'Geld verdienen komt op de tweede plaats' mi'! Zakelijk en privé uitstekend duo jflPk 'Niet erg af en toe op je bek te gaan WW Tl TEXELSE 3 COURANT Familieberichten Nel Koomen-de Haan Zij doet bijna niets liever dan werken, hij reserveert veel tijd voor zijn hobby's. Toch vormen ze een uitste kend duo, zowel zakelijk als privé. Wanneer hun nieuwe schoenenzaak aan de Weverstraat klaar is en ze ook het pand van de Sportshop naar hun eigen wensen kunnen inrichten, zijn ze in bezit van vier winkels. Een kwestie van de kansen pakken als ze er zijn, luidt hun redenering. 'Het gaat ons niet eens om het geld', vertelt de één. 'Het is de uitdaging. Al moet je er wel wat aan overhouden, zodat je er lekker van kunt leven', vult de ander aan. Een nadere kennismaking met Martin en llsa Koorn. Texelaars op koers /ft Hl Emma Maria van Heerwaarde "Tante Em" Dag lieve tante Em Emma van Heerwaarde Emma van Heerwaarde VRIJDAG 15 JANUARI 2010 m Ze hadden elk hun eigen leven, toen ze in 1992 besloten met elkaar verder te gaan. Zij had haar diplo ma's behaald aan de Modevak school en de Textiel Handels school, hij verdiende zijn geld met voetballen, als speler voor achter eenvolgens Zwolle, Volendam en Haarlem. Haar grote droom was een eigen winkel te hebben, maar praktische problemen stonden een snelle carrière in de weg. 'Martin was in afwachting van een nieuwe club. Plannen maken was moeilijk, want voor hetzelfde geld zouden we al snel weer moeten verhuizen. Mijn vader (Dick Graaf, oprichter en toenmalige eigenaar van de wolfabriek, red.) heeft toen een pandje aan de Binnenburg gehuurd van Frits Langeveld. Hij gaf me de sleutel en zei: begin maar wat leuks.' Texel Creatief, zoals het zaakje heette, was een beetje een 'winkel van sinkel', spotten ze nu. Op aan raden van llsa's vader verkochten ze Texelse dekbedden ('dat loopt altijd'). Klanten konden er terecht voor een kuurtje onder de zon nebank. Boven dien hadden ze kleding en uit eenlopende Texelse produc ten te koop. 'Kaas van Wezenspyk, zuivel van Dona- tus, koek van Timmer, Jutter van De Wit, zeepjes van Kees de Waal. Dat was alle maal vrij nieuw, geen winkel had de hele collec tie. Met de kle ding en de dek bedden ging het uitstekend, maar die pro ducten liepen niet. Er was niet aan te eten tegen de houd baarheidsda tum van de Martin en llsa Koorn. koek en het was ook niet zo handig dat de koeling middenin de winkel stond. Als die open moest, stonk het nog uren naar kaas.' Toen Martin in 1995 met voetbal stopte, kregen ze hun handen vrij om hun activiteiten uit te breiden. Nadat in 1995 dochter Shannon en in 1997 zoon Mike waren geboren, zetten ze in 1998 'de grote stap' en begonnen ze in de Weverstraat de winkel Treffers. 'Een gok, want de merkkleding die we er verkochten was op Texel nog lang niet zo hot als nu. Maar het werkte. Gelukkig maar, want we hadden het pand dat we kochten met honderd vier kante meter uitgebreid en die vol kleding gezet. Het pand in de Bin nenburg hebben we toen ver kocht.' In 2002 besloten ze ook schoenen te gaan verkopen en werden ze franchisenemer van de landelijke keten Amigo. Erg lang duurde die constructie niet, want toen het moederbedrijf in 2003 failliet ging, besloten de Koorns samen met nog negen franchisenemers de for mule en de naam van Amigo over te nemen. In dezelfde tijd stopten ze met de verkoop van dekbed den. llsa: 'Ik vond het niet leuk meer. Mijn verkooppraatje kon ik wel dromen. Als ik het aan klanten stond te vertellen, betrapte ik me er soms op dat ik me afvroeg waar ik ook weer was.' Martin: 'Die dek bedden boden ons zekerheid. Maar toen het met de kleding en de schoenen steeds beter ging, waren we er niet langer van afhankelijk en zijn we ermee gestopt.' In 2005 openden ze een nieuwe winkel, Amigo, schuin tegenover Treffers, llsa: 'We wilden een apart pand voor de schoenen. Bij toeval hoorden we dat Riet Groen van Boetiek 22 haar winkel wilde ver kopen. Ik ben naar haar toe gegaan en het was zo rond. Zij vroeg een bedrag en we hebben het betaald. Hadden we het niet gedaan, dan had ze het aan een ander verkocht. nieuwste mode oriënteren. 