IVN Texel levert natuurgidsen af 'Gezondheid laat doorgaan niet toe' J TEXELSE 5 COURANT Geen gereduceerd tarief voor oude schepen Sinner in race voor Zandstock Man geveld door boom Snackbar als beste uit de bus Extra controles mest en compost Akker haalt geld op voor Haïti HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! DINSDAG 2 FEBRUARI 2010 De Texelse afdeling van het IVN heeft zeventien gediplomeerde en vier gecertificeerde natuur gidsen afgeleverd. De cursisten kregen zaterdag het landelijk erkend diploma. Zij volgden de afgelopen anderhalf jaar een uitgebreide natuurgidsen- cursus (57 lesdagen van elk ruim twee uur) die het IVN in eigen beheer voor Texel had opgezet. De cursisten kregen les in ecologie, flora en fauna, landschappen en mens en natuur. Ook leerden ze hoe het IVN in de praktijk werkt en het verlenen van EHBO tijdens een excursie. Het IVN startte anderhalf jaar geleden met 28 cursisten, van wie er zeven afvielen. De mensen die een certificaat kregen, hadden niet aan alles meegedaan. De nieuwe gidsen gaan hun vaar digheden in de praktijk toepassen. Kees Goedegebure (IVN): 'Hiermee hopen we nieuwe activiteiten te ontplooien die al langer op onze wensenlijst staan, zoals natuuracti- viteiten voor ouderen, mensen met een handicap, de Texelse scholen, een oudere jeugdgroep, de Natuur- markt en onze website.' De nieuwe aanwas moet ook leiden tot ver sterking van de werkgroepen van het IVN en bestaande activiteiten. De gediplomeerde natuurgidsen zijn: Annemieke van Atteveldt, Karien Blankenburgh, Bert de Boer, Monique de Boer, Jaap Boon, Francita Bruin, Marleen Fortuijn, Keympe van der Gronde, Klaas Kikkert, Leonora van de Kreeke, Eveline Lindenbergh, Liesbeth Rijk, Elzelien Schenk, Mariëtte Smit, Lisette Theijssen, Lydia Verweij en Caroline Wegkamp. Geert Aarts, Michiel Aten, Janneke Bakker en Inge Jansen behaalden een certifi caat. Zo'n vijfentwintig jaar was hij het gezicht van Sportshop Texel en later Sport 2000 Texel. Afgelopen vrijdag stond Theo Legierse voor het laatst in zijn winkel aan de Weverstraat in Den Burg. De 56-jarige Legierse is een beken de in de detailhandel. Op veertien de begon hij als hulpje bij Bakkers Ijzerhandel, waar hij een jaar later in vaste dienst trad. In 1984 nam hij Sportshop Vonk van Bep Vonk over. 'Ik wilde graag voor mezelf begonnen', vertelt Legierse. 'Zijn zaak zat toen naast Bakkers Ijzer handel, ik ben een paar keer bij hem binnengelopen en er lagen mogelijkheden de zaak over te nemen.' De naam veranderde daarna in Sportshop Texel. Legier se, die zich eind jaren zestig met de familie vanuit Rotterdam op Texel vestigde, werkte ook nog een paar jaar bij Lut in De Koog. Enige tijd na de overname bouwde Legierse samen met zijn broers Freek, Marcel, Hans en Gerard een nieuw pand aan de Weverstraat waar nu De Kolonist zit. In 2000 verhuisden ze naar het huidige pand, omdat ze daar meer winkel ruimte hadden. De naam veran derde in Sport 2000 Texel. Een paar jaar geleden werd in De Koog aan de Dorpsstraat een tweede sportzaak geopend en Legierse had een tijdje de vliegerzaak in het baddorp onder zijn hoede. De winkel in Den Burg is sinds gis teren in handen van Martin en llsa Koorn. Zij hebben de zes perso neelsleden van Legierse overgeno men en ook de naam blijft hetzelf de. 'Er komt wel andere kleding', vertelt Tilly Legierse. 'De afgelopen drie jaar waren wij franchise en deden we mee aan een centrale inkoop. Martin en llsa gaan dat straks weer zelf regelen.' De zaak in De Koog wordt voorals nog aangehouden, maar ook daar voor is Legierse met overname bezig. Naar eigen zeggen, had hij nog een paar jaar door willen gaan. 