Cjrocn 2,'wartsjexels in het harL, "4 Bruining verlaat verkiezingstrijd PvdA: Hercules onze wethouderskandidaat 4W E 10 11 plastic inzameling ii li ill _J JU. Woelmuis Opmerckelijck Kieft lijsttrekker van GroenLinks Elektrische Vloerverwarming TEXELS E^COURANT Miranda Cosmetiquc <&x Gastheerschap Nationaal Park Gemeente Texel In week 4 (25 t/m 29 januari) weer plasticinzameling Café-restaurant Sjans aan de Dorpsstraat in De Koog is in de nacht van woensdag op donderdag in de as gelegd. Door een zich snel uitbreidende schoorsteenbrand brandde de gehele bovenverdieping uit en liep de zaak op de begane grond grote rook- en waterschade op. Het naastgelegen Proeflokaal bleef op het nippertje behouden, maar het pand liep rook- en vooral veel waterschade op. De achterliggen de Wijsneus had rookschade. De brandweer was met alle materieel en manschappen aanwezig om het vuur te bestrijden. De calamiteit was opgeschaald tot zeer grote brand. Er werd assistentie verleend door de brandweer uit Den Helder, die met een extra boot was overgezet. Er raak ten geen mensen gewond door de brand, een personeelslid dat rook had ingeademd werd door personeel van de ambulance onderzocht. De brandweer was de hele nacht in touw om het vuur te bestrijden. Dat gebeurde zowel vanaf de Dorpsstraat als de achterliggende Nikadel. schade? 1 Iseautopag na.n' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12442 VRIJDAG 22 JANUARI 2010 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 Onder de naam F.Q. Dance Event Final Night at the Question wordt in Questi on Plaza een groots dans feest gehouden. 'Ik zit hier niet om mijn zakken te vullen. Daar om hou ik het betaalbaar', zegt Ingrid Hen- nink van De Kombuis. De Groep Kritisch Texel van Hiel- ke Bruining doet toch niet mee aan de gemeenteraadsverkiezin gen op woensdag 3 maart. Het is Bruining niet gelukt kandida- Ik heb in het archief een andere oorkonde gevonden, helaas onge dateerd en op veel plaatsen onlees baar. Het is nogal heftig aangevre ten door negatieve energie. Er staat een oproep in voor een collecte van 'ghedupeerde Scheepenen' voor een 'grauwelycke See-reize omt Yslants ghespuis te dwinghen ons dierbre Geit te retourneeren'. Het officiële zegel ontbreekt, maar er staat wel in: 'De Staaten van Hollant verleenen Texel ghéén Octrooy om belastinghe-' (dan is er weer een passage onleesbaar). Het slot van de oorkonde is vreemd: 'Voorts keure wy't Schout en Scheepenen seer qualyck af daer- dat de Tesselsche weegen onbe- ghaanbaer gheworden syn door Sneuu en Ys.' Waar slaat dat nu op? Woelmuis ten te vinden die in de raad wilden zitten. Volgens Bruining sloot een man of acht zich aan bij de Groep Kritisch Texel, maar verder dan dat ging het niet. Zelf wilde hij zich niet verkiesbaar stellen. 'Ik ben 66 en dan zou ik tot mijn 70ste in de raad zitten. Dat vond ik te oud.' Bruining richtte de Groep Kritisch Texel op uit onvrede over de wijze waarop de gemeente met de finan ciën is omgegaan. Hij liet geregeld van zich horen op de website van deze krant. Begin december schreef hij zich in voor de verkie zingen. Uiterlijk afgelopen dinsdag had Bruining zijn kandidatenlijst moeten inleveren. Welke acht personen de Groep Kritisch Texel steunden, houdt hij voor zich. Als de groep had mee gedaan, hadden zij zich volgens Bruining wel bekend moeten maken. Hij zegt de raad de komen de jaren kritisch te blijven volgen, met onder meer stukken op de website van deze krant of brieven aan de gemeente. 'Het is een goe de ervaring geweest en jammer dat we niet meedoen, want we gingen als een speer. Op de polls staan we op twaalf, dertien procent en op een gegeven moment zelfs op zeventien.' Volgens Bruining heeft hij inmid dels teleurgestelde reacties gehad. 'Ik maakte vanochtend een rondje en dan hoor je dat mensen het zonde vinden of ze vragen zich af waarom je je nou terugtrekt.' Rikus Kieft is lijsttrekker van GroenLinks bij de raadsverkie zingen op woensdag 3 maart. Tweede staat nieuwkomer Bert Calatz. Kieft kwam eind 2006 in de raad. In 2007 verving hij zeven maanden wethouder Peter Bakker nadat die door een herseninfarct was getrof fen. Eind 2008 keerde hij terug als raadslid naast fractievoorzitter Henny Festen. Festen, in de gemeenteraad sinds 2002, doet een stapje terug en staat op de derde plaats. Calatz is een nieuw gezicht binnen de partij. Hij werkt sinds kort als trainer bij Snelstart in Oosterend. Andere nieuwe gezichten zijn Mar- Oud-raadslid Eric Hercules is door de PvdA naar voren gescho ven als wethouderskandidaat. Alfred Schaatsenberg is lijsttrek ker, Nils Lely staat op twee en derde kandidaat is Milena Hil- stra. Herman Ridderinkhof staat op nummer vier. Hercules zat van 2002 tot en met 2009 in de raad. Een jaar geleden trad hij af. Hij deed dat als ultieme motie van wantrouwen. Dit naar aanleiding van de Landsbanki- affaire en andere verwikkelingen. 