Zorg over schepen KNRM 61 keer in actie voor hulp Texel 2010 'mobiliseert negatieve energie' TEXELSE 5 COURANT Oproep Bingo spelen voor diaconaal project Tips Texel Info Texelpromotie bij uitgever Sanoma Hulpactie voor Haïti Hvmc Wat ik zeggen wou VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21, 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Lieve mensen, wat is sneeuw toch prachtig Maar zijn jullie niet zo machtig Om een stukje trottoir te vegen? Of is het jullie om het even? Jullie spelen met ons leven Postbode, bezorgend personeel Ze blijven nauwelijks heel 't Is levensgevaarlijk op de stoep Help ons toch opruimen die troep Want zolang het nu blijft vriezen Hoop ik toch, dat jullie hier voor kiezen Een schoon paadje om over te lopen Ook de ouderen kunnen dan weer buiten de deur Dagen binnen is voor hen ook zo'n sleur Echt, we kunnen het met z'n allen doen Een beetje tijd en zonder poen En van ons een dikke zoen Want zij zeggen dan snel Dank u wel. Paula van Tongelen-Prins Den Burg. De PvdA is enigszins bezorgd over de twee grote zeeschepen die in de haven van Oudeschild zijn afgemeerd en van de winter mogen blijven liggen. Fractievoorzitter Alfred Schaatsen- berg vroeg zich tijdens de raads vergadering af of de kade op de grote schepen is ingericht en of de bolders zwaar genoeg zijn. Hij wees op een mindere ervaring met de Schulpengat toen die een tijdje in de NlOZ-haven lag. 'Daar stond geen bolder meer in de grond nadat we storm hadden gehad.' Wethouder Nico Kikkert (havenza ken) zei er op te vertrouwen dat de havenmedewerkers die voorheen voor Rijkswaterstaat werkten, weten hoe sterk de bolders zijn. De zeeschepen zijn van Vroon Off shore Services (VOS), een interna tionaal bedrijf met onder meer een vestiging in Den Helder. De ene is de VOS Baltic, een schip van 61,25 meter lang, die voor de kerst de haven binnenliep. De andere is de VOS Satisfaction (61 meter) die sinds maandag langs de kant ligt. De laatste mag van de gemeente enige tijd met bemanning (12 man) aan boord in de haven blijven, zodat het direct kan uitvaren als er een opdracht komt. De VOS Baltic mag tot april 2010 in de haven blij ven. Aanvankelijk zou de 61 meter lange Shelf Express in de haven komen, maar op het laatst werd dat de Satisfaction. De schepen liggen bij de jachtha ven op de plek waar van de zomer de Ark van Noach lag. Ze zijn vol gens de gemeente uit Den Helder overgekomen, omdat daar in de haven geen plek zou zijn. Ze moe ten ook bijdragen aan een renda bele exploitatie van de haven. De KNRM heeft in 2009 61 acties uitgevoerd, waarbij 80 mensen en 5 dieren werden gered. Dat maakte oud-voorzitter Joke Gel dorp bekend tijdens de nieuw jaarsbijeenkomst van de red dingmaatschappij. Het aantal acties is daarmee gelijk aan 2008 (60 keer op pad), maar met een verschuiving in Oude schild. De Francine Kroesen werd 38 keer te hulp geroepen, 8 keer meer dan een jaar eerder. De Beursplein uit De Cocksdorp bleef vaker op de wal. Die verleende 9 keer hulp, 6 keer minder dan in 2008. De Zalm uit De Koog kwam 7 keer in actie en de wippertruck verleende 7 keer assistentie bij hulpverlening. Dat is nagenoeg gelijk aan 2008. Dirk Kruk haalde €2940,- op aan kleingeld met de 65 bunkerbootjes die in verschillende winkels en horecagelegenheden staan. De Club van Honderd met donateurs die €100,- of meer schenken, groeide tot 34 leden. Geldorp meldde zich tijdens de bijeenkomst aan als het 35ste lid. Tijdens de open dagen werden 61 nieuwe donateurs ingeschreven. De KNRM nam afscheid van Joost Albers die vertrok als opstapper in De Koog. Dat station kreeg er in Rob de Jong één nieuw bemanningslid bij. Hij was eerder al opstapper in Wijk aan Zee. Albers vroeg het bestuur erop te letten dat de vrijwilligers de komen de tijd in staat worden gesteld hun werk te blijven verrichten. De KNRM gaat meer samenwerken met andere diensten binnen de veiligheidsregio Noord-Holland dat vergt naar verwachting meer tijd en inzet van de vrijwilligers. Met de overdacht van het voorzit terschap aan burgemeester Fran cine Giskes is overigens niet het hele bestuur van de plaatselijke commissie van de KNRM vervan gen. Jaap Groen is ook bestuurs lid, hij is coördinator opleiding en oefenen en heeft de operationele en nautisch-technische zaken onder zijn hoede. De zeeschepen VOS Baltic en de VOS Satisfaction van Vroon Off shore Services liggen de komende tijd