'We verkopen nu al volop kleding voor het voorjaar en de zomer. De laat ste spullen voor de winter van dit jaar gaan er met de uitverkoop uit. Wij zijn nu bezig met de inkoop van de wintercollectie voor volgend jaar. Die begin je al te verkopen in juni. Je ziet soms dat mensen bontjassen staan te passen met een korte broek en slippers aan. Texel is wat mode betreft zeker geen achtergebleven gebied meer. Verschil met de Randstad is geluk kig nog wel dat kinderen hier niet gepest worden als ze geen merk kleding dragen.' Een recente gebeurtenis is de overname van de Sportshop van Theo Legierse. Martin: 'Ik heb altijd al een sportwinkel willen hebben. We waren eikaars concurrenten. We hebben haar dus eigenlijk uit gekocht. Komt bij dat ze een paar merken had, zoals G-Star, die we per se wilden hebben.' Na de uitbreiding legde ieder zich toe op één winkel. 'We hebben allebei onze specialismen. Zij weet alles van kleding, ik van schoenen, leder heeft zijn eigen dingen', ver- Vijftien jaar geleden heb ik Theo al eens gepolst. Maar het bedrag dat hij toen vroeg, konden wij niet betalen. Het is een mooi bedrijf op een mooie plek. Maar wij denken er nóg iets mooiers van te kunnen maken. Met een nieuwe indeling, een nieuwe vloer, ander licht. In grote lijnen gaan we er hetzelfde verkopen, maar we willen het anders groeperen. De artikelen M V> v 'Als je niet kunt plannen, kun je ook geen vier winkels runnen.' telt Martin, llsa lacht: 'Dat is beter ook, want we zijn allebei nogal eigenwijs. Zo zitten we niet steeds op eikaars lip.' Martin: 'Maar wel hebben veel overleg. Over alles eigenlijk. Het is dus niet zo dat we elkaar nooit zien.' Een nieuwe ontwikkeling was dat ook dat beiden steeds minder zelf achter de toonbank stonden, zeker nadat ze in 2006 in De Koog een derde winkel hadden geopend. Ze waren destijds de eerste onderne- voor voetbal bij elkaar, voor tennis. Aparte werelden creëren, zeg maar. Als het lukt wat we voor ogen heb ben, dan wordt het heel mooi.' Voor het zover is, moet eerst het nieuwe pand van Amigo worden afgebouwd. Martin: 'Onze schoe nen verkopen we nu in een hoekje van de Sportshop. We kunnen dus pas verder met de sportwinkel als de schoenenwinkel klaar is. Dat geeft wel wat stress. Niet eens zolang nadat we ons huis hebben verbouwd. Met hulp van twee mers in het nieuwe pand van De Toekomst, llsa: 'Een nieuwe rol. We moeten steeds meer aan het per soneel overlaten. Dat is een leer proces. Ik krijg steeds meer een kantoorbaan en daar heb ik niet bewust voor gekozen. Ik ben een doener, sta liever zelf in de winkel om te verkopen. Maar het gebeurt. We zitten ook steeds meer op de weg, om bij grote firma's de nieuwe collectie in te kopen. Het verschilt per jaargetijde. Maar gemiddeld zijn we allebei wel één of twee dagen aan de overkant. Ik probeer wel elke zaterdag nog in de winkel te staan. Om contact te houden met de klanten. Je moet in de gaten houden wat er speelt.' Ze constateren dat ook Texelaars steeds bewuster worden van wat ze dragen en zich al vroeg op de anderen heb ik dat in eigen beheer gedaan.' Grif geven ze toe dat niet alles wat ze aanraken in goud verandert. Zo was Treffers Junior, een winkel met merkkleding voor kinderen, geen lang leven beschoren. Martin: 'Dat heeft ons veel geld en energie gekost. Jammer, maar het is niet anders. We hebben er wel twee leuke meiden aan overgehouden.' llsa: 'Je moet de kansen pakken als ze er zijn. En er daarna alles aan doen om het een succes te maken. Maar als het mislukt, komt er echt wel weer iets nieuws. Het is niet erg om af en toe op je bek te gaan. Daar leer je ook van.' Martin: 'Mensen beseffen dat niet altijd. Je hoort wel eens: Het komt ze maar aanwaaien.' llsa: 'Zelfs het perso neel zegt dat wel eens. Lekker een dagje thuis, lis, zeggen ze dan. Ja hoor, antwoord ik dan. Weten ze niet dat ik de hele dag thuis achter de computer zit te werken.' De vraag wat hen drijft, vinden ze niet moeilijk te beantwoorden. Martin: 'We vinden ondernemen leuk. Nieuwe dingen uitdenken en proberen.' llsa: 'Kopen en verko pen. Als het op zaterdag druk is in de winkel, iedereen enthousiast aan het werk is en je de klanten gezellig met elkaar hoort praten, dan word ik blij.' Martin: 'Het gaat ons niet eens om het geld. Mensen denken soms dat we nooit genoeg hebben. Alwéér een nieuwe winkel, kreeg ik te horen toen bekend werd dat we de Sportshop hadden gekocht. Moet je nou nóg meer geld verdienen? Ik had er niet eens bij nagedacht. Geld verdienen komt bij ons echt op de tweede plaats.' llsa lacht: 'Als de boekhou der met de jaarcijfers komt, moet ik mezelf soms dwingen er naar te kijken. Ze interesseren me echt niks. Onze winkels zijn mijn hobby. Het is de uitdaging. Al moet je er wel wat aan overhouden, zodat je er lekker van kunt leven' Ze denkt even na. 