Cees Hoogerheide tweede op lijst D66 Luisteren naar belang individu9 Daniëlle Stiekema wint Bier Gastronomie Award TEXELSE 77 COURANT LANGEVELD DE R00Y Nieuw Bloed Maatschappelijk Open Kerkdiensten PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Medische zorg Hulpverlening TEXELSEÜCOURANT Denkertje Oud papier Radio Texel DINSDAG 12 JANUARI 2010 Woensdag 3 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. De Texelse Courant spreekt de komende weken met kandidaat raadsleden die op een verkies bare plaats staan. Hij zit al jaren als trouw volger van de politiek op de publieke tribune bij raads- en commissie vergaderingen. Mogelijk zit hij na de verkiezingen op één van de vijftien zetels in de gemeente raad. Cees Hoogerheide (70) staat tweede op de kieslijst van D66. Met trots toont Hoogerheide een button die zijn oma in de jaren twintig droeg. 'Algemeen vrouwen kiesrecht' staat erop, verwijzend naar de verandering in de grond wet (1922) die vrouwen van zowel actief als passief kiesrecht verze kerde. Zijn oma, die in Winkel woonde, werd verder niet politiek actief, maar te midden van een familie met overwegend mannen toonde ze met trots de verworven rechten. 'Die button met dat ver haal is voor mij een van de redenen om ook de politiek in te gaan', ver telt Hoogerheide. Hij was niet eerder raadslid, maar bewoog zich wel bij politieke par tijen. Hij voelde zich aangetrokken tot de landelijke partij DS'70, had op Texel belangstelling voor PAKT en was enige tijd bestuurslid van de PvdA. Een paar jaar geleden vond hij zich bij D66. 'Ik had alle partijpro gramma's eens naast elkaar gelegd en bij die partij voelde ik me het meest thuis. Die par tij gaat het beste uit van het individuele belang van mensen en daar ben ik een groot voor stander van.' De contacten met D66 kwamen er, nadat lijsttrekker Frans Visman hem vroeg vergaderingen van de steunfractie eens bij te wonen. Hoogerheide is een geboren en getogen Texelaar, nazaat van Jan Hoogerheide van het Zeeuwse eiland Tholen die zich in 1835 op Texel vestigde en met Antje Veen uit Oudeschild trouwde. Hij groeide op in Oudeschild, woonde jaren lang in De Koog en nu alweer geruime tijd in Den Burg. De laatste jaren is hij het meest bekend om de inmiddels twintig boeken die hij over Texel en Texelaars maakte. Enkele exemplaren daarvan zijn het Boerderijenboek (geschreven met Cor Reij en Karei van Empel), de geschiedenis van tien Texelse families van wie hij de stambomen uitpluisde en een boek over de historie van de Lubertischool in De Koog. Tot begin jaren negentig was hij in dienst van de gemeente, waar hij voor de sociale werkplaats een bedrijfsbureau opzette en beheer de. Daarvoor leidde hij samen met Cees Hoogerheide: 'Samenwerking moet een meerwaarde hebben.' Arie Heerschap de firma Arké in de Wilhelminalaan (op de plek waar nu TexelTent zit en eerder de Wad denwinkel), een bedrijf in meubel inrichting en stoffering. In de jaren zestig volgde hij in Haarlem een opleiding in woninginrichting en werkte daar bij een detailhandel in Als raadslid wil Hoogerheide zich onder meer inzetten voor het belang van ondernemers. 'We heb ben er veel op Texel en daar moe ten we goed mee omgaan. Het zou mooi zijn als we tot minder regels komen, maar dat moet natuurlijk wel kunnen en passen. De afgelo- die sector. 'Ik heb op de stoel van de werknemer gezeten, de werk gever en de ambtenaar, dus ik kan me voorstellen welke zaken voor hen van belang zijn.' Maatschappelijk manifesteert Hoo gerheide zich bij de Historische Vereniging waar hij veel onderzoek naar stambomen doet, hij is bestuurslid van de Stichting Inte gratie Gehandicapten Texel (SIGT), het 4/5-Meicomité en de Gemeen schapsraad van Texel Vitaal. De afgelopen jaren maakte hij zich ook sterk voor de oprichting van een dorpscommissie voor Den Burg, waarvan hij tot november voorzit ter was. 'Ik had aangegeven dat ik daar zou stoppen, omdat ik me verkiesbaar wilde stellen voor de raad. Anders zou ik twee petten op hebben en met verschillende belangen te maken krijgen en dat wilde ik niet.' Eerder was Hooger heide bestuurslid en voorzitter van de opgeheven Welzijnsstichting. pen raadsperiode is in ieder geval de hondenbelasting afgeschaft, dat is al wat.' Hoogerheide diende zelf via een burgerinitiatief een plan in om hondenbezitters te verplich ten de uitwerpselen van hun huis dier op te ruimen, maar dat haalde het niet in de gemeenteraad. 