Klaas Veenbaas tweede bij CDA 'Over paar jaar tekort aan vaklui in bouw' We maling We staan samen sterk in ons werk' M Theater-RMimnt HlÉilfilP 1® zaterdag 30 januari TEXELSE 11 COURANT Brengt u thuis! Tel. 0222-315555 Saturday 30.0110 Question Plaza Bioscoop G»n e^Tcicafé» Nieuw Bloed Bouwen Tekorten Voor de film een hapje eten? Dat kan in ons gezellige eetcafé! Vereniging van Oudleerlingen van de landbouwschool Kaartverkoop: Mare© 31S ÊBÊ Map© vot Heerwaarden: SSS Programma 28-01 t/m 03-02: |0222 3120271 MARY POPPINS Vogelenzang; Live Light Show by stiehl Doors open 21h €5jOOPresale/€8jOODoor Tckets at Cinema Texel Music Store Woensdag 3 maart zijn de gemeenteraadsverkiezingen. De Texelse Courant spreekt deze weken met kandidaat raadsleden die op een verkies bare plaats staan. Als aannemer bouwde hij jaren lang huizen. Mogelijk bouwt hij na de verkiezingen als raadslid verder aan het eiland. Klaas Veenbaas uit Oudeschild staat tweede op de kieslijst van het CDA. 'Kom eens langs op ons polderbe- raad', stelde CDA-raadslid Marijke Eelman hem een paar maanden gele den voor. In augustus bezocht Veen baas voor het eerst de maandelijkse meedenkbijeenkomst van de chris tendemocraten en het beviel hem goed. 'Ik wilde wel meer doen', ver telt Veenbaas. 'Dat hadden ze bij het CDA ook in de gaten. Op een gege ven moment kwamen meerdere mensen van de partij bij hem langs en daarna werd gevraagd of ik op de kieslijst wilde staan.' De 58-jarige Veenbaas heeft tijd voor de politiek, omdat zijn gelijknamige bouwbedrijf is teruggebracht tot één persoon: hijzelf. 'Ik heb altijd gezegd te stoppen met het bedrijf als de Vol molen klaar zou zijn en dat had Siep Schellinger (bouwbedrijf Zegel) goed onthouden. Hij wilde graag mijn twee medewerkers overnemen. Ik ben nu een zelfstandige zonder personeel, met nog wel mijn eigen werkplaats. In de hoogtijdagen had ik dertien man in dienst, maar dan kom je zelf niet meer aan bouwen toe. Nu kan ik weer lekker met mijn handen werken. Ik had ook geen bedrijfsopvolging voorhanden.' Veenbaas begon in de jaren tachtig zijn bouwbedrijf, nadat hij zeven jaar als timmerman bij de voormalige werf van Hemelrijk in Oudeschild had gewerkt. Hij bouwde naar schatting honderd zo'n huizen op het eiland. Zijn laatste project was 117 woonhuizen in de Volmolen die hij samen met Schellinger en Paul Buijsman (Duin Bouwbedrijf) reali seerde in opdracht van USP Vast goed, De Peyler en Woontij. De geboren en getogen Texelaar heeft ook maatschappelijk een staat van dienst. Hij zat 25 jaar in de GO van Oudeschild (organisator van onder meer Koninginnedag, Ouwe Sunder- klaas en andere feesten in het dorp), richtte met Ruud Boom de onderne mersvereniging van Oudeschild op en was betrokken bij de komst van het Maritiem en Jutters Museum. Op het moment zit hij in de klankbord groep die zich met de nieuwbouw bezighoudt. Daarnaast was hij een tijdje bestuurslid van de Stichting Duurzaam Texel, de voormalige Wel- zijnsstichting en hij is sinds twaalf jaar bestuurslid van de sectie bouw en installatie van het Texels Verbond van Ondernemers. Als raadslid wil Veenbaas zich onder meer hard maken voor een bouwop leiding op het eiland. Die verdween Werken aan een duurzame economie is voor hem een ander belangrijk punt. 