iexbjvgssca.nl Twee broers: de een held, de ander mislukt TEXELSE 2 COURANT Bergbeklimmer over ervaringen Serie winterlezingen bij Ecomare bloembollentelers en akkerbouwers DJ in Blauwvinger Bommen op de Vliehors TESÜ Programma van Texelpop bekend Themadienst over geloof en dementie Jansen spreekt over vuurtoren FNV vrouwen Fokbeleid bij schapenhouders Hersenstichting Lezing Cees Veth bij sterrenwacht Workshops Levenskunst Bijeenkomst voor Uitladder VRIJDAG 29 JANUARI 2010 In de bibliotheek aan de Drijver straat in Den Burg spreekt Rem- co Vriend zondag 7 februari over de expedities in Alpinestijl die hij de afgelopen jaren heeft ondernomen. Vriend maakte in 2004 zijn eerste bergtocht, naar de Mont Blanc. Na deze tocht, waarbij de top door extreme weersomstandigheden niet werd gehaald, wilde hij meer. Na reizen over de hele wereld, deed hij recentelijk mee aan een expeditie naar de Mont McKinley in Alaska. Deze 6194 meter hoge berg staat bekend als een van de koudste bergen ter wereld, doordat de weersomstandigheden door de ligging dicht bij de Noordpool zeer extreem kunnen zijn. De lijfspreuk van de in Medemblik opgegroeide bergbeklimmer is 'life is a journey, not a destination'. 'Er zullen nog veel expedities volgen', zegt hij zelf. 'Het is mooi om in de gelegenheid te worden gesteld om nieuwe uitdagingen aan te gaan.' De lezing begint om 14.00 uur, de toegang bedraagt €7,50. Leden van de bibliotheek betalen €6,-. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek (tel. 312743, e-mail tex el@kopgroepbibliotheken.nl). Met als overkoepelend thema '(on)gewild dier, waar mens en dier elkaar raken', worden tot maart in Ecomare vier lezingen gehouden. Zo vertellen op 10 februari onder zoekers Frouke Fey en Norbert Dankers op 10 februari hoe het met de mosselbanken in de Wad denzee gesteld is. Zij leggen daar bij een relatie met de rest van de natuur en de visserij. Op 25 febru ari spreekt zoogdierdeskundige Richard Witte over wilde katten en de problematiek daarvan. Hij spitst zijn verhaal toe op de situatie op Texel, de beheersmaatregelen en de invloed op de natuur. Onderzoeker Kees Camphuysen verzorgt op 10 maart een presenta tie over meeuwen en Peter Reijn- ders vertelt op 24 maart over de invloed van mensen op walvisach- tigen. De lezingen beginnen telkens om 20.00 uur, de toegang bedraagt €2,50. Hotel De Pelikaan nabij De Koog biedt dinsdag 2 februari onder dak aan een kennisbijeenkomst voor bloembollentelers en akker bouwers, verzorgd door het bedrijf Van Gent Van der Meer Nuyens BV uit Voorhout. Het programma begint met een lezing over virusbeheersing met adviessystemen, gegeven door een vertegenwoordiger van het organiserende bedrijf. Vervolgens bespreekt J.M. Spruyt van het bedrijf Dupont de problematiek van Chitwoodi-aaltjes. Ten slotte legt K. van Groningen van Geome- tiushetgebruikvanGPSbij bemes ting, bespuiting en registratie uit. Wie deze bijeenkomst bijwoont, mag deze ook laten meetellen bij de verlenging van zijn spuitlicentie. Het is dan zaak een kopie van de licentie mee te nemen. De middag begint om 13.30 uur. Deelname kost €29,50. Graag van tevoren aanmelden bij Karin Kroon, tel. 0223-690111. Ondersteund door DJ Mc Lay-d draait DJ Mano zaterdag 30 janu ari vanaf 22.00 uur in café De Blauwvinger in De Koog. De toe gang is gratis. F-16's oefenen van maandag 1 tot en met vrijdag 5 februari in het afwerpen van bommen met explosieve lading op de Vliehors Range. In totaal worden naar verwachting zestien 500-pon- ders afgeworpen. Een compleet overzicht van excur sies, rondleidingen, workshops en andere toeristische activiteiten staat in de Vakantiekrant, die op het hele eiland gratis verkrijgbaar is. Zie ook www.texelagenda.nl. Vrijdag 29 januari: 19.30 uur. HetTexels Christelijk Man nenkoor houdt van 18.45 tot 20.30 uur openbare repetitie in het muziek centrum in Oosterend. 20.30 uur. In theater Kif 12 in Den Hoorn begint om 20.300 uur een muzikale conference getiteld 'One Man Show' van Daniël Samkalden. Entree €16,-. Cinema Texel vertoont Alvin the Chipmunks 2 (13.00), De Hel van '63 (13.30), Avatar, 3D (15.30, 21.45), It's complicated (16.00, 18.45), Millenni um 2 (19.00) en Brothers (21.30). Zaterdag 30 januari: 10.00 uur. In Stayokay in Den Burg wordt van 10.00 tot 17.00 een 'well- nessbeurs' gehouden, met diverse workshops en een modeshow. Het gaat om innerlijk, uiterlijk en 'good feeling'. 