Sluiting dreigt voor Waalder dorpshuis Landal <D (jroen ^wartsj'exeh in het harL, Polder in feeststemming Garage Dros Oosterender man mishandelt partner Vier inbraken in één nacht TEXELSE^COURANT Sluftervallei Super deBoer Maak kennis met het werk van de provincie Kijk voor nieuws uit Noord-Holland in deze krant Provincie Noord-Holland 'Weikoop naar overkant straat' www.texelseautopagina.nl De TX1 Klasina J van C. Vonk en Zonen heeft een torpedo opgevist. Volgens opvarende Thijs Vonk werd de vangst met enige netschade gedaan bij de Bruine Bank, op zo'n zeventig mijl ten westen van Texel. Het gevaarte werd vrij dag aan land gebracht en geschonken aan schipbreuk- en juttersmuseum Flora van Jan Uitgeest. Hij heeft de coördi naten van de vindplaats doorgegeven aan een duikclub op Terschelling om meer over de herkomst te weten te komen Vermoedelijk is het een exemplaar uit de Tweede Wereld oorlog. 'Er was ook een mangat van een onderzeeër bij, dus het zou me niks verbazen als die destijds door zijn eigen torpedo is opgeblazen.' Volgens Uitgeest ziet de circa anderhalve meter lange torpedo er nog goed uit. 'Je kunt de koperen leidingen en stangen in het motorgedeelte nog goed zien. Ik denk dat hem op een bokkie zet, zodat bezoe kers erin kunnen kijken.' Foto Bert Koning) Reanimatie op Schulpengat Schade aan weg in kaart brengen 66-jarige politicus trekt zich terug "Op mij hoeft u geen zout meer te leggen" Met het afscheid van beheerders Marco Witte en Lyda Kooger dreigt De Wielewaal na de zomer de deuren te moeten sluiten. Hoe wel het dorpshuis in De Waal druk wordt gebruikt, zijn er te weinig activiteiten voor een rendabele exploitatie. De dorpscommissie roept de Waalders op woensdag mee te praten over de toekomst. 'We hebben nieuwe beheerders eigenlijk niets te bieden. Het bestem mingsplan geeft aan dat alleen dorpsgerichte activiteiten in het dorpshuis mogen worden gehou den. En met 420 a 430 inwoners, waarvan een kwart onder de twaalf jaar, zijn we daarvoor gewoon met te weinig', vertelt Clementine Biek- mann, voorzitter van de dorpscom missie. Dat het dorpshuis in een behoefte voorziet, lijdt geen twijfel. Op vier avonden in de week is er van alles te doen, van biljarten tot klaverjassen en van (volks)dansen tot toneelspe len. 'Op dinsdagavond zijn alle drie de zalen in gebruik en is het dorps huis van achter tot voor helemaal vol.' Daarnaast zijn er de minder frequente activiteiten, zoals de maandelijkse vergadering van de agrarische organisatie LTO, en is De Wielewaal ook in het weekend gere geld open. 'Voor zo'n klein dorp is hier veel te doen, maar je moet er als beheerder veel tijd in steken, terwijl je er relatief weinig voor terug krijgt. Daar lopen ook Marco en Lyda tegenaan. Wat dat betreft kun je De Waal niet vergelijken met bijvoor beeld Oosterend en De Cocksdorp, waar nog meer activiteiten zijn en de verdiensten hoger liggen.' In Den Hoorn wordt het dorpshuis gerund door de dorpscommissie zelf. Bij evenementen staan de bestuursleden en andere vrijwilligers bij toerbeurt achter de bar. Op (door deweekse) verenigingsavonden is deze gesloten, maar kunnen de gebruikers met een eigen sleutel het gebouw in. Dat werkt goed in het loodsendorp, maar Biekmann betwij felt of dit systeem ook geschikt is voor De Waal. 'We hebben in ons dorp veel jonge gezinnen, met ouders die allebei werken en het te druk hebben voor vrijwilligerswerk. En veel ouderen hebben in het verle den al een tijd in de dorpscommissie gezeten en hebben niet zo'n zin dat nog eens te doen.' Hoewel het nog ruim een half jaar duurt voor het nieuwe winterseizoen begint, is Biekmann weinig optimis tisch. 'Sluiting dreigt, zeker voor een De politie heeft zondag een 44- jarige man uit Oosterend aange houden. Hij had bij een ruzie zijn partner geslagen en mishandeld. Die liep daarbij verwondingen in het gezicht op. De man is voor nader onderzoek opgesloten. deel van de week. Om de bewoners te mobiliseren en te doordringen van de problemen, houden we woens dag (morgen) een bijeenkomst. Want we kunnen dit zelf niet meer oplos sen.' Ze durft niet te zeggen hoeveel belangstellenden ze verwacht. 