'Mijn kleinkinderen moeten later ook van de wereld kunnen genieten. We zijn hem nu aan het leegzuigen en dat is niet de bedoeling. De vissers laten bijvoorbeeld met de sumwing en pulsvisserij zien hoe het kan. In die wereld was duurzaamheid een paar jaar geleden nog nieuw, maar nu zet ten ze wat neer waarmee ze veel brandstof besparen.' Huizenbouw kan volgens Veenbaas ook duurza mer. 'Het mag meer zijn dan de zes energieneutrale huizen die Duin Bouwbedrijf in De Cocksdorp bouwt.' Bij de Volmolen werd ook aan duur zaamheid gedacht, maar verder dan het voldoen aan de zogeheten EPA- normen ging dat niet. Persoonlijk heeft Veenbaas geen moeite met windmolens, al geeft hij meteen aan een paar jaar geleden van de OSG en Texelse aannemers zijn sindsdien in de weer geweest vervanging te reali seren, maar dat kwam tot nu toe niet van de grond. 'Wellicht valt met behulp van andere partijen iets te realiseren. Het gaat op het moment slecht met de bouw, maar we moe ten er rekening mee houden dat er de komende jaren veel ouderen mee stoppen, waardoor een groot tekort gaat ontstaan. En vaklui in de bouw heb je niet zomaar opgeleid, dat kost een paar jaar.' Veenbaas kwam zelf al op jonge leeftijd al met het vak in aanraking toen hij tijdens vakanties met zijn vader meeging. Die werkte als timmerman bij Duin Bouwbedrijf. 'Hij kwam via Cor Duin vanuit Fries land op Texel terecht. Dat was overi gens ook in een tijd dat het slecht ging in de bouw. Je ziet dat altijd met golfbewegingen gaan.' Veenbaas wijst erop dat de Texelse bouwwereld op het moment gebaat zou zijn geweest met één van de grote pro jecten als het raadhuis of de OSG. 'Dat waren Europese aanbestedin gen waardoor je aan veel voorwaar den bent gebonden, maar de sector heeft met de bouw van de Volmolen of het PHH-gebouw laten zien derge lijke grote klussen aan te kunnen.' dat binnen het CDA over dat onder werp meerdere meningen leven. 'Van mij mogen er gerust twee op het industrieterrein van Oudeschild wor den neergezet. Je kunt windmolens ook tijdelijk neerzetten, als overbrug ging naar nieuwe vormen van duur zame energieopwekking.' Hij onder streept eveneens het belang van een goede gemeentelijke dienstverlening en vrije vestiging van jongeren, zoals beschreven in het partijprogramma. 'Het is toch te gek voor woorden dat de Texelse jeugd na studie niet terug kan keren naar het eiland.' De tekorten die dreigen door bespa ringen op het gemeentefonds moe ten volgens hem tweeledig worden opgelost. 'We moeten besparen, maar we kunnen er ook niet aan ont komen om inkomsten te verhogen. Ik heb me daar nog niet zo in verdiept, maar we moeten erop letten dat niet alles op de ondernemer neerkomt.' De gemeentelijke dienstverlening mag er evenmin onder lijden. 'Je kunt wel roepen dat er een kwart van de ambtenaren uit moeten, maar we wil len ook allemaal graag dat aanvragen snel worden afgehandeld en daar moet je voldoende mensen voor heb ben. Je moet je wel zorgen maken als er drie mensen klaar staan om jou een nieuw paspoort te overhandi gen.' Als het om intensievere samen werking gaat, kijkt Veenbaas naar de noordkop, onder meer in verband met de verplaatsing van de veerha ven. 'Dat moeten we wel voor elkaar zien te krijgen. Het is een drama hoe het verkeer in Den Helder zich nu heeft ontwikkeld, dat moet anders.' Als raadslid zegt hij graag construc tief te willen vergaderen. 