Dansbaarlekker en toegankelijk' PvdA: Progressief en positief kritisch 'Werk en woningen voor jonge gezinnen' Marjan de Groot lijsttrekker voor VVD 'Met minder regels tijd en geld besparen' Dance Event ultieme finale Question TEXELSE 10 COURANT Nieuw Bloed Luwte Wethouder Onder de naam F.Q. Dance Event Final Night at the Question wordt op zaterdag 30 januari in Ques tion Plaza een groots dansfeest gehouden. 'Een audiovisueel spektakel waarbij tot in de vroe ge uurtjes wordt gedanst op opzwepende muziek van DJ Duo Onwijs', zeggen organisatoren Ingmar Zutphen, Remco van de Belt, Duncan Whyte, Lennart Witte en Florian Julius. Het Dance Event wordt het laatste grote feest in Question Plaza, want plannen om de voormalige schouw burgzaal ingrijpend te verbouwen nemen steeds serieuzere vormen aan. 'Vandaar de naam Final Night at the Question', vertelt Zutphen, samen met Van de Belt en Whyte de mannen achter het organiserende vriendentrio Het Clubhuis. Ze zijn al maanden in touw om een dansfeest te houden dat zijn weerga niet moet kennen. 'Dit gaat echt knallen. Het moet iets worden waarvan je nog lang kunt nagenie ten.' Als het op het organiseren van feesten aankomt, dan kunnen deze Texelaars op de nodige ervaring bogen. Van de Belt organiseerde in zijn Amsterdamse tijd de nodige dansfeesten en ook Whyte heeft het een en ander op touw gezet. 'Den Burg kan in de winter wel wat extra's gebruiken. We willen iets leuks doen voor een brede groep Texelaars. Je hebt de jaren zeven tig- en tachtig party's, maar dit wordt heel anders. Bijzonder en toch laagdrempelig.' De muziek laat zich niet in één stijl verwoorden. 'Dansbaar, lekker en voor iedereen toegankelijk', zegt het vijftal. De muziek wordt ver zorgd door Lennart Witte en Florian Julius, ofwel DJ Duo Onwijs, ook geen onbekenden op Texel. 'We draaien veel op Texel. We waren op Island Samba bij paal 17, in Ques tion en op andere feesten. Dit wordt anders. Echt een uitdaging. Geen gabber of electrohouse, maar lekkere muziek, house waar ieder een op kan dansen. Oude en nieu- we stijlen, voor elk wat wils.' Kosten noch moeite worden gespaard om het F.Q. Dance Event tot een succes te maken. Zo ver zorgt Stiehl Entertainment de hele avond en nacht een live lichtshow, waarbij de knoppen worden bediend door een lichtjockey. Geluid, licht, beelden en andere effecten. Voor de beelden hebben de vrienden Veejay Jesse inge huurd, die met video werkt. 'Frag menten uit films, combinaties en allerlei andere leuke dingen. We stemmen muziek, licht en beelden op elkaar af', vertelt Julius. Veelbe lovende attractie is een percussio nist, die live zal optreden. Question Plaza zal voor de gele genheid volledig worden opge tuigd. 'We maken er iets moois van. En er kan op het podium wor den gedanst. Het zal waarschijnlijk de laatste keer zijn in Question, dus we pakken echt door. We heb ben verschillende verrassingen in petto, maar om de spanning er in te houden, blijft dat nog even geheim. Het zou leuk zijn als de bezoekers iets bijzonders aantrek ken. Ook dat geeft het feest wat extra's. We heb ben geen dress- code, iedereen moet zich lekker voelen in wat hij aan heeft.' De zaal is open vanaf 21.00 uur. Kaartjes a €5,- zijn (tot 29 januari) in de voorverkoop verkrijgbaar bij Cinema Texel en Music Store. Aan de zaal bedraagt de entree €8,-. Organisatoren Ingmar Zutphen, Lennart Witte, Duncan Whyte, Remco van de Belt en Florian Juli us draaien warm voor F.Q. Dance Event Final Night in Question. Pro Texel, is de titel van het ver kiezingsprogramma van de PvdA. Het staat voor progressief en positief. 