Versnipperaar maakt korte metten met boomkronen Dennen Texel Sport TEXELSE 9 COURANT Peuters genieten van theater Caspers en Caspers winnen Artex geeft cursus geluidstechniek Boscross IVA-cursus voor barvrijwilligers Dorp-tegen-dorp zaalvoetballers Sneeuw teistert puzzelrit MAB Randstad Eilandcompetitie Dames Tevoko naar Haarlem Verrassingen in bowlingstrijd VRIJDAG 22 JANUARI 2010 Een hand voor houtsnippers, geschikt voor verbranding. Het versnipperen van boomkronen in de Dennen. In totaal wordt 2500 ton hout versnipperd. De houtsnippers worden opgeslagen aan de Hallerweg. (Foto's Harry de Graaf) In de Dennen is een begin gemaakt met het versnipperen van de top pen van de gekapte bomen. Het werk wordt uitgevoerd door het bedrijf Swezerink uit Hoog Soe- ren. De opbrengst is naar ver wachting 2500 ton aan houtsnip pers. TexelEnergie neemt daarvan 800 ton af. De versnipperaar die zich op de plek Het Paradijs langzaam door de enorme hoop takken werkt, is in de verre omtrek te horen. Bij elke hap die de grijper in de machine duwt, klinkt geraas. Tak ken en boomstammen die aan de ene kant in de versnipper verdwij nen, worden er aan de andere kant als kleine brokjes hout uitge blazen. Aangedreven door een John Deere-motor van 550 pk maalt de machine ook de dikste boomstammen tot het formaat van luciferhoutjes. Het apparaat is in staat om stammen tot een dia meter van 60 centimeter te ver werken. De capaciteit is hoog, per dag zo'n 250 ton hout, dat met kiepwagens van de gebroeders Smit van de Oostkaap naar hoeve Don Bosco en op een terrein aan de Hallerweg wordt gereden. Van daaruit zal zo'n 1750 ton aan houtsnippers naar een overkantse energiecentrale worden overge bracht. Brendan de Graaf ver wacht dat TexelEnergie ongeveer een jaar werk heeft om de acht honderd ton hout te verstoken. Het is de bedoeling dat woningen in de '99' in Den Burg ermee wor den verwarmd en mogelijk andere projecten. Om ook volgend jaar voldoende hout te hebben, heeft Staatsbosbeheer het dunnen van een perceel bos van tien hectare een jaar uitgesteld. Die bomen worden in z'n geheel versnipperd voor TexelEnergie. Het werk duurt nog ongeveer anderhalve week. De rijplaten voor op de bospaden worden geleverd door Dirk Roeper van Akenbuurt. Hoe maak je samples en sound tracks? Wat komt er kijken bij het registreren (opnemen) van muziek en geluid bij live optre dens? Die vragen komen aan de orde tijdens de cursus geluids techniek, die vrijdag 29 januari bij Artex van start gaat en wordt verzorgd door Jeroen Groot. Hij heeft muziektechnologie gestu deerd aan de HKU faculteit Kunst, Media en Technologie te Hilversum. Geluidstechniek is een belangrijk vakgebied voor muziek-, theater- en andere producties. De cursis ten maken kennis met de belang rijkste (rand)apparatuur in het vakgebied en leren daar mee wer ken. Artex nodigt tevens muzikan ten uit om hun muziek op te nemen en te bewerken tot een afgewerkt product. Aan de orde komt ook klankont- werp. Voor de jubileumvoorstelling The Neverending Story worden diverse elektronische klankland schappen gemaakt. Om de meest bizarre klanken te kunnen maken, leren de deelnemers werken met analoge en digitale geluidsopwek king (klanksynthese). Mogelijk kun nen cursisten tijdens de jubileum voorstelling The Neverending Story op 5 en 6 juni meedraaien als assi stent-geluidstechnicus. De cursus bestaat uit vijftien lessen van twee uur en wordt op de vroe ge vrijdagavond gegeven. Voor meer informatie: tel. 313493 of website www.artex-texel.nl. Aan de voet van de Fonteinsnol aan de Rozendijk in de Dennen gaat zondag 24 januari de vijfde boscross van dit seizoen van start. De organiserende Atletiekvereni ging Texel heeft een mooi rondje van 2,9 kilometer uitgezet, dat één, twee of drie keer gelopen kan wor den. Voor kinderen tot en met 12 jaar is er een parcours van 1000 meter. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg. De jeugd start om 11.00 uur, de senioren gaan om 11.15 uur op weg. De lopen die op 20 december en 10 januari in verband met de sneeuw niet zijn doorgegaan, wor den ingehaald op 28 februari en 7 maart. Meer informatie is verkrijg baar bij Cees Timmer, tel. 318512. Peuters hebben woensdag in de bibliotheek genoten van Het Zol dertheater van Geert van Diepen uit Sint Pancras, die zich voor zijn voorstelling had zich laten inspire ren door De Wiebelbillenboogie, prentenboek van het jaar tijdens de Nationale Voorleesdagen. Het ver haal ging over een vader die er op een 'echte leuke-dingen-dag' samen met zijn kinderen een gezel lige boel van maakt. Alles mag: spuiten met water, belletje trekken, torens bouwen en broodjes knip pen. De dag eindigt met een pan- nenkoekenfeest. De jeugdige bezoekers kwamen onder school tijd met hun peuterspeelzaal of kinderdagverblijf. Sommigen gin gen zo op in het verhaal en de liedjes, dat ze zelf begonnen mee te spelen met de acteurs. De voor stelling werd twee keer herhaald. Net als vorig jaar verzorgt Sport service Texel in samenwerking met Pharos de cursus Instructie Verantwoord Alcoholgebruik (IVA). Deze is bedoeld voor nieu we barvrijwilligers. Na afloop van de cursus ontvangen zij een cer tificaat. De organisatie wijst erop dat ieder een die alcohol schenkt in het bezit moet zijn van een IVA-certificaat en dat de gemeente strenger gaat controleren op het naleven van de regels. Leidinggevenden van kanti nes en dorpshuizen dienen in het bezit te zijn van het diploma Soci ale hygiëne. Met IVA kan een vrij williger de bar draaien, ook zonder dat de leidinggevende aanwezig is. De cursus bestaat uit drie onder delen: alcohol en de wet, de wer king van alcohol en verantwoord schenken in de praktijk. Ook wordt ingegaan op lastige situatie die zich aan de bar kunnen voordoen. Docent is Ton Leenders van de Brijderstichting. De bijeenkomst is op dinsdag 2 maart en duurt van 18.00 uur tot 20.30 uur. De locatie is mede afhankelijk van het aantal deelnemers. Opgave bij Sportservice Texel, tel. 32281 5of e-mail sportservicetexel@texel.com. De Cocksdorp en De Waal vormen noodgedwongen samen een com binatieteam en Oudeschild had bij het ter perse gaan van deze krant de selectie nog niet rond en doet waarschijnlijk niet mee. Toch belooft het Dorp-tegen-dorptoer- nooi ook dit jaar weer een sportief en sfeervol evenement te worden. Veel van Texelse beste zaalvoet ballers geven acte de présence. Den Burg brengt twee teams op de been, barstensvol talent, en is favoriet. Maar wellicht dat titelhou der De Cocksdorp/De Waal opnieuw voor een stunt kan zor gen. De aanvoerder van het win nende team ontvangt de Jan Wil lem Boon Wisselbokaal. Het toernooi wordt zaterdag gespeeld in Ons Genoegen. De wedstrijden beginnen om 17.30 uur, duren 19 minuten en staan onder leiding van scheidsrechters Willem Sangers en Dennis Vonk. Programma (voorlopig): 17.30 Den Burg Oost-De Koog 17.50 Oosterend-Den Burg West 18.10 Waal/Cocksdorp-Den Hoorn 18.30 Oosterend-De Koog 18.50 Den Burg Oost-Waal/Oocksdorp 19.10 Den Burg West-De Koog 19.30 Den Hoorn-Oosterend 19.50 Waal/Cocksdorp-Den Burg West 20.10 Den Hoorn-Den Burg Oost 20.30 Waal/Cocksdorp-De Koog 20.50 Oosterend-Den Burg