'Maar mijn gezondheid laat dat helaas niet meer toe.' In het septembernummer van Tagrijn, het kwartaalblad van de Vereniging Botterbehoud, schreef hoofdredacteur Frank Ratelband over zijn ervaringen in de Oudeschilder haven. Niet alleen was de schipper en niet blij mee dat hij met zijn histori sche schip naar de passanten haven werd verwezen, wat de opvarenden van de polyester schepen die daar lagen ook met lede ogen zagen gebeuren, ook verbaasde het hem dat op Texel het volle pond moest worden betaald, waar andere havens een gereduceerd tarief hante ren, of zelfs helemaal geen havengeld rekenen. Gevolg was een briefwisseling met de gemeente waarvan Ratelband hieronder verslag doet. Een uit gebreider versie van dit verhaal verschijnt in het nieuwe num mer van Tagrijn, dat in maart verschijnt. De Noorderhaven in Oudeschild was altijd een prima haven voor onze monumentale klassieke vis sersschepen. We konden er een plek vinden tussen garnalensche- pen en chartervaart en omdat het een rijkshaven was, hoefde er geen havengeld te worden betaald. De haven ging echter op 1 december 2008 over in gemeentehanden, met voor ons onplezierige gevol gen. Alle schepen die in de ver derop gelegen jachthaven passen, worden daar naartoe verwezen en er moet fiks havengeld betaald worden. Voor een beetje botter betaal je op Texel een euro of der tig per nacht, plus toeristenbelas ting. Vorig jaar sprak ik telefonisch met de Texelse havenwethouder Bak ker over deze situatie. Hij zei toen dat er in de havengeldverordening inderdaad enige 'schoonheidsfout jes' zaten, maar eind 2009 zou de verordening worden geëvalueerd en zou er gekeken worden naar de positie van langliggers en histori sche schepen. Een hoopvolle mededeling. We spraken af dat ik begin 2010 nog eens contact zou opnemen. Wethouder Bakker is ondertussen wegens gezondheids klachten teruggetreden en de por tefeuille Haven is overgegaan naar zijn collega-wethouder Nico Kik kert. Optimistisch gestemd informeerde ik begin januari naar de stand van zaken. Namens b en w luidde het schriftelijke antwoord: Wij kunnen u toezeggen dat u bij vol doende vrije ligplaatsen en na toe stemming van de havenmeester een ligplaats kunt krijgen in de Noorderhaven of een ander gedeel te in de gemeentelijke haven.' Dat is mooi, want dat betekent dat de gemeente blijkbaar inziet dat de combinatie van polyester jachten en antieke monumentale vissers schepen in een krappe haven niet erg gelukkig is. Maar, de brief gaat verder: Voor het afmeren in de haven bent u wel havengeld verschuldigd. De kosten bedragen voor recreatief verblijf in 2010 €2,10 per strek kende meter per dag. U vraagt of de havengeldverordening kan wor den herzien met een aparte rege ling voor klassieke schepen. Wij hebben de verordening op 10 november 2009 opnieuw vastge steld en daarin geen uitzonderin gen gemaakt.' Het tarief recreatief verblijf is het hoogste tarief dat de gemeente Texel kan heffen. Ter vergelijking, een passagiersschip betaalt €1,36 per meter, een zei lend bedrijfsvaartuig €1,07 en (sport)vissersschepen slechts €0,52. Dan is er nog een niet nader omschreven categorie 'ander vaar tuig' die €0,44 betaalt. De gemeen te Texel kan dus wel degelijk uit zonderingen maken, maar moet dat willen. Sterker nog, dat kan heel gemakkelijk, zo lijkt het, want in artikel 10 van diezelfde verorde ning staat: 'Het college van b en w kan nadere regels geven met betrekking tot de heffing en invor- Sinner doet zaterdag 6 februari in 't Zand mee aan de voorrondes van Zandstock. De band speelt om 21.50 uur in de Bayes. De bands die de voorrondes winnen, spelen op 10 april in de finale. De band die wint staat op 8 of 9 augustus op Zandstock. Op dit festival speel den eerder bands als Kane, Within Temptation, Osdorp Posse, King Jack en Van Velzen. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 dering van het havengeld.' Desgevraagd is wethouder Kikkert er duidelijk over: 'We hebben in de evaluatie alleen de positie van langliggers meegenomen en daar hebben we een regeling voor getroffen.' Natuurlijk vraag ik waar om dan niet ook naar de positie van monumentale schepen is gekeken, zoals zijn voorganger Bakker suggereerde te zullen doen, en 'op wiens schouders de nieuwe portefeuillehouder staat', zoals dat tegenwoordig heet. Daarop komt geen bevredigend antwoord. Het is blijkbaar gewoon niet gebeurd. 'Weet je, als we daaraan beginnen krijgen we allemaal aanvragen voor uitzonderingen, leder schip heeft wel een eigen verhaal waarom het zo bijzonder is.' Ik wijs Kikkert op het gegeven dat het merendeel van onze schepen door de FONV erkende monumen ten zijn, die door particulieren in de vaart gehouden worden. Een argu ment dat tientallen gemeentebe sturen heeft doen besluiten om gereduceerde, of zelfs nultarieven te hanteren. Dat brengt mij op de tweede vraag, of hij van zijn bevoegdheid, zoals omschreven in artikel 10, gebruik wil maken. Hoewel ik bespeur dat het FONV-argument enige indruk maakt, zegt hij toch: 'Ik wil er nog niet aan beginnen. Die havengeld verordening is net door de raad vastgesteld en als ik uitzonderin gen ga maken, dan kloppen er meer bij me aan. Misschien kijken we er naar bij de volgende evalua tie.' Tja, en dan houdt het op. Als de politieke wil ontbreekt om iets terug te doen voor mensen die met veel inzet en hoge kosten nationaal his torisch erfgoed in stand houden, dan kun je op je kop gaan staan, maar dan betaal je op Texel gewoon het volle pond. Frank Ratelband Een 51-jarige man uit Den Burg is donderdag in Oudeschild gewond geraakt doordat er een boom op hem viel. De man liep langs een terrein aan de IJsdijk waar een 25 meter hoge boom werd omge zaagd. Op het moment dat de man passeerde, kwam de boom omlaag. Het slachtoffer werd overgebracht naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Onder toeziend oog van bezoekers werd Esther Bakker zaterdag in Stayokay gepeeld door Miranda Veeger. De bovenste huidcellen werden verwijderd om de huid een verjonging te geven. De behandeling was onderdeel van de Wellnessbeurs die Anita Muilwijk van Studio Soma voor de derde keer had georganiseerd. Circa dertig Texelse onderne mers deden er aan mee. De bijna vijfhonderd bezoekers konden diverse behandelingen ondergaan en lezingen bijwonen. (Foto Jeroen van Hattum) De sumwing lijkt aan een onstuitbare opmars bezig. Terwijl ook vanuit andere vissersplaatsen belangstelling wordt getoond, stapte vrijdag morgen de TX3 Biem Jan van de gebroeders Van der Vis uit Oosterend over. Dit is de zesde grote Texelse kotter die de vertrouwde boomkor vervangt door de brandstofbesparende vleugels. (Foto Bert Koning) Theo Legierse (links) overlegt voor het laatst met zijn personeelsleden in de sportzaak in Den Burg. Na vijfentwintig jaar is hij in verband met gezondheidsredenen gestopt. (Foto Jeroen van Hattum) *•- mlfmÊËÊt - -JeF bk. at» in—in" i —r.x* ?'v w- JËH Leonora van de Kreeke uit De Cocksdorp leidt medecursisten van een natuurgidsencursus van IVN Texel rond in de duinen bij paal 33. De nieuwe natuurgidsen, die een opleiding van anderhalf jaar