'Brand Sjans slechte zaak voor De Koog1 Acties Haïti gestart TEXELSE 5 COURANT Logeerhuis Texel Parkeerregeling Thijsselaan definitief De Cocksdorp mist wijkagent Body Balance Texelaars pokeren in Rotterdam Nelly Biersteker Afbouw subsidies College naar De Koog Schietoefeningen Buurt vuurtoren vraagt om hulp 'Ouder worden' 'jtserlevi VRIJDAG 22 JANUARI 2010 Rook die zich door het pand ver spreidde, water dat opeens uit het plafond kwam en het licht dat uitviel. Voor bezoekers van café restaurant Sjans in de Dorpsstraat in De Koog werd het woensdagavond laat opeens duidelijk dat er iets goed mis was. Door een schoorsteenbrand (de open haard was aan) had de bovenverdieping vlamgevat. Vol gens Jaco van Trigt, één van de aanwezigen, was het zaak zo snel mogelijk buiten te komen. Een paar mensen probeerden volgens hem met brandblussers nog zelf het vuur te bestrijden, maar ze moes ten al snel aan de eigen veiligheid denken. 'Je hoorde het wakkeren van de vlammen en dan weet je dat het niet goed zit.' De schoorsteenbrand ontwikkelde zich in korte tijd tot een grote uit slaande brand. De eerste melding kwam om tien voor half twaalf, om kwart voor twaalf was er sprake van een zeer grote brand. De brandweer rukte uit met vier blus- wagens, de ladderwagen en alle beschikbare medewerkers. Van de overkant kwamen twee extra tank wagens, een ademluchtcontainer en materiaal voor grootwatertrans- port. Het vuur werd vanaf meerdere kanten bestreden. Vanuit de hoog werker werden naastgelegen pan den nat gehouden. Hans Glandorf van Het Proeflokaal en Marcel Talsma van De Wijsneus waren aanwezig, maar konden niet veel meer dan toekijken hoe de situatie zich ontwikkelden. Arnold ('Kets') Kaercher en Henk-Jan Klok van Sjans moesten op hun vakan tieadressen vernemen dat Sjans in de brand stond. De brandweer wist te voorkomen dat het vuur zich naar andere panden verspreidde. Even leek het erop dat Het Proeflo kaal ook zou gaan, maar dat werd met een uiterste krachtsinspanning voorkomen. De brandweer probeerde in eerste instantie het vuur van binnenuit te bestrijden, maar moest al snel naar buiten omdat er sprake was van instortingsgevaar. Er werd een aan tal gasflessen uit het pand verwij derd. Burgemeester Francine Gis- kes was ook gealarmeerd en sprak ter plekke met betrokkenen. Om 3.00 uur werd het sein brandmees ter gegeven, waarna Salvage (Ries Swanink) en anderen zich over de bewaking van het pand ontferm den. Gisterochtend moest de brandweer opnieuw op pad voor nablussen. De rest van de dag werd onderzoek gedaan naar de oorzaak van de brand. Glandorf trof gisteren in Het Proef lokaal een grote ravage aan. 'Ik heb rookschade, maar vooral veel waterschade. Lampen, leidingen, overal zat water in.' Hij verwacht dat zijn zaak voorlopig buiten bedrijf is. 'Het bizarre is dat ik woensdag met mijn administratie bezig was en nog met de verzeke ringspapieren in mijn handen heb gezeten.' De Wijsneus liep op het eerste gezicht alleen rookschade op. 'Ik heb een jaar geleden het dak laten vernieuwen', vertelt Talsma, 'en dat heeft waarschijnlijk voorkomen dat er water is binnen gekomen.' Voor hem heerste gisteren vooral ondui delijkheid. Hij kon nog niet bij een appartement boven de Wijsneus kijken en het was een vraagteken wanneer hij weer open zou kunnen gaan. De appartementen boven Sjans gingen verloren. Volgens de gemeente is voor drie bewoners opvang geregeld. Uit reacties op websites viel op te maken dat er van verschillende kanten wordt meegeleefd met de gedupeerde ondernemers. Volgens Glandorf is de brand een slechte zaak voor De Koog. 