14.00 uur. Schoolkinderen uit De Koog houden een sponsorloop, waarvan de opbrengst is bestemd voor de slachtoffers in Haïti. Start om 14.00 uur bij bakkerij Timmer in de Dorpsstraat. 18.00 uur. Inwoners van De Koog kunnen vanaf 18.00 uur deelnemen aan een boerenkoolmaaltijd in dorps huis De Hof. Aanmelden via tel. 317936. 19.30 uur. In de Burgemeester de Koninghal in Den Burg begint om 20.00 uur een competitieavond van Model Racing Texel. 20.00 uur. De Vereniging van Oud- Leerlingen speelt in dorpshuis De Wielewaal in De Waal de komedie 'Neem je zuster in de maling'. Aan vang 20.00 uur. 20.00 uur. Op het adres Brink 28 in De Koog begint om 20.00 uur een meditatie voor ontspanning, balans, vitaliteit, zelfreflectie en koersbepa ling van binnenuit. Tel. 06-29028573. 20.00 uur. Toneelvereniging Nieuw Leven voert in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild voor de tweede en laat ste maal de komedie 'Gebroken IJs' van Haye van der Heijden op. Aan vang 20.00 uur. 21.00 uur. In Question Plaza in Den Burg begint om 21.00 uur het F.Q. Dance Event, een dansfeest met muziek van DJ-duo Onwijs. Entree €5,-. 22.00 uur. In café De Blauwvinger in De Koog begint om 22.00 uur een avond met DJ Mano en MC Lay-d. Cinema Texel vertoont Alvin the Chipmunks 2 (13.00), Avatar, 3D (15.30, 21.45) Millennium 2 (19.00), De Hel van '63 (13.30) en It's compli cated (16.00, 18.45). Zondag 31 januari: 10.00 uur. Den Burg. In verband met de gesteldheid van het parcours gaat de geplande veldrit van DOK en Toer club Taxi 312000 niet door. 11.00 uur. Aan de voet van de Fon teinsnol aan de Rozendijk in de Den nen begint om 11.00 uur (mits de weersomstandigheden het toelaten) een crossloop. Diverse afstanden. Inschrijven vanaf 10.15 uur bij appar tementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg 16. 17.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 17.00 uur een 'een versmakelijk diner', met Texelse verhalen en producten. Deel name kost €29,50. 19.00 uur. In de Maartenskerk in Oos terend begint om 19.00 uur een the- madienst over geloof en dementie. Cinema Texel vertoont Alvin the Chipmunks 2 (14.00), Avatar, 3D (16.15), Millennium 2 (20.00), De Hel van '63 (13.30), It's complicated (16.00) en Brothers (20.15). Maandag 1 februari: 10.00 uur. Tijdens de inloopochtend in het Eierlandsche Huis vertelt Gelein Jansen over de historie van de vuur toren en verhalen 'op sien Tessels'. 13.30 uur. In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn is van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt. De opbrengst is voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. 20.00 uur. Bij Stayokay in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeenkomst voor schapenhouders. Met een lezing van inspecteur Marjo van Bergen over fokbeleid. Cinema Texel vertoont Millennium 2 (20.00) en Brothers (20.15). Dinsdag 2 februari: 13.30 uur. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 13.30 uur een bijeenkomst voor bollentelers en akkerbouwers. Deelname kost €29,50. Opgave: tel. 0223-690111 19:00 uur. Liesbeth Roeper geeft van 19.00 tot 22.00 uur de workshop 'Levensmysterie: leven en sterven'. Deelname kost €25,-. Opgave tel. 310973. 20.00 uur. In De Buureton in Den Burg begint om 20.00 uur een bijeen komst van de FNV Vrouwenbond. Deze is georganiseerd door het een- dagsbestuur. 