volgden, brachten zaterdag voor een examinator in de praktijk wat ze tijdens de opleiding hebben geleerd. (Foto Jeroen van Hattum) Het F.Q. Dance Event dat zaterdagavond- en nacht in Question Plaza werd gehouden, heeft 527 bezoekers getrokken. De organisatoren hadden de zaal aan de Kantoorstraat, die binnenkort ingrijpend wordt verbouwd, omgetoverd in een danceplek met lichtshow en videopro jecties. De muziek werd verzorgd door Florian Julius en Lennart Witte die als DJ Duo Onwijs optraden. Op een vechtpartij (buiten) na, verliep het feest zonder problemen en was het gezellig. (Foto Jeroen van Hattum) Bianca van der Veen en eerste medewerker Ralph van der Star van de snackbar in de Binnen- burg hebben maandag in Bun- nik de prijs voor de beste Big Snack van 2009 in ontvangst genomen. Dat gebeurde tijdens een bijeenkomst met voorlich ting over opleidingen op het gebied van fastfood, hygiëne- inspecties en het Horeca Ken niscentrum. De snackbar in de Binnenburg is sinds november 2008 aangesloten bij Big Snack. De organisatie roept jaarlijks een van de 130 aangeslo ten bedrijven uit tot Snackbar van het Jaar. Daarbij wordt gelet op uitstraling, promotie, verantwoord frituren, hygiëne en omzet. De snackbarmedewerkers kregen een rondleiding door de fabriek van Royaan, waar Van Dobbe- en Kwekkeboom-kroketten worden gemaakt. Formulemanager Hans van Engelen reikte de prijs uit, een wisselbeker en een waardecheque van duizend euro voor EuroDisney. De winnaar van vorig jaar eindigde als tweede. Om de prijs te vieren wordt donderdag 4 februari tussen 16.00 en 17.00 uur gratis patat mét uitgedeeld. De politie en de Algemene Inspectiedienst voeren vanaf maandag 1 februari tot 1 maart extra controles uit op het uitrij den van mest en composterings- plaatsen bij agrarische bedrij ven. Zij hopen op die manier bodemver ontreinigingen en uitstoot van ammoniak terug te dringen. Boe ren mogen vanaf 1 februari mest uitrijden, maar dat mag niet in con tact komen met grondwater of oppervlaktewater en het mag ook niet te lang blijven liggen. Als er sneeuw ligt of als de grond bevro ren is, mag er niet worden bemest. Bij composthopen wordt erop gelet dat er geen schadelijke stoffen wegspoelen. De politie maakt bij overtredingen meteen proces-ver- baal op. Bij onjuiste bemesting krijgt zowel degene die rijdt als degene die opdracht heeft gege ven een boete. Daarnaast kan vol gens de politie door de gemeente waar de overtreding heeft plaats gevonden maatregelen worden genomen om de overtreding onge daan te maken. Kinderen van basisschool De Akker in Oosterend hebben €1875,26 opgehaald voor Haïti. Het geld werd opgehaald met diverse klussen. De hele school was actief voor het getroffen land. Groep 7/8 verdien de veel geld met onder meer een levende wasstraat, een dasnvoor- stelling, een rommelmarkt en war me chocolademelk. Ook haalden ze geld op met het bakken van koeken en hielden ze een flessen- actie. Groep 5/6 hield een loterij, ver kocht koekjes en verrichten diverse klusjes bij familie of bedrijven om geld verdienen. Kinderen van groep 3/4 collecteerden bij de super markt van Koot, verkochten koe ken en taarten en zamelden ook lege flessen in. Kinderen van groep 1/2 hielden eveneens een collecte en ruilden euro's om voor briefjes van vijf. Diverse kinderen leegde ook hun spaarpot voor Haïti. De school droeg 500 euro (resterend van eer dere inzamelingen voor zendings werk) en 195 euro van het zen- dingsgeld dat vorige week werd opgehaald. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410

Texelsche Courant | 2010 | | pagina 5