'De komende tijd zitten we met een donker gat op de plek van Sjans en dat was nou net een plaats waar veel jeugd kwam.' Diverse scholen en organisaties zijn begonnen met acties om geld in te zamelen voor Haïti. Kinderen van de Kompasschool en de Jozefschool in Den Burg zamelen tot en met woensdag lege statie- geldflessen in die op school worden opgeslagen. De kinderen gaan ervoor langs de deur. Ze hebben een brief van school meegekregen waar in staat waarvoor ze de flessen komen ophalen. Leerlingen van de Thijsseschool in Den Burg gingen woensdagmiddag de straat op om muziek te maken, geld in te zamelen met zelfgemaakte collectebussen en door statiegeldflessen te zamelen. De opbrengst wordt via school over gemaakt op giro 555 van de Samen werkende Hulporganisaties. Leerlin gen van de Lubertischool in De Koog gingen bij familie, vrienden en buren langs om voor Haïti klusjes op te knappen. Jeugdclub De Koog houdt zaterdag 30 januari een sponsorloop voor de slachtoffers van de ramp. Deze begint om 14.00 uur. Start en finish zijn voor de bakkerswinkel van Timmer in de Dorpsstraat. De kinde ren rennen of lopen één of meer rondjes van vijfhonderd meter. Ze kunnen drie prijzen winnen: één voor degene die de meeste sponsors werft, één voor degene die het meeste geld ophaalt en één voor degene die de meeste ronden loopt. De deelnemers kunnen een spon- sorlijst ophalen bij Intertoys en Blok ker in Den Burg en deze bij de start- streep inleveren. Volwassenen die een steentje willen bijdragen, maar geen kinderen met een lijst aan de deur krijgen, kunnen hun giften kwijt in een ton die tijdens de loop bij de start staat. Op de website www. islandcakes.nl van Detty Hansma uit Oosterend worden twee zelfge maakte taarten voor Haïti verloot voor loten van één euro per stuk. De opbrengst gaat naar giro 555. B en w beschouwen de proef met het parkeren voor vergunninghou ders in de Thijsselaan en omge ving als geslaagd. De raad zal daarom worden voorgesteld de regeling definitief te maken met ingang van 2011. In de begrotingsvergadering zullen de volgende tarieven ter vaststelling worden aangeboden. Parkeerver- gunning voor bewoners 29,80; bezoekersparkeervergunning voor bewoners en bedrijven 74,40 en particuliere parkeerkaart 74,40.De proef, die op 1 juni 2007 van start ging, had betrekking op de Thijssel aan, Binsbergenstraat, Brouwer straat, Starkenburg, Drijverstraat, Burdetstraat, Meester Kraaistraat, Wilhelminalaan, Achterom, Juliana- straat en Hof van Geus. Parkeren in deze straten is maandag tot en met zaterdag tussen 9.00 en 18.00 uur alleen toegestaan voor bewoners van deze straten, in het bezit van een vergunning. De maatregel, zo bleek bij evaluatie afgelopen jaar, heeft de parkeerdruk in de genoem de straten flink verminderd, met uit zondering van de Wilhelminalaan. De bewoners zijn over het algemeen positief, maar vinden vooral de bezoekersparkeerkaart te duur. Wel is er nu meer parkeerdrukte in de andere straten, zodat daar meer parkeermogelijkheden zouden moe ten komen. Het college voelt weinig voor een lager tarief van de bezoe kersparkeerkaart en redeneert: door het tarief van 74,40 zal men terug houdend zijn bij de aanschaf en dat is de bedoeling. De Cocksdorp wil meer politie in het dorp zien. De wijkagent wordt gemist. Dat liet voorzitter Gerrit Koorn van de dorpscommissie woensdag weten tijdens het bezoek van bur gemeester en wethouders aan het dorp. 