Oost 21.10 Den Hoorn-De Koog 21.30 Den Burg West-Den Burg Oost 21.50 Oosterend-Waal/Cocksdorp 22.10 Den Burg West-Den Hoorn Fenny en Rob Caspers hebben de vijftiende speelronde in de competitie van Klaverjasclub Den Burg gewonnen. Hans West dorp en Jan Zaal behielden de leiding in het klassement, maar zagen de concurrentie angstig dichtbij komen. Fenny en Rob Caspers beleefden tot nog toe een vrij onopvallend maar degelijk seizoen. In de vijf tiende ronde trok het geroutineerde duo echter alle registers open. De score van 7438 punten was vooral te danken aan een sterk begin en een sterk slot, beide goed voor meer dan 2000 punten. Caspers en Caspers zijn dankzij dit succes direct weer titelkandidaat. Ze ste gen van de vierde naar de derde plaats in het klassement en heb ben minder dan 600 punten ach terstand op de koplopers. John Vlaming en Erik Jan Geus zit ten al het hele jaar in de hoek waar de klappen vallen. De regerend kampioenen hebben niets dan tegenslag gehad en zijn zelfs bui ten de top tien gevallen. Deze week zaten de kaarten mee en liet het koppel zien het spelletje toch uitstekend te beheersen. Hun sco re van 7368 punten was goed voor een tweede plaats. Winst in het algemeen klassement leverde het nog niet op. Zij staan nog steeds twaalfde, maar mogen hopen op een betere positie. Marja en Martien Bakelaar maken een sterke periode door. Zij ver gaarden voor de tweede keer ach tereen meer dan 7000 punten. Hun opening was matig, maar de Bake- laars wisten in de laatste twee spelletjes twee keer ruimschoots de 2000 te overtreffen. Zij kwamen tot 7239 punten en bleven der tiende in het klassement. Gerard en Theo Witte openden eveneens matig, maar kregen vervolgens de smaak te pakken. Zij kwamen tot een score van 7011 punten en ver stevigden daarmee hun positie in de top tien. Zij staan nu negende. Arend Dijker en Piet Moree maken eveneens een matig seizoen door, maar werden in deze speelronde weer eens vijfde. Zij behaalden 6834 punten en behielden daar mee hun elfde plek in het algemeen klassement. Het gemiddelde was met 6310 punten weer eens aan de magere kant. Het aantal marsen was met 6310 punten vrij normaal. In het algemeen klassement behiel den Hans Westdorp en Jan Zaal de leiding, maar de concurrentie kwam wel erg dicht bij. Co Koomen en Lieuwe van der Veen knaagden weer een stukje van hun achter stand af. Ze bleven tweede, op slechts 300 punten van de koplo pers. Ook Rob Stapersma en Erik Boogaard zijn met een achterstand van achthonderd punten nog kans rijk. Ook de strijd om de tweede perio- detitel ligt nog helemaal open. Ko Koomen en Lieuwe van der Veen namen de leiding over. Fenny en Rob Caspers staan tweede, West dorp en Zaal derde. Het verschil tussen de nummers één en drie bedraagt minder dan 600 punten. De Nieuwjaarsrit van de MAB werd zaterdag geteisterd door een flinke sneeuwbui, die halver wege losbarstte. Eén van de zeventien teams staakte om die reden de strijd. De auto van een ander team raakte in Oudeschild van de weg, kwam tegen een paaltje tot stilstand en had de assistentie van een ander team en buurtbewoner Hans Veeger nodig om verder te kunnen. Gevolg was wel dat drie teams al vroegtijdig waren uitgeschakeld. Ondanks de ongemakken was sprake van een geslaagd evene ment. Anne de Vries had een leuke en uitdagende rit uitgezet, die flink wat van de deelnemers vroeg. Zoals op een gedeelte van het industrieterrein in Oudeschild, waar het op zeker moment een wirwar van auto's was, die van alle kanten kwamen en waarvan de bestuur ders allemaal dachten dat ze goed reden. Voor