'Aan het gehakkeprak dat je soms ziet, heb je niet veel. Dan liever constructief en proberen om er samen uit te komen. Al heb ik ook nog wel een klein beetje de Friese stijfkoppigheid in me.' Klaas Veenbaas: 'Mijn kleinkinderen moeten later ook van de wereld kunnen genieten.(Foto Jeroen van Hattum) Lamstoof - Satéspies - Spareribs - Paninï - Kibbeling - etc IT'S COMPLICATED Romantische komedie met Meryl Streep van de makers van What Woment Want Vr,za 16.00 18.45. Zo 16.00 Di 20.15. Wo 16.00 ALVIN EN DE CHIPMUNKS 2 Nederlands gesproken Vr,za 13.00. Zo,wo 14.00 DINSDAGMIDDAG - SENIORENVOORSTELLINGEN: Op dinsdagmiddag vertoont Cinema Texel een selectie van het filmaanbod speciaal voor de iets ouderen onder ons. Het geluid staat zachter en de lichten bij binnenkomst hoger! Entree is 6,50 inclusief een kopje koffie en een koek. Deze dinsdag: 14.00 Millennium 2 13.30 Brothers GRAVENSTRAAT 33 - CENTRUM DEN BURG TEL. 0222 312027 WWW.CINEMATEXEL.NL In de Wielewaal, De Waal, aanvang 20.00 u. AVATAR 3D ©Qt Beleef dit fantastische avontuur in 3D! Do 20.00. Vr,za 15.30 21.45. Zo,wo 16.15. Di 20.00 MILLENNIUM 2; DE VROUW DIE MET VUUR SPEELDE 0®$> Naar de gelijknamige boekenserie! Vr,za 19.00. Zo,ma,wo 20.00. Di 14.00 DE HEL VAN '63 O© Drama over de elfstedentocht van 1963 Vr,za,zo,wo 13.30 info@klif12.nl - 0222-319633 - www.klif12.nl BROTHERS Drama van Jim Sheridan en met Jake GyllenhaalNatalie Portman, Tobey Maguire Vr,za 21.30. Zo,ma,wo 20.15. Di 13.30 MYSTERY MOVKE Laatje voor 5 euro verrassen door een voorpremière van de nieuwste film! Donderdag 20.15 uur DINSDAG 26 JANUARI 2010 Naam: Loonbedrijf Smit Bedrijvigheid: Loonbedrijf, grondverzet en melkvee Bestaat sinds: gemengd bedrijf sinds vier generaties, het loonbedrijf sinds 1975 Opgericht door: Thijs Smit, de opa van Marius Smit Huidige eigenaren: Jan-Pieter en Martijn Smit Wilt u ook een familiebedrijf kandidaat stellen? Mail dan naar redactie@texelsecourant. nl Vrijdag 29 januari 20.30 uur Muziektheater met Daniël Samkalden en combo Entree €16.00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) Zaterdag 30 januari Diner Caberet -19.00 uur Vrijdag 5 februari 20.30 uur GEEN FAMILIE met'Help ons' Entree 16,00 (Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst) BROTHERS jh Het erf van Loonbedrijf Smit aan de Oostkaap. Een agrarisch fami liebedrijf met verschillende bedrijfstakken, dat al vier genera ties met de tijd meegaat. Melkvee is de oudste pijler van het bedrijf, dat Marius Smit (65) de eer ste jaren runt met zijn broers Henk en Jaap Smit. Maar voor de drie mannen is er met melkvee alleen te weinig werk. 'We hielden tijd over, dus zijn we onze buren gaan helpen. Eerst was dat weinig werk, maar het liep steeds meer op', zegt Marius. Als de broers zich in 1995 opsplit sen, gaan Marius en zijn vrouw Rita samen verder. Rita verzorgt de bedrijfsadministratie, terwijl haar man de rest regelt. Het loonwerk blijft en breidt zich verder uit tot een volwaardige tak van het bedrijf. De zonen van Rita en Marius, Jan- Pieter (36) en Martijn (32), hebben letterlijk en figuurlijk dezelfde genen als hun ouders en volgen een oplei ding aan de Middelbare Agrarische School in Apeldoorn. Jan-Pieter doet ook de opleiding Landbouw techniek, vóór de broers in 2000 voor hun ouders gaan werken. Mar tijn woont meteen weer in zijn ouder lijk huis aan de Oostkaap. Martijn: 'Je weet niet hoe het ergens anders Jan Pieter, vader Marius en Martijn Smit van Loonbedrijf Smit aan de Oostkaap. is. Of het nou slechter of beter is, weten we niet. Maar als ik zou ver huizen, zou ik vaak verkeerd rijden.' Ruim drie jaar geleden kopen de broers samen het bedrijf van hun ouders. Marius: 'Ze deden eigenlijk alles al. En je leeft ernaar toe, het was al tien jaar bekend dat ze samen verder wilden. Het gaat prima zo.' Het voordeel van de bedrijfsoverna me door zijn zoons is dat Marius geen afscheid hoefde te nemen van de boerderij en de koeien. 