'Ik zag het wat breder, maar er werd anders over gedacht. Dan is dat zo.' Goed en open communiceren is een ander punt dat voor hem van belang is. 'Je ziet nu vaak tijdens vergaderingen dat raads- en com missieleden elkaar wel aanhoren, maar niet echt naar elkaar luiste ren. Dat kan anders. Hetzelfde geldt voor communicatie met de bevolking. Het is niet zo dat ieder een altijd gelijk kan krijgen, maar elk individu heeft er recht op dat er wordt geluisterd en dat er antwoor den worden gegeven.' Hoogerheide doet nog geen al te concrete uitspraken over de forse bezuiniging die de gemeente de (Foto Jeroen van Hattum) komende jaren boven het hoofd hangt als het rijk kort op het Gemeentefonds. 'Dat zullen poli tieke beslissingen moet worden. En als je de inkomstenkant van de gemeente niet kunt verhogen, zul je het bij de uitgavenkant moeten zoeken. De gemeente heeft niet veel mogelijkheden om de inkomsten te vergroten. Je kunt in ieder geval al beginnen door minder externe advies- en onderzoeksbureaus in huis te halen. Je kunt het ook zoeken in samenwerking met anderen. Voor de rest hebben we geluk kig Frans Visman om aan te geven wat het beste kan gebeu ren.' D66 heeft in het verkie zingsprogramma niks over de OZB, één van de inkomsten bronnen van de gemeente staan, maar de partij is nooit voorstander van extra verhoging van die belas ting geweest. Wat de bestuurlijke toekomst van Texel betreft, maakt het Hooger heide niet uit aan welke kant van het water samenwerking wordt gezocht. 'We gaan in ieder geval voor het behoud van de zelfstan digheid van Texel. Samenwerking moet een meerwaarde hebben. Je kunt wel zeggen dat je per se met bijvoorbeeld Vlieland gaat samen werken, maar als dat niks extra's biedt, heeft dat geen zin. Veel Texelaars voelen weinig voor samenwerking met Den Helder, maar ik denk dat je niet al te bevreesd die kant uit moet kijken. Kijk bijvoorbeeld naar de brand weer, de ambulancedienst of de zorg. In die takken wordt al veel met de overkant samengewerkt, zonder dat de zelfstandigheid op Texel wordt aangetast. En je zult het toch met elkaar moeten doen.' Belgisch Restaurant Lieve in Amsterdam van oud-Texelse Daniëlle Stiekema en partner Peer van Gurp heeft woensdag de Bier Gastronomie Award 2010 gewonnen. De prijs die werd uitgereikt op de Horecava is een award van het Biergenoot schap der Lage Landen, om het bier als begeleidende drank bij de maaltijd te promoten. Stiekema en Van Gurp namen het Belgische restaurant aan de Heren gracht ongeveer een jaar geleden over. 'We serveren Belgische gerechten en streekproducten en hebben 38 soorten Belgisch bier op de kaart staan. Vier keer per jaar zetten we alle bieren op een lange tafel en gaan met vrienden uit het vak eten en drinken. We proeven net zo lang tot we de goede combinaties met de gerech ten hebben. Zo veranderen we de kaart vier keer per jaar. Over bier en gastronomie leeft het vooroor deel dat de combinatie lastig is te promoten en dat de marge klein is. Voor ons is het extra lastig omdat het Amsterdamse publiek niet echt bezig is met bier en de combinatie met eten. Wij zijn voor Amster damse begrippen een warm en huiselijk restaurant en besteden veel aandacht aan de presentatie en het aanprijzen. Daarmee onder scheiden we ons van andere res taurants. Er is hier een mystery guest van het Biergenootschap geweest, die onze gerechten heeft geproefd en gekeken hoe we het bier aanprijzen bij de maaltijd en er over vertellen. We zijn apetrots dat we hebben gewonnen. Zeker als je bedenkt dat we van alle bedrijven die hebben meegedongen de eni ge zijn van boven de rivieren en dat u,(Ét# fteU""*" vstm .kv, ud Daniëlle Stiekema (derde van links), met naast haar partner Peer van Gurp, met vertegenwoordigers van het Biergenootschap der Lage Landen. één van de medefinalisten in november nog tot Café van het Jaar is uitgeroepen.' Daniëlle Stiekema (27), dochter van Ed en Aadje, kreeg het horecavak met de paplepel ingegoten en hielp bijvoorbeeld mee in De Lindeboom. 'Ik ben in Amsterdam gaan stude ren om uit de horeca te komen, want ik wilde niet hetzelfde als mijn ouders gaan doen. Ik heb een uni versitaire opleiding gevolgd, heb alsnog horeca gestudeerd en heb in Den Haag de master van hotel school gevolgd. Maar toen ik in een luxe hotel werkte, bleek dat dat toch niet mijn ding was. Ik miste de warmte en gezelligheid en het bezig zijn met mensen, in plaats van met een miljoen euro's. Toen Belgisch restaurant Lieve op ons pad kwam, hebben we dat overge nomen.' Beide ondernemers ontvingen de Bier Gastronomie Award uit han den van Andries Groen, groothe raut van het Biergenootschap der Lage Landen. 