verwarring zorgden ook enkele plaagstootjes, in de vorm van aanwijzingen die een goede kennis van de spelregels vereisten. Toch bereikten de veer tien teams die na de sneeuw nog over waren allemaal de finish bij café De Kombuis op de haven. Jan Nico van der Ploeg en Sjef Boom wonnen de eerste prijs in de B-klasse. Danny Westerlaken ein digde op de tweede plaats. Marcel Barends en Mariska Daalder, die gepromoveerd waren en voor het eerst in deze klasse meededen, legden knap beslag op de derde plaats. In de C-klasse was de eer ste prijs voor Jan de Wit, de twee de voor de Zelfpluktuin en de derde voor een team met de naam Wit- tüh. Na afloop werden ook de prijzen van het algemeen klassement van 2009 uitgereikt. In de B-klasse won Eduard Bos, eindigen Aris van der Vis en Jessica Witte op de tweede plaats en mochten Dirk Slik en Henriëtte van Vliet de derde prijs in ontvangst nemen. In de C-klasse eindigden Marleen van der Vis en Jacob Keijzer met de hoogst mogelijke score bovenaan. Marcel Barends en Mariska Daalder wer den tweede, Patrick Simons ver overde de derde prijs. Programma dinsdag 26 januari: Veld A: 19.00 Prinsen v. Texei-Super CVI 19.45 CVI-Kobeko Super de Boer 20.30 Cocky's-Randstad Kobeko 21.15 Autocentrale-Paal 28 Cooky's 22.00 Vlinderwinkel-NIOZ 1 Paal 28 Veld B: 19.00 Foto de Waal-Moorman Falcon 19.45 Mantje-Falcon Moorman 20.30 Slik's werk-Albert Heijn NIOZ 2 21.15 NIOZ 2-Ecotiem Albert Heijn 22.00 Rabobank-Rab Ecotiem Veld C: 19.00 Texelcampings-NBC Jozefschool 19.45 Salique-Jozefsch. Texelcampings 20.30 De Kapper-Bar Sportief Salique 21.15 SVC-Piet Kooger De Kapper 22.00 Jozefsch.-De Rog/De Waal SVC Wedstrijdleiding: Jozefschool en Daan (tel. 320370). Uitslagen 19 januari: Bouwcenter Rab-Tevoko Jeugd 1 -2; Eco- tiem-Slik's werk ijzersterk 2-1Albert Heijn-Wessels Ontwerpt! 0-3; Gea's viswij- ven-NIOZ 2 3-0; Interieurbouw Texel- Mantje 3-0; Falcon-Rabobank 2-1Tim- mer's Bakkerij-Foto de Waal 2-1; Eetcafé de Rog-de Krim 2-1Sportshop Texel-Klif 23 1-2; Slagerij Moorman en de Boer- Otto's Tweewielershop 2-1; SVC-Texel- campings 2-1; NBC Eelman Partners-De Kapper 3-0; Piet Kooger-Kapsalon Salique 1-2; Bar Sportief-Jozefschool 3-0. Het damesteam van Tevoko speelt zaterdag in Haarlem tegen Spaar- nestad, dat tweede op de ranglijst staat. De thuiswedstrijd werd nipt verloren met 3-2. Ondanks dubbel verlies speelden de Texelse volley- balsters afgelopen weekend twee goede wedstrijden. Gehoopt wordt dat dit niveau kan worden vastge houden en de vrij jonge tegenstan der van een puntje kan worden beroofd. Tevoko krijgt daarbij steun van Eline Feldbrugge. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Bey- neshal en begint om 16.00 uur. In de week van het Texels kampi oenschap bowling deden zich in de reguliere competitie enkele verras singen voor. Loonbedrijf Plaatsman verloor met 4-1 van Sam Sam, ter wijl het team van Tegelzetbedrijf Huijsman ten onder ging tegen Kraanverhuurbedrijf Kager. Marijn Beumkes en zijn teammaat Remco Wanei gooiden in de eerste serie beiden meer dan 200 punten bij elkaar. L'Avenir kwam gehandicapt aan de start. Omdat zijn teamge noot op vakantie was, moest Rick Plaatsman alleen gooien. Dat was wat te veel van het goede, want hij verloor met 5-0 van Spoorloos. Uitslagen: Buzzbot 3.0-Hotel Zeerust 3-2; Torenres- taurant-Café De Blauwvinger 3-2; Hotel Tatenhove-Appartementen Land en Zee zicht 4-1; Loonbedrijf Plaatsman-Sam Sam 1-4; Tegelzetbedrijf Huijsman-Kraan- verhuur Kager 2-3; L'Avenir-Sponsorloos 0-5.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 9