'Ik hoop op zeker tachtig mensen. Dan kunnen we samen aan een oplos sing werken. Maar zijn het er maar vier of zo, dan zijn we gauw klaar. Dan leveren we de sleutel in bij gemeente en zeggen we de huur op.' De bijeenkomst wordt (uiteraard) in het dorphuis gehouden en begint om 20.00 uur. www.speedheat.nl Vier bedrijven aan de Emmalaan, Spinbaan en Abbewaal hebben in de nacht van donderdag op vrijdag bezoek gehad van inbrekers. Bovendien werden twee mislukte inbraakpogingen gedaan. Bij een garagebedrijf aan de Abbewaal werd geld ontvreemd. Bij een bouwbedrijf aan de Spinbaan was veel braakschade, maar werd niets weggenomen. De politie is op zoek naar getuigen, ledereen die donderdagavond of - nacht iets verdachts heeft gezien in één van de genoemde straten of omgeving of anderszins informatie denkt te hebben die van belang kan zijn voor het onderzoek, wordt verzocht contact op te nemen met het bureau op Texel, tel. 0900- 8844 (lokaal tarief). (Advertentie) <jrocn ZtmrL-Jixels ia het hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant de volgende folder(s): Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg, oplage 7.500 Losse nummers 1,20 werkers van Gemeentewerken vanaf zaterdagmiddag bezig geweest de hoofdwegen te strooi en en te vegen. Mede door de aanhoudende sneeuwval waren zaterdagavond op de nodige wegen (onder meer tussen de dorpen) en de Pontweg toch goed opletten met rijden. De nieuwbouw van de Weikoop zou op het parkeerterrein naast Grisnigt moeten komen. Het par keerterrein kan dan worden ver plaatst naar de plek waar de nieuwbouw zou moeten komen. Dat stelt de PvdA voor, vooruitlo pend op een nieuwe politieke behandeling van het parkeerplan voor Den Burg en het rapport over de voorzieningenstructuur (dat onder meer over verplaatsing van de supermarkten in Den Burg gaat). Volgens de PvdA zou daardoor OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12443 DINSDAG 26 JANUARI 2010 dichter bij het centrum geparkeerd kunnen worden en kunnen bezwa ren van de bewoners van de Wage- makerstraat worden weggenomen. Op het parkeerterrein naast Gris nigt kan volgens de sociaaldemo craten immers ook een Albert Heijn met parkeerdek worden gebouwd, maar is de afstand tot de Wagema- kerstraat wat groter. Bezwaren van bewoners tegenover het parkeer terrein kunnen worden weggeno men door een 'groene omzoming' en volgens de PvdA zijn daar de afstanden ook groter. De sociaal democraten stellen voor dat een dergelijke wissel nader wordt onderzocht. 'Het is een eenvoudig plan dat voordelen oplevert voor alle betrokken partijen.' Bemanning en passagiers van de Schulpengat hebben gisteren aan boord een reanimatie uitge voerd. Op het salondek werd een man onwel, waarna de reanimatie werd gestart. In Den Helder kwam de ambulance erbij, waarna de man naar een ziekenhuis werd vervoerd. Over zijn toestand en identiteit is verder niets bekend. Door de hulpverlening bleef de boot langer aan de kant, waardoor enige tijd oponthoud bij wachtende auto's ontstond. De ATB-cross SuperSunday mag dan iets korter zijn dan vorig jaar, maar kent zo moge lijk nog meer uitdagingen. De gemeente gaat in kaart bren gen welke schade door het win terse weer aan de wegen is ont staan. Op verschillende plekken zijn na de bestrijding van de gladheid door het zout gaten in het asfalt ont staan. De gemeentelijke kanton- niers brengen in beeld waar de schade is ontstaan. Noodreparaties (zoals op de Pont- weg) worden volgens Peter van Ree, hoofd Gemeentewerken, met een uitgevoerd. De rest wordt mee genomen in regulier onderhoud. Volgens Van Ree kunnen zich daar door wijzigingen voordoen in de planning voor 2010. 'In principe voeren we de reparaties uit binnen het bestaand budget voor het wegenbeheer. Dat kan betekenen dat er zaken doorschuiven.' Mede- Getooid met gele en blauwe but tons zaten bewoners van De Cock sdorp en polder Eierland zaterdag avond tegenover elkaar op grote tribunes in het Eierlandsche Huis. Daar werd het spel 'Ik hou van Eierland' gespeeld, met als inzet de vraag wie het meest van de polder wist. Het blauwe team van Eierland, onder leiding van Piet Postma, won van het gele team van De Cocksdorp dat geleid werd door Bert Assink. De captains waren aan elkaar gewaagd, waar door het een gezellige bijeenkomst werd. De presentatie was in han den van poldermiss Lyanne Hooy- schuur, die de Eierlandse versie van Linda de Mol speelde. Het spel was de aftrap van de viering van het jubileum. (Foto Jeroen van Hattum) De spelers van Nieuw Leven hebben een schat aan erva ring en dat was bij de voorstel ling Mary Stuart goed te merken. De in 1912 gestichte Zee vaartschool leidde tientallen zeevaarders op, maar werd na twintig jaar toch gesloten. Grote trekkers, indrukwekkende machines en een koeienstal vullen het erf van Loonbedrijf Smit aan de Oostkaap.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 1