20.00 uur. In de Witte Burcht in Den Burg begint om 20.00 uur een klaver- jasdrive voor het goede doel. Inschrij ven, liefst met maat, vanaf 19.30 uur. €3,50 per koppel. Cinema Texel vertoont Millennium 2 (14.00), Avatar, 3D (20.00), Brothers (13.30) en It's complicated (20.15). TESO zet vandaag (vrijdag) tot 16.00 uur een extra boot in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel van uit Den Helder als vanaf Texel. Er worden geen wachttijden verwacht. Voor meer informatie over de veer dienst: tel. 0222-369600, info@teso. nl of www.teso.nl. In de Maartenskerk in Ooste rend wordt zondagavond 31 januari een dienst gehouden over geloof en dementie. Thema van de dienst is 'Zien, soms even', naar het boek van Huub Oosterhuis. Rode draad is de vraag of het mogelijk is door het ziekteproces van dementie heen sporen van God te vinden. Ook wordt de vraag gesteld of dementie een weg is om de mens dichter bij God te brengen en of er bijbelteksten zijn die daarbij kunnen helpen. De dienst, die om 19.00 uur begint, wordt geleid door Krista Mirjam Dijkerman en voorbereid door Marijke Snijders en Jan Brou wer. De muziek wordt verzorgd door Jan Bakker. Gelein Jansen spreekt maandag 1 februari in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp over de geschiedenis van de vuurtoren. Jansen is geboren en getogen in polder Eierland en actief bij de Historische Vereniging. Naast verhalen over de vuurtoren ver telt hij ook enkele verhalen 'op sien Tessels'. De lezing wordt gehouden tij dens de inloopochtend van het dorpsservicepunt en begint om 10.00 uur. De FNV Vrouwenbond houdt dins dag 2 februari vanaf 20.00 uur een bijeenkomst in de Buureton in Den Burg. De avond wordt georgani seerd door het ééndagsbestuur. Op uitnodiging van de agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting geeft inspecteur Marjo van Bergen van het Texelse Schapen stamboek maandag 1 februari een lezing over het fokbeleid. Daarbij wordt speciale aandacht besteed aan de nieuwe fokwaardeschatting voor vleeskwaliteit, die wordt bere kend aan de hand van scangege- vens (verhouding spieren en vet) en de groei van de lammeren. Hans Zijm van slagerij Goënga ver telt over zijn ervaringen in de prak tijk, de verwerking en afzet. De bijeenkomst wordt gehouden in Stayokay in Den Burg en begint om 20.00 uur. Collectanten van de Hersenstich ting gaan van 1 tot en met 6 febru ari lang de deur voor de jaarlijkse collecte. Het geld wordt gebruikt voor wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en behandeling van hersenaandoeningen. Meer informatie is te vinden op www. hersenstichting.nl. Dr. Cees Veth geeft vrijdag 5 febru ari een lezing met de titel Hoe ver is die ster; treden in de kosmische afstandsladder. De bijeenkomst wordt gehouden in De Slinger, op het terrein van Ecomare, en begint om 20.00 uur. Donateurs van volks sterrenwacht De Jager hebben gratis toegang, anderen betalen €5,- (inclusief een kopje koffie of thee). Liesbeth Roeper begint binnenkort met een serie van vijf workshops over het levenseinde. De work shops zijn bedoeld voor iedereen die zich wil laten informeren over de moeilijke onderwerpen rond leven en sterven, de uitvaart, het afscheid, rouwen en kinderen en afscheid nemen. Alle workshops duren een dagdeel, deelname kost €25,-. Meer informatie is te vinden op www.aardeenhemel.nl en te ver krijgen via tel. 310973. Heidi Veenbaas (31) uit De Waal is na een tweejarige postdoctorale beroepsopleiding bij de RINO in Amsterdam geslaagd voor de opleiding Gezondheidspsycholoog, met een specialisatie in ouderen. Geduren de haar opleiding was zij werk zaam bij GGZ-NHN en de stichting Geriant (het DOC-team). Momen teel werkt zij bij Verpleeghuis Den Koogh/Texel. In Cinema Texel draait vanaf van daag Brotherseen remake van de dramatische Deense oorlogsfilm Brodre. Deze vertelt het verhaal van twee broers. Een groter ver schil is nauwelijks denkbaar. Sam is een militaire held. Vlak voordat hij hij als marinier met de rang van kapitein naar Afghanistan vertrekt, haalt hij zijn jongere broer Tommy op uit de gevangenis. Tommy is al vanaf jonge leeftijd een vechters baas die met iedereen ruzie zoekt en een jarenlange straf heeft uitge zeten voor het plegen van een gewapende overval. Hun vader, een eervol onderscheiden Viet- nam-veteraan, laat tijdens het afscheidsdiner van Sam voor de zoveelste keer openlijk blijken van welke zoon hij meer houdt en dat is niet de sociale mislukkeling Tom my. In Afghanistan wordt de heli kopter van Sam neergehaald. Ter wijl zijn familie het bericht krijgt dat hij dood is, wordt hij samen met een andere soldaat door Taliban- strijers in een hol onder de grond gevangen gehouden en gemarteld. In de