'Ik ga lie ver hier naartoe, dan dat ik net als andere oud-agrariërs een rondje door Den Burg ga rijden. En als iemand vraagt of ik biljarten wil, dan zeg ik dat dat van mij nog niet hoeft', zegt Marius. In plaats daarvan is hij elke ochtend en middag op de boer derij om ondermeer de kalfjes te voeren, terwijl Marius Bakker de koeien melkt. Hij maakt al snel twin tig uur op het bedrijf, waarmee hij een belangrijke schakel is gebleven. De passie voor koeien hebben Jan- Pieter en Martijn minder mee gekre gen. Ze hebben beide een voorliefde voor techniek, maar de koeien blij ven op het bedrijf. Niet alleen horen ze er gewoon bij, ze spreiden ook het bedrijfsrisico, om klappen in andere sectoren makkelijker op te vangen. En de broers hebben 65 hectare eigen land om de boerderij. 'Ons land is ideaal als grasland. Dit past prima bij de koeien, daarom is het logisch dat dit een ook melkvee bedrijf blijft', zegt Jan-Pieter. De behoudendheid met de koeien, staat grote plannen niet in de weg. Er komt een nieuwe melkstal en de gebroeders hebben vergevorderde plannen voor een biovergistingsin- stallatie. 'Je hoort eens wat, je ziet eens wat. We lezen vakbladen en kijken op internet. Zo kwamen we ook bij dit idee. We zochten een oplossing voor onze mestopslag en hebben de machines al om mest en maïs te verwerken', zegt Martijn. De plannen hebben flinke vertraging opgelopen, maar de broers hebben er alle vertrouwen in dat de installatie er komt. De planning in het loonbe drijf is niet te sturen, vandaar dat de agenda's altijd open blijven. Om extra vast werk te krijgen, hebben de broers het grondverzet van Nico Roeper vorig jaar gekocht, maar het bedrijf blijft weer- en telefoonafhan- kelijk. In de zomer zit vakantie er niet in, 's winters is daar wel ruimte voor. En als iemand belt, moet er gewerkt worden. 'Daar moet je aan wennen, maar daar zijn we loonbedrijf voor. 's Middags moet het werk gebeuren en als ze bellen moet je gaan. En als ze vervolgens afbellen kun je de trekker uitzetten', zegt Jan-Pieter. De onvoorspelbaarheid is zo groot dat ze geen planning maken. Gras en maïs wachten niet, maar de fami lie kan rekenen op flexibel personeel dat in drukke tijden het weekend wil opofferen. Ook zelf zijn ze dan wei nig thuis. Martijn: 'We hebben erg veel eigen arbeid. Als er gewerkt moet worden, staan we met z'n tweeën sterk, dat is een voordeel van een familiebedrijf. We kunnen samen veel meer dan alleen.' Tekst en foto Imme Bakker 18-02-2010 De Huishoudbeurs Prijs €32,- p.p. inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. 18-02-2010 Negenmaandenbeurs Prijs €32,- p.p. Inclusief entree, touringcarvervoer en bootkosten. 18-04-2010 Mary Poppins Prijs €92,50 p.p. inclusief ticket tweede rang, touringcarvervoer en bootkosten. Exclusief reserveringskosten Seetickets. TAXITEXEL

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 11