iexbjvgqsca.nl TEXELSE 2 COURANT Tips Texel info Kookprogramma proeft en keurt in Balcken Gebroken IJs bij Nieuw Leven Muzikale conference in Klif 12 Gecompliceerde romantische verhoudingen TESÜ Voorlichting landbouwers Yoga voor goed doel Verrassingsrit op antieke brommers Bijeenkomsten over autisme Mindfulness Deejay Sunbrox Hongaars kwartet in Hoornder kerk Film VRIJDAG 22 JANUARI 2010 De redactie treft voorbereidingen voor de nieuwe gids Texel Toerist Info. Daarin staat een alfabetische lijst met Tips over Texelse bedrij ven, organisaties en andere instan ties die van nut kunnen zijn voor vakantiegangers. Ter controle is deze lijst na te lezen op de website van de Texelse Courant (wwww. texelsecourant.nl). Aanvullingen of andere op- of aanmerkingen kun nen worden gemaild naar gerard@texelsecourant.nl De vereniging voor Bedrijfsvoor lichting houdt maandag 25 januari in Stayokay een avond over bemes ting. Spreker is Pieter van Straaten van CAV Agrotheek uit Slootdorp. Gesproken wordt over nieuwe bemestingnormen, structuur van de grond, het chitwoody aaltje in aardappels en andere zaken. De avond begint om 20.00 uur. In yogacentrum Hoge Berg Yoga Ayurveda worden zondag 31 janu ari lessen gegeven waarbij een vrijwillige donatie aan een project van Prana Planet gevraagd wordt. Deze stichting heeft een school opgezet in Noord-lndia, waar kin deren uit de wijde omgeving terecht kunnen voor educatie. Mariëlle Glorie geeft de lessen van 11.00 uur tot 13.00 uur. Opgave vooraf is wenselijk en kan via yoga@hogeberg.nl of tel. 315782. Op de Groeneplaats in Den Burg gaat zaterdag om 14.00 uur een verrassingsrit met oude en nostal gische brommers van start. Hoe wel het weinig voor de hand lijkt te liggen juist in de winter een plezier tochtje te maken, is volgens de organisatoren bewust voor dit jaar getijde gekozen. 'In Den Haag heb je de Kouwe Klauwenritwij noe men 'm de 3-centimeterritvertelt Jan Koomen, die het evenement samen met Peter Haker organi seert. Bestuurders van een Kreidler, Puch, Zündapp, gasgevertje of andere antieke brommer, iedereen die wil, kan zich aansluiten. De rit duurt ongeveer twee keer een uur en wordt onderbroken voor een pauze met warme chocolademelk en afgesloten met een warme maaltijd. Er wordt een kleine ver goeding voor de versnaperingen gevraagd. Meer informatie kan worden ingewonnen bij Haker, tel. 315482. MEE Noordwest-Holland verzorgt binnenkort twee bijeenkomsten over het opvoeden van autistische kinderen. Daarbij wordt aan de hand van videomateriaal en prak tijkvoorbeelden uitgelegd wat belangrijk is in de begeleiding van zulke kinderen en wordt aandacht besteed aan de invloed op broer tjes en zusjes. Tijdens de laatste bijeenkomst wordt een informatie markt gehouden met informatie over voorzieningen in de regio. Er is volop gelegenheid om vragen te stellen. De eerste bijeenkomst is donder dag 4 maart en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. De informatiemarkt is op donderdag 11 maart en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. Beide bijeen komsten vinden plaats in het kan toor van MEE, Drs. F. Bijlweg 47 in Den Helder. Bij voldoende belangstelling gaat op 1 april een gespreksgroep van start, bedoeld voor ouders van kinderen in de leeftijd van 4 tot 12 jaar met autisme. Tijdens de bij eenkomsten wordt informatie gegeven en worden ideeën en ervaringen uitgewisseld. Aanmelden voor één of meerdere van deze activiteiten kan via tel. 0223-688688, iedere werkdag van 9.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 16.00 uur. Deelname is gratis. Meer informatie staat ook op de website www.meenwh.nl (onder het kopje cursussen/cursusplanning). Als je chef-kok wilt worden in Den Helder, moet je weten hoe er gekookt wordt op Texel. Dat is de visie van meesterchef Ben van Beurten, die voor de kook- entertainmentserie Binnenkort geopend kandidaat-koks op de boot liet koken en het resultaat proefde in de serre van de Twaalf Balcken. De aflevering wordt zaterdag om 18.00 uur uitgezon den op SBS6. 