in de haven van Oudeschild. De PvdA hoopt dat de bolders het houden bij storm. (Foto Gerard Timmerman) Een paar huilers van Ecomare liggen momenteel in badkuipen van Bosch en Zee. Het centrum voor wadden en Noordzee heeft er vijf geleend van het appertementencomplex als tijdelijke extra bij de noodopvang. Ecomare heeft 26 robben in de opvang en de kans is groot er meer bijkomen. De badkuipen zijn alleen voor de eerste dagen, daarna gaan de dieren naar de reguliere opvangbassins. (Foto Ecomare/Salko de Wolf) De pulsvissers de TX68 'Vertrouwen' van de familie P.A. van der Vis Daalder en de TX36 'Jan van Toon' van de familie J. van der Vis, bei den uit Oosterend, zijn samen genomineerd voor de Verantwoord Vis Prijs 2010. De voorgedragen innovatieve Texelse kotters, die beide streven naar duurzaamheid in de visserij, krijgen de prijs uitgereikt op de komende nieuwjaarsbijeenkomst van het Productschap Vis. Op de foto is de bemanning van de TX68 bezig aan het succesvolle pulsvis tuig. (Foto Bert Koning) Op steeds meer plekken op Texel wordt geschaatst, zoals hier op de ijsbaan in Oudeschild. (Foto Ed Witte) De verhouding tussen Texel 2010 en de overige politieke partijen in de gemeenteraad is verder verslechterd. De partij maakte zich dinsdag tijdens de raads vergadering bijkans onmogelijk met een serieuze motie van afkeuring tegen wethouder Nico Kikkert over de gladheidbestrij ding en een aanval op het salaris van de wethouders. 'Walgelijk', was het enige dat Joop Groeskamp (Texels Belang) wilde zeggen na een betoog van Texel 2010 tegen een tijdelijke urenuit breiding voor de wethouders Kik kert en Marian Merkelbach om de door ziekte teruggetrokken Peter Bakker te vervangen. De partij van Gerbrand Poster en Frank Kingma zei eigenlijk geen euro aan de wet houders te willen besteden. Ze konden alleen op salaris rekenen als de miljoenen uit IJsland terug komen. Het 'walgelijk' leidde tot een instemmend applaus van de ande re raadsleden en zoiets is zeld zaam tijdens een raadsvergade ring. De overige partijen hadden ook weinig lovende woorden voor de motie van afkeuring tegen Kik kert. Texel 2010 gaf hem de schuld voor een 'falende bestrijding' van de gladheid omdat hij dat niet goed zou hebben aangestuurd en gecoördineerd. De motie was ingegeven door wre vel bij Texel 2010. De partij had het college gevraagd om agrariërs en aannemers in te zetten bij het bestrijden van de gladheid, maar daar wilden burgemeester en wet houders niet aan beginnen. De motie leidde tot een adhesiebe tuiging aan het werk van Gemeen tewerken. Hij werd verder omschre ven als een 'motie van flauwekul' en een 'schreeuw om aandacht'. Frans Visman (D66) en Groeskamp merkten droog op dat Kikkert erop vooruitging, omdat Poster normali ter meteen met moties van wan trouwen naar het college staat te zwaaien. Politiek gezien is een motie van afkeuring lichter van aard, maar normaliter nog altijd een middel om een bestuurder ernstig te waarschuwen of zelfs tot aftreden te dwingen. Henny Festen (GroenLinks) en Gerard Weijers (eigen lijst) merkten op dat de overheid niet overal voor verantwoordelijk kan worden gehouden. Nils Lely (PvdA) vond het opmerkelijk dat een wethouder kennelijk verantwoordelijk is voor aanhoudende vorst en zelfs Jos de Wolf (WD), altijd loyaal naar zijn oud-fractiegenoten, nam afstand van de gladheidsmotie. Hij vond het niks dat Poster ach teraf riep dat het verkeerd was. 'Geef dan van te voren aan wat prioriteit bij de bestrijding van glad heid moet hebben.' Dat kwam ver der niet aan de orde, omdat alle aandacht naar Poster uitging. Kikkert zei blij te zijn met de steun aan Gemeentewerken. Hij had voor geïnteresseerde raadsleden het gladheidbestrijdingsplan meege nomen op basis waarvan wegen zijn schoongehouden. Daarin staat exact omschreven welke straten en wegen onder de snelle en lang zame routes van de strooiwagens vallen en dus prioriteit hebben en er staat in welke straten ook moe ten omdat er bejaardenwoningen zijn. De tegenwind leidde bij Poster tot de opmerking dat er nooit iets van Texel 2010 wordt aangenomen, waarna de sfeer in de raadzaal tot tegen het vriespunt daalde. Rikus Kieft (GroenLinks) wilde wel ingaan op die opmerking. Hij wees Poster erop altijd van het negatieve uit te gaan. 