Paal 28: acht jaar verder en nóg geen personeelsverblijf Maar weer een jaartje gedogen? 'Het is vaak improviseren en daar zijn we goed in' TEXELSE 10 COURANT Stelios Lemonakis: Procedure was eerste Nederlandse woord Cel geëist voor mishandeling ,o«" jaravans tt oefóeo9fe"%Sss"s"VS I laat weg De week van... Lennart en Florian In 2002 sprak de familie Lemonakis van strandpaviljoen Paal 28 voor het eerst met de gemeente over een oplossing voor huisvesting van personeel. In 2006 stelde de gemeenteraad criteria vast voor personeels- verblijven. Er volgden veel procedures, maar anno 2010 heeft de familie Lemonakis nog steeds geen toestem ming om een permanente huisvesting voor hun mede werkers te bouwen. Maar weer een jaartje gedogen? Wrang Formaliteit rf c$,7uOq u, °tRaad van state •sf^o0 Kr' 9, VOO" \\\e V, Gedoogvergunning Weblog VRIJDAG 15 JANUARI 2010 Het dossier dat de Stelios en Ivonne Lemonakis bijhouden over het gewenste personeelsverblijf is omvangrijk. Twee dikke mappen vol aanvragen, correspondentie, ambtelijke stukken, krantenartike len, een beeldkwaliteitsplan en andere stukken. Er lopen meerde re procedures en een mediation- traject met de buurvrouw is in afwachting van een besluit door de provincie opgeschort. Acht jaar na dat eerste gesprek met de gemeente staan de familie Lemo nakis en hun medewerkers nog steeds met lege handen. 'We heb ben een gezond bedrijf, maar wil len wel dat dit zo blijft.' Ivonne Lemonakis nam het strand paviljoen in 1996 over van Piet Zijm. Met grote vakantieparken in het achterland, een paviljoen met veel aanloopt en tientallen (seizoen)medewerkers. Tijdelijke krachten sliepen toen in caravans in de schuur aan de Krimweg, waar ook strandhuisjes werden opgeslagen. Een situatie waar jarenlang geen haan naar kraaide, tot de ramp in Volendam in de nieuwjaarsnacht van 2000 op 2001 en de regelgeving werd aange scherpt. In augustus 2002 kreeg Paal 28 bericht van de gemeente dat het huisvesten van personeel in cara vans in de schuur om redenen van brandveiligheid niet meer werd toegestaan. Daarop is met de gemeente gesproken om een oplossing te vinden. Stelios Lemo nakis: 'De gemeente kwam toen zelf met het plan om units van de Vrije School die moesten gesloopt, op het erf van de Krimweg te her bouwen en als appartementen voor personeel in gebruik te nemen.' De gemeente heeft hier destijds een gedoogvergunning voor afgegeven. Dit luidde het begin in van een serie bezwaarprocedures en recht zaken tot aan de Raad van State. Het verzet was afkomstig van mevrouw De Vries, die zich niet neerlegde bij hetgeen er op het erf nabij haar woning gebeurde en de plannen daarmee. De rechter toonde begrip voor beide partijen. Hij droeg de gemeente op via een artikel 17-procedure een tijdelijke ontheffing voor de units en cara vans op het terrein langs de Krim weg te realiseren. Daarnaast moest de gemeente zo snel moge lijk beleid ontwikkelen voor huis vesting van (tijdelijk) personeel. brandveiligheid en milieuvoor schriften gesteld. De rechter ver plichtte de familie Lemonakis om vóór 31 december 2004 de oplos sing voor een permanent huisves ting via artikel 19 bij gemeente in te leveren. Dat is ook gebeurd. Na veel telefoontjes en brieven naar het gemeentehuis kon de familie Lemonakis pas in maart 2007 opnieuw om de tafel met de gemeente, om te praten over de permanente personeelshuisves- ting die op grond van de criteria mogelijk moest zijn. Opzet was om de bestaande schuur af te breken en elders op het terrein een personeelsgebouw neer te zetten voor maximaal twin tig personen met alles erop en eraan. Dit alles volgens Lemona kis volgens de richtlijnen op het gebied van brandveiligheid, milieu, sanitair en andere criteria. 