'En we doen het ook voor de kinderen. Vooral onze zoon zie ik wel in de sportwinkel staan. Hij ziet het zelf ook wel zit ten. Onze dochter nog niet. Die is vooral geïnteresseerd in horeca.' Ondanks alle drukte hebben Shan non en Mike altijd alle aandacht van hun vader en moeder gehad. Martin: 'Dat was vroeger al zo. Toen waren we om en om een dag thuis. Nu gaat dat niet meer, maar doordat we heel veel werk thuis kunnen doen, is er bijna altijd wel iemand als de kin deren uit school komen.' llsa lachend: 'Het is meestal anders om. Terwijl wij ons best doen om er te zijn, gaan zij meestal met iemand mee om te spelen. Het is wel eens leuk als er iemand thuis komt.' llsa houdt van plannen. Ze bereidt zich steeds met ijzeren preci sie voor op een nieuwe dag. En om er zeker van te zijn dat ze niets vergeet, schrijft ze alles op briefjes. Ondanks al hun overeenkomsten, is Martin daarin anders, geeft hij toe. 'Ik houd van werken, hoor. Maar ik vind het ook wel eens genoeg en dan stop ik er voor die dag mee. Desnoods zet ik de wekker om zes uur om het werk de volgende dag af te krij gen.' Hij hecht ook zeer aan voldoende afleiding en heeft dat altijd gedaan. De zondag en de dinsdag- en don derdagavond hield hij vrij voor het voetbal. Eerst als speler, later ook als trainer van Texel'94. 'Ik heb een hobby nodig, als uitlaatklep. Na de training ga ik ook niet meteen naar huis. Effe wat drinken, beetje ouwehoeren, dat maakt het juist leuk.' Sinds bijna acht jaar is hij ook trai ner en coach van het pupillenteam van zoon Mike, waardoor hij even eens een deel van de zaterdag op het voetbalveld te vinden is. Hoe dat volgend seizoen moet, nu hij heeft toegezegd het eerste elftal weer onder zijn hoede te nemen, weet hij nog niet precies. 'Ik denk dat ik de pupillen en de senioren maar op één avond doe. Sta ik wel drie uur achter elkaar op het trai ningsveld, maar dat moet dan maar. Het zal wel eens lastig wor den als ik voor de zaak naar de overkant moet en in de file beland, maar ook dat lost zich wel op. Als je niet kunt plannen, kun je ook geen vier winkels tegelijk runnen.' llsa is in dat opzicht heel anders. 'Onze winkels zijn mijn hobby. Ik hoef niet zo nodig elke dag met vriendinnen te winkelen en koffie te drinken bij de Hema. Laat mij maar lekker werken.' Ze stoort zich ech ter niet aan de drang naar vrijheid van haar man. 'Ik wil zijn hobby's niet in de weg staan. We zien elkaar overdag al veel. Bovendien ben ik niet het type dat op zondag middag graag een rondje maakt. Ik ben liever thuis, met een boek op de bank. Laat hij dan maar voet ballen. Ik kan er wel heel erg naar uitzien om er af en toe met onze boot op uit te gaan. 's Zomers een paar dagen varen met de kinderen, dat ontspant enorm.' Joop Rommets Na een leven vol liefde, zorg en aandacht is vredig van ons heengegaan onze lieve zus en tante A 4 september 1922 t 13 januari 2010 Willem van Heerwaarde Ryan en Yvonne Alise Lieke Elleke Bob en Louise Benjamin en Janneke Marit Daan Gravenstraat 11 1791 CJ Den Burg Tante Em is bij ons thuis. Er is gelegenheid tot condoleren op zaterdag 16 januari van 19.00 tot 21.00 uur aan huis. De uitvaartmis zal worden gehouden op maandag 18 januari om 13.30 uur in de Johannes de Doper kerk, Molenstraat 36 te Den Burg. Aansluitend zullen wij tante Em be geleiden naar haar laatste rustplaats op de R.K. begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in hotel "De Lindeboom", Groeneplaats 14, Den Burg, waar gelegenheid is de familie te condoleren. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, kunt u deze advertentie als uitnodiging beschouwen. Ik zoek een woord een heel nieuw woord een woord dat niemand kent ik zoek een woord dat zeggen wil dat u de liefste bent We zullen u missen. Alise, Lieke, Elleke, Marit en Daan Verdrietig hebben we afscheid moeten nemen van mijn lieve zus en onze tante V.E. Ran-van Heerwaarde Margriet en Siem Marian en Sjef Willem en Joke André en Clasien Na een werkzaam leven hebben wij afscheid moeten nemen van onze zus, schoonzus en tante C. van Heerwaarde en N. van Heerwaarde-Schraag en kinderen Wij hadden nooit verwacht dat er zoveel mensen om ons heen zouden staan na het overlijden van Het is moeilijk uit te drukken wat dat voor ons heeft betekend. In één woord hartverwarmend. Lieve mensen hartelijk dank. Jaap Koomen Kinderen en kleinkinderen Den Burg -Texel, januari 2010

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 3