veronderstelling dat Sam dood is, bemoeit Tommy zich steeds meer met het gezin van zijn overleden broer en leunen hij en zijn schoonzus zwaar op elkaar in hun verdriet. Dan keert Sam terug, maar hij is niet meer de goedlachse vader en echtgenoot en al hele maal niet meer de broer zoals Tommy hem kende. Geprolongeerd is It's complicated, De Waard is werkzaam bij OBD Noordwest, waar ze zich voorna melijk met de behandeling van dyslexie bezig houdt. een romantische komedie, geschre ven en geregisseerd door Nancy Meyers, bekend van What women want, Something's gotta give en The Holiday. Het verhaal gaat over Jane en Jake (gespeeld door Meryl Streep en Alec Baldwin), die er ondanks hun scheiding een vriend schappelijke relatie op na houden. Wanneer Jake de veel jongere Agness (Lake Bell) tegen het lijf loopt en hertrouwt, is Jane ineens 'de andere vrouw'. Een nieuwe complicatie vormt de architect Adam (Steve Martin), die, zelf net gescheiden, verliefd wordt op Jane, maar al gauw beseft dat hij deel uit maakt van een liefdesdrie hoek. Al snel rijst de vraag: moeten Jane en Jake verder gaan met hun nieuwe leven of is ware liefde de tweede keer mooier? Ook nog een weekje te zien is Mil- Met het oog op mogelijke geluids overlast worden tijdens de oefe ning meetposten ingericht op Texel, die in verbinding staan met de ver keerstoren op Vlieland. De Vliehors is tijdens de oefeningen gesloten voor publiek, de grens van het oefenterrein is gemarkeerd met waarschuwingsborden en voorzien van rode vlaggen. De meest actuele informatie over de vluchten is te vinden op www. defensie.nl/actueel/vliegbewegin- gen. Voor nadere vragen en even tuele klachten kan worden gebeld met de vliegbasis Leeuwarden, tel. 058-2346700. Klachten kunnen ook worden doorgegeven via tel. 0800-0226033. lennium 2: de vrouw die met vuur speelde, de opvolger van Mannen die vrouwen haten, naar de veelge prezen trilogie van schrijver Stieg Larsson. Hoofdpersonen in deze thriller zijn twee tegenpolen, Mikael Blomkvist en Lisbeth Salander. Hij is een charmante man en een kriti sche journalist van middelbare leeftijd, uitgever van het beroemde en beruchte tijdschrift Millennium. Zij is een jonge, gecompliceerde, uiterst intelligente vrouw met zwart geverfd haar, piercings en tattoos én een computerhacker van wereldklasse. Bijna iedere donderdag draait in Cinema Texel een mysterie movie, waarin bezoekers zich laten ver rassen. Het volledige programma staat elders in de agenda in deze krant én op de website. Twaalf bands spelen op Texelpop, dat vrijdag 12 en zaterdag 13 maart in Question Plaza in Den Burg wordt gehouden. Dat zijn er twee minder dan vorig jaar. Reden is dat de organisatie de muzikanten wat meer tijd heeft willen geven. Elk optreden duurt veertig minuten. Daarna is er steeds twintig minuten om het podium te verbouwen. De animo onder de bands was groot. Al vrij snel nadat de aanmel ding van start ging, was het maxi mumaantal bereikt. 'Muzikanten kunnen zich nog wel opgeven, maar worden dan op de reservelijst geplaatst', vertelt Jeroen Schoo van de organiserende Stichting Sommeltjespop. Tevreden is hij ook over de diversiteit. 'Naast ste vige rock zal flink wat swingende soul te beluisteren zijn, evenals blues, covers uit de Top 40 en eigen werk.' De meeste bands hebben eena aardige reputatie opgebouwd, maar er zijn ook enkele nieuwelingen. Vrij nieuw, maar met geroutineerde muzikan ten, is @-last, rond Sil van Dijk en Ron de Vries. Texelpop beleeft de derde editie, sinds het festival twee jaar geleden na een slapend bestaan nieuw leven werd ingebla zen. Programma: Vrijdag 12 maart: 20.30 Melissa the Bitches (covers, pop) 21.30 Suitcase (soul) 22.30 Against Radio (rock, pop) 00.30 Sorgen-Frei (akoestische blues) 01.30 Sinner (rock) Zaterdag 13 maart: 20.30 Popkoor (gezongen pop) 21.30 Slik (covers, pop) 22.30 Skrep (blues) 23.30 Lia Ono Band (soul) 00.30 Jug Bros (country, blues) 01.30 @-last (pop) Petra de Waard heeft aan de Uni versiteit van Amsterdam de studie Ontwikke lingspsychologie afgerond. Ze heeft zich gespecialiseerd in school- en leerproblemen.

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 2