'Oplossingsgericht en positief kritisch',verwoordde wethouderskandidaat Eric Her cules woensdag op de perscon ferentie van zijn partij. 'Ik hoor zó vaak dat Texel een ide aal eiland is om je kinderen te laten opgroeien. Laten we daarom zor gen dat we jonge gezinnen naar het eiland halen, zodat de scho len in de buiten dorpen voldoen de leerlingen houden. Een eiland met betaalbare woningen, met een brede werkge legenheid en door het promoten van Texel als thuiswerkeiland', aldus Herman Ridderinkhof. Betaalbare woningen, huur en koop, staan daarom hoog op de prioriteitenlijst van zijn partij. 'Zodat jongeren en gezinnen hier kunnen blijven en komen wonen. Het aan tal leerlingen daalt, dus is het zaak dat we een plan maken voor de scholen in de dorpen. De PvdA wil meer stageplaatsen die aansluiten op bouw, toerisme en kennisinsti tuten.' De PvdA pleit voor het op peil hou- Marjan de Groot: 'Als er minder regels zijn, kun je beter handhaven op de regels die er wel zijn en dat bespaart tijd en geld.(Foto Jeroen van Hattum) Beeld van de persconferentie van de PvdA in de serre van De Twaalf Balcken. (Foto Gerard Timmerman) den van voorzieningen in de dor pen en het verhogen van de mobi liteit met beter openbaar vervoer. Het programma vermeldt zelfs gra tis openbaar vervoer. 'Waar moge lijk met kleinere busjes een fre quentere dienstregeling. Dorpssteunpunten moeten verbe terd, een plan voor basis onderwijs en ondersteuning mantelzorg en vrijwilligers. De werkgelegenheid moet verbreed, zodat er ook voor hoger opgeleiden meer werk komt. Als kenniseiland moet Texel proeftuin van Nederland wor den, waar congressen en evene menten worden ondersteund. De PvdA wil investeren in groene energie. Dat betekent niet dat overal windmolens moeten komen, maar dat winning uit zeewater via omgekeerde osmose (blue energy) mogelijkheden biedt. De partij wil toeristische bedden beschikbaar stellen voor (ouderen)zorg. 'Daar mee creëren we banen voor jonge ren.' De partij gaat voor behoud van zelfstandigheid van Texel. Hercu les: 'Als we laten zien dat we bestuurlijke kracht hebben, dan zal niemand onze zelfstandigheid afpakken.' Het vergt volgens partij bestuur met lef en visie en een fitte organisatie, waarbij in praktische zin wordt samengewerkt. Dat zou op deelgebieden in theorie zelfs kunnen met een gemeente in Lim burg. Samenwerken met andere Waddeneilanden is onontbeerlijk. De PvdA wil snelle besluitvorming Haar ouders woonden jarenlang op Texel waardoor ze sinds de jaren zeventig met grote regel maat op het eiland vertoefde. Na de verkiezingen vertoeft ze naar verwachting als fractievoorzitter in de gemeenteraad. Marjan de Groot-Kooi (53) uit Oudeschild is lijsttrekker voor de WD. De Groot woont sinds de zomer van 2008 op Texel, maar het eiland is zeker niet onbekend voor haar. Haar ouders Henk en Muis Kooi verhuisden in 1974 naar Texel en woonden jarenlang aan de Rozen- dijk naast burgemeester Sprenger en later Jan Wolkers. Haar vader, een gepensioneerd gymleraar, was nauw betrokken bij tennisvereni ging Deuce, waar hij begin jaren tachtig tot erelid werd benoemd. 'Mijn broer Frits en zus Jacqueline hebben nog eind examen gedaan op de RSG, maar ik was al van school af toen we naar Texel ver huisden.' Bij paal 12 leerde De Groot haar echtgenoot kennen, destijds badmeester. 'We zijn op Texel getrouwd en hier heel vaak geweest voor familiebezoek en vakanties.' Na het overlijden van haar ouders werd het huis aan de Rozendijk verkocht ('tot grote teleurstelling van onze twee zonen'), maar het eiland bleef zijn aantrekkingskracht houden. 