met voorstellen die goedkope huizen mogelijk te maken.' De PvdA verwijt b en w te dure woningen op de Groeneplaats te plannen en dat plannen voor Col lectieve Particulier Opdrachtgever schap (CPO) in beweging moeten komen. Ook de sociale woningen die in Hoorn staan gepland, komen niet van de grond omdat de gemeente geen korting wil geven op de grond. Nils Lely en Alfred Schaatsenberg roepen b en w op nog dit eerste kwartaal opdracht te geven tot de bouw van goedkope re huizen. Ze hebben tot ver in december kleur gegeven aan het bos: de rood met oranje vruchten van de kardinaalsmuts. Een fel oranje bes je bungelt onder een rozerood omhulsel dat in vier delen is open gesprongen. En inderdaad, dat omhulsel lijkt sprekend op het hoofddeksel van een kardinaal. Het is geen wonder dat de plant genoemd is naar het uiterlijk van de vrucht. De kleine groenwitte bloemen zijn veel minder opvallend en aantrekkelijk. Kardinaalsmutsen zijn overigens ook in veel Texelse tuinen aangeplant. Ze houden van lichte standplaatsen, maar staan graag tussen andere struiken. Aan bosranden doen ze het goed en ook het Waal en Burgerdijkje is er een goede plek voor. Van oorsprong komen deze strui ken niet op Texel voor. Maar ach, wat maakt het uit. Het hele bos is immers niet inheems? Buiten Texel, in de rest van het land, groeien ze overigens wel van nature. Ze heb ben kalkrijke grond nodig en in de duinen ten zuiden van Bergen zijn ze vrij algemeen. Af en toe komt omstreeks juni in Ecomare een verontrust telefoontje binnen: 'Mijn kardinaalsmuts is helemaal opgevreten door de rup sen!' De struik geeft dan een deer niswekkende aanblik. Geen blaadje is er over. Soms is zelfs de hele plant, inclusief de directe omge ving, in een spookachtige lijkwade gehuld. De veroorzakers zijn rup sen van een stippelmotje, de kardi- naalsmutsmot. Deze kruipen in het voorjaar uit het ei en kunnen dan met z'n allen een hele kardinaals muts aan. Ze vreten de groene blaadjes en maken dichte witte spinsels, die meters groot kunnen worden. Een paar jaar geleden was een tuin aan de Schansweg er helemaal mee bedekt, en in het voorjaar van 2009 haalden de spin sels in en rond Rotterdam zelf de landelijke pers. En toch komt het allemaal nog goed met de kardinaalsmuts. De struik kan er tegen. De rupsen ver poppen zich, er groeien nieuwe blaadjes aan de struik en in de tus sentijd zorgen de groene takken voor het omzetten van koolzuur in zuurstof, zodat de struik in de herfst opnieuw voor de laatste kleur in het struikgewas zorgt. (Foto: Foto Fitis) Liggend in de stuifsneeuw wachten deze schapen in een weiland in Den Hoorn af wat er komen gaat. (Fotosaikodewoit) Charles Douma en Erwin Daalder van de KNRM zijn zaterdagavond onderscheiden met de Vrijwilligersmedaille Openbare Orde en Veilig heid omdat zij twintig jaar actief zijn voor de KNRM. Scheidend voorzitter Joke Geldorp speldde hen de onderscheiding op tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de redding maatschappij. Peter Betsema, vijftien jaar actief, wacht er een medail le, maar hij was afwezig. Douma is schipper op de Beursplein 5, Daalder opstapper en Betsema motordrijver. (Foto Jeroen van Flattum) Zeven leden van het Oudeschilder Visserskoor zijn zaterdag onder scheiden omdat ze vijfentwintig jaar actief zijn. Dirigent André Keijzer, Aart Kuip, Hans Visser, Dirk Schagen, Anno Cupido, Jan de Vries en Willem Boom werden in dorpshuis 't Skiltje door voorzitter Willem Snoek in het zonnetje gezet. De zeven zijn al vanaf de oprichting lid van het koor dat in totaal 54 leden kent. Het 25-jarig jubileum wordt dit jaar gevierd met een nieuwe CD (de vierde) en een Waddenkorenfestival op 26 juni. Er komt ook een DVD op de markt. (Foto Jeroen van Hattum) Het archief van de gemeente Texel dat voor bewerking in Dor drecht was, is sinds vandaag 2010 terug op het eiland. Het archief is bewerkt door VHIC, een professioneel bedrijf gespecia liseerd in archiefbeheer en -onder- houd. De bewerking heeft plaats gevonden in het archiefdepot van het stadsarchief van de gemeente Dordrecht. Het gaat voornamelijk om oude historische archiefbe scheiden vanaf 1496 tot 2000. De stukken zijn professioneel geschoond, geherstructureerd en daarnaast is er veel aan materiaal verzorging gedaan. De bewerking van de archiefbescheiden heeft ruim een jaar in beslag genomen. Op 7 oktober 2009 ben ik door een hond aangevallen en gebeten in het Torenrestaurant bij De Cocks- dorp. Omwille van de verzekering ben ik op zoek naar getuigen die dit incident hebben gezien. Het was erg druk in het restaurant en ik ben de dag erna vaak aangespro ken door mensen die het hebben gezien. In eerste instantie leek de verwonding niet zo ernstig, maar na drie maanden pijn en ellende ben ik inmiddels een groot deel van mijn wijsvinger kwijt. En daar mee is het einde nog niet in zicht. De verzekering vraagt mij getuigen te zoeken. Daarom ben ik op zoek naar mensen die zich dit incident kunnen herinneren. Jan Drost, Almere. j.drost505@upcmail.nl Pieter van Geel, voorzitter van de Kamerfractie van het CDA, spreekt dinsdag 23 februari op Texel over duurzame energie. Van Geel is al eerder op het eiland geweest om energiebe sparing te promoten en energie boxen uit te delen. CDA Texel is ongerust over de voortgang van de plannen om in 2020 in eigen energiebehoefte te voorzien en wil na de verkiezingen concrete resultaten boeken. De nieuwe fractie wil zich inzetten voor alle vormen van duurzame energie. 'Van de wind kun je hier leven', doelt Klaas Veenbaas, beoogd fractievoorzitter, op windmolens. Maar daarmee wil hij energiebron nen als biovergisters, houtkachels en warmwaterpompen niet uitslui ten. Volgens het CDA biedt het investeren in nieuwe energiebron nen kansen voor de economie. De bijeenkomst met Pieter van Geel vindt plaats op een nog nader te bepalen lokatie. Op uitnodiging van de WD Texel spreekt Kamerlid Ton Elias zaterdag 16 januari in De Linde boom over een efficiënter func tionerende overheid. De WD heeft het voornemen uit gesproken 100 wetten en regels af te schaffen en 43 andere te vereen voudigen. Dat levert volgens de partij een grote administratieve las- tenbesparing op. Het Kamerlid zal in zijn lezing ingaan op dit onder werp en voorstellen doen hoe op Texel te komen tot een efficiëntere overheid. De bijeenkomst in De Lindeboom duurt van 16.00 tot 17.30 uur. Kitesurfers Bram ten Wolde en zijn neef Dorus Hoogenbosch maakten van de gelegenheid gebruik om de Hors een nieuwe Texelse sport te beoefenen: snowkite. 'Normaal kiten we bij paal 9, maar nu is het water te koud om er in te gaan. Kiten door de sneeuw was in het begin vreemd maar na een tijdje proberen ging het al best goed.' (Foto Teddy ter b or9> De onfortuinlijke autobus van Connexxion wordt uit de sloot getrok ken. (Foto Willem Sangers) X

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5