Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, vïft u\te s s Vijftien plaatsen voor kampeerboer fl ït k°nsum^ Plan buitengebied eind dit jaar vastgesteld Minimaal 20 kopers nodig voor CPO-huizen Strend Winter geen belemmering rooien Texelpeen Verkiezingen Subsidies in drie jaar naar nul Standaart trekt kandidatuur in, Groeskamp op 1 Kijk snel op" pagina 6&7 Willem Wiertz van IJsclub De Geul veegt de ijspiste op het Groote Vlak, bij de weg naar paal 9. Hij en andere vrijwilligers van de ijs- club hebben de afgelopen dagen hun uiter ste best gedaan het ijs te prepareren. Schaatsers die op eigen eiland een toer tocht willen maken, kunnen er zaterdag terecht. IJsclub De Geul uit Den Hoorn heeft daar een ronde van 1350 meter uitge zet, die - al naar gelang de conditie - tien of twintig keer kan worden afgelegd. Kinderen schaatsen het rondje twee keer. Starten kan tussen 12.00 en 15.00 uur. Deelname kost €2,-. Er is een koek-en-zopie met allerhande (warme) versnaperingen. Ook elders op het eiland zijn deze week ijsbanen geopend. Elektrische Vloerverwarming fexelseautopagina.n TEXELSE^COURANT OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12440 VRIJDAG 15 JANUARI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Een paar huilers van Ecomare liggen momen teel in badkui pen van Bosch en Zee, die fun geren als nood opvang. Na acht jaar procedures, rechtszaken en gesprekken mag paal 28 nog steeds geen personeelsver- blijf bouwen. Kampeerboeren mogen vanaf 2011 hun bedrijven laten groeien naar vijftien eenheden. De gemeenteraad heeft dinsdag ingestemd met de uitbreiding waar de kampeerboeren al jaren voor ijveren. De uitbreiding geldt voor alle boe ren die al aan de criteria voor kam peren bij de boer voldeden (ze moeten een 'reëel agrarisch bedrijf' hebben), een ontheffing hebben of vóór 1 januari 2008 op de wacht lijst van de gemeente stonden. Dat was een voorstel van het college dat steun kreeg van Texels Belang, GroenLinks, PvdA, Texel 2010, D66 en Fractie Weijers. CDA en WD gaven de voorkeur aan een andere variant die de ver eniging van kampeerboeren zelf aanleverde. Zij stelden voor dat alle belangstellenden in aanmer king zouden komen voor in eerste instantie vijf plaatsen, zodat er ruimte voor meer nieuwkomers zou ontstaan. Jos de Wolf (WD) pro beerde nog een lans te breken om kamperen bij boeren in het Hoge- berggebied of bij boeren in de dorpen toe te staan, maar daar ging de rest van de partijen niet in mee. Ook het college is daar geen voorstander van. Pogingen van D66 en Texel 2010 om de uitbreiding naar dit jaar te vervroegen, hadden geen resul taat. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) wil de uitbreiding regelen via het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied en dat is naar verwachting pas eind dit jaar klaar. Volgens hem zou vervroeging via een projectbesluit geregeld kunnen worden (voorheen een vrij stelling op het bestemmingsplan), maar dat kost tienduizend euro en Kikkert betwijfelde of kampeerboe ren die kosten willen maken voor één seizoen. Hij ging daarmee in tegen Frans Visman (D66) die vond dat kam peerboeren in ieder geval de moge- Het ziet ernaar uit dat het bestemmingsplan voor het bui tengebied aan het eind van dit jaar door de gemeenteraad kan worden vastgesteld. Direct na de zomer zal het ontwerp ter inzage worden gelegd en is er voor ieder gelegenheid bezwaar te maken. Om dat laatste zoveel mogelijk overbodig te maken heeft de gemeente de afgelopen maanden uitgezocht welke wensen er leven en die zo mogelijk in het ontwerp plan verwerkt. Eigenaars van agra rische percelen en van recreatiebe- drijven werden uitgenodigd een vragenlijst in te vullen. Over de res pons is het gemeentebestuur zeer tevreden. Maar liefst 298 boeren dienden via deze