'We riepen al een tijdje dat we op Texel wilden wonen en toen in Oudeschild een huis aan de De Ruyterstraat te koop kwam, heb ben we de knoop doorgehakt.' De familie woonde eerder in Wierden (bij Almelo), waar haar man als die renarts in een maatschap werkte en in Bunnik (bij Utrecht) waar De Groot van 2002 tot 2008 raadslid voor de WD was, waarvan een paar jaar als fractievoorzitter. Sinds augustus is ze lerares Engels op de OSG. 'Ik begon met een weekje invallen, maar ik vond het leuk meer te kunnen doen.' De Groot gaf eerder les op Woensdag 3 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. De Texelse Courant spreekt de komende weken met kandidaat raadsleden die op een verkies bare plaats staan. over verplaatsing van de haven in Den Helder, zodat dit zich in 2015 kan voltrekken. 'Daarvoor zal de PvdA alles inzetten, in Den Helder, de Provincie en Den Haag.' Lijstrek ker Alfred Schaatsenberg, die in maart met pensioen gaat, zal ook als hij geen kapitein meer is, vaak de boot nemen om met overkantse bestuurders in gesprek te gaan. 'Bezuinigingen bij de gemeente mogen wat hem betreft niet de laagste inkomens treffen.' Kandidaat nummer twee Nils Lely vindt dat Texel voor de langere termijn een goede visie moet ont wikkelen. Hij hecht aan de 'eigen wijsheid en reuring in cultuur en sport' 'Daar mogen we best wat voor over hebben, zonder verwend verwend te raken.' Milena Hilstra ziet jongeren en groen als kracht van het PvdA-programma.' toeristische HBO-opleiding, was de afgelopen jaren bureaumanager bij de Nederlandse Academie voor Eetstoornissen en in het verleden werkte ze als stewardess bij KLM. Ze bekleedde diverse bestuurs functies. 'Dat begon met een peu terspeelzaal in Wierden waar ik penningmeester was en later was ik lid van de ouderraad.' In 2001 en 2002 was ze voorzitter van het hoofdbestuur van Ladies Circle Nederland, een serviceclub van vrouwen tot 45 jaar (vergelijkbaar met de Rotary en de Lions). 'In die periode heb ik veel contacten in binnen- en buitenland opgedaan. Met een groep oud-leden komen we nog steeds maandelijks bij elkaar in Utrecht.' De Groot stond aanvankelijk zesde op de kandidatenlijst van de WD met de intentie de Texelse politiek vanuit 'de luwte' te leren kennen. Nadat lijsttrekker Jos de Wolf zijn vertrek had aangekondigd en Albert Huisman (tweede op de lijst) had aangegeven het te vroeg vin den als nieuwkomer meteen het lijsttrekkerschap en het beoogd fractievoorzitterschap op zich te nemen, voelde De Groot de ogen van de WD haar kant opkomen. Zij is de enige op de kieslijst met raadservaring. Toen voorzitter Henk Wierenga haar vroeg lijsttrekker te worden, zei ze vrij snel ja. 'Ik kon bedenktijd krijgen, maar daar wilde ik niet aan. Een bijeenkomst met de leden over de kieslijst en het verkiezingsprogramma kwam eraan en ik vond dat daar duidelijk heid over het lijsttrekkerschap moest zijn.' Het doorhakken van knopen is een eigenschap die ze als raadslid graag aan de dag wil leggen. 