'Met zijn eigen culinaire tradities, streekproducten en typische eilan ders is Texel een leerschool voor iedere Helderse kok', vindt Van Beurten. Samen met horecaonder nemer Tom van den Berg wil hij een toprestaurant in de oude mari newerf van Den Helder realiseren. 'Daar hoort een chef-kok bij, een echt horecadier die goed kan koken én de dagelijkse leiding van het grote restaurant voor zijn reke ning kan nemen.' In nog geen drie maanden tijd moet Van Beurten zijn ideale chef zien te vinden én de verbouwing van de historische scheepswerf tot het mooiste res taurant van Noord-Holland voor elkaar zien te boksen. Die strijd tot In de serre van de Twaalf Balcken proeven Sander Moens, topkok Ben van Beurten, Piet Prins en Piet Bakker voor de camera's van SBS6 de ciabattabroodjes die de koks op de Texelse boot hebben bereid. (Foto Gerard Timmerman) aan de opening en de ontknoping van de strijd om de felbegeerde plek als de nieuwe chef is te zien in Binnenkort Geopend. In de derde aflevering worden de koks ontvan gen in Lands End, bereiden op de boot een broodje ciabatta en ser veren het in De Balcken. Tevens zijn producenten van schapenkaas (De Waddel), de slachterij van Aad van Heerwaarden en de slijterij van Alfons Hurkmans bezocht. De aflevering wordt herhaald op zondag om 16.00 uur en woens dag om 23.20 uur. stichting ROODNODIG OP TEXEL Toneelvereniging Nieuw Leven uit Oudeschild speelt zaterdag 23 en 30 januari de komedie Gebroken IJs. Een populair stuk, dat is geschreven door de beken de toneelschrijver Haye van der Heyden en twee jaar geleden ook werd opgevoerd door zus tervereniging 't Amateurtje uit De Waal. Gebroken IJs speelt zich op het dek van de Maria Stuart, een luxu eus cruiseschip met aan boord vooral alleenstaande bejaarde pas sagiers. leder heeft zo zijn eigen beweegredenen om onderdeel te zijn van dit drijvende bejaardente huis. Vanuit de dekstoelen stijgt regelmatig de gulle lach omhoog en als het ijs eenmaal gebroken is, ligt zelfs de romantiek op de loer. Maar terwijl er wordt gedronken, gedanst en gezongen, dringen ook de verdrietige kanten van het ouder worden zich aan de toeschouwer op. Gebroken IJs biedt daardoor een bijzondere mengeling van humor en melancholie. Nieuw Leven heeft voor dit opmer kelijke stuk gekozen ter gelegen heid van het 45-jarig bestaan van de vereniging. Alle leden doen hun uiterste best de voorstellingen tot een succes te maken, is het niet als acteur, dan wel achter de scher men. Medewerking wordt verleend door: Martien de Vries, Ria Buis man, Colette Zijerveld, Remco Zij- erveld (een debutant), Yvonne van de Pijpekamp, Kees Hin, Ria Boe- ijen, Tineke van Beek, José Pool, Yvonne Smit, Emmy Zijerveld, Jaap Bakker, Dirk Witte, Jaap Zuide- wind, Karin Somers, Tina Smit, Henk Barhorst en Robin van Sam- beek. Beide voorstellingen vinden plaats in dorpshuis 't Skiltje en beginnen om 20.00 uur. Kaarten zijn nog in beperkte mate verkrijgbaar bij Tineke van Beek, tel. 313008. Bankrekening 12.08.86.308 stichtingbroodnodig@texel.com In de praktijk van psychologe Mir jam Spijker aan de Ruijslaan in De Koog gaat maandag 1 februari een cursus mindfulness van start. Deel nemers leren minder te piekeren en meer 'in het nu te leven'. Ook wor den ze zich bewuster van automa tische patronen en proberen deze te doorbreken. Veel oud-cursisten zijn enthousiast, omdat ze al snel merken dat ze makkelijker met stress omgaan en bijvoorbeeld beter slapen. De cursus bestaat uit acht bijeen komsten en duurt steeds van 18.45 tot 20.15 uur. Bij een verwijzing van de huisarts worden de kosten ver goed. Aanmelden kan via www. psychologenpraktijktexel.nl of tel. 317566. Een 'muzikale conference'. Zo wordt het programma One Man Show aangekondigd dat Daniël Samkalden vrijdag 29 januari in theater Klif 12 geeft. Samkalden profileerde zich aan vankelijk als singer-songwriter. Met zijn mooie luisterliedjes, die zowel brutaal als breekbaar werden genoemd, dwong hij veel respect af. Hij kreeg lovende recensies en won De Eerste Prijs, voorheen de Pali Mali export-prijs. In zijn twee de programma zoekt hij ook het scherpe woord. Met beeldende, geestige en absur de verhalen, wonderschone liedjes en ontluisterende ontdekkingen fileert hij zichzelf en de wereld om hem heen. 