'De grenzen van fatsoen waren overtreden.' Nu gaat deze mede werker aan de strip Jan, Jans en de kinderen, bedenker van de stripfiguur Elsje, scenarioschrijver en muzikant dus voor het wethou derschap. Aan politieke ervaring en gevoel ontbreekt het hem niet. Immer aanwezig in de raad, een duidelijke mening en iemand die geen blad voor de mond nam. Hij manifesteerde zich als een PvdA- er die zich onder meer sterk maak te voor huisvesting samenwerking met andere partijen niet uit de weg ging. Zo lanceerde hij samen met Marijke Eelman (CDA) het voorstel voor CPO (woningbouw voor en door particulieren). PvdA-voorzitter Henk Hilstra omschrijft Hercules als 'ons opbouwend en kritisch (ex-)raadslid, voorvechter van het dualisme, die zich zonder voor waarden beschikbaar heeft gesteld als wethouder.' Hij is unaniem gekozen. 'Gezien zijn achtergrond, ervaring en inzicht is Eric voor elke post inzetbaar.' De PvdA huldigt het principe dat de collegepartijen een wethouder leveren. 'Als iemand van buitenaf wordt aangetrokken, dan zit daar een veredelde ambte naar. Een wethouder hoort politiek gevoel te hebben en moet door de partijen kunnen worden afgerekend op zijn prestaties. Als het erop aan komt, dan zullen we hem niet de hand boven het hoofd houden.' De sociaal-democraten zetten in op een plaats in het college. Hil stra: 'We willen bestuurlijke verant woordelijkheid en deelnemen aan leen Hohman (vierde) die bij de Stichting Duurzaam Texel werkte en Kirk van der Zwaag (vijfde) die een onderwijskundige achtergrond heeft. De partij gaat de verkiezingen in met een Texels partijprogramma onder de naam Texel Centraal dat naar eigen zeggen niet gestuurd wordt door partijfilosofie of lande lijke onderwerpen. het college. Een college dat luis tert, duidelijk, open is en scherp opereert.' Vier jaar geleden kwam de PvdA tien stemmen te kort voor een derde raadszetel, werd de lijstver- binding met GroenLinks verbroken en bleef de partij in de oppositie. Zestien jaar geleden zat de PvdA voor het laatst in het college. Een kieslijst met 19 kandidaten, afkom stig uit alle geledingen van de maatschappij, moet ervoor zorgen dat de fractie kan terugvallen op een brede steunfractie. www.speedheat.nl Dealer voor Texel: Romein Dros tel. 321 263 (Advertentie) (jrocn TjmrLrJexels in het harL, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): beid»aion lol. 06 20990241 Kop van Noord-Holland hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier 175 jaar Kleurrijk land Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Voor de vierde keer verzorgt het Nationaal Park een cursus voor ondernemers die hun gasten 'aan vullende service en een optimale beleving van Texel' willen bieden. Doel is een langdurige relatie aan te gaan met logiesverstrekkers en ondernemers die het 'gastheer schap van ons Nationaal Park' als meerwaarde zien voor hun onder neming. Als gasten ervaren hoe rijk en gevarieerd de natuur en cultuur van Texel is, geeft dit vaak aanlei ding voor een herhalingsbezoek. Je kunt tijdens één verblijf immers niet alles zien. Ook stimuleert dit de bekendheid van het Nationaal Park. Tijdens de cursus wordt gepraat over de diverse natuurgebieden op Texel en wordt ingegaan op de gebiedsinrichting, die van belang is voor de recreatieve mogelijkheden en voor het beheer. Onder begelei ding van gebiedsdeskundigen gaan de deelnemers aan de slag met het inventariseren van de mogelijkheden in de omgeving van het eigen logies. Zo kunnen wan del- en fietstochten worden uitge zet die starten op het eigen adres. De laatste middag gaan de cursis ten naar buiten, het Nationaal Park in. Deelnemers die de hele cursus hebben gevolgd, mogen zich 'Gastheer van het Nationaal Park' noemen en ontvangen een bewijs in de vorm van een deurschildje en een certificaat. Verder krijgen deel nemers de beschikking over diver se mogelijkheden en materialen om de gasten van dienst te zijn in de voorlichting. De cursus wordt gegeven op dins dag 16 maart, donderdag 18 maart en donderdag 25 maart en duurt steeds van 13.00 tot 17.00 uur. Deelname kost €25,-. Voor meer informatie en opgave (tot 1 maart): Pierre Bonnet, educatief medewer ker Nationaal Park, tel: 367440, e- mail pierrebonnet@ecomare.nl). w (Advertentie) Volgende week worden de aparte plastic zakken met plastic weer ingezameld. De vuilniswagen komt op dezelfde dag als normaal uw container wordt geleegd. Het inzamelen gebeurt tussen 07.30 en ca. 13.00 uur. Zorg dat uw afval dan aan de weg staat. Diverse scholen en organisaties zijn gestart met acties om geld in te zamelen voor Haïti. Een grote ver- snipperaar ver- hakselt op het Paradijs in de Dennen boom kronen tot stuk jes brandhout. Foto Jeroen van Hattum) Gemeente Texel Groeneplaats 1 Postbus 200 1790 AE Den Burg WWW.teXel.nl

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1