'Ik houd ook van slagvaardig vergade ren. Je hebt er niks aan zaken tel kens voor je uit te schuiven. Daar mee creëer je alleen maar onrust.' De Groot deed in Bunnik goede ervaringen met het dualisme op. Daar werd de in 2002 lokaal inge voerde bestuursvorm niet aange haald als oorzaak van onderlinge conflicten, maar pakte de gemeen teraad volgens De Groot zijn kan sen zich te profileren. Dat gebeurde onder meer via het project Open Huis, waarbij de afzonderlijke com missie- en raadsvergaderingen werden ingewisseld voor driewe kelijkse bijeenkomsten met eerst commissievergaderingen voor inhoudelijk debat of meningsvor ming en ter afsluiting een raadsver gadering om besluiten te nemen. De Groot was lid van een werk groep die dat proces begeleidde. Volgens haar werkte het de besluit vorming in de hand, omdat com- een missie en raad kort op elkaar zit ten. Het bevorderde het contact tussen politiek en bevolking. 'Het Open Huis begon met bijeenkom sten in de hal van het gemeente huis waarbij iedereen op raadsle den, wethouders en ambtenaren kon afstappen om vragen te stel len. Het was ook een gelegenheid om presentaties te houden of handtekeningen te overhandigen. Dit was iets waar ik de komende raadsperiode nog wel eens aan dacht voor zal vragen.' Dualisme betekent volgens De Groot ook vertrouwen hebben in de wethouder dat die uitvoert wat de raad in hoofdlijnen heeft beslo ten. 'Je moet elkaar daarin durven loslaten. Een wethouder hoeft bij voorbeeld niet bij alle fractieverga deringen aanwezig te zijn. Het is wel van belang bij voorstellen tijd paden in te bouwen en momenten om met elkaar te bespreken of er veranderingen nodig zijn.' De WD wil de komende vier jaar een wethouder leveren, maar heeft bewust nog geen kandidaat naar voren geschoven. Volgens De Groot is het verstandiger een pas sende kandidaat te selecteren aan de hand van een portefeuille dan een portefeuille bij een kandidaat te laten passen. De WD is voor stander van een gekozen wethouder.'Maar het is goed moge lijk dat dat voor anderen nu nog te vroeg komt.' Ze is voorstander van het opstellen van een raadsprogramma naast het collegeprogramma. Een raads programma kan de inbreng van alle partijen in de raad bevatten en gaat daarmee verder dan een col legeprogramma dat over het alge meen wordt opgesteld door de partijen die de wethouders leveren. Na de vorige verkiezingen in 2006 was ook al even sprake van een raadsprogramma, maar uiteindelijk zag alleen een collegeprogramma het levenslicht, al wordt dat binnen de politieke partijen soms ook als raadsprogramma gezien. Met het oog op de naderende bezuinigingen (kortingen op het Gemeentefonds) is het volgens De Groot verstandig een onderscheid te maken in wettelijke en niet-wet- telijke taken. Op de laatste catego rie kan volgens haar worden bezui nigd. 'Als er minder regels zijn, heb je ook minder te handhaven. Dan kun je beter handhaven op de regels die er wel zijn en dat kan tijd en geld besparen.' Wat het onderwerp intensievere samenwerking betreft, moet zowel naar de andere Waddeneilanden als naar de Kop van Noord-Holland worden gekeken. 'We moeten bekijken wie wat te bieden heeft. Maar met internet kun je tegen woordig veel. Je kunt bij wijze van spreken met Maastricht samen werken als daar bijvoorbeeld een afdeling zit die veel te bieden heeft. Het belangrijkste is dat Texel zelf standig blijft.' De Groot zegt met een positieve instelling in de raad te willen zitten. 'We zijn met een nieuwe groep die er zin in heeft en een frisse wind wil laten waaien. Ik ben zelf ook posi tief ingesteld. Aan negativisme en achterom kijken hebben we niks.' O O Oh j Ivj OOOO JJ; '4 Organisatoren Ingmar Zutphen, Florian Julius, Duncan Whyte, Remco van de Belt en Lennart Witte draaien warm voor F.Q. Dance Event Final Night in Question. (Foto Gerard Timmerman) VRIJDAG 22 JANUARI 2010 stichting OP TEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 10