'Vroeger had je politie Tromp op het dorp. Als je te hard op je brommer reed, had je warme billen en was je je brommer kwijt. Tegen woordig heb je ingeblikte agenten die rondrijden in een auto.' Koorn zei zich goed te kunnen voorstellen dat de politie niet meer de tijd heeft een rondje door het dorp te lopen, maar daar is in De Cocksdorp wel behoefte aan. De afgelopen tijd zijn regelmatig zaken vernield en daar bij waren meermalen speeltoestel len van Durperhonk de klos. Bur gemeester Francine Giskes gaf aan dat de beschikbare capaciteit een probleem is, maar ze wilde er met de politie over spreken. Als introductie van een nieuwe cur sus verzorgt Artex dinsdag 26 januari een gratis open les Body Balance. Deelnemers werken aan een ontspannende uitwerking op lichaam en geest. Daarbij komen spiergroepen (weer) in evenwicht en verbeteren ze hun houding, lichaamsbewustzijn, coördinatie, ademhaling en bewegingstechniek. De basis voor de cursus wordt gelegd vanuit Pilates, aangevuld met accenten uit de wereld van yoga en dans. De open les begint om 9.30 uur. De cursus bestaat uit twaalf lessen van een uur. Docente is Evelyn Jetses. Voor meer infor matie: tel. 313493 of website www. artex-texel.nl. Drie Texelaars hebben zaterdag in uitgaanscentrum Outland in Rot terdam voor het oog van de televi siecamera's van RTL7 meegedaan aan de regiofinale van het Neder lands kampioenschap pokeren. Ze slaagden er niet in zich te plaatsen voor de landelijke finales, maar beleefden een leuke dag. Na acht voorrondes (waaronder één bij Bosch en Zee in De Koog) en een sit-and-go wedstrijd tussen de avondwinnaars, hadden Joyce Hal- sema, Mark Pool en Dirk Domhof zich voor de regiofinale geplaatst. Omdat Domhof al een vakantie had geboekt, nam Han Boonman zijn plaats in. De drie Texelaars troffen in Rotterdam nóg 197 pokeraars. Zij streden om slechts 18 plaatsen in de landelijke finale (die afgelopen woensdag werd gehouden). Halse- ma trok direct de aandacht van de televisieploeg en werd uitgebreid geïnterviewd. De belangstelling was wellicht gewekt doordat ze op Texel had gewonnen en zich al voor de tweede keer voor de regiofinale had geplaatst. Een rol speelde misschien ook dat ze zichzelf had gepresen teerd met een foto in een crossauto. Het trio speelde niet slecht, al was Pool duidelijk erg zenuwachtig door alles wat er om hem heen gebeurde. Boonmans geluk was al snel op, zodat hij nog voor de middagpauze werd uitgeschakeld. Hij eindigde rond de 150ste plaats. Maar Halse- ma en Pool mochten na de lunch uitgerust terugkeren voor het ver volg. De loting bepaalde dat Pool samen met enkele prominenten aan de tafel mocht spelen waarop de televisiecamera's waren gericht. Hij bleek zijn zenuwen inmiddels aardig onder controle te hebben en maakte indruk door all in te gaan en zijn hand met vrouw 3 te winnen. Een bijzondere prestatie, maar helaas verloor hij even later, juist op een moment dat hij volgens kenners net een leuke hand had. Halsema deed het een stuk beter dan vorig jaar, toen ze 83ste werd en al voor het diner werd uitgeschakeld. Ditmaal mocht ze samen met nog 37 spelers in de avonduren om één van de 18 finaleplaatsen spelen. Erg fortuinlijk was ze niet, want al snel was ze een beetje low stack. En terwijl er om haar heen nog spelers uitgingen, had zij net niet genoeg om het te halen. Met haar 28ste plaats mocht ze echter tevreden zijn. Het vuur laaide hoog op bij de bovenverdieping van café restaurant Sjans. De brandweer zette de ladderwagen in en bestreed de brand van diverse kanten om het vuur te bedwingen. (Foto's Jeroen van Hattum) De brandweer wist met grote inspanning te voorkomen dat de brand oversloeg naar het naastgelegen Proeflokaal. Het