weg een verlang lijstje in en 139 recreatieonderne mers. Belangrijk was inzicht te krij gen in het feitelijke gebruik van gronden en gebouwen. Eigenaars konden wijzigingen voorstellen en kregen gelegenheid persoonlijke toelichting te geven. De verzoeken waren zeer divers: het mogen bou wen van een woning op een al in eigendom zijnd stuk grond, het verschuiven van een agrarisch bouwvlak, het mogen starten van een totaal nieuw recreatiebedrijf, etc. Ook met vertegenwoordigers van de agrarische en de recreatieve sector (LTO, VTKB, TVL, KLV, e.a.) werd gesproken evenals met de natuurbeschermingsorganisaties zoals Natuurmonumenten en Staatsbosbeheer. De ingediende verzoeken worden aan de hand van het voorlopige bestemmingsplan apart beoor deeld, nadat de raadscommissie Grondgebied zich heeft uitgespro ken over de hoofdlijnen van het voorlopige plan. Bestaand beleid is daarbij uitgangspunt. En aantal verzoeken in het buiten gebied is binnen de bestaande regelgeving al in te willigen, zodat de indieners sneller aan de slag kunnen dan ze waarschijnlijk had den gedacht. Als een verzoek bin nen de mogelijkheden van het (Foto Gerard Timmerman) lijkheid moet worden geboden. Gerbrand Poster (Texel 2010) vond dat de raad gewoon tot vervroe ging moest besluiten en dan moest het college maar uitzoeken hoe ze dat voor elkaar zouden krijgen. Een motie van Texel 2010 voor die ver vroeging kreeg geen steun van de overige partijen. Rikus Kieft (GroenLinks) verzocht Kikkert zo snel mogelijk de slaap plaatsen weg te halen bij bedrijven die niet aan de criteria voldoen, maar volgens de wethouder moet een termijn van drie jaar in acht worden genomen. De vrijkomende slaapplaatsen moeten naar bedrij ven gaan die wel voor kamperen bij de boer in aanmerking komen. Met de toename zijn duizend bed den gemoeid. Die zijn 'beschik baar' gekomen doordat de duizend bedden van de Waddenhaven in Oudeschild niet langer meetellen bij de maximaal 45.000 slaapplaat sen. Er zijn nog circa 1700 bedden te verdelen voordat die grens wordt bereikt. Collectief Particulier Opdracht geverschap (CPO), woningbouw door particulieren, komt in Oos terend alleen van de grond als minimaal twintig mensen hun handtekening zetten. De dorpscommissie deed donder dagavond tijdens het openbare deel van het overleg met het col lege van b en w een oproep aan gegadigden zich aan te melden. Bij CPO krijgt een collectief van eigenaren zelf de mogelijkheid woningen te ontwikkelen, waarbij ze zich moeten houden aan afge sproken stedenbouwkundige nor men. De woningen hoeven niet allemaal gelijkte worden gebouwd, maar er moet wel sprake zijn van een minimum aantal deelnemers. Er werden in de Bijenkorf verschil lende locaties geopperd, onder meer op grond die nu nog eigen dom is van Woontij. Dat Woontij momenteel pas op de plaats houdt, mag volgens Oosterenders geen In de aanloop naar de gemeente raadsverkiezingen van woens dag 3 maart houdt de Texelse Courant via de website een korte peiling van het politieke klimaat. Bezoekers kunnen hun stem uit brengen op één van de partijen die aan de verkiezingen meedoen. Het resultaat van deze peiling wordt bekend gemaakt in de krant van vrijdag 22 januari. De meningspeiling is te vinden op www.texelsecourant.nl Vorige stelling: Is het een goede ontwikkeling dat Piet Standaart terugkomt in de plaatselijke politiek? Sneeuw zorgt voor ongemakken, maar beschermt winterpeen die nog in de grond zit tegen vorst. Want ondanks een dikke laag stro kan de strenge vorst schade toe brengen aan de winterwortels. Het zorgt wel voor ongemak, want het rooien van peen is in de winter- nee (62%) ja (38%) aantal stemmers: 217 Nieuwe stelling: Dinsdag 19 januari worden de namenlijsten openbaar voor de komende gemeenteraadsverkie zingen. Als er nu verkiezingen