'Samkalden ontrafelt op confronterende en hilarische wijze zijn eigen tekortkomingen, de ongrijpbare liefde, de straat waarin hij woont, de wereld waar hij deel van is en het universum dat hem aangaapt. Hij haalt de stolp van zijn beschermde leven om op zoek te gaan naar de rauwe, zuivere waarheid en erachter te komen hoe je eigenlijk moet leven in een tijd waarin we van bijna niets meer de oorsprong weten noch de gevol gen overzien', staat in het persbe richt dat zijn komst aankondigt. Samkalden wordt begeleid door Thijs Cuppen (piano) en Peter Sambros (contrabas). De voorstelling begint om 20.30 uur. Entree €16,-. Een diner vooraf is mogelijk, reserveren in dat geval gewenst. Deejay Sunbrox verzorgt zaterdag 22 januari een Dirty Beats-party in de J'elleboog aan de Kantoorstraat in Den Burg. Het feest begint om 21.00 uur, de toegang is gratis. It's complicated is de naam van een nieuwe romantische komedie, die vanaf vandaag in Cinema Texel draait en is geschreven en geregis seerd door Nancy Meyers, bekend van What women want, Some thing's gotta give en The Holiday. Het verhaal gaat over Jane en Jake (gespeeld door Meryl Streep en Alec Baldwin), die er ondanks hun scheiding een vriendschappelijke relatie op na houden. Wanneer Jake de veel jongere Agness (Lake Bell) tegen het lijf loopt en her trouwt, is Jane ineens 'de andere vrouw'. Een nieuwe complicatie vormt de architect Adam (Steve Martin), die, zelf net gescheiden, verliefd wordt op Jane, maar al gauw beseft dat hij deel uit maakt van een liefdesdriehoek. Al snel rijst de vraag: moeten Jane en Jake verder gaan met hun nieuwe leven of is ware liefde de tweede keer mooier? Ook nieuw is Millennium 2: de vrouw die met vuur speelde, de opvolger van Mannen die vrouwen haten, naar de veelgeprezen trilo gie van schrijver Stieg Larsson. Hoofdpersonen in deze thriller zijn twee tegenpolen, Mikael Blomkvist en Lisbeth Salander. Hfj is een charmante man en een kritische journalist van middelbare leeftijd, uitgever van het beroemde en beruchte tijdschrift Millennium. Zij is een jonge, gecompliceerde, uiterst intelligente vrouw met zwart geverfd haar, piercings en tattoos én een computerhacker van wereldklasse. Groot is de opschud ding als op één avond drie moor den worden gepleegd. Slachtoffers zijn twee journalisten die voor Mil lennium werkten aan een publica tie over mensensmokkel, en Nils Bjurman, de voogd van Lisbeth Salander. Op het moordwapen worden de vingerafdrukken aange troffen van Lisbeth. Het hele poli tieapparaat komt in beweging, maar de verdachte is onvindbaar. Blomkvist, overtuigd van haar onschuld, gaat langzamerhand een verband zien tussen de drievoudi ge moord en het artikel in wording. Dan wordt een vriendin van Lisbeth ontvoerd door een motorbende. Ze laat het aankomen op een bloedige confrontatie met de onzichtbare bendeleider, Zala, een bekende uit haar verleden. Een deel van de andere films die in Cinema Texel draaiden, is gepro longeerd, waaronder kaskraker De Hel van '63, over de Elfstedentocht van 1963, de meest legendarische aller schaatswedstrijden. In de epi sche avonturenfilm Avatar neemt regisseur James Cameron de kijker mee naar een spectaculaire nieuwe fantasiewereld. Op de verre maan Pandora voert een held een held haftige strijd om de beschaving te redden. Bijna iedere donderdag draait in Cinema Texel een myste rie movie, waarin bezoekers zich laten verrassen. Het volledige pro gramma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 22 januari: 19.00 uur. In De Poort aan de Elemert in Den Burg begint om 19.00 uur een bingo voor het eilandelijk diaconaal project. 19.30 uur. HetTexels Christelijk Man nenkoor houdt van 18.45 tot 20.30 uur openbare repetitie in het muziek centrum in Oosterend. Cinema Texel vertoont Alvin the Chipmunks 2 (13.00), Anubis en de wraak van Arghus (13.45), Avatar, 3D (15.30 en 21.45), De Hel van '63 (16.15), It's complicated (18.45 en 21.30) en Millennium 2 (19.00). Zaterdag 23 januari: 14.00 uur. Op de Groeneplaats in Den Burg gaat om 14.00 uur een verras singsrit met antieke brommers van start. Informatie bij Peter Haker, tel. 315482. 