gebouw liep wel veel rook- en waterschade op. De achterliggende Wijsneus liep even eens veel schade op. Brandweerlieden betreden voor inspectie de bovenverdieping van Sjans. De brand werd op dat moment nog bestreden. Marieke Witte en Luna Dral van groep 5 van de Thijsseschool in Den Burg gingen woensdag met een zelfgemaakte collectebus op pad om geld in te zamelen voor de slachtoffers van de ramp in Haïti. (Foto Louise van der Sluis) De brandweer was de hele nacht in touw. Om 3.00 uur werd het sein brandmeester gegeven, 's Ochtends moesten ze nog een keer op pad om na te blussen. Nelly Biersteker, de vrouw over wie Jogchum IJpma uit Waarland in Wat ik zeggen wou een oproep plaatste, is gevonden. 'Ik heb vier telefoontjes ontvangen, waaronder een van haar zuster Margriet. Ze woont niet meer op Texel, maar in Hoogezand. Nelly is momenteel bij haar zoon in Duitsland Ik heb een fijn gesprek met haar man gehad, die het leuk vond dat ik haar zocht. Deze dagen komt ze terug in Hoo gezand en zal ik haar aan de tele foon krijgen. Ik heb een uitnodiging gekregen bij hen thuis te komen.' Door verwarrende informatie van gemeentelijke zijde is in de krant een verkeerd bericht gekomen over het terugdraaien van waarderings subsidies voor enkele verenigin gen. Dat de subsidies voor sport vereniging ZDH, muziekvereniging Excelsior en de Waterskivereniging in drie fasen zullen worden terug gebracht naar nul, is niet juist. Deze subsidies blijven voorlopig ongemoeid. De subsidie voor ten nisvereniging Deuce (€6.663,-) wordt wél in drie jaarlijkse stappen naar nul gebracht. In het kader van de jaarlijkse dor penronde brengen b en w donder dag een bezoek aan De Koog. De voor alle bewoners toegankelijke bijeenkomst met de dorpscommis sie wordt gehouden in dorpshuis De Hof en begint om 20.00 uur. Aan de orde komen woningbouw, diverse verkeerszaken, parkeren, openbare orde, aanleg van ijsbaan en skatevoorzieningen en herin richtingsplannen. De Koninklijke Marine houdt komende week schietoefeningen op kazerne Erfprins in Den Helder. Deze staan woensdag en donder dag gepland tussen 9.00 en 16.00 uur en vrijdag tussen 9.00 en 12.00 uur. Omwonenden van de vuurtoren hebben de hulp van bewoners van De Cocksdorp ingeroepen om iets aan de overlast te doen. Dat gebeurde tijdens het bezoek van burgemeester en wethouders aan De Cocksdorp. Volgens Marian Smit, die namens de omwonenden het woord voerde, is op een of andere manier hulp nodig. 'Het leven is er voor ons bijna onmoge lijk geworden. Als iemand een idee heeft, horen we het graag.' Mensen die denken dat de omwo nenden overdrijven, moet volgens haar in het voorjaar of van de zomer maar eens op de koffie komen om de overlast zelf te erva ren. De omwonenden hebben met name last van alles wat van boven naar beneden wordt geroepen. De vuurtoren, geëxploiteerd door de Stichting Texels Museum, is sinds juni voor publiek geopend. De Stichting Welzijn Ouderen Texel brengt viermaal per jaar het gratis blad Ouder worden op Texel uit, in een oplage van 2000 stuks. 'Het blauwe boekje', zoals het in de volksmond ook wel wordt genoemd, bevat allerhande infor matie voor senioren. Wie het blad nooit krijgt, maar er wel prijs op stelt, kan contact opnemen: tel. 312696 of per e-mail swot@texel. com (onder vermelding van naam en adres). Wie dat vóór 1 februari doet, krijgt de nieuwe uitgave eind volgende maand thuis bezorgd. 's Heerenloo Noord- Nederland, afdeling Noorderhaven Teammanager Heidi Huiberts, 06 52538265 Rabobank 3031 06 360

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5