waren, op wie zou u dan stem men? 8^ fA nieuwe voorlopige bestemmings plan valt kan de aanvraagproce dure beginnen zodra het plan in werking treedt. Sommige verzoe ken die onder de bestaande regel geving werden afgewezen, kunnen nu wel worden ingewilligd. Wel kunnen voorwaarden worden gesteld, onder andere in het belang van het landschap. Voorbeeld is het saneren van ongewenste bebouwing. Nu al roepen b en w de burgerij op om kritisch te gaan kijken als het ontwerpplan over een half jaar ter inzage ligt. Wie het er niet mee eens is kan een zienswijze indie nen. SF \Hi ►eeü www.speedheat.nl - A Is J Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 I reden zijn dat de woningbouw stagneert. Doordat renovatie van de seniorenflats (die voor de helft door niet-senioren worden bewoond) op zich laat wachten, zou de doorstroming in het dorp stagneren. Maar wethouder Marian Merkelbach gaf het dorp weinig hoop dat Woontij de flats snel aan pakt. 'Er is niet voldoende investe ringscapaciteit.' De gemeentelijke waarderingssub sidies voor Sportvereniging ZDH, Muziekvereniging Excelsior, Waterskivereniging Texel en Ten nisclub Deuce zullen over een peri ode van drie jaar geleidelijk worden afgebouwd. Nu krijgt ZDH nog 2.099,-, Excelsior 1.233,-, de waterskivereniging 250,- en Deuce 6.663,-, Over drie jaar zul len deze verenigingen het dus zon der subsidie moeten doen. Piet Standaart heeft zich woens dagavond tijdens de ledenbijeen komst van Texels Belang (TB) teruggetrokken als lijsttrekker. Hij deed dat nadat Nico Kikkert de partij voor de keus had gesteld: als Standaart op de lijst zou komen, zou Kikkert zich terug trekken als wethouder. Vorige week werd bekend dat Piet Standaart door het bestuur was gevraagd voor het lijsttrekkerschap van TB. Maar tijdens de ledenbijeen komst bleek dat er verdeeld over zijn kandidatuur werd gedacht. 'Nico Kikkert zei: als jij op de lijst komt, dan trek ik me terug. Hij had een behoorlijke achterban. Ik heb het niet op stemmen laten aankomen. Er ligt voor de komende vier jaar een bult werk. Er moeten spijkers met koppen worden geslagen. Dat moet je ais team opereren. Zonder steun van de achterban kun je niet goed samenwerken. Ik wil geen herrie in de tent, daarvoor moet teveel werk worden verzet. Ik beschouw politiek nu als een gepasseerd station.' Joop Groeskamp schuift door als lijsttrekker van TB, Nico Kikkert is wethouderskandidaat. De andere kandidaten-raadsleden zijn: 2. Wil lem Vlas, 3. Aad van Gils, 4. Marleen Heijne, 5. Ingrid Uitgeest, 6. Corrie Stiehl-van der Vis, 7. Cees Hooy- schuur, 8. Henk-Jan Klok, 9. Erna Tromp, 10.Alfons Kuip, 11. Martien Witte, 12. Nico Kikkert. Loonbedrijf Fulps Duinker rooit Texelpeen in polder Het Noorden. maanden een doorgaand proces. Desondanks weten loonwerker Fulps Duinker en zijn medewerkers de pennen in redelijk tempo boven de grond te krijgen. Ze rooien geen gewone peen, maar Texelpeen. Exporteur Jansen-Dongen, die de peen onder meer in Duitsland afzet, heeft sinds enige tijd de naam Texel aan het product verbonden. De meerwaarde zit hem niet alleen in de naamsbekendheid, maar doordat de zogeheten onderdek- kerspeen niet in koelcellen, maar in de grond wordt bewaard, blijft het product verser en beter op smaak. 'De prijs is nog niet zoveel hoger, maar we kunnen wel steeds leve ren', vertelt Duinker. Overigens weten ook ganzen de peen te 'waarderen'. Op een perceel aan de Ruigendijk telde Lia Duinker gisteren 400 vraatzuchtige gan zen. (Advertentie) (front 'Zwartsjixeh in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende fotder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Als raadslid wil Cees Hooger- heide (D66) zich onder meer inzetten voor het belang van ondernemers.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1