'Bier aan tafel krijgt steeds meer aandacht, we zijn op de goede weg.' Zondag 17 januari 2010 Diensten voor de eenheid Protestantse gemeente (i.w.) Den Burg: 10.00 u. dienst in RK-kerk, Molenstraat, ds. P.C. Barnard, mmv Tex.Chr. Mannenkoor olv P. Bakker. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Koog: 10.00 u. dienst in NH- kerk, pastor E. Moltzer, mmv koor Joy olv J. vd Slikke. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: De Cocksdorp: 10.00 u dienst in RK-kerk, ds. P.A. den Braanker, mmv dameskoor olv J. Ran. GEREFORMEERDE GEMEEN TE: in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informatie OVERIGE HULPVERLENING: Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: PHH-gebouw, Pontweg 104, Den Burg. Het bureau is op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 12.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www. dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan Zon, maan hoog water Verwachte tijden van hoogwater ter rede van Oudeschild. Vrij. 15 januari Zat. 16 januari Zon. 17 januari Ma. 18 januari Din. 19 januari Woe. 20 januari Don. 21 januari 08.45 en 20.44 u. 08.50 en 21.14 u. 08.10 en 21.44 u. 08.50 en 22.25 u. 09.40 en 22.44 u. 10.20 en 23.25 u. 10.40 en 23.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. Vrijdag 15 januari nieuwe maan; zondag 17 januari spring tij. Zondag 17 januari zon op 8.46 uur, onder 16.54 uur. tjnui ZjmrL-Jixels in het harL. Uitgave van mediabureau! Verschijnt op dinsdag en vrijdag Spinbaan 6 1790 AA Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Imme Bakker Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al onze advertentiecontracten en aanbiedingen daartoe zijn van toepassing de Regelen voor het Ad vertentiewezen van de Stichting ROTA, gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam onder num mer 41198699. Een exemplaar van de Regelen voor het Advertentiewezen wordt op uw verzoek kosteloos toegezonden. Abonnementsprijzen 2010: Per half jaar 41,70 39,95 (automatisch) Per jaar €81,55 €79,15 (automatisch)) Bij verzending naar het buitenland zijn portokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www. beeldbanktexelnl DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: geen dienst ivm gezamenlijke diensten Raad van Kerken. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. R. Quispel uit Amersfoort. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.00 u. oecumeni sche viering van de eenheid in RK-kerk. De Koog: 10.00 u. oecumeni sche viering van de eenheid in NH-kerk. De Cocksdorp: 10.00 u. oecumenische viering van de eenheid in RK-kerk. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Weerstand bieden aan de geest van de wereld; Wachttorenstudie, 11.20 u.: Waardeer je plaats in de gemeente. Geloof is als een oude fiets: het rammelt, maar brengt je waar je zijn moet. te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. 11Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaatsen van afvalcontai ners, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwagen komt in de volgende straten: 7. Thijsselaan, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Burdetstraat, Drijverstraat, Wilster straat, Meester Kraaistraat, Lieu- wstraat, Tjakkerstraat. Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Radio Noordholland 20.00 u. Music Machine 21.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote 18.00 u. Muziek met Marco 19.00 u. Jongerenprogramma 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit RK-kerk Den Burg (oecumenische viering) 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur 15.00 u. Frans gaat het doen 16.00 u. Sportlokaal 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 10.00 u. RK-kerk (oecumenische vie ring) Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (H) 20.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. De keuze van... 20.00 u. Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Even bijpraten met... De programma's van de gemeenteraadsverkiezingen van PvdA en Texel 2010. 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 20.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... met aandacht voor de gemeen teraadsverkiezingen. Aan het woord komt D66. 20.00 u. Radio Noordholland

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11