'We hebben alles op papier gezet. Met Wrang is dat tijdens diezelfde ver gadering de raad ook de bestem mingswijziging voor de brand weerkazerne langs de Postweg goedkeurde. Die wordt deze week officieel geopend. Wij zitten nog steeds te wachten. In de tussen tijd heeft de gemeente wel gere geld dat er aan de Pontweg een permanent onderkomen is geko men voor de Utrechtse badmees ters. Ook andere ondernemers hebben geprofiteerd van de moge lijkheid voor personeelshuisves- ting die de raad naar aanleiding van onze aanvraag heeft vastge steld.' Het raadsbesluit van juli 2008 leid de opnieuw tot bezwaar van de buurvrouw, die dit in september 2008 mondeling mocht toelichten. Lemonakis: 'Dat was besloten, wij mochten daar niet bij zijn.' Het college van b en w besloot het plan wel door te zetten en stuurde in oktober 2009, volgens Lemona- De familie Lemonakis wil een personeelsverblijf zoals dit bouwen. Het leidde ertoe dat de gemeente raad in 2006 criteria vaststelde voor personeelsverblijven, waarin maximaal twintig personen moch ten verblijven. Het betrof voor schriften voor inpandige huisves ting en voor kampeermiddelen. Er werden onder meer eisen aan alle toeters en bellen die de wet geving vereist, accountantsverkla ringen, een beeldkwaliteitsplan en noem maar op.' De gemeenteraad stemde in juli 2008 unaniem in met het voeren van de benodigde artikel 19-procedure. 'Toen dach ten we: dat punt is gemaakt. Q Boom verliest bi) os tf V r> B W* *tT da* ®L Collage van artikelen over deze roerige kwestie die de afgelopen jaren in de Texelse Courant hebben gestaan. kis ruim een jaar nadat de raad groen licht had gegeven, een aan vraag voor een verklaring van geen bezwaar naar de provincie. 'De provincie moet binnen twaalf weken reageren. Wij dachten dat het in kannen en kruiken was, want tijdens rechtzittingen heeft de gemeente steeds gezegd dat het akkoord van de provincie slechts een formaliteit was. Maar na vier weken kreeg ik bij toeval van een medewerker van de pro vincie te horen dat ze in Haarlem meer informatie nodig hadden. De ruimtelijke onderbouwing ontbrak en wij moesten aannemelijk maken waarom wij het personeelsverblijf nodig hebben. Die informatie ligt op het raadhuis, maar was er niet bijgevoegd. Toen hebben we zelf maar een nieuwe ruimtelijke onderbouwing laten maken en de accountantsverklaring opge stuurd. Later hoorde we van de gemeente dat de provincie nóg meer informatie wilden hebben. Afgesproken is toen dat de gemeente dat op papier zou zet ten. Het is nu 2010 en we weten totaal niet waar we aan toe zijn.' Lemonakis: 'Ik begrijp niet waar om het zo verschrikkelijk moeilijk is om dit te regelen. We hoeven geen speciale behandeling, maar willen de zaken gewoon op orde. Dat wil onder meer zeggen dat de gemeente zich aan de wettelijke termijn houdt. Maar op mijn vraag waarom de gemeente dat niet doet, heb ik nog geen antwoord gekregen. We zijn nu inmiddels acht jaar onderweg, dus trek zelf je conclusie.' Zonder toestemming van de provincie geen personeels verblijf, dus dat betekent vrijwel zeker dat de medewerkers van Paal 28 ook dit jaar in caravans en units moeten verblijven. Lemona kis: 'Dan moet de gemeente wel opnieuw een gedoogvergunning afgeven, want de tijdelijke vergun ning (artikel 17) is verlopen en kan niet worden verlengd.' Er is moge lijk een ander probleem: op initia tief van wethouder Nel Eelman heeft de gemeente een nota van uitgangspunten opgesteld voor het gebruik van vrijkomende agra rische gebouwen. Ook zijn op 14 april 2009 uitgangspunten vastge steld voor uitbreiding van het bouwblok voor bedrijven in het buitengebied naar 5000 vierkante meter. De schuur van Lemonakis heeft een agrarische bestemming, die moet worden omgezet in een bedrijfsbestemming. 'Onze aan vraag hebben we naadloos afge stemd op de uitgangspunten voor vrijkomende agrarische bedrijven en de uitbreiding van het bouw blok. Als de provincie deze aan vraag weigert, hoe zouden ze dan in de toekomst omgaan met vrij komende agrarische gebouwen?' Gerard Timmermam 'Procedure. Dat was het eerste Nederlandse woord dat ik leerde toen ik zeven jaar geleden op Texel kwam wonen', vertelt Steli os Lemonakis, de Griek die samen met echtgenote Ivonne Boom paal 28 runt. Zakelijk gezien was het een voor spoedige tijd, maar ook een periode van rechtsgangen en procedures over de personeelshuisvesting en waarin ze op de huid werden geze ten door de buurvrouw. Ivonne las tot haar schrik zelfs het bericht in deze krant dat de buren aangifte tegen haar hadden gedaan bij de officier van justitie. Dat ze in strijd met de wet- en regelgeving hadden gehandeld. Kennelijk viel het alle maal wel mee, want de officier van justitie heeft nooit van zich laten horen. De familie Lemonakis kreeg nog meer modder over zich heen. Stelios: 'Ik las op de kabel dat ik mijn buurvrouw had bedreigd Ik ben meteen naar de politie gegaan om me aan te geven. Maar die stuurde me lachend weg. Ze had den geen aangifte ontvangen en die vrouw namen ze al helemaal niet serieus.' Aan procedures zijn ze wel gewend en loze beschuldigingen aan hun adres kunnen ze inmiddels relativeren. Maar het heeft ze wel veel tijd en geld gekost. 