17.30 uur. In sporthal Ons Genoegen in Den Burg begint om 17.30 uur het Dorp-tegen-dorp zaalvoetbaltoer- 18.00 uur. Bij SBS 6 begint om 18.00 uur de uitzending Binnenkort Geopend, een kookentertainment- programma, waarvan de derde afle vering op Texel is opgenomen. 20.00 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven speelt in dorpshuis 't Skiltje de komedie 'Gebroken IJs' van Haye van der Heyden. De voorstelling begint om 20.00 uur. Cinema Texel vertoont Avatar, 3D (15.30 en 21.45), Alvin the Chip munks 2 (13.00), Anubis en de wraak van Arghus (13.45), 16.15 uur. De Hel van '63 (16.15), It's complicated (18.45 en 31.30) en Millennium 2 (19.00). Zondag 24 januari: 11.00 uur. Bij de Fonteinsnol aan de Rozendijk in de Dennen gaat om 11.00 uur een crossloop van start. Diverse afstanden. Inschrijven vanaf 10.15 uur bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. 13.00 uur. Bij Bospaviljoen Turfveld aan de Nattevlakweg in de Dennen kan tussen 13.00 en 14.00 uur wor den gestart voor de derde wandeling in de winterserie van wandelsportver eniging Het Gouden Boltje. Cinema Texel vertoont Alvin the Chipmunks 2 (13.30), Anubis de wraak van Arghus (13.45), Avatar, 3D (16.00), De Hel van '63 (16.15), Mil lennium 2 (20.00) en It's complicated (20.15). Maandag 25 januari: 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 20.00 uur. De agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting houdt een voorlichtingsavond in Stayokay in Den Burg. Spreker is Pieter van Straaten van CAV Agrotheek. Aan vang 20.00 uur. Cinema Texel vertoont Millennium 2 (20.00) en It's complicated (20.15). Dinsdag 26 januari: 15.00 uur. De dialectgroep van de Historische Vereniging heeft een bij eenkomst in Tusse de Banke. Aan vang 15.00 uur. 19.30 uur. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het maandelijks Alzheimer Café. 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in Den Burg begint om 20.00 uur een meditatie voor ontspanning, balans, vitaliteit, zelfreflectie en koersbepa ling van binnenuit. 20.00 uur. In manege Akenburg begint om 20.00 uur een avond over paar- denvoeding. Met deskundige spre kers. Opgeven via tel. 06-13317703 of info@marthahoevetexel.nl. Cinema Texel vertoont Millennium 2 (13.30), It's complicated (13.45 en 20.15) en Avatar, 3D (20.00). ■cr;~77 In verband met het onderhoud aan de Dokter Wagemaker onderhoudt de Schulpengat de dienstregeling en kunnen geen extra afvaarten worden aangeboden. Automobilisten moeten maandagochtend op Texel rekening houden met wachttijden die kunnen oplopen tot een Vervoerders van gevaarlijke stoffen kunnen telefonisch een afvaart reserveren. Voor meer informatie over de veerdienst: tel. 0222-369600, info@teso.nl of www. teso.nl. Een Hongaars gezelschap met de naam Accord Strijkkwartet geeft donderdag 11 februari een concert in het Hoornder kerkje. Het optreden begint om 19.00 uur en wordt georganiseerd door The Intenational Holland Music Sessions, een organisatie die jonge musici ondersteunt die op weg zijn naar het internationale klassieke muziekpodium. Het Accord Strijkkwartet werd in 2001 opgericht door studenten van de Ferenc Liszt Academie in Boe dapest, met als doel een verbin ding te maken tussen de moderne wereld en de klassieke muziek. Sindsdien treden zij veelvuldig op, niet alleen in Hongarije maar ook in diverse landen in Midden- en West Europa. In 2003 werd het kwartet winnaar van de Hongaarse Natio nale Kamermuziek Competitie en was het gast op het Orlando Festi val. Sindsdien werden diverse prij zen gewonnen, onder meer op het Internationale Festival van Santan der. In deze Spaanse stad studeer den zij vervolgens een jaar bij Rai- ner Schmidt, de bekende violist van het Hagen Kwartet. Het Accord Strijkkwartet bestaat uit Peter Mezö (viool), Csongor Veer (viool), Peter Kondor (altviool) en Matyas Ölveti (cello). In Den Hoorn spelen zij werken van Joseph Haydn en Franz Schubert. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de VW of op de avond zelf aan de zaal. Entree €12,-; jongeren tot 30 jaar betalen €6,-.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2