'U mobiliseert negatieve energie. U leest alleen maar met een negatieve toon voor wat u van anderen hoort. Soms denk je een vonkje creativiteit tegen te komen, maar dan gaat het toch weer van het negatieve uit.' Hij zei er niet aan te moeten den ken dat dat de komende vier jaar de Texelse politiek gaat beheersen. Weijers riep op niet op Texel 2010 te stemmen. De Zending Werelddiaconaat Ontwikkelingshulp (ZWO) houdt vrijdag 22 januari in De Poort aan de Elemert de jaarlijkse bin go voor het eilandelijk diaconaal project. Als project staat dit jaar de stich ting Bouwen aan Bangladesh (BAB) centraal, die materialen, mankracht en docenten levert die nodig zijn om de situatie in het Aziatische land structureel te verbeteren. De projecten van de stichting zijn kleinschalig en bieden concrete hulp voor degenen die het het hardst nodig hebben. Door donaties van Texel, gesteund door de Texelse Bierbrouwerij, zijn in een eerste project veertien water putten gerealiseerd. Meer informa tie over de stichting en de projec ten is te lezen op www.stichtingbab. nl. De bingo in De Poort begint om 19.00 uur. De ijsbaan van Den Burg is woensdagmiddag open gegaan. Het ijs was nog niet bepaald optimaal, maar daar werd niet over gemopperd. Belangrijker was dat er geschaatst kon worden op de baan die alweer een paar jaar gesloten is geweest. Een hoop mensen, onder wie veel kinderen, bezochten de baan. (Foto Jeroen van Hattum) VRIJDAG 15 JANUARI 2010 De redactie treft voorbereidingen voor de nieuwe gids Texel Toerist Info. Daarin staat een alfabetische lijst met Tips over Texelse bedrij ven, organisaties en andere instan ties die van nut kunnen zijn voor vakantiegangers. Ter controle is deze lijst na te lezen op de website van de Texelse Courant (wwww. texelsecourant.nl). Aanvullingen of andere op- of aanmerkingen kun nen worden gemaild naar redactie@texelsecourant.nl Een bijzonder stukje overzeese Texelpromotie op donderdag 28 januari. De VW verzorgt bij uit geverij Sanoma in Amsterdam een presentatie over het eiland. Bij Sanoma werken 1800 men sen en uitgever van tachtig tijd schriften, zoals Flair, Viva, Esta, Nieuwe Revu, Libelle en Mar griet. De VW komt op uitnodiging van Sanoma. Doel van de Texelpromo tie is de redacties van de bladen te interesseren voor het eiland. De VW heeft de dag opgedeeld in drie thema's. Het betreft body, brein en wellness, waarover Menno Siebin- ga uitleg geeft. Het tweede thema is Texelse uitvindingen, producten en energie en het derde thema is 'heftige momenten uit de Texelse geschiedenis en spectaculaire eve nementen'. Er is onder meer aan dacht voor de op Texel opgenomen film De Vliegenierster van Kazbek en de Ronde om Texel. Er worden Texelse producten en andere mate rialen uitgedeeld. 'Een unieke kans om contacten te leggen', vertelt Tessa van Daalen, die door de VW is ingehuurd om de promotiedag te organiseren. 'En een mooie gele genheid om Texel te presenteren', vertelt WV-directeur Wouter de Waal. De WV laat een touringcar rijden om mensen en materiaal naar Amsterdam te vervoeren. Oud-Texelaars Charissa van Andel en Freek ten Klooster zet ten een actie op touw voor de slachtoffers van de aardbeving in Haïti. Tijdens hun Texelse jaren waren zij verbonden als leer kracht, Freek later als directeur, aan de basisschool de Fontein. Sinds drie jaar wonen ze in Apel doorn. Hun twee geadopteerde kindertjes, Mackendy en Fabi- enne, komen van Haïti. Ze zijn geschokt door beelden van de ramp in Haïti, het gebied waar hun kinderen vandaan komen. Van Andel: 'Het is al de zoveelste natuurramp. We weten niet hoe het met hun familie gaat. De chaos is compleet. Overal liggen lijken en zijn ouders op zoek naar kinderen en kinderen op zoek naar hun ouders. Gebouwen zijn helemaal of gedeeltelijk ingestort en mensen zijn onder het puin bedolven. Men sen lopen heen en weer met gewonden in hun armen.' Hulp kan worden geboden via de Stichting Projecthulp Haïti. Dona ties worden volledig besteed aan structurele hulpverlening in Haïti. Hiervoor zorgen Evelien en Kees de Gier, die op dit moment in het rampgebied zijn. '100 procent van het ingezamelde geld wordt gebruikt voor slachtofferhulp, direct, daar waar het nodig is.' Een bijdrage kan worden gestort op rekeningnummer 42.91.01.082, t.n.v. Projecthulp Haïti Veendam, onder vermelding van 'aardbeving'. Wie als particulier, organisatie of instelling iets willen organiseren, kan contact opnemen met Charis sa van Andel, telefoonnummer 06- 1529 3859.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5