'In feite klaagt de buurvrouw steeds de gemeente aan, maar als derde zijn we wel belanghebbend. We geven veel uit aan de advocaat en de architect en het kost ons veel extra uren. Steeds weer de plannen aan passen, brieven schrijven en nog geen oplossing. Ander probleem is mijn personeel. Zij hebben al lang geleden de belofte gehad, dat er goede huisvesting zou komen. Maar dit jaar moet ik ze weer vertellen dat het nog niet voor elkaar is. Dat is niet goed voor mijn geloofwaardig heid. Als ik mijn bedrijf zou runnen zoals de gemeente met onze aan vraag is omgegaan, dan zou ik de tent meteen kunnen sluiten. Want dan zou ik niet capabel zijn voor dit werk.' Tegen een 26-jarige man uit Den Burg is voor de rechtbank in Alk maar een celstraf van één jaar geëist, waarvan een half jaar voor waardelijk. De man heeft zich vol gens justitie schuldig gemaakt aan straatroof, mishandeling en bedreiging. De officier van justitie eiste ook een werkstraf van zestig uur. Volgens het openbaar ministerie heeft de man zich op 6 maart bij zijn woning in Den Burg schuldig gemaakt aan bedreiging met de dood en een poging tot zware mis handeling, nadat hij op straat ruzie met een broer en een zus had gekre gen. De verdachte probeerde daar na de man neer te steken. Alleen door opzij te springen, wist hij aan de messteken te ontkomen. Op 8 september beroofde de uit Somalië afkomstige Texelaar volgens justitie met vier anderen een landgenoot op de Elemert van een paar Lacoste schoenen en een camouflagepetje. Het slachtoffer kreeg daarbij klap pen. De verdachte zei bij de rechter dat het slachtoffer hem nog geld schuldig was en dat hij daarom de zaken zonder geweld in onderpand had genomen. Het slachtoffer zei de verdachte echter totaal niet te ken nen en bruut te zijn beroofd. Tijdens de zitting bleek dat de 26-jarige ver dachte een compleet andere lezing had van de gebeurtenissen in maart en september dan de slachtoffers en getuigen. 'Deze verdachte schuift de schuld af door dingen te verzin nen', vond de officier van justitie. De raadsman van de 26-jarige Texelaar pleitte voor een lichtere straf, mede omdat de Somalische vluchteling na 1 februari anders zijn woning dreigt te verliezen. De rechtbank doet 26 januari uitspraak. Op verzoek van de redactie hield Peter van Ree, hoofd Gemeentewerken, een week lang een weblog bij. Over de gladheidsbestrijding en over wateroverlast. Over zijn dage lijks leven en de raadsvergade ring. Hieronder een bloemlezing, het complete blog is te lezen via www.texelsecourant.nl. Vrijdag - Om 16.00 uur de weersverwachting bespreken en de zoutvoorraad. Er is een schrij nend tekort aan zout in Nederland maar gelukkig hebben we goed geanticipeerd en is er een regelma tige aanvoer van zout van de over kant, met dank aan de chauffeur van AB transport. Nog even de laatste hand leggen aan een stuk over de organisatie Gemeentewer ken, nieuwe afspraken maken omtrent handhaving en inzet van opsporingsambtenaren en dan afsluiten en naar huis. Thuis een conferencecall met de leverancier van LED-verlichting, we werken aan de volgende rotonde en die wordt voorzien van solarpanels in plaats van een windmolen. Geza menlijk de maaltijd genieten, spe len met de kinderen, de krant door nemen, een goed boek lezen en aan de slag met deze blog. 00.00 bedtijd, morgen weer een dag. Zaterdag - Het is steeds weer een mooi iets om te zien met hoe veel positiviteit de mannen en vrouwen aan de slag gaan. Hoe meer afwijkende dingen gebeuren, des te leuker het is en dat is natuurlijk wel te begrijpen. Het werk van mensen in de buiten dienst is heel vaak improviseren en daar zijn wij met z'n allen best goed in. Ook zijn er minder leuke dingen die spelen, klachten van burgers over de wijze waarop sneeuw geruimd is of juist niet geruimd is. Het blijft een uitdagen de klus om de dienstverlening naar behoren en naar tevredenheid uit te voeren, het is en blijft mensen werk tenslotte. Helaas werd ik om 3 uur 's mor gens wakker gemaakt door zoon lief, die ervaren had dat alle stroom uitgevallen was. Even checken en inderdaad was het bar koud en erg donker. Toch maar even Liander (voorheen Nuon) gebeld en kreeg te horen dat er inderdaad een sto ring was en dat deze rond half 6 verholpen zou zijn. Met een gerust hard weer gaan slapen. Maandag - Wel erg gezellig en weer een beetje bijgepraat over van alles en nog wat en op de kabel was de bus die in de sloot ge(gl)reden was bij Oudeschild. Ik vind dat heel erg naar en verve lend, in de eerste plaats voor de chauffeur en natuurlijk de passa giers, maar ook voor onze eigen mensen van Gemeentewerken. Waarom die laatste groep hoor ik u denken? Nou, ik zal u vertellen dat zij een schuldgevoel hebben als zij dit horen of lezen, want hen bekruipt altijd de vraag: had ik het kunnen voorkomen? Zo ver gaat de betrokkenheid en het verant woordelijkheidsbesef. Gelukkig zijn er geen (ernstig) gewonden of erger gevallen, maar toch. Dan wordt ik om half 3 gebeld door mijn lieve echtgenote, die in paniek verteld dat het hele huis onder water staat en ik moet direct naar huis komen. Zo'n verzoek kun je niet naast je neerleggen en ik haast mij dus naar huis. Daar aan gekomen tref ik een vreselijke ben de aan, de watertoevoerleiding van de CV installatie op de bovenste verdieping is gebarsten en heeft waarschijnlijk 3 uur lang volop water het huis in gespoten. Er loopt letterlijk een waterval van de trap naar beneden en ook de licht- aansluitpunten zijn veranderd in waterfonteintjes. Het laminaat in de woonkamer maakt al aanstalte om naar boven te komen en nage noeg alle stroompunten geven wel water, maar geen stroom. Waar begin je? Ik heb waterstofzuigers geregeld, heaters om het vocht te verdrijven en wij zijn direct aan de slag gegaan om al het water weg te zuigen.Om 10 uur 's avonds kunnen we eindelijk even gaan zit ten, het ziet er ogenschijnlijk rede lijk uit, maar als je gaat lopen sijpelt het water uit het laminaat, morgen de verzekering maar bellen. Graag wil ik van deze mogelijkheid gebruik maken om hele lieve mensen te bedanken: in de eerste plaats onze geweldige buren die de kinderen opgevangen hebben en ons een heerlijke maaltijd gegeven hebben zodat wij alles konden opruimen. Eigenlijk op diezelfde eerste plaats onze vrienden Paul en Sjef die onmiddelijk in actie kwamen en ons super geholpen hebben met spullen, hulp en goede raad. Ook Norbert wil ik bedanken voor zijn aangeboden hulp. Lieve mensen, wat is het toch een warm gevoel om hier te mogen wonen en zoveel hulp te mogen krijgen als je echt in de problemen zit. Natuurlijk ver geet ik alle anderen niet die het niet wisten en zeker hun hulp aangebo den zouden hebben, bedankt. Dinsdag - Deze dinsdag was voor mij een dag met gemengde gevoe lens, aan de ene kant wil ik graag gaan werken en met mijn mensen hard aan de slag voor Texel en aan de andere kant wil ik ook mijn echtgenote steunen met het oprui men van de waterzooi die achter gebleven is na gisteren. Natuurlijk kies ik voor het laatste en sta bij tijds op en samen gaan wij hard aan de slag om het huis weer fat soenlijk bewoonbaar te krijgen. Ik zal u de details besparen, maar het ging om heel veel water dat je overal weer tegenkomt, onder het laminaat, uit de stroomaansluitin- gen van de lampen, in alle kleding die in de kast hing. Ik was op voorhand al van plan om de raadsvergadering te bezoe ken omdat er een tweetal agenda punten van mijn afdeling op staan en een motie van afwijzing omtrent de gladheidsbestrijding wil ik zeker meemaken. Voor een verslag van de raadsvergadering verwijs ik u graag naar de professionele jour nalisten die ook ter plaatse waren en zeker een goed beeld zullen geven van de vergadering. Woensdag - Het is leuk om dage lijks even een weblog bij te hou den. Privé zal ik dat niet zo snel doen, maar zakelijk is het leuk. Je krijgt best veel reacties op de blogs, mensen lezen het dus echt wel. Ik ben door deze manier van communiceren wel verplicht om 's nachts een keertje met de mannen mee te gaan. Er over schrijven is mooi, maar je moet het ook een keer beleven, aldus hen die het echte werk buiten doen. Natuurlijk doe ik dat graag, dus die staat heren. Ik wens u allen een mooie win ter toe met veel plezier en mooie momenten met uw dierbaren. De volgende bloggers in de serie De week van... zijn Lennart Witte en Florian Julius, die als DJ betrok ken zijn bij de organisatie